262/2335/14-ц
2/262/884/2014
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20.05.2014 року Пролетарський районний суд міста Донецька у складі:
головуючого - Панас Н.Л.
при секретарі - Гордєєвій О.Ю.
за участю представників відповідачів - Агєєвої Н.Г., Саприкіної О.В.
Розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Донецьку цивільну справу за позовом ОСОБА_3 до Державного підприємства "Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств", Публічного акціонерного товариства "Шахтоуправління "Донбас", Державного підприємства "Шахта "Глибока" про забезпечення твердим паливом на побутові потреби, -
ВСТАНОВИВ:
У квітні 2014 року позивач звернувся до суду з позовом де вказує, що є ветераном праці, пенсіонером. До виходу на пенсію працював на ДП "Шахта "Глибока". До 2012 року він отримував від ДП "Шахта "Глибока" вугілля на побутові потреби. У січні 2014 року він звернувся до відповідачів із заявою про забезпечення вугіллям на 2014 рік, але йому було відмовлено. Вважає такі дії відповідачів неправомірними і просив зобов"язати ДП "Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств" визнати його право на отримання побутового вугілля, забезпечити його вугіллям на побутові потреби на 2014 рік безкоштовно та забезпечувати його безкоштовно вугіллям на побутові потреби довічно.
Позивач у судове засідання не з"явився, надав суду заяву з проханням розглядати справу у його відсутність та задовольнити позов у повному обсязі.
Представник ДП "Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств" у судовому засіданні заявлені позовні вимоги не визнав і просив відмовити у їх задоволенні у повному обсязі. Також пояснила, що оскільки позивач виходив на пенсію з ДП "Шахта "Глибока", яка була структурною одиницею ПАТ "Шахтоуправління "Донбас", то саме це підприємство і повинно забезпечувати позивача вугіллям.
Представник ПАТ "Шахтоуправління "Донбас" у судовому засіданні заявлені позовні вимоги визнав частково і пояснив, що рішенням Пролетарського районного суду міста Донецька від 23.09.2013 року, яке було залишено без змін ухвалою апеляційного суду Донецької області від 23.10.2013 року вже було встановлено право позивача на отримання вугілля на побутові потреби. Крім того, ДП "Шахта "Глибока" у 2006 році була виділена в окрему одиницю і передане до складу ДП "Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств", а тому правових підстав у ПАТ "Шахтоуправління "Донбас" для забезпечення позивача вугіллям на побутові потреби немає.
Представник ДП "Шахта "Глибока" у судове засідання не з"явився, будучи належним чином повідомленим про час та місце розгляду справи, про причини своєї неявки суду не повідомив. Тому суд вважає можливим розглянути справу у його відсутність.
Заслухавши сторони, перевіривши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню частково з огляду на наступне.
У судовому засіданні встановлено, що позивач є пенсіонером-шахтарем, який має право на безкоштовне отримання вугілля на побутові потреби, у відповідності з вимогами Гірничого Закону України.
На час виходу на пенсію позивач працював на ДП "Шахта "Глибока", яка входила до складу ПАТ "Шахтоуправління імені "Соціалістичний Донбас" (а.с.8 (зворот).
Згідно з наказом Міністерства вугільної промисловості України № 426 від 04.08.2006 року "Про реорганізацію ДВАТ "Шахтоуправління "Донбас" - ДВАТ "Шахтоуправління "Донбас" було реорганізовано шляхом виділення з його складу технічної одиниці "Шахта "Глибока" та на її базі було утворено ДП "Шахта "Глибока" (а.с.42-44).
На теперішній час, у відповідності з вимогами наказу Міністерства енергетики та вугільної промисловості України №776 від 02.12.2011 року та наказом ДП "Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств" №141 від 15.11.2012 року, саме ДП "Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств" проводиться ліквідація ДП "Шахта "Глибока" (а.с.37-41). Це підтверджується і витягом з ЄДР станом на 20 травня 2014 року.
Відповідно до вимог ст.48 Гірничого закону України після ліквідації гірничого підприємства забезпечення вугіллям на побутові потреби здійснюється в межах тарифної угоди правонаступником, в тому числі пенсіонерам, які пропрацювали на підприємствах з видобутку (переробки) вугілля, вуглебудівних підприємствах: на підземних роботах - не менш 10 років для чоловіків та не енш ніж 7 років 6 місяців - для жінок, на роботах, пов"язаних з підземними роботами - не менш ніж 15 років для чоловіків і не менш ніж 12 років 6 місяців - для жінок.
Відповідно до вимог пункту 12.10.8 Галузевої угоди між Міністерством енергетики та вугільної промисловості України, іншими державними органами, власниками (об"єднаннями власників), що діють у вугільній галузі і всеукраїнськими профспілками вугільної промисловості від 03.07.2001 року з подальшими доповненнями та змінами, встановлено, що категорія осіб, передбачена пунктом 12.10.7 угоди, забезпечується тим Підприємством, з якого вони вийшли на пенсію, а на підприємствах, що ліквідуються, забезпечення працівників здійснюється за рахунок бюджетних коштів.
Таким чином, аналіз Цивільного кодексу України, Гірничого закону України та Галузевої угоди призводить суд до висновку про те, що позивач відноситься до осіб, які мають право на безоплатне забезпечення вугіллям на побутові потреби, оскільки він отримував вугілля на ДП "Шахта "ГлибокА", яка стала правонаступником прав та обов"язків ПАТ "Шахтоуправління "Донбас" шляхом виділення. Оскільки ДП "Шахта "Глибока" на теперішній час знаходиться у стані ліквідації, її ліквідацією займається ДП "Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств", то саме це підприємство і повинно забезпечувати позивача вугіллям на побутові потреби.
Що ж стосується позовних вимог ОСОБА_3 щодо довічного забезпечення вугіллям на побутові потреби, то в цій частині позов задоволенню не підлягає, оскільки відповідно до вимог ст.2 ЦПК України провадження в цивільних справах здійснюється відповідно до законів, чинних на час вчинення окремих процесуальних дій, розгляду і вирішення справи. Відповідно до ст.3 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод та інтересів.
З огляду на наведені вище норми закону суд не може вирішувати питання про захист прав особи на майбутнє.
На підставі вищевикладеного, ст.48 Гірничого закону України, керуючись ст.ст.2, 3, 5, 6, 8, 10, 212-215, 218 ЦПК України, суд -
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_3 задовольнити частково.
Зобов"язати Державне підприємство "Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств" забезпечити ОСОБА_3, ідентифікаційний код НОМЕР_1 вугіллям на побутові потреби за 2014 рік у розмірі 5,9 тонн.
В іншій частині в задоволенні позову ОСОБА_3 відмовити.
Рішення може бути оскаржено сторонами повністю або частково до апеляційного суду Донецької області через Пролетарський районний суд міста Донецька.
Апеляційна скарга подається у письмовій формі протягом десяти днів зі дня його проголошення.
Особи, які беруть участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів зі дня отримання копії рішення.
Суддя Н.Л.Панас