Справа № 149/527/14-ц
Провадження №2/149/294/14
Номер рядка звіту 26
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
05.05.2014 року м. Хмільник
Хмільницький міськрайонний суд Вінницької області в складі:
головуючого судді Олійника І.В.
за участі секретаря Янюк А.Й.
позивача - Черніцький А.Л., представник на підставі довіреності
відповідача - ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Хмільнику цивільну справу за позовом АТ "Ощадбанк" в особі філії - Вінницьке обласне управління АТ "Ощадбанк" до ОСОБА_2 про звернення стягнення на предмет застави, -
ВСТАНОВИВ:
Акціонерне товариство "Ощадбанк" в особі філії - Вінницького обласного управління АТ "Ощадбанк" звернулось до суду з позовом до ОСОБА_2 про звернення стягнення на предмет застави.
Позов мотивовано наступним. 06.08.2007 року між ВАТ «Ощадбанк» та ОСОБА_2 укладено кредитний договір № 1189. Відповідно до п.п. 1.1, 1.2 кредитного договору позичальнику банком було надано кредит в сумі 58990 на придбання автомобіля марки JAK зі сплатою 17% річних за користування кредитом та терміном остаточного погашення кредиту не пізніше 14.08.2014 року. 14.08.2007 року між банком та ОСОБА_2, з метою забезпечення виконання зобов'язань за кредитним договором було укладено договір застави транспортного засобу, який придбавався за кредитні кошти. Згідно пунктів 1.1, договору застави в забезпечення виконання зобов'язань по кредитному договору ОСОБА_2 надано в заставу Банку транспортний засіб марки JAK, моделі HFC1020K, типу фургон малотонажний - В, 2007 року випуску. Згідно пункту 1.5.1.1 кредитного договору проценти нараховуються Банком щомісячно за методом факт/ 365 на фактичний залишок заборгованості за кредитом, що був отриманий Позичальником, починаючи з дати видачі кредиту до моменту закінчення строку, вказаного в п. 1.2 договору, тобто 84 місяці. Пунктом 1.5.1.3 кредитного договору визначено, що сплата процентів, нарахованих Банком на залишок заборгованості за кредитом, здійснюється в валюті кредиту до 30 (31) числа кожного місяця, починаючи з місяця отримання кредиту, шляхом внесення готівки до каси Банку або шляхом безготівкових перерахувань. Остання сплата процентів за користування кредитом здійснюється не пізніше 14.08.2014 року. Станом на 17.02.2014 року загальна сума заборгованості складає 39583,22 грн. Згідно п. 2.3.4 договору застави банк має право вимагати у позичальника дострокового виконання забезпечених заставою зобов'язань та звернути стягнення на предмет застави, зокрема у разі несвоєчасної сплати кредиту або відсотків за користування кредитом, або пені, або штрафу у розмірах і випадках передбачених кредитним договором.
Враховуючи викладене позивач просить звернути стягнення на рухоме майно, а саме транспортний засіб марки JAK, моделі HFC1020K, типу фургон малотонажний - В, 2007 року випуску шляхом самостійного продажу вказаного предмета застави, встановити початкову ціну предмета застави в розмірі 14537,27 грн., вилучити у відповідача вищевказаний автомобіль та з метою забезпечення збереження передати, на період до його реалізації АТ «Ощадбанк» в особі філії - Вінницьке обласне управління АТ «Ощадбанк». Також позивач просить стягнути з відповідача витрати банку по сплаті вартості робіт по оцінці заставленого майна в розмірі 800 грн. та судові витрати в розмірі 243,60 грн.
У судовому засіданні представник позивача підтримав позов в повному обсязі, з наведених в позовній заяві підстав.
Відповідач у судовому засіданні позов визнав повністю, про що надав суду письмову заяву. Також пояснив, що дійсно уклав з позивачем кредитний договір та отримав кошти на придбання автомобіля марки JAK, моделі HFC1020K, типу фургон малотонажний - В, 2007 року випуску. Вказаний автомобіль був переданий у заставу банку. Відповідач підтвердив, що неналежно виконував взяті на себе зобов'язання за кредитним договором, внаслідок чого утворилась заборгованість по сплаті кредиту. Окрім цього, відповідач погодився із вартістю предмета застави, що визначена на підставі висновку про вартість майна та становить 14537,27 грн. та визнав інші позовні вимоги.
Суд, вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню, враховуючи наступне.
Як встановлено судом, 06.08.2007 року між ВАТ «Державний ощадний банк України» (Банк) та ОСОБА_2 (Позичальник) укладено кредитний договір № 1189. Відповідно до кредитного договору, Банк зобов'язується надати Позичальнику на умовах цього договору грошові кошти в сумі 58990 грн., а Позичальник зобов'язується прийняти, належним чином використати та повернути кредит в сумі 58990 грн., а також сплатити проценти за користування кредитом в розмірі 17% річних, комісійні винагороди та інші платежі в порядку, на умовах та в строки, визначені цим договором (п. 1.1 договору). Кредит надається на 84 місяців зі строком остаточного повернення кредиту не пізніше 14.08.2014 року на купівлю автомобіля (п. 1.2 договору) (а.с.7-8).
Отримання Позичальником кредитних коштів підтверджується меморіальним ордером № 25108 від 15.08.2007 року, відповідно до якого кошти в сумі 58990 грн. перераховано АФ ТДЦ «Авто» як оплату за автомобіль промтоварний фургон кузов 76012716 ОСОБА_2 (а.с. 9).
Придбання відповідачем автомобіля JAK, моделі HFC1020K, типу фургон малотонажний - В, 2007 року випуску, підтверджується договором купівлі-продажу автомобіля від 08.08.2007 року та актом прийому-передачі автомобіля (а.с.14-15, 16).
Згідно пункту 1.5.1.1 кредитного договору проценти нараховуються Банком щомісячно за методом факт/ 365 на фактичний залишок заборгованості за кредитом, що був отриманий Позичальником, починаючи з дати видачі кредиту до моменту закінчення строку, вказаного в п. 1.2 договору, тобто 84 місяці. Пунктом 1.5.1.3 кредитного договору визначено, що сплата процентів, нарахованих Банком на залишок заборгованості за кредитом, здійснюється в валюті кредиту до 30 (31) числа кожного місяця, починаючи з місяця отримання кредиту, шляхом внесення готівки до каси Банку або шляхом безготівкових перерахувань. Остання сплата процентів за користування кредитом здійснюється не пізніше 14.08.2014 року.
Відповідно до пунктів 3.3.1 кредитного договору, позичальник зобов'язаний точно в строки, обумовлені цим договором повернути кредит в сумі 58990 грн. сплачувати проценти за користування кредитом, комісійні винагороди за банківські послуги та належним чином виконувати взяті на себе зобов'язання за цим договором. У випадку неналежного виконання взятих на себе зобов'язань по цьому договору на першу вимогу Банку достроково повернути кредит з одночасною сплатою процентів нарахованих на фактичний залишок заборгованості за кредитом, комісійні винагороди, а також сплатити штрафні санкції, як це передбачено в договорі.
Згідно з п.п.3.2.1, 3.2.2 кредитного договору банк має право вимагати від Позичальника належного виконання взятих на себе зобов'язань по цьому договору. При виникненні простроченої заборгованості за кредитом та/або процентами чи комісійними винагородами, а також в інших випадках, передбачених цим договором, вимагати дострокового повернення кредиту, сплати нарахованих процентів та інших платежів за цим договором, та стягнути заборгованість за цим договором в примусовому порядку, в тому числі шляхом звернення стягнення на заставлене майно та все належне позичальнику майно, кошти та всі активи, що належать йому на праві власності.
Згідно п. 4.2 кредитного договору, за порушення взятих на себе зобов'язань по своєчасному поверненню основної суми кредиту та/або сплати процентів за користування кредитом, Позичальник зобов'язується сплатити на користь Банку пеню в розмірі денної відсоткової ставки за користування кредитом, від суми простроченого платежу, за кожний день прострочення. Розмір денної відсоткової ставки за користування кредитом визначається як частка від ділення розміру відсоткової ставки, зазначеної в п. 1.1 кредитного договору, на 365 днів.
Відповідно до ч. 1 ст. 1054 ЦК України, за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов'язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених кредитним договором, а позичальник зобов'язується повернути кредит та сплатити проценти.
В силу статей 525, 526 ЦК України, одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться, а згідно із ст. 530 ЦК України якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Відповідно до ст. 610 ЦК України, порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
Згідно з ч. 1 ст. 612 ЦК України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
14.08.2007 року між ВАТ «Державний Ощадний банк України» (Заставодержатель) та ОСОБА_2 (Заставодавець), з метою забезпечення виконання зобов'язань, що випливають з кредитного договору № 1189 від 06.08.2007 року, укладено договір застави транспортного засобу, який придбавався за кредитні кошти, посвідчений приватним нотаріусом Хмільницького районного нотаріального округу ОСОБА_3, що зареєстрований в реєстрі за №1179. За умовами даного договору застави, з метою забезпечення належного виконання зобов'язань, що випливають з кредитного договору № 1189 від 06.08.2007 року заставодавець передає в заставу Заставодержателю транспортний засіб марки JAK, моделі HFC1020K, типу фургон малотонажний - В, 2007 року випуску, червоного кольору, шасі № НОМЕР_2, об'єм двигуна 2540, реєстраційний номер НОМЕР_3, зареєстрований Хмільницьким МРЕВ ВДАІ УМВС України у Вінницькій області 11.08.2007 року, що належить заставодавцю на підставі свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_4, виданого 11.08.2007 року Хмільницьким МРЕВ ВДАІ України у Вінницькій області, вартість предмету застави складає 58990 грн. (п. 1.1 договору застави).
За умовами п. 2.3.4 договору застави Заставодержатель має право вимагати у Заставодавця дострокового виконання забезпечених заставою зобов'язань та звернути стягнення на предмет застави, зокрема, у разі несвоєчасної сплати кредиту або відсотків за користування кредитом, або пені, або штрафу у розмірах і випадках передбачених кредитним договором.
Відповідно до п. 5.1 договору застави, у разі несплати Заставодавцем у встановлений строк кредиту або відсотків по ньому, пені, штрафу у розмірах та випадках передбачених кредитним договором, Заставодержатель має право звернення стягнення на заставлене майно. Стягнення на предмет застави проводиться способом і в порядку визначеному Законом України «Про заставу».
Згідно пункту 7.1 договору застави, цей договір набуває чинності з моменту його нотаріального посвідчення і діє до повного виконання Заставодавцем всіх зобов'язань за кредитним договором та додатками до нього.
У відповідності до ч. 1 ст. 572 ЦК України в силу застави кредитор має право у разі невиконання боржником зобов'язання, забезпеченого заставою, одержати задоволення за рахунок заставленого майна переважно перед іншими кредиторами цього боржника.
Статтею 589 ЦК України передбачено, що у разі невиконання зобов'язання, забезпеченого заставою, заставодержатель набуває право задовольнити в повному обсязі свою вимогу, що визначена на момент фактичного задоволення, включаючи сплату процентів, неустойки, відшкодування збитків, завданих порушенням зобов'язання, необхідних витрат на утримання заставленого майна, а також витрат, понесених у зв'язку із пред'явленням вимоги, якщо інше не встановлено договором.
Як встановлено судом, ОСОБА_2, отримавши кредитні кошти на умовах повернення, строковості та платності систематично порушував свої договірні зобов'язання (пункти 1.1, 1.2, 1.6, 3.3.1, 4.2 кредитного договору) щодо строків повернення кредиту та пені, що призвело до виникнення простроченої заборгованості.
Станом на 17.02.2014 року заборгованість Позичальника перед Банком за кредитним договором становить 39583,22 грн., з яких основний борг - 24318,13 грн., пеня за простроченим основним боргом та процентами - 15265,09 грн., що підтверджується наданими позивачем розрахунками (а.с. 18,19-21).
Статтею ст. 20 Закону України «Про заставу» визначено, що заставодержатель набуває право звернення стягнення на предмет застави в разі, якщо в момент настання терміну виконання зобов'язання забезпеченого заставою, воно не буде виконано, якщо інше не передбаченого законом чи договором.
Відповідно до ч. 1 ст. 24 Закону України «Про забезпечення вимог кредиторів та реєстрацію обтяжень», звернення стягнення на предмет забезпечувального обтяження здійснюється на підставі рішення суду в порядку, встановленому законом, або в позасудовому порядку згідно із цим Законом.
Згідно висновку про вартість майна наданого ТОВ «Експертно консалтинговий центр», який є суб'єктом оціночної діяльності, ринкова вартість автомобіля JAK, моделі HFC1020K, типу фургон малотонажний - В, 2007 року випуску, шасі № НОМЕР_2 станом на 05.07.2013 р., без урахування ПДВ складає 14537,27 грн. (а.с.25).
Витрати позивача з оплати робіт з оцінки предмету застави складають 800 грн., що підтверджується актом виконаних робіт та платіжним дорученням з оплати (а.с. 26, 27).
Як встановлено судом, зобов'язання за кредитним договором відповідачем належним чином не виконуються, що зумовило наявність заборгованості, а тому позивач відповідно до укладених договорів має право на звернення стягнення на предмет застави.
У відповідності до ч. 2 ст. 28 ЗУ «Про забезпечення вимог кредиторів та реєстрацію обтяжень», якщо протягом 30 днів з моменту реєстрації в Державному реєстрі відомостей про звернення стягнення на предмет забезпечувального обтяження зобов'язання боржника, виконання якого забезпечене обтяженням, залишається невиконаним і в разі якщо предмет забезпечувального обтяження знаходиться у володінні боржника, останній зобов'язаний на вимогу обтяжувача негайно передати предмет обтяження у володіння обтяжувача.
Згідно витягу про реєстрацію в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна №42482122 (а.с. 12,13) позивач являється заставодержателем спірного транспортного засобу.
Відповідно до ст. 25 ЗУ «Про забезпечення вимог кредиторів та реєстрацію обтяжень», у разі задоволення судом позову про звернення стягнення на предмет забезпечувального обтяження в рішенні суду зазначається спосіб реалізації предмета забезпечувального обтяження шляхом проведення публічних торгів або із застосуванням однієї з процедур, передбачених статтею 26 цього Закону, зокрема продаж обтяжувачем предмета забезпечувального обтяження шляхом укладення договору купівлі-продажу з іншою особою-покупцем.
З огляду на викладене, наявні підстави для задоволення позову в повному обсязі. Також суд враховує заяву відповідача про визнання позову та приймає це визнання.
Відповідно до ст. 88 ЦПК України, враховуючи задоволення позовних вимог, з відповідача на користь позивача підлягає стягненню документально підтверджений розмір судових витрат.
Керуючись ст. ст. 525, 536, 530, 572, 589, 590, 591, 1054 ЦК України, ст. ст. 10, 57, 60, 88, 174, 209, 212-215 ЦПК України, Законом України "Про заставу", суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Звернути стягнення на рухоме майно, належне на праві власності ОСОБА_2, транспортний засіб марки JAK, модель HFC1020K, типу ТЗ - фургон малотонажний -В, 2007 року випуску, червоного кольору, шасі НОМЕР_2, об'єм двигуна 2540, реєстраційний номер НОМЕР_3, зареєстрований Хмільницьким МРЕВ ВДАІ УМВС України у Вінницькій області 11.08.2007 року, що належить ОСОБА_2 на підставі свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_4 та передане в заставу ОСОБА_2 за договором застави транспортного засобу, посвідченого приватним нотаріусом Хмільницького районного нотаріального округу ОСОБА_3 та зареєстрованого в реєстрі за № 1179, укладеного між ВАТ "Ощадбанк" та ОСОБА_2 14.08.2007 року, шляхом самостійного продажу вказаного предмета застави АТ "Ощадбанк" в особі філії-Вінницьке обласне управління АТ "Ощадбанк" з укладанням від імені ОСОБА_2 договору купівлі-продажу будь-яким способом з будь-якою іншою особою покупцем, зі зняттям вказаного автомобіля з обліку в органах ДАІ, з отриманням всіх необхідних витягів з Державних реєстрів, а також наданням філії-Вінницьке обласне управління АТ "Ощадбанк" усіх повноважень, необхідних для здійснення продажу, в рахунок погашення заборгованості ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний № НОМЕР_1, перед АТ "Ощадбанк" в особі філії - Вінницьке обласне управління АТ "Ощадбанк" за кредитним договором № 1189 від 06.08.2007 pоку, розмір якої станом на 17.02.2014 року становить 39583 грн. 22 коп., з яких: основний борг - 24318 грн. 13 коп., пеня за простроченим основним боргом та процентами - 15265 грн. 22 коп.
Встановити початкову ціну предмета застави за договором застави транспортного засобу від 14.08.2007 року, укладеного між ВАТ "Ощадбанк" та ОСОБА_2, посвідченого приватним нотаріусом Хмільницького районного нотаріального округу ОСОБА_3 та зареєстрованого в реєстрі за № 1179, в розмірі 14537 грн. 27 коп., що визначена на підставі висновку про вартість майна, проведеного TOB "Експертно консалтинговий центр", який є суб'єктом оціночної діяльності, згідно із сертифікатом ФДМУ № 14333/13 від 13.02.2013 року.
Вилучити у ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер № НОМЕР_1, транспортний засіб марки JAK, модель HFC1020K, типу ТЗ - фургон малотонажний -В, 2007 року випуску, червоного кольору, шасі НОМЕР_2, об'єм двигуна 2540, реєстраційний номер НОМЕР_3, зареєстрований Хмільницьким МРЕВ ВДАІ УМВС України у Вінницькій області 11.08.2007 року, що належить ОСОБА_2 на підставі свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_4 та з метою забезпечення збереження передати, на період до його реалізації, AT "Ощадбанк" в особі філії - Вінницьке обласне управління AT "Ощадбанк".
Стягнути з ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер № НОМЕР_1 на користь AT "Ощадбанк" в особі філії - Вінницьке обласне управління AT "Ощадбанк" витрати банку по сплаті вартості робіт по оцінці заставленого майна в розмірі 800 (вісімсот) гривень.
Стягнути з ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер № НОМЕР_1 на користь AT "Ощадбанк" в особі філії - Вінницьке обласне управління AT "Ощадбанк" витрати Банку з оплати судового збору в розмірі 243 грн. 60 коп.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до апеляційного суду Вінницької області через Хмільницький міськрайонний на протязі 10-ти днів з дня його проголошення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя Олійник І. В.