Судове рішення #36912719

Справа № 262/2539/14-ц

Провадження № 2/262/940/2014




Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И


21.05.2014 року м. Донецьк

Пролетарський районний суд м. Донецька в складі:

головуючого судді Лебеденко С.В.

при секретарі Чернета В.І.

за участі представника позивача ОСОБА_1

відповідача ОСОБА_2


розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Донецьку цивільну справу за позовом ОСОБА_3 до ОСОБА_2 про визнання права власності в порядку спадкування -

В С Т А Н О В И В:


Позивач звернувся до суду з даним позовом, в обґрунтування якого зазначив, що він є єдиним спадкоємцем першої черги при спадкуванні за законом після смерті батька ОСОБА_4, який помер ІНФОРМАЦІЯ_2. Після смерті батька він прийняв спадщину, оскільки протягом шести місяців з часу відкриття спадщини 15 березня 2014 року звернувся до нотаріуса, подавши відповідну заяву про прийняття спадщини. До складу спадщини входить право власності на нерухоме майно - 1/3 частину квартири АДРЕСА_1, яку його батько ОСОБА_4 успадкував від свого батька ОСОБА_5, який помер ІНФОРМАЦІЯ_3. При цьому, вказана квартира була надана ОСОБА_5 на підставі ордеру № 3896 від 31 грудня 1973 року та згідно довідки Житлово- будівельного кооперативу «Мир-66», останній повністю сплатив пайовий внесок за квартиру у розмірі 7455, 94 рублів, тобто останній реалізував своє право власності на квартиру та у нього виникло право власності на спірне нерухоме майно, однак він права власності належним чином не оформив. Батько позивача - ОСОБА_4 був зареєстрований в цій квартирі на час смерті спадкодавця і протягом шести місяців після його смерті. Разом з тим, ОСОБА_5 на випадок своєї смерті залишив заповіт від 28 листопада 1992 року, за яким належну йому квартиру АДРЕСА_1 заповів ОСОБА_6, а в разі її смерті або неприйняття спадщини заповів 2/3 частини квартири ОСОБА_2 та 1/3 частину квартири - ОСОБА_4. ОСОБА_6 померла ІНФОРМАЦІЯ_4, тобто ще до відкриття спадщини після смерті ОСОБА_5. У той же час, після смерті діда - ОСОБА_5, його син ОСОБА_2 скористався своїми правами та набув право власності в порядку спадкування на підставі заповіту на 2/3 частини квартири АДРЕСА_1 в судовому порядку на підставі рішення Пролетарського районного суду м. Донецька від 23 травня 2013 року. Отже, до спадкового майна входить 1/3 частина квартири АДРЕСА_1, який його батько ОСОБА_4 успадкував від свого батька ОСОБА_5, який помер ІНФОРМАЦІЯ_3. Просив визнати за ним право власності на 1/3 частину квартири АДРЕСА_1.

В судовому засіданні представник позивача підтримала заявлені позовні вимоги та просила їх задовольнити, надавши пояснення, аналогічні тим, що викладені в позовній заяві.

Відповідач ОСОБА_2 в судовому засіданні позовні вимоги визнав, не заперечував просив їх задоволення.

Суд, заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, дійшов висновку про таке.

Згідно вимог ст. 11 ЦПК України суд розглядає цивільні справи не інакше як за заявою (скаргою) осіб, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін, які беруть участь у справі.

28.11.1992 року ОСОБА_5 склав заповіт, відповідно до якого належну йому квартиру за адресою: АДРЕСА_1 він заповів ОСОБА_6, а в разі смерті або неприйняття нею спадщини - ОСОБА_2 - 2/3 частини квартири, а ОСОБА_4 - 1/3 частину квартири. (а.с. 11).

Відповідно до ч. 1 ст. 1223 Цивільного кодексу України право на спадкування мають особи, визначені у заповіті.

ОСОБА_6 померла ІНФОРМАЦІЯ_4, що підтверджується копією свідоцтва про смерть (а.с. 16), тобто до відкриття спадщини.

Відповідно, спадкоємцями за заповітом є ОСОБА_2 та ОСОБА_4.

Рішенням Пролетарського районного суду м. Донецька від 23.05.2013 року за ОСОБА_2 (відповідачем по справі) визнано право власності на 2/3 частин квартири за адресою: АДРЕСА_1.(а.с. 10).

Батько позивача - ОСОБА_4 помер ІНФОРМАЦІЯ_2, про що свідчить копія свідоцтва про смерть. (а.с. 17).

Відповідно до ч. 1 ст. 1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.

Позивач - ОСОБА_3 звернувся до Третьої донецької державної нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини після смерті батька. Однак, постановою від 15.03.2014 року, державний нотаріус відмовила у видачі свідоцтва про право на спадщину на квартиру з тих підстав, що не надані правовстановлюючі документи щодо майна з відміткою про відповідну реєстрацію в органах державної реєстрації. (а. 9).

Згідно п. 23 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 7 від 30.05.2008 року «Про судову практику у справах про спадкування» за наявності умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину вимоги про визнання права власності на спадщину судовому розглядові не підлягають. У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.

ОСОБА_4 був зареєстрований в квартирі за адресою: АДРЕСА_1 з 28.12.1999 року по день смерті, що підтверджується копією довідки ЖБК «Мир-66» від 09.01.2014 року (а.с. 12) та постійно там проживав по день смерті, що підтверджено також відповідачем в судовому засіданні.

Ч. 3 ст. 1268 ЦК України передбачає, що спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.

Враховуючи наведене, суд приходить до висновку, що ОСОБА_4 прийняв спадщину у виді 1/3 частки квартири після смерті батька - ОСОБА_5.

Таким чином, позовні вимоги підлягають задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 10, 11, 60, 88, 213, 214, 215 ЦПК України, суд, -


В И Р І Ш И В:


Позовні вимоги ОСОБА_3 до ОСОБА_2 про визнання права власності в порядку спадкування - задовольнити повністю.

Визнати за ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, право власності на 1/3 частини квартири за адресою: АДРЕСА_1 в порядку спадкування за законом після смерті батька ОСОБА_4, померлого ІНФОРМАЦІЯ_2.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.



Суддя С.В. Лебеденко


Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація