Судове рішення #36869898


ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД


ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ


14.05.2014 року Справа № 904/9683/13

Дніпропетровський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів: головуючого судді Павловського П.П.-доповідача

суддів: Науменка І.М., Кузнецова В.О.

при секретарі судового засідання: Однорог О.В.

Представники сторін у судове засідання не з'явились про час та місце судового засідання повідомлені належним чином

розглянувши апеляційну скаргу Приватного підприємства "Мехбудтранс"

на рішення господарського суду Дніпропетровської області від 25.02.2014 року

у справі № 904/9683/13

за позовом Криворізької міської ради Дніпропетровської області, м. Кривий Ріг,

до Приватного підприємства "Мехбудтранс", м. Кривий Ріг,

про стягнення 58 127,17 грн. за договором оренди земельної ділянки


ВСТАНОВИВ:

Рішенням господарського суду Дніпропетровської області від 25.02.14р. у справі № 904/9683/13 (суддя Назаренко Н.Г.) позов задоволено.

Стягнуто з Приватного підприємства "Мехбудтранс" на користь Криворізької міської ради заборгованості за договором оренди земельної ділянки у сумі 56 175,35грн. (п'ятдесят шість тисяч сто сімдесят п'ять грн. 35 коп.), пені - 1 951,82 грн. (одна тисяча дев'ятсот п'ятдесят одна грн. 82 коп.)

Стягнуто з Приватного підприємства "Мехбудтранс" на користь Криворізької міської ради витрат по сплаті судового збору - 1 720,50 грн. (одна тисяча сімсот двадцять грн. 50 коп.)

Рішення мотивоване тим, що матеріалами справи доведено факт невиконання зобов'язання належним чином відповідно до умов договору оренди земельної ділянки. Порушення зобов'язання є підставою для застосування господарських санкцій відповідно до вимог закону.

Не погодившись з рішенням господарського суду, Приватне підприємство "Мехбудтранс", звернулось до Дніпропетровського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою в якій посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить скасувати оскаржуване рішення та прийняти нове рішення, яким відмовити в задоволенні позовних вимог.

В обґрунтування своїх вимог посилається на те, що Криворізька міська рада, звернувшись з позовом про стягнення заборгованості по орендній платі за земельну ділянку комунальної власності перевищила повноваження у галузі земельних відносин, не взявши до уваги те, що плата за землю це загальнодержавний податок, що справляється з платників податку, відповідно до Податкового Кодексу України. Органами стягнення за цим податковим є виключно орган податкової служби, а не Криворізька міська рада.

Отже, позовна заява Криворізької міської ради з вимогою до Приватного підприємства "Мехбудтранс" про стягнення заборгованості за договором оренди земельної ділянки є фактичним стягненням коштів за податковим боргом, яке господарським судам - не підвідомче, на думку скаржника.

Ухвалою Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 24.03.14р. апеляційну скаргу прийнято до розгляду.

Позивачем надано відзив на апеляційну скаргу відповідача, в якому зазначено, що судом першої інстанції в повному обсязі досліджено матеріали справи, прийнято вірне рішення у відповідності до норм чинного законодавства, доводи скаржника, в свою чергу, які зазначені в апеляційній скарзі є безпідставними та необґрунтованими. Просить залишити оскаржуване рішення - без змін, а апеляційну скаргу - без задоволення та розглянути дану справу без участі представника позивача.

Представник відповідача не використав своє право бути присутнім у судовому засіданні, хоча належним чином повідомлявся про час та місце розгляду даної справи згідно з вимогами Інструкції з діловодства в господарських судах України.

В судовому засіданні 14.05.14р. оголошені вступна та резолютивна частини постанови Дніпропетровського апеляційного господарського суду.

Суд апеляційної інстанції, дослідивши наявні у справі докази, перевірив правильність висновків суду першої інстанції щодо фактичних обставин справи, повноту їх дослідження судом першої інстанції та юридичну оцінку, і прийшов до висновку про те, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.

Як вірно встановлено судом першої інстанції, 14.09.2010 року між Криворізькою міською радою (далі - Позивач, Орендодавець) та Приватним підприємцем "Мехбудтранс" (далі - Відповідач, Орендар) був укладений Договір оренди земельної ділянки (далі - Договір), зареєстрований у Криворізькому відділі Дніпропетровської регіональної філії державного підприємства "Центр державного земельного кадастру", про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 22.10.2010 року №041010800784.

Згідно з п. 1 Договору, Орендодавець на підставі рішення міської ради від 28.07.2010р. №3996 надає, а Орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку житлової та громадської забудови для розміщення автостоянки, яка знаходиться на мкр. Індустріальний, 69 с в Жовтневому районі м. Кривого Рогу.

В оренду передається земельна ділянка площею 0,4494 га за кадастровим номером земельної ділянки 1211000000:04:481:0011 (п.п. 2, 4 Договору).

Пунктом 5 Договору встановлено, що його укладено на 3 роки. Після закінчення строку Договору Орендар, який належно виконував обов'язки відповідно до умов договору, має за інших рівних умов переважене право поновлення його на новий строк. У цьому разі Орендар повинен не пізніше ніж за два місяця до закінчення строку дії Договору повідомити письмово Орендодавця про намір продовжити його дію. Поновлення Договору здійснюється на підставі ухваленого Орендодавцем відповідного рішення.

Відповідно до пункту 7 Договору річна орендна плата вноситься Орендарем виключно у грошовій формі незалежно від результатів діяльності орендаря у розмірі земельного податку, що встановлюється Законом України "Про плату за землю", на підставі витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, ділянки виконаного Криворізьким міським управлінням земельних ресурсів, на рахунок Управління держказначейства у Жовтневому районі м. Кривого рогу № 33219812700022, код ЄДРПОУ 24237505, у банку ГУДКУ в Дніпропетровській області, МФО 805012.

Пунктом 9 Договору передбачено, що орендна плата вноситься щомісячно протягом 30-ти календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного місяця. За не неповний календарний місяць орендна плата сплачується за дні фактичного користування земельною ділянкою. Річна орендна плата за користування земельною ділянкою за період з дати закінчення договору оренди від 17.07.2007р. № 040710800554 до укладання цього договору провадиться Орендарем відповідно до Закону України "Про оренду землі" зі змінами та доповненнями.

Строки платежу не є сталими і можуть змінюватися відповідно до вимог чинного законодавства України.

Згідно з пунктом 10 Договору, розмір нормативної грошової оцінки не є сталим і змінюється у зв'язку з проведенням її щорічної індексації та на підставі інших вимог діючого законодавства. Орендар самостійно зобов'язується щорічно відповідно до інформації Держкомзему про коефіцієнт індексації грошової оцінки земель, опублікований в засобах масової інформації, здійснювати індексацію грошової оцінки земельної ділянки.

Зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки та її індексація проводиться без внесення змін та доповнень до цього договору.

Відповідно до п. 11. Договору обчислення розміру орендної плати за земельну ділянку здійснюється з урахуванням її цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, за затвердженою Кабінетом Міністрів формою, що заповнюється під час укладення або зміни умов Договору чи продовження його дії.

У пункті 12 Договору встановлено, що розмір та сума орендної плати переглядається без внесення змін до цього договору у разі:

- зміни умов господарювання, передбачених договором (включно зі зміною мети використання або цільового призначення земельної ділянки);

- зміни (збільшення або зменшення) розмірів річної орендної плати за землю, базової вартості 1 кв. м. земель міста, розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації визначених законодавством;

- погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини Орендаря, що підтверджується документами;

- в інших випадках, передбачених законодавством та цим договором.

Пунктом 14 Договору встановлено, що Орендар (крім громадян) самостійно обчислює суму орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подає відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частинами за місяць.

Згідно пункту 15 Договору земельна ділянка житлової та громадської забудови передається в оренду для розташування автостоянки.

Відповідно п. 30 абзацу п.п. а Договору Орендодавець має право в односторонньому порядку збільшити розмір орендної плати у разі збільшення відповідно до законодавства України розміру земельного податку. Це право орендодавця підтверджується у відповідності до п. 4 ст. 21 Закону України "Про оренду землі", якщо орендна плата за земельну ділянку буде менша за розміром земельного податку.

Як вбачається з матеріалів справи, Відповідачу було передано в строкове платне користування земельну ділянку для розміщення автостоянки на мкрн. Індустріальний, 69с у Жовтневому районі с. Кривого Рогу (кадастровий номер земельної ділянки - 1211000000:04:481:0011).

Відповідно до рішення Криворізької міської ради від 14.05.2010р. № 3884 "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Кривого Рогу" (а.с. 15) базова вартість 1 кв.м. земель міста складає 240,05 грн. за кв.м.; застосування базової вартості 1 кв.м. земель міста буде здійснюватись в три етапи: - перший з 01.06.10р. у розмірі 150 грн. за кв.м.

Приписами ст. 286.2. Податкового кодексу України встановлено, що платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.

Згідно з довідкою Управління Держкомзему у м. Кривий Ріг Дніпропетровської області про нормативну грошову оцінку земельної ділянки № 2/229, підготовлену на підставі рішення Криворізької міської ради від 14.05.2010р. №3884 "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Кривого Рогу", нормативна грошова оцінка спірної земельної ділянки становить 5 338 872,00 грн. (а.с. 16).

Як вірно встановлено судом першої інстанції, річна орендна плата згідно даної нормативної грошової оцінки земельної ділянки у жовтні 2010р. становила 4 305,54 грн., з листопада по грудень 2010р. та з січня по травень 2013р. становила 160 166,16 грн., а розмір щомісячного платежу в період з листопада по грудень 2010р. та з січня по травень 2013р. становить 13 347,18 грн., про що свідчить розрахунок Управління земельних ресурсів виконкому Криворізької міської ради (а.с. 7) та розрахунок Криворізької північної МДПІ (а.с.8).

Отже, за спірний період з жовтня по грудень 2010р. та з січня по травень 2013р. Відповідач повинен був сплатити орендну плату у загальній сумі 97 735,80 грн.

Так, Відповідачем орендну плату сплачено частково у сумі 41 560,45 грн., що не спростовано Відповідачем, отже заборгованість Відповідача по орендній платі за період з жовтня по грудень 2010р. та з січня по травень 2013р. становить 56 175,35 грн.

Згідно ст. 525 ЦК України одностороння відмова від зобов'язання або зміна умов не допускається.

За ст. 526 ЦК України, що кореспондується з ч. 1 ст. 193 ГК України, зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться .

В силу ч. 1 ст. 530 ЦК України, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Так, правовий аналіз матеріалів справи свідчить, що позовні вимоги в частині стягнення 56 175,35 грн. заборгованості по орендній платі не спростовані відповідачем та підтверджені матеріалами справи.

До того ж, пунктом 13 Договору сторони погодили, що у разі невнесення орендної плати у строки, визначені цим Договором, справляється пеня, яка нараховується на суму боргу по орендній платі за земельну ділянку (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого боргу по орендній платі або на день його (його частини) погашення залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті, включаючи день такого погашення.

Відповідно до частини першої статті 216 ГК України учасники господарських відносин несуть господарсько-правову відповідальність за правопорушення у сфері господарювання шляхом застосування до правопорушників господарських санкцій на підставах і в порядку, передбачених цим Кодексом, іншими законами та договором.

Частиною першою статті 230 ГК України передбачено, що штрафними санкціями у цьому Кодексі визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання.

Згідно з частиною 6 статті 231 Господарського кодексу України штрафні санкції за порушення грошових зобов'язань встановлюються у відсотках, розмір яких визначається обліковою ставкою Національного банку України, за увесь час и користування чужими коштами, якщо інший розмір відсотків не передбачено законом або договором.

Частиною 1 статті 546 Цивільного кодексу України передбачено, що виконання зобов'язання може забезпечуватися неустойкою, порукою, гарантією, заставою, притриманням, завдатком.

Згідно з ч. 1 ст. 548 Цивільного кодексу України виконання зобов'язання (основного зобов'язання) забезпечується, якщо це встановлено договором або законом.

Під неустойкою (штрафом, пенею), відповідно до статті 549 цього Кодексу, розуміється грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання.

Відповідно до ст. 258 ЦК України позовна давність в один рік застосовується, зокрема, до вимог про стягнення неустойки (штрафу, пені).

Відтак, правильними визнає колегія висновки суду щодо стягнення пені в сумі 1951,82 грн., оскільки Позивачем пропущено спеціальний строк позовної давності, встановлений для нарахування пені, однак, враховуючи, що відповідач не звертався до суду з відповідним клопотанням стягненню підлягає сума, заявлена до стягнення позивачем, а саме 1 951,82 грн.

Також слід зауважити, що колегія суддів апеляційного суду вважає безпідставними доводи скаржника щодо стягнення заборгованості за договором оренди земельної ділянки є фактичним стягненням коштів за податковим боргом, яке господарським судам - не підвідомче. З огляду на наступне.

Відповідно до положень ст. 2 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд порушує справи за позовними заявами, зокрема, підприємств та організацій, які звертаються до господарського суду за захистом своїх прав та охоронюваних законом інтересів, а також державних та інших органів, які звертаються до господарського суду.

Крім цього, відповідно до ст. 142-145 Конституції України до матеріальної основи органів місцевого самоврядування, крім інших об'єктів, належить земля, управління якою здійснюють територіальні громади через органи місцевого самоврядування в межах їх повноважень шляхом прийняття рішень. Права органів самоврядування захищаються у судовому порядку

Статтею 116 Земельного кодексу України визначено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом.

В силу ст. 124 Земельного кодексу України, передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.

У даному випадку предметом спору є господарські договірні відносини між орендодавцем - Криворізької міської радою та орендарем - Приватним підприємством «Мехбудтранс», а згідно до ч.8 ст.16 Господарсько-процесуального кодексу України, справи у спорах, передбачених пунктом 6 частини першої статті 12 Господарсько-процесуального кодексу - справи у спорах, що виникають із земельних відносин, в яких беруть участь суб'єкти господарської діяльності, розглядаються господарським судом за місцезнаходженням об'єктів земельних відносин або основної її частини.

Крім цього, слід зазначити, що у Постанові Пленуму Вищого господарського суду України, від 29 травня 2013 року, № 8 "Про внесення змін і доповнень до постанови пленуму Вищого господарського суду України від 17 травня 2011 року № 6 "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин зазначено, що системний аналіз норм законодавства України дає підстави для висновку про те, що орендна плата за земельну ділянку, яка перебуває в державній або в комунальній власності, має подвійну правову природу, оскільки, з одного боку, є передбаченим договором оренди землі платежем, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою (частина перша статті 21 Закону України "Про оренду землі", підпункт 14.1.136 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України, далі - ПК України), з іншого - є однією з форм плати за землю як загальнодержавного податку нарівні із земельним податком (підпункт 14.1.147 пункту 14.1 статті 14 ПК України). Разом з тим підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є саме договір оренди такої земельної ділянки (частина друга статті 21 Закону України "Про оренду землі", пункт 288.1 статті 288 ПК України).

У даному випадку підставою позову є саме договір оренди земельної ділянки, за яким відповідач повинен перераховувати орендну плату за користування земельною ділянкою на рахунок орендодавця - Криворізької міської ради, яка є належним позивачем у даній справі.

Отже, апеляційний суд приходить до висновку про те, що суд першої інстанції правильно встановив фактичні обставини справи, дав їм правильну юридичну оцінку, прийняв законне і обґрунтоване рішення, підстави для скасування якого відсутні.

Доводи апеляційної скарги не спростовують рішення суду, а тому її слід залишити без задоволення.

Керуючись ст.ст.101, 103, 105 ГПК України, суд,-


ПОСТАНОВИВ:

Рішення господарського суду Дніпропетровської області від 25.02.2014. у справі № 904/9683/13- залишити без змін, а апеляційну скаргу Приватного підприємства "Мехбудтранс"- без задоволення.

Постанова може бути оскаржена до Вищого господарського суду України.


Головуючий суддя П.П. Павловський


Суддя В.О. Кузнецов


Суддя І.М. Науменко



Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація