Лутугинський районний суд Луганської області
Справа № 416/3675/13-ц
Провадження № 2/416/87/14
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 січня 2014 року Лутугинський районний суд Луганської області в складі: головуючого - судді - Заботіна В.В.
при секретарі - Донецькій А.Ю.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Лутугине цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до виконавчого комітету Лутугинської міської ради про визнання договору купівлі - продажу дійсним, -
В с т а н о в и в:
Позивач ОСОБА_1 звернулася до суду з вищезазначеним посилаючись на наступне. АДРЕСА_1 на праві приватної власності належить ОСОБА_2, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2. ОСОБА_3, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1, був спадкоємцем після смерті ОСОБА_2, фактично прийняв спадщину, але юридично її не оформив. Спадкоємцем після смерті ОСОБА_3 є ОСОБА_4, який в установлений законом строк не звернувся з заявою про прийняття спадщини, оскільки з листопада 2006 року знаходився під вартою та відбував покарання в місцях позбавлення волі. Рішенням Лутугинського районного суду Луганської області від 28 січня 2011 року ОСОБА_4 був визначений додатковий строк для прийняття спадщини. 21 березня 2011 року ОСОБА_4 звернувся до приватного нотаріуса Перевальського нотаріального округу із заявою про прийняття спадщини. Відповідно до домовленостей між нею та ОСОБА_4, вона купила у ОСОБА_4 будинок за 10000 (десять тисяч) гривень у квітні 2012 року про що останній написав розписку. У встановленому законом порядку вони одразу не оформили угоду купівлі-продажу будинку , оскільки на той час будинок ще не був оформлений на ОСОБА_4 Але в ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_4 помер, у зв'язку з чим просить визнати дійсною угоду купівлі-продажу житлового будинку за зазначеною адресою.
У судовому засіданні позивач ОСОБА_1 та її представник ОСОБА_5 позовні вимоги підтримали, підтвердили обставини, висловлені в позовній заяві, наполягали на їх задоволенні.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, надав заяву, в якій просить розглядати справу без його участі, проти позову не заперечує.
Заслухавши пояснення позивачки, її представника, дослідивши матеріали справи, суд вважає позовні вимоги ОСОБА_1 необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що житловий будинок, розташований за адресою: АДРЕСА_1, належить померлій ІНФОРМАЦІЯ_2, ОСОБА_2 (ціле): ? частка житлового будинку - на підставі свідоцтва про право власності на частку в спільному майні подружжя, виданого Лутугинською державною нотаріальною конторою 24.11.1978 року, Р № 3071; ? частка житлового будинку - на підставі свідоцтва про право на спадщину за законом, виданого Лутугинською державною нотаріальною конторою 24.11.1978 року, Р № 3074 (а.с.46).
Згідно рішення Лутугинського районного суду від 18 вересня 2009 року встановлено факт, що ОСОБА_4 є Онуком ОСОБА_2, померлої ІНФОРМАЦІЯ_2(а.с.4).
Відповідно до рішення Лутугинського районного суду Луганської області від 28 січня 2011 року ОСОБА_4 визначено додатковий термін для надання заяви про прийняття спадщини, після смерті ОСОБА_3, померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 у два місяці (а.с.5).
З заяви про прийняття спадщини від 21 березня 2011 року вбачається, що ОСОБА_4 звернувся про прийняття спадщини після смерті батька - ОСОБА_3(а.с.6), але свідоцтва про право власності не отримав та не набув право власності на будинок.
Згідно витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про смерть, ОСОБА_4 помер ІНФОРМАЦІЯ_3(а.с.30).
Відповідно ст.328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Згідно зі ст.334 ЦК України право власності у набувача майна за договором виникає з моменту передання майна, якщо інше не встановлено договором або законом. Право власності за договором, який підлягає нотаріальному посвідченню, виникає у набувача з моменту такого посвідчення або з моменту набрання законної сили рішенням суду про визнання договору, не посвідченого нотаріально, дійсним. Якщо договір про відчуження майна підлягає державної реєстрації, право власності у набувача виникає з моменту такої реєстрації.
З представленої позивачем ОСОБА_1 розписки від 15 квітня 2012 року убачається, що ОСОБА_4 отримав від ОСОБА_1 за проданий житловий будинок за адресою: АДРЕСА_1, 10000 (десять тисяч) гривень (а.с.8), тобто між сторонами дійсно на той час існували грошові розрахунки з метою подальшого відчуження будинку .
Згідно ст..210 ЦК України правочин підлягає державній реєстрації лише у випадках, встановлених законом. Такий правочин є вчиненим з моменту його державної реєстрації.
Відповідно до ст. 657 ЦК України договір купівлі-продажу земельної ділянки, єдиного майнового комплексу, житлового будинку (квартири) або іншого нерухомого майна укладається у письмовій формі і підлягає нотаріальному посвідченню та державної реєстрації.
Між тим, позивачка не заперечувала проти того, що угода купівлі-продажу будинку нотаріально не посвідчена.
Відповідно до ст. 150 ЖК України громадяни, які мають у приватній власності будинок (частину будинку), квартиру, користуються ним (нею) для особистого проживання і проживання членів їх сімей і мають право розпоряджатися цією власністю на свій розсуд: продавати, дарувати, заповідати, здавати в оренду, обмінювати, закладати, укладати інші не заборонені законом угоди.
Не оформивши право власності на будинок на своє ім'я, не будучи власником будинку, ОСОБА_4 здійснив дії спрямовані на розпорядження спірним будинком.
Відповідно до ст. 220 ЦК України у разі недодержання сторонами вимоги закону про нотаріальне посвідчення договору такий договір є нікчемним. Якщо сторони домовилися щодо усіх істотних умов договору, що підтверджується письмовими доказами, і відбулося повне або часткове виконання договору, але одна із сторін ухиляється від його нотаріального посвідчення, суд може визнати такий договір дійсним, тобто визнання такого договору дійсним є правом суду.
Оскільки ОСОБА_4 розпорядився житловим будинком не одержавши статусу власника та не був правомочним на здійснення правочину, а тому слід відмовити в задоволенні позову ОСОБА_1 про визнання договору купівлі-продажу дійсним за його необґрунтованістю.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 10,11,60, 209, 212-215, 218 ЦПК України, ст.ст. 210, 220, 319, 328, 334, 657 ЦК України, ст. 150 ЖК України, суд -
В и р і ш и в :
В задоволенні позову ОСОБА_1 до виконавчого комітету Лутугинської міської ради про визнання договору купівлі - продажу дійсним відмовити за необґрунтованістю.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до апеляційного суду Луганської області через Лутугинський районний суд шляхом подачі в 10 - денний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
СУДДЯ: