Судове рішення #36922385

УКРАЇНА

Справа № 421/4637/13-а

Провадження № 2-а/421/19/2014


ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 квітня 2014 р. Первомайський міський суд Луганської області в складі: судді Мазки Н.Б.

при секретарі Жиляковій Л.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м.Первомайська Луганської області адміністративну справу за позовом

ОСОБА_1до Управління Пенсійного фонду України в м.Первомайську Луганської області про визнання неправомірними дій державного органу у сфері управлінської діяльності з відмови у призначенні пенсії за віком як державному службовцю, про зобов'язання суб'єкта владних повноважень поновити порушене право, вчинити певні дії,

В с т а н о в и в:

Позивачка ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в м.Первомайську Луганської області про визнання неправомірними дій державного органу у сфері управлінської діяльності з відмови у призначенні пенсії за віком як державному службовцю, про зобов'язання суб'єкта владних повноважень поновити порушене право, вчинити певні дії, посилаючись на те, що на час досягнення пенсійного віку, коли станом на 03.06.2008 р. їй виповнилося 55 років, вона мала загальний трудовий стаж 28 років, а з них на посадах державного службовця - 20 років 2 місяці 28 днів, в тому числі 14 років 8 місяців в фінансовому відділі Первомайської міської ради, та 5 років 6 місяців в Державній податковій інспекції у м.Первомайську.

При зверненні до відповідача 10.06.2008 р. із заявою про призначення пенсії, нею в заяві не був зазначений вид пенсії «як державному службовцю», так як у типовій формі заяви не передбачено розділ «про призначення пенсії як державному службовцю». Але, на підтвердження вказаного стажу роботи, в тому числі, і в якості державного службовця, відповідачу було надано подання, копія трудової книжки, де вказані відомості про роботу.

На момент виходу на пенсію 04.06.2008 р. вона, позивачка, працювала на Державному підприємстві «Первомайськвугілля» головним економістом контрольно-ревізійного відділу, і вважала, що згідно ст.37 Закону України «Про державну службу» №3723 - ХП від 16.12.1993 р. має право на пенсію за віком, як державний службовець.

Однак, згідно протоколу №95112 від 17.06 2008 р. відповідач призначив їй пенсію за віком без урахування стажу на посадах спеціаліста в фінансовому відділі Первомайської міської ради та в Державній податковій інспекції у м.Первомайську, тобто не як державному службовцю.

Листами №201/к-11 від 19.11.2008 р., №16296/02-25 від 12.12.2009 р. надані відповіді-роз'яснення про те, що у відповідача немає законних підстав для зарахування періоду її роботи в Державній податковій інспекції (спірний період з 02.07.1990 р. по 11.01.1996 р.) до 20-ти річного стажу роботи державного службовця, так як ст.25 Закону України «Про державну службу» (якою визначені відповідні категорії посад державних службовців) посади керівних працівників і спеціалістів державної податкової інспекції не визначені. А визначальними критеріями при призначенні пенсії за віком згідно Закону України «Про державну службу» є досягнення пенсійного віку не на посаді державного службовця, але обов'язкова наявність 20-ти річного стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Позивачка вважаючи відмову відповідача у призначенні їй пенсії як державному службовцю протиправною, такою, що підлягає визнанню не законною, просить:

- скасувати рішення відповідача №95112 від 17.06.2008 р. про призначення їй пенсії на загальних умовах та рішення без номера від 22.12.2009 р. про відмову у призначенні їй пенсії як державному службовцю.

- зобов'язати відповідача зарахувати у її 20-ти річний стаж роботи державного службовця період роботи у державній податковій інспекції у м.Первомайську з 02.07.1990 р. по 11.01.1996 р. відповідно до ст.ст.25, 37 Закону України «Про державну службу», призначити з 04.06.2008 р. пенсію за віком як державному службовцю.

Позивачка в судовому засіданні позовні вимоги підтримала, посилаючись на обставини викладені в позовній заяві, просить їх задовольнити.

Представник відповідача позов не визнала, просила відмовити в їх задоволенні.

Заслухавши сторони, дослідивши надані докази суд вважає, що позов підлягає задоволенню за таких підстав.

Загальні засади діяльності, а також статус державних службовців, які працюють в державних органах та їх апараті, визначає Закон України «Про державну службу».

Відповідно до ст..1Закону України «Про державну службу» державно служба в Україні - це професійна діяльність осіб, як4і займають посади в державних органах та їх апараті щодо практичного виконання завдань і функцій держави та одержують заробітну плату за рахунок державних коштів. Ці особи є державними службовцями і мають відповідні службові повноваження.

Відповідно до вимог ч.2 ст.9 Закону України «Про державну службу» регулювання правового становища державних службовців, що працюють в апараті органів прокуратури, судів, дипломатичної служби митного контролю, служби безпеки, внутрішніх справ та інших, здійснюється відповідно до цього закону, якщо інше не передбачено законами.

Із наведеної норми вбачається, що правове становище державних службовців, які працюють в апараті інших органів, може регулюватися іншими спеціальними законами. При цьому Закон України «Про державну службу» застосовується до таких службовців в частині, яка не врегульована спеціальними законами.

Спеціальним законом, що визначає статус державної податкової служби в України, її функції та правові основи діяльності, є закон «Про державну податкову службу в України» від 04.12.1990 р. у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин.

Згідно до вимог ч.1 ст.4 Закону України «Про державну податкову службу в України» Державна податкова адміністрація, якій за змістом частин 2, 3 цієї статті, підпорядковані державні податкові адміністрації в областях, а ім. у свою чергу, - відповідні державні податкові інспекції, є центральним органом виконавчої влади та відповідно до Положення про ДПА, затвердженого постановою КМУ від 26.06.2007 р. №778 (чинного на час виникнення спірних відносин), забезпечує реалізацію єдиної державної податкової політики, державної політики у сфері контролю за виробництвом і обігом спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, здійснює міжгалузеву координацію у цій сфері та здійснює свої повноваження, зокрема, через державні податкові інспекції.

Посадовою особою державної податкової служби за правилами ч.1 ст.15 Закону України «Про державну податкову службу в України» може бути особа, яка має освіту за фахом та відповідає кваліфікаційним вимогам, установленим Державною податковою адміністрацією. Посадові особи органів державної податкової служби підлягають атестації, після якої таким особам присвоюються спеціальні звання (ч.5, 6 ст.15 цього закону).

Зазначеною статтею закону №509-ХІІ також установлено умови, за яких особи не можуть бути службовцями податкових органів, які кореспондуються із вимогами ст..ст.5, 12 закону №3723-ХІІ щодо обмежень, пов'язаних із прийняттям на державну службу та її проходженням.

Статтею 6 цього закону визначено, що видатки на утримання органів державної податкової служби визначаються Кабінетом Міністрів і фінансуються з державного бюджету.

Таким чином, посадові особи державної податкової служби, яким за наслідками атестації присвоєно спеціальні звання, займають посади в державних органах щодо практичного виконання завдань і функцій держави (зокрема у сфері податкової політики), одержують заробітну плату за рахунок державного бюджету, а отже, перебувають на державній службі та є державними службовцями.

Законом №509-ХІІ не врегульовано питання пенсійного забезпечення посадових осіб державної податкової служби, яким присвоєно спеціальні звання, тому при вирішенні таких питань підлягають застосуванню положення закону №3723-ХІІ, зокрема: ст.37, за правилами якої на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менш ніж 25 років, для жінок - не менш ніж 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менш ніж 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш ніж 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку.

Абзацами 2, 3 п.2 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.05.1994 р. №283, передбачено, що до стажу державної служби зараховується робота (служба) на посадах керівних працівників і спеціалістів в апараті державної податкової та контрольно-ревізійної служби, а також на посадах суддів, слідчих, прокурорів, інших службових осіб, яким присвоєно персональні звання.

Таким чином, посадові особи державної податкової служби, яким присвоєно спеціальні звання, є державними службовцями зі спеціальним статусом, а тому період проходження такої служби в податкових органах має зараховуватися до стажу державної служби, який дає право на пенсію державного службовця відповідно до ст.37 закону №3723-ХІІ.

В судовому засіданні встановлено та не заперечується сторонами те, що позивачка дійсно працювала з 02.07.1990 р. в державній податковій інспекції м.Первомайська на посаді державного податкового інспектора сектору податкового обкладення кооперативів та суспільних організацій; з 01.04.1992 р. на посаді старшого державного податкового інспектора; з 01.12.1992 р. на посаді головного державного податкового інспектора відділу оподаткування населення; з 31.12.1993 р. на посаді головного державного податкового ревізора-інспектора сектору аудиту фізичний осіб, що підтверджується копією трудової книжки позивачки. 29.09.1994 р. позивачка прийняла присягу (а.с.17-21).

Згідно протоколу №95112 від 17.06 2008 р. позивачці призначена пенсія за віком без урахування стажу на посадах спеціаліста в фінансовому відділі Первомайської міської ради та в Державній податковій інспекції у м.Первомайську, тобто не як державному службовцю (а.с.25)..

Згідно листам відповідача №201/к-11 від 19.11.2008 р., №16296/02-25 від 12.12.2009 р. немає законних підстав для зарахування періоду роботи позивачки в Державній податковій інспекції (спірний період з 02.07.1990 р. по 11.01.1996 р.) до 20-ти річного стажу роботи державного службовця, так як ст.25 Закону України «Про державну службу» (якою визначені відповідні категорії посад державних службовців) посади керівних працівників і спеціалістів державної податкової інспекції не визначені. А визначальними критеріями при призначенні пенсії за віком згідно Закону України «Про державну службу» є досягнення пенсійного віку не на посаді державного службовця, але обов'язкова наявність 20-ти річного стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців (а.с.24, 26)..





У відповідності до вимог ст.71 КАС України кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а в адміністративних справах про протиправність рішень, дій або бездіяльність суб'єкта владних повноважень, обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти позову.

Оцінюючи належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд визнає їх достовірними, а позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню, оскільки достовірно встановлено, що позивачці присвоєно спеціальне звання інспектора податкової служби, відповідно до ст.17 закону №3723-XII прийняла присягу.

Керуючись вимогамист.ст.159-163 КАС України, суд

П о с т а н о в и в :

Адміністративний позов задовольнити.

Скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України у м.Первомайську №95112 від 17.06.2008 р. про призначення пенсії ОСОБА_1 на загальних умовах та рішення без номера від 22.12.2009 р. про відмову від призначення пенсії ОСОБА_1, як державному службовцю

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у м.Первомайську вчинити певні дії, а саме:

- зарахувати у двадцяти річний стаж роботи державного службовця період роботи ОСОБА_1 у державній податковій інспекції у м.Первомайську з 02.07.1990 р. по 11.01.1996 р;

- відповідно до ст.ст. 25,37 Закону України «Про державну службу» призначити ОСОБА_1 з 04.06.2008 р. пенсію за віком,як державному службовцю.

Повний текст постанови буде виготовлений 14 квітня 2014 р.

Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення до Донецького апеляційного адміністративного суду через Первомайський міський суд Луганської області.





Суддя


Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація