УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 грудня 2007 року колегія суддів судової палати у цивільних справах Апеляційного суду Автономної Республіки Крим в складі:
Головуючого, судді: Філатової Є.В.
Суддів: Куриленка О. С. , Чистякової Т.І.
При секретарі: Іванові O.K.
розглянувши у відкритому судовому засідання апеляційну скаргу ОСОБА_1на постанову Сімферопольського районного суду Автономної Республіки Крим від 11.09.2007 року по адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим про визнання рішення протиправним і зобов'язання здійснити перерахунок пенсії, -
ВСТАНОВИЛА:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим про визнання рішення протиправним і зобов'язання здійснити перерахунок пенсії.
Позовні вимоги мотивовані тим, що наказом Міністра оборони України від 29.11.2002 року №713 позивач був звільнений з військової служби у запас з посади начальника служби експлуатації наземних засобів - заступника начальника Національного центру управління та випробувань космічних засобів Національного космічного агентства України і виключений із списків особового складу. Військовим комісаріатом Автономної Республіки Крим йому встановлено пенсію, розмір якої визначений виходячи з посадового окладу 328 грн. В березні 2007 року йому стало відомо, що розмір грошового забезпечення за посадою, з якої він звільнився збільшився і складає 788 грн. На його звернення до відповідача про перерахунок розміру пенсійного забезпечення йому було відмовлено. Просить визнати вказане рішення неправомірним і зобов'язати відповідача провести перерахунок пенсії з 01.01.2007 року виходячи з посадового окладу на день звільнення з військової служби в розмірі 788 грн.
Представник відповідача позов не визнав, пояснивши, що пенсія позивачеві нарахована відповідно до вимог пенсійного законодавства.
Постановою Сімферопольського районного суду Автономної Республіки Крим від 11.09.2007 року в задоволенні позову відмовлено.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення позивача і представника відповідача, проаналізувавши доводи апеляційної скарги в межах ст. 195 Кодексу адміністративного судочинства України, дослідивши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відмовляючи в задоволенні позову, суд виходив з його необґрунтованості та недоведеності позовних вимог. З такими висновками суду першої інстанції погоджується колегія суддів, оскільки вони відповідають фактичним обставинам, встановленим у ході судового розгляду, а також вимогам діючого пенсійного законодавства.
Справа №22-а-7407/07 Головуючий в першій
інстанції, суддя - Іщенко І.В.
Доповідач, суддя - Чистякова Т.І.
З матеріалів справи вбачається, що позивач проходив військову службу на посаді начальника служби експлуатації наземних засобів - заступника начальника Національного центру управління та випробувань космічних засобів Національного космічного агентства України (далі - НЦУВКЗ) Національного космічного агентства України, куди був відряджений відповідно до постанови KM України №1540 і наказу Міністерства Оборони України, з залишенням на військовій службі. 29.11.2002 року наказом Міністра Оборони України він звільнений в запас з військової служби. Рішенням Військового комісаріату АРК йому нарахована пенсія виходячи з посадового окладу 328 грн.
Згідно зі ст. 79 Указу Президента України №469/202 від 17.05.2002 року військовослужбовці, які відряджені в НКАУ, усі види забезпечення одержують за рахунок НЦУВКЗ. Як відряджений військовослужбовець до цивільної установи для нього і членів його сім'ї зберігаються всі види матеріального забезпечення, гарантії та пільги, передбачені Законом України „Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей".
Згідно з Положенням про проходження військової службу деякими категоріями військовослужбовців, затвердженим Указом Президента України № 1053 від 07.11.2001 p., обов'язок щодо виплати грошового забезпечення відрядженим військовослужбовцям покладено на цивільні установи, до яких вони відряджені, за розмірами, встановленими законодавством. Аналогічні норми щодо виплати грошового забезпечення передбачені Постановою KM України №104 від 07.02.2001р.
Отже, на цивільну установу, якою згідно з Указом Президента України № 665 від 22.07.1997 р. „Про Положення про Національне космічне агентство України" є НЦУВКЗ, покладено обов'язок щодо виплати грошового забезпечення відрядженим до неї військовослужбовцям, але в порядку і на підставі діючого законодавства.
Порядок обчислення і виплати грошового забезпечення військовослужбовцям встановлено Наказом Міністра Оборони України № 75 від 05.03.2001 р. „Про затвердження Положення про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України" (далі Порядок).
Так, згідно з п. 1.1. Порядку грошове забезпечення військовослужбовців визначається залежно від посади, військового звання, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання, тривалості та умов військової служби. Воно складається з окладів грошового забезпечення та додаткових видів грошового забезпечення. До окладів грошового забезпечення належать оклади за військовим званням та посадові оклади. Додаткові види грошового забезпечення включають підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, одноразові й щомісячні винагороди, морське грошове забезпечення, матеріальні та грошові допомоги і премію.
Колегія суддів вважає, що висновки суду першої інстанції про правильність нарахування позивачу, як спеціальному суб'єкту - військовослужбовцю, пенсії, є правильними, оскільки при нарахуванні йому пенсії враховані усі передбачені Порядком виплати згідно з діючим спеціальним законодавством.
Посилання апелянта на те, що він має право отримувати пенсію з посадового окладу відповідно до Наказів НКАУ № 228 від 20.09.2005 р. і № 62 від 09.03.2006 р. є необгрунтованим з наступних причин.
Постановою KM України № 1298 від 30.08.2002 р. „Про оплату праці працівників на основі Єдиної тарифної сітки розрядів і коефіцієнтів з оплати праці працівників установ, закладів та організації окремих галузей бюджетної сфери" (далі
Постанова) затверджено Єдину тарифну сітку виплати заробітної плати відносно працівників окремих галузей бюджетної сфери, зокрема: наукових, педагогічних працівників, фахівців, керівників підрозділів і технічних службовців, тощо.
На виконання вказаної Постанови генеральним директором цивільної організації - Національного Космічного Агентства України видано наказ № 228 від 20.09.2005 р. зі змінами відповідно до наказу № 62 від 09.03.2006 p., згідно з якими затверджені посадові оклади (ставки заробітної плати) керівних працівників, фахівців, службовців, робітників НЦУВКЗ.
Аналізуючи вказані акти, колегія суддів дійшла висновку про те, що їх дія розповсюджується лише на працівників бюджетної сфери і не поширюється на військовослужбовців, які мають спеціальний статус, державні пільги, право на пенсію за
вислугою років, право на отримання грошового забезпечення від держави за спеціальним законом.
Вказане вище підтверджується також п. 5 Постанови KM України № 1298 від 30.08.2002 p., згідно з яким дія вказаної постанови на військовослужбовців не поширюється.
Крім того, вказані накази НКАУ не погоджені з Міністерством Оборони України.
Таким чином, отримання пенсії військовослужбовцями регулюється не загальним, а спеціальним Законом України „Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Відповідно до ч.3 ст. 63 цього Закону усі призначені пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
Із наведеного випливає, що для перерахунку призначеної пенсії військовослужбовця законодавством України має бути змінено розмір грошового забезпечення, а відповідно вказаного спору - посадовий оклад позивача.
Як свідчать пояснення сторін, матеріали справи, будь-яких змін посадового окладу позивача, який є військовим пенсіонером, не відбулося, оскільки про це відсутні будь-які накази міністра оборони України, який видає їх на виконання нормативних актів Президента і Уряду України.
При такому положенні колегія суддів вважає, що постанову Сімферопольського районного суду Автономної Республіки Крим від 11.09.2007 року ухвалено з дотриманням норм матеріального і процесуального права, і підстави для її скасування відсутні.
На підставі викладеного і керуючись статтями 195, 198, 200, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів судової палати у цивільних справах,
УХВАЛИЛА:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.
Постанову Сімферопольського районного суду Автономної Республіки Крим від 11.09.2007 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути
оскаржена безпосередньо до адміністративного суду касаційної інстанції протягом одного
місяця.