Судове рішення #36774758

№ 245/516/14

2/245/348/2014

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

12 травня 2014 року. Старобешівський районний суд Донецької області у складі: головуючого - судді Дехти Р.В., при секретарі Іваницькій Л.Ю., розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2, ОСОБА_3, Роздольненської сільської ради Старобешівського району Донецької області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,-


В С Т А Н О В И В:

27 лютого 2014 року позивачка ОСОБА_1 звернулася до Старобешівського районного суду Донецької області з позовом до відповідачів ОСОБА_2, ОСОБА_3, Роздольненської сільської ради Старобешівського району Донецької області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, посилаючись на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла її бабуся - ОСОБА_4, яка мешкала в АДРЕСА_1 (свідоцтво про смерть серії НОМЕР_1, зареєстроване та видане 21 травня 2007 року виконкомом Роздольненської сільської ради Старобешівського району Донецької області, актовий запис № 15). Після смерті ОСОБА_4 залишилось спадкове майно: земельна ділянка для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що знаходиться на території Роздольненської сільської ради Старобешівського району Донецької області, площею 6,3236га, (державний акт на право власності на земельну ділянку серії ДН № 107044 виданий 17 березня 2005 року).

ОСОБА_1 є спадкоємцем п'ятої черги за законом ОСОБА_4 Крім неї, іншими спадкоємцями п'ятої черги є її сестри - ОСОБА_2, ОСОБА_3. 26 лютого 2014 року ОСОБА_1 звернулася до нотаріуса з заявою про прийняття спадщини за законом, що залишилася після смерті її бабусі - ОСОБА_4, але їй відмовили, мотивуючи тим, що вона пропустила строк звернення до нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини (лист від 27 лютого 2014 року нотаріусу про відмову у відкритті спадкової справи додана до позову). Впродовж встановленого законом шестимісячного строку до державної нотаріальної контори Старобешівського району з заявою про прийняття спадщини ОСОБА_1 не зверталася у зв'язку з тим, що спадкове майно після смерті ОСОБА_4 повинен був прийняти її батько - син спадкодавця, ОСОБА_5. Але ОСОБА_5 помер ІНФОРМАЦІЯ_2, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_2 видане 03 вересня 2013 року, актовий запис № 137. ОСОБА_1 та її сестри звернулися до нотаріусу з заявою про прийняття спадщини і після смерті батька, - ОСОБА_5, що підтверджується витягом про реєстрацію в спадковому реєстрі. До теперішнього часу ОСОБА_1 не було відомо, що після смерті ОСОБА_4 залишилося спадкове майно - земельна ділянка, і те, що її батько, спадщину після смерті не прийняв. Спадщину ОСОБА_1 згодна прийняти.

Ухвалою Старобешівського районного суду Донецької області від 23 квітня 2014 року у якості співвідповідача залучено Роздольненську сільську раду Старобешівського району Донецької області

Позивачка ОСОБА_1 під час слухання справи позов підтримала, послалася на обставини, що зазначені в позовній заяві.

Роздольненська сільська рада Старобешіського району Донецької області просила суд розглядати справу без присутності їхнього представника і просила прийняти рішення на розсуд суду.

Відповідачі ОСОБА_2, ОСОБА_3 у судових засіданнях позов підтримали та надали суду заяву про розгляд справи за їх відсутності.

Вислухавши пояснення позивача, відповідачів, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги не знайшли свого підтвердження в судовому засіданні, а тому не підлягають задоволенню з наступних підстав.

Рішення суду повинно відповідати вимогам ст. 213 та ст.215 ЦПК України, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, яким суд, виконавши всі вимоги цивільного судочинства, вирішив справу згідно із законом. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на основі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Відповідно до вимог ч.3 ст.11 ЦПК України особа, яка бере участь у справі, розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд. Таке право мають також особи (за винятком тих осіб, які не мають цивільної процесуальної дієздатності), в інтересах яких заявлено вимоги.

Згідно ч. 1 ст. 11 ЦПК України суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі, про що також зазначено в п.3 Постанови Пленуму Верховного Суду України №14 від 18.12.2009 року «Про судове рішення у цивільній справі».

Відповідно до статті 60 ЦПК України кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених статтею 61 цього Кодексу. Докази подаються сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі.

