Справа № 249/1042/14-а
П О С Т А Н О В А
Іменем України
08 травня 2014 р. м.Шахтарськ
Шахтарський міськрайонний суд Донецької області
в складі: головуючого - судді Пархоменко І.О.,
при секретарі - Лисенко Л.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Шахтарську адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Шахтарської міської ради про визнання дій неправомірними, зобов»язання до вчинення дій,
В С Т А Н О В И В :
Позивачка звернулася до суду з позовом до відповідача про визнання дій неправомірними, зобов»язання до вчинення дій, в якому зазначено, що позивачка отримує пенсію у зв»язку з втратою годувальника. Її чоловік пропрацював у вугільній промисловості понад 20 років, та згідно п. 12.10.7. Галузевої Угоди мав право на отримання палива на побутові потреби. Згідно зі ст.ст. 43, 48 Гірничого Закону України та Галузевої угоди, вона має право на отримання побутового палива, як вдова пенсіонера, який при житті мав таке право. Паливом на побутові потреби її забезпечувала Шахтарська дирекція з виконання проектів ліквідації шахт (Шахтарська ДИПЛІІІ), та останній раз їй було вивезено вугілля за І півріччя 2013р. у кількості 2,95 тн. Її чоловік вийшов на пенсію з МП «Антрацит», реєстрація якого, згідно довідки Реєстраційної служби Шахтарського міськрайонного управління юстиції, скасована за рішенням Господарського суду Донецької області за справою про банкрутство. Рішення Господарського суду Донецької області не містить відомостей щодо правонаступників. Позивачка проживає в будинку з центральним опаленням і у відповідності з чинним законодавством Управління праці та соціального захисту населення Шахтарської міської ради повинно надавати їй грошову компенсацію за тверде паливо. Просила визнати дії відповідача неправомірними та зобов»язати здійснити їй виплату компенсації за тверде паливо за 2 півріччя 2013 року та перше півріччя 2014 року в розмірі 5874,04 грн.
У судове засідання позивач не з»явилась, надала заяву про уточнення позовних вимог, де просила визнати дії відповідача неправомірними та зобов»язати здійснити їй виплату компенсації за тверде паливо за 2 півріччя 2013 року, перше та друге півріччя 2014 року в розмірі 9298,64 грн, та заяву де просила слухати справу без її участі, позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача Журавський А.В. не з»явився в судове засідання, надав заяву слухати справу без його участі, а також надав письмові заперечення, в яких позовні вимоги позивачки не визнав, посилаючись на те що позивачка мала би право на отримання компенсації за тверде паливо у разі наявності актів про завершення ліквідаційних робіт МП «Антрацит». Згідно з Довідкою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців від 29.07.2013р. державна реєстрація МП «Антрацит» скасована за справою про банкрутство. Правонаступників не визначено. Просив відмовити в задоволенні позову.
Судом в межах заявлених позовних вимог і на підставі наявних в справі доказів встановлено наступні обставини та визначені відповідно до них правовідносини.
З 25.10.1972 року ОСОБА_1 перебувала у зареєстрованому шлюбі з ОСОБА_3, про що свідчить свідоцтво про шлюб серії НОМЕР_1, видане міськбюро ЗАЦС м.Шахтарська Донецької області.
Зі свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2, виданого відділом реєстрації актів цивільного стану по м.Шахтарську Шахтарського міськрайонного управління юстиції вбачається, що ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 року.
З трудової книжки ОСОБА_3 вбачається, що останнє місце його роботи на вугледобувному підприємстві перед виходом на пенсію є Мале підприємство "Антрацит".
Відповідно до ст. 43 Гірничого закону України підприємства з видобутку вугілля та вугледобувні підприємства надають вугілля на побутові потреби у розмірі, що визначається колективним договором, в тому числі пенсіонерам, які працювали на підприємствах з видобутку (переробки) вугілля, вугледобувних підприємствах: на підземних роботах - не менше 10 років для чоловіків і не менше 7 років 6 місяців - для жінок; на роботах, пов'язаних з підземними умовами, - не менше ніж 15 років для чоловіків і не менше 12 років 6 місяців - для жінок; на роботах технологічної лінії на поверхні діючих шахт чи на шахтах, що будуються, розрізах, збагачувальних та брикетних фабриках - не менше ніж 20 років для чоловіків і не менше 15 років,- для жінок.
Згідно з п. 12.10.9. Галузевої Угоди, особи, що пішли на пенсію з підприємств інших галузей економіки України, забезпечуються паливом на побутові потреби за останнім місцем роботи на вуглевидобувному (перероблювальному) або шахтовуглебудівельному Підприємстві або їх правонаступниками.
У разі ліквідації або консервації гірничого підприємства положеннями ст. 48 Гірничого закону України передбачено забезпечення осіб вугіллям на побутові потреби в межах тарифної угоди, у тому числі пенсіонерам, які пропрацювали на підприємствах з видобутку (переробки) вугілля, вуглебудівних підприємствах: на підземних роботах - не менше ніж 10 років для чоловіків і не менше ніж 7 років 6 місяців - для жінок; на роботах, пов'язаних з підземними умовами, - не менше ніж 15 років для чоловіків і не менше ніж 12 років 6 місяців - для жінок; на роботах технологічної лінії на поверхні діючих шахт чи на шахтах, що будуються, розрізах, збагачувальних та брикетних фабриках - не менше ніж 20 років для чоловіків і не менше ніж 15 років - для жінок; інвалідам праці; особам, інвалідність яких настала внаслідок загального захворювання у разі, якщо вони користувалися цим правом до настання інвалідності та ін.
Згідно з п. 12.10 Галузевої угоди між Міністерством палива та енергетики України і всеукраїнськими профспілками вугільної промисловості України з доповненнями та змінами від 3.07.2001 року, від 15.02.2002 року, від 20.09.2002 року, від 10.12.2002 року від 1.07.2003 року та від 29.12.2003 року порядок забезпечення паливом на побутові потреби працівників підприємств, зайнятих на підземних роботах, встановлюється колективними договорами на підприємствах відповідно до Гірничого Закону України, даної Угоди, а також (до приведення нормативно-правових актів у відповідність до Гірничого Закону), чинною Інструкцією «Про порядок забезпечення трудящих виробничих одиниць підприємств і організацій вугільної промисловості паливом на побутові потреби» № 77 від 11.05.1976 року. Безоплатне забезпечення вугіллям робітників вугільної промисловості здійснюється за нормою 5,9 тонн на рік на будинок або квартиру.
Згідно з п. 4 Постанови Кабінету Міністрів України від 31 січня 2007 року № 77 "Про затвердження Порядку надання пільг на придбання палива за рахунок субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам" передбачено, що особи, які мають право на безоплатне забезпечення вугіллям для побутових потреб згідно із статтею 48 Гірничого закону України, пред'являють уповноваженому органові трудову книжку та пенсійне посвідчення, що підтверджує відповідність вимогам статті 48 зазначеного Закону, а також ще-низку документів.
На виконання вимог зазначеної Постанови КМУ, позивач звернулася до Управління праці та соціального захисту населення Шахтарської міської ради із відповідними документами для отримання передбаченої законом компенсації на тверде побутове паливо.
Листом №06/04-752 від 30.07.2013р. ОСОБА_1 було відмовлено у зв'язку з тим, що її чоловік вийшов на пенсію з МП «Антрацит», актів завершення ліквідаційних робіт якого не має в управлінні, та не визнано правонаступником, тому не має правових підстав для нарахування компенсації за тверде паливо за рахунок коштів субвенції.
Відповідно до ст. 44 Гірничого закону України припинення діяльності гірничих підприємств здійснюється у формі ліквідації, реорганізації або консервації гірничих підприємств.
Питання правонаступництва гірничих підприємств, що ліквідуються або консервуються, вирішуються Кабінетом Міністрів України відповідно до законодавства.
Згідно довідки Реєстраційної служби Шахтарського міськрайонного управління юстиції №10-07/727 від 29.07.2013 року державна реєстрація юридичної особи - Мале державне підприємство "Антрацит" скасована за рішенням Господарського суду Донецької області за справою про банкрутство №15/366 від 03.04.2003р. Рішення Господарського суду Донецької області не містить відомостей щодо правонаступників.
Згідно довідки Державної реєстраційної служби України серії АВ № 980220 відомості про Мале державне підприємство "Антрацит" в Єдиному Державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців відсутні.
Ст. 104 Цивільного кодексу України передбачено, що юридична особа припиняється в результаті передання всього свого майна, прав та обов'язків іншим юридичним особам - правонаступникам (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або в результаті ліквідації.
Юридична особа, є такою, що припинилася, з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення.
Тобто на даний час, юридична особа, яка повинна була забезпечувати позивача твердим паливом на побутові потреби - МДП "Антрацит", є припиненою. Правонаступників, на яких міг бути покладений такий обов'язок, також не має.
Відповідно до приписів ст. 48 Гірничого закону України, обов'язок з забезпечення твердим побутовим паливом, у разі ліквідації чи консервації гірничого підприємства, та за відсутності правонаступників, виплачується за рахунок субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам та покладається на органи праці та соціального захисту населення.
Згідно довідок Управління праці і соціального захисту населення Шахтарської міської ради №04/249/1042/14-а від 28.04.2014 року розмір грошової суми, належної до виплати на придбання твердого палива згідно ст.48 Гірничого закону України в 2013 році складає 5874 грн. 04 коп., в 2014 році - 6361,62 грн.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти тільки на підставі, в межах повноважень та способом, які передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку, у тому числі, органів державної влади. У справах щодо оскарження рішень суди перевіряють чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до вимог ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до п. 4 ч. 2 ст. 162 Кодексу адміністративного судочинства України суд може прийняти постанову про стягнення з відповідача коштів. Крім того, суд може прийняти іншу постанову, яка б гарантувала дотримання і захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Таким чином, суд прийшов до висновку про необхідність задовольнити позовні вимоги, а саме визнати дії Управління праці та соціального захисту населення Шахтарської міської ради щодо відмови у виплаті компенсації на тверде паливо неправомірними та стягнути з Управління праці і соціального захисту населення Шахтарської міської ради на користь позивача компенсацію на тверде паливо за друге півріччя 2013 року в сумі 2937,02 грн, за 2014 рік - 6361,62 грн., а всього стягнути 9298,64 грн.
Відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», ставка судового збору за подання позову немайнового характеру до адміністративного суду в 2013 році встановлена у розмірі 73,08 грн.
Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України, з бюджету на користь позивача підлягає стягненню сплачений судовий збір у розмірі 73,08 грн.
На підставі ст.ст.44, 48 Гірничого закону України, п. 4 Постанови Кабінету Міністрів України від 31 січня 2007 року № 77 "Про затвердження Порядку надання пільг на придбання палива за рахунок субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам", п. 12.10 Галузевої угоди між Міністерством палива та енергетики України і всеукраїнськими профспілками вугільної промисловості України з доповненнями та змінами, керуючись ст.ст. 2, 7, 11, 158-163, 167 КАС України, суд, -
постановив:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Шахтарської міської ради про визнання дій неправомірними, стягнення компенсації на тверде паливо - задовольнити .
Визнати дії Управління праці та соціального захисту населення Шахтарської міської ради щодо відмови у виплаті компенсації на тверде паливо за друге півріччя 2013 року та 2014 рік згідно ст. 48 Гірничого закону України ОСОБА_1 неправомірними.
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Шахтарської міської ради на користь ОСОБА_1 компенсацію на тверде паливо за друге півріччя 2013 року в сумі 2937,02 грн та за 2014 рік - 6361,62 грн., а всього стягнути 9298,64 грн.
Стягнути з місцевого бюджету м.Шахтарська на користь ОСОБА_1 суму сплаченого судового збору у розмірі 73,08 грн.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя І.О.Пархоменко