16.01.2014 Справа№412/7279/13-ц
Провадження № 2/412/432/14
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
(заочне)
16 січня 2014 року м. Краснодон
Краснодонський міськрайонний суд Луганської області в складі: головуючого судді: Смирнова В.В., при секретарі: Чукавовій Г.Г., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Краснодон цивільну справу за уточненим позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 та Краснодонського МВ УДМС України в Луганській області про усунення перешкод у користуванні житловим приміщенням та зняття з реєстрації,
В С Т А Н О В И В :
Позивач звернувся до суду з позовом, в обґрунтування якого вказав, що на підставі свідоцтва про право власності від 01.11.1994 року № 1790 йому належить квартира за адресою: АДРЕСА_1. Крім позивача у вказаній квартирі зареєстрований його син - відповідач по справі - ОСОБА_2, але він з 2009 року там не проживає, комунальні послуги не сплачує, в утриманні квартири не допомагає. У зв'язку з наведеним позивач просив суд усунути перешкоди у користуванні ним вказаним жилим приміщенням шляхом зняття відповідача з реєстрації та зобов'язати СГІРФО зняти відповідача з реєстрації. Згодом позивачем було уточнено назву відповідача - Краснодонське МВ УДМС України в Луганській.
Позивач ОСОБА_1 надав суду письмову заяву, якою підтримав свої позовні вимоги, просив їх задовольнити та розглянути справу за його відсутності, проти заочного розгляду справи не заперечував.
Відповідач ОСОБА_2 у судове засідання не з'явився, причини неявки суду не повідомив, про час слухання справи був повідомлений належним чином в порядку ч. 5 та 9 ст. 74 ЦПК України судовоми повістками та через оголошення у пресі, про що у справі є відповідні докази. Заяви про розгляд справи за його відсутності від відповідача не надходило.
Відповідно до ч. 4 ст. 169, 224 ЦПК України, якщо суд не має відомостей про причину неявки відповідача, повідомленого належним чином, або причину неявки буде визнано неповажною, суд вирішує справу на підставі наявних у ній даних чи доказів та постановляє заочне рішення, якщо позивач не заперечує проти такого вирішення справи.
За таких обставин суд вважає можливим розглянути справу у відсутності відповідача на підставі матеріалів, які додані до справи, та постановити заочне рішення.
16 січня 2014 року відповідно до ст. 225 ЦПК України постановлено ухвалу про заочний розгляд справи.
Від представника відповідача Краснодонського МВ УДМС України в Луганській області Смирнової І.Д. через канцелярію суду надійшла письмова заява, в якій вона проти задоволення позовних вимог позивача не заперечувала, просила розглянути справу за її відсутності.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини.
Встановлено, що позивачу на підставі свідоцтва про право власності від 01.11.1994 року № 1790 (дублікату) належить квартира за адресою: АДРЕСА_1 (а.с. 6, 7).
За відомостями адресно-довідкового підрозділу УДМСУ в Луганській обл., ТОВ «Зеніт-Т1» та згідно з домовою книгою, станом на 23.09.2013 року за вказаною адресою крім позивача зареєстрований також відповідач ОСОБА_2 (а.с. 5, 11-13).
Згідно з письмовими поясненнями сусідів позивача ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, відповідач понад три роки не проживає за вказаною адресою (а.с. 8-10).
Позивач зазначає, що відповідач є його сином, про що також зазначено у довідці ТОВ «Зеніт-Т1» (а.с. 5). У позові зазначено, що ОСОБА_2 з 2009 року не проживає за вказаною адресою, комунальні послуги не сплачує, в утриманні квартири не допомагає, чим чинить перешкоди у користуванні та розпорядженні позивачем його власністю.
У ст. 383 ЦК України серед іншого зазначено, що власник житлового будинку, квартири має право використовувати помешкання для власного проживання, проживання членів своєї сім'ї, інших осіб.
Згідно зі ст. 321 ЦК України, право власності є непорушним, ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні, особа може бути позбавлена права власності або обмежена у його здійсненні лише у випадках і в порядку, встановлених законом.
Статтею 391 ЦК України визначено, що власник майна має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпоряджання своїм майном.
За приписами ст. 7 Закону України від 11 грудня 2003 року "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні", зняття з реєстрації місця проживання здійснюється протягом семи днів на підставі заяви особи, запиту органу реєстрації за новим місцем проживання особи, остаточного рішення суду (про позбавлення права власності на житлове приміщення або права користування житловим приміщенням, про виселення, визнання особи безвісно відсутньою або померлою), свідоцтва про смерть.
Відповідно до ст. 405 ЦК України, члени сім'ї власника житла, які проживають разом з ним, мають право на користування цим житлом відповідно до закону. Житлове приміщення, яке вони мають право займати, визначається його власником. Член сім'ї власника житла втрачає право на користування цим житлом у разі відсутності члена сім'ї без поважних причин понад один рік, якщо інше не встановлено домовленістю між ним і власником житла або законом.
За правилами ч. 1 ст. 60 ЦПК України, кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених статтею 61 цього Кодексу.
Під час розгляду справи позивачем доведено, що він є власником жилого приміщення за адресою: АДРЕСА_1. Суд вважає обґрунтованим твердження позивача щодо того, що наявність реєстрації ОСОБА_2 за наведеною адресою спричиняє йому багато незручностей та не дозволяє в повній мірі розпоряджатись належною йому нерухомістю. В матеріалах справи наявні достатні докази того, що відповідач понад чотири роки не проживає за зазначеною адресою.
При цьому суд ураховує, що відповідач не скористався правами, передбаченими ст. ст. 27, 30 ЦПК України, та не виконав обов'язок, встановлений ч. 1 ст. 60 ЦПК України, не з'явившись у судові засідання та не надавши жодних належних та допустимих доказів у підтвердження поважності причин своєї відсутності понад встановлені строки, хоча був неодноразово повідомлений про розгляд даної справи належним чином в порядку частин 5 та 9 ст. 74 ЦПК України, про що у справі є відповідні докази.
За таких обставин, суд вважає за необхідне задовольнити даний позов у межах заявлених вимог та на підставі наявних доказів в порядку ч. 1 ст. 11 ЦПУ України, усунути перешкоди у користуванні позивачем вказаним жилим приміщенням шляхом визнання відповідача таким, що втратив право на користування цим житлом внаслідок відсутності без поважних причин понад один рік та зобов'язати Краснодонський МВ УДМС України в Луганській області зняти відповідача з реєстрації.
Відповідно до ч. 1 ст. 88 ЦПК України стороні, на користь якої ухвалено рішення, суд присуджує з другої сторони понесені нею і документально підтверджені судові витрати. Якщо позов задоволено частково, судові витрати присуджуються позивачеві пропорційно до розміру задоволених позовних вимог, а відповідачеві - пропорційно до тієї частини позовних вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.
Таким чином, стягненню з відповідача на користь позивача підлягає сума судового збору у розмірі 114, 70 грн., підтверджена відповідною квитанцією (а.с. 1).
Керуючись ст.ст. 5-11, 27, 30, 60, 74, 88, 169, 209, 212-215, 224, 225, 292 Цивільного процесуального кодексу України, ст. ст. 321, 383, 391, 405 Цивільного кодексу України, Законом України від 11 грудня 2003 року "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні", суд,
в и р і ш и в:
Уточнений позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 та Краснодонського МВ УДМС України в Луганській області про усунення перешкод у користуванні житловим приміщенням та зняття з реєстрації - задовольнити.
Усунути перешкоди в користуванні ОСОБА_1 квартирою за адресою: АДРЕСА_1, шляхом визнання ОСОБА_2 таким, що втратив право на користування цим житлом.
Зобов'язати Краснодонський МВ УДМС України в Луганській області зняти з реєстрації ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 з квартири за адресою: АДРЕСА_1.
Стягнути з ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, паспорт серії НОМЕР_1, виданий 19.05.1999 року Краснодонським МВ, судовий збір у розмірі 114, 70 (сто чотирнадцять гривень 70 коп.) грн. на користь ОСОБА_1.
Копію заочного рішення надіслати відповідачу не пізніше трьох днів з дня його проголошення. Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, яку може бути подано протягом десяти днів з дня отримання його копії.
У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржене в загальному порядку, встановленому ЦПК України. У цьому разі строк на апеляційне оскарження рішення починає відраховуватися з дати постановлення ухвали про залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення. На заочне рішення може бути подана апеляційна скарга до апеляційного суду Луганської області протягом десяти днів з дня проголошення рішення, через Краснодонський міськрайонний суд.
Головуючий: В.В. Смирнов