Судом було роз'яснено право позивача, відповідача заявляти клопотання про витребування судом доказів, якщо у сторін існують складності в їх отримання, подавати відповідні докази, заявляти клопотання про витребування документів та призначення експертиз по справі та допит свідків.

Позивачка ОСОБА_1 відмовилася надати будь-які докази, просила суд визначити додатковий строк.

Враховуючи викладене, суд оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів, що відповідає ст.212 ЦПК України, вирішив розглянути справу на підставі наявних у ній доказів.

За загальними положеннями про спадкування право на спадщину виникає в день відкриття спадщини, спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (ч. 3 ст. 1222, ч.1 ст. 1220, ч. 1 ст. 1270 ЦК України).

Спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її (ч. 1 ст. 1268 ЦК України).

Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини ( ч. 1 ст. 1269 ЦК України).

Відповідно до ч. 3 ст. 1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Відповідно до статті 360-7 ЦПК України рішення Верховного Суду України, прийняте за наслідками розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначену норму права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність із рішенням Верховного Суду України.

Частина 3 статті 360-7 ЦПК України встановлює, що рішення Верховного Суду України, прийняті за результатами розгляду заяв про перегляд судового рішення з підстав, передбачених статтею 355 цього Кодексу, підлягають опублікуванню на офіційному веб-сайті Верховного Суду України не пізніш як через десять днів з дня їх прийняття.

Верховним Судом України в Постанові від 26 вересня 2012 року по справі № 6-85цс12, що опубліковано на офіційному веб-сайті Верховного Суду України встановлено наступну правову позицію, право на спадщину належить спадкоємцеві з моменту її відкриття й закон зобов'язує спадкоємця, який постійно не проживав із спадкодавцем, у шестимісячний строк подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.

Правила ч. 3 ст. 1272 ЦК України про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: 1/ у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви; 2/ ці обставини визнані судом поважними.

Якщо ж у спадкоємця перешкод не було, а він не скористався правом на прийняття спадщини, то положення ч.3 ст. 1272 ЦК України не застосовуються. Якщо ж у спадкоємця перешкод не було, а він не скористався правом на прийняття спадщини через відсутність інформації про спадкову масу, то положення ч. 3 ст. 1272 ЦК України не застосовуються.

Тобто право на спадщину належить спадкоємцеві з моменту її відкриття й закон зобов'язує спадкоємця, який постійно не проживав із спадкодавцем, у шестимісячний строк подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.

Відповідно до п.24 Постанови Пленуму Верховного Суду України за№7 від 30.05.2008 року, вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов'язані з об'єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій. При розгляді цих справ слід перевіряти наявність або відсутність спадкової справи стосовно спадкодавця у державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини, наявність у матеріалах справи обґрунтованої постанови про відмову нотаріуса у вчиненні нотаріальної дії, зокрема відмови у видачі свідоцтва про право на спадщину.

В судовому засіданні судом встановлено, що ОСОБА_4 померла ІНФОРМАЦІЯ_1, що підтверджується матеріалами справи.

Судом встановлено, що після смерті ОСОБА_4 із заявами про прийняття спадщини ніхто не звертався, та також ОСОБА_4 за місцем свого проживання мешкала самостійно, що підтверджується матеріалами справи.

Судом також встановлено, що після смерті спадкодавця ОСОБА_4 у її спадкоємиці ОСОБА_1 не було перешкод для подання заяви про прийняття спадщини, а обставини, зазначені ОСОБА_1 суд поважними не визнає.

Виходячи з наданих доказів, суд дістається висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 до ОСОБА_2, ОСОБА_3, Роздольненської сільської ради Старобешівського району Донецької області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини не підлягають задоволенню у зв'язку тим, що позивачка ОСОБА_1 не довела належними та допустимими доказами, що у неї були перешкоди для подання заяви до нотаріальної контори про прийняття спадщини після смерті спадкодавця ОСОБА_4.

Керуючись ст.ст. 3, 6, 10, 11, 57, 209, 212, 213, 215 ЦПК України, суд, -


В И Р І Ш И В:

У задоволені позовних вимог ОСОБА_1 до ОСОБА_2, ОСОБА_3, Роздольненської сільської ради Старобешівського району Донецької області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_4, що померла ІНФОРМАЦІЯ_1, - відмовити повністю.

Рішення може бути оскаржено до Апеляційного суду Донецької області через Старобешівський районний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.





Суддя Р.В. Дехта


12.05.2014


Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація