Справа № 22ц/234 0 Головуючий у 1 інстанції: Єзерська І.В.
Категорія - 13 Доповідач: Головчук С.В.
Рішення
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 грудня 2006 року Апеляційний суд Житомирської області в складі :
головуючого Головчук С.В. суддів Павицької Т.М., Миніч Т.І. при секретарі Прищепі О.А.
з участю сторін
розглянув у відкритому судовому засіданні в м. Житомирі цивільну справу за позовом ЗАТ „Агропромислове будівництво і матеріали - фірма „Агробім" (далі ЗАТ „Агробім") до ОСОБА_1 про визнання договорів купівлі-продажу недійсними та їх розірвання
за апеляційними скаргами ОСОБА_1 на рішення Житомирського районного суду від 15 червня 2006 року та додаткове рішення того ж суду від 17 жовтня 200 6 року, -
встановив :
в квітні 2002 року ЗАТ „Агробім" звернулось до суду з позовом про визнання недійсними договорів купівлі-продажу від 5.06.2001 року частини приміщення магазину та від 2.08.2001 року приміщення адміністративно-побутового корпусу, розташованих АДРЕСА_1. Позивач зазначав, що вказані угоди, укладені з ОСОБА_1, не відповідають вимогам законодавства та Статуту товариства. В ході розгляду справи позивач неодноразово уточнював та змінював підстави зазначених вимог.
В жовтні 2005 року ЗАТ „Агробім" заявив вимогу про розірвання договорів купівлі-продажу, посилаючись на те, що ОСОБА_1 не виконала зобов'язання перед позивачем та не внесла кошти до підписання угод. Посилаючись на вимоги ст.ст.151,161,162 ЦК України, просив розірвати договори купівлі-продажу від 5.06.2001 року та 2.08.2001 року.
Рішенням Житомирського районного суду від15 червня 2006 року позов задоволено. Розірвано договори купівлі-продажу укладені між ЗАТ „Агробім" та ОСОБА_1 від 5.06.2001 року частини приміщення магазину та допоміжних споруд та 2.08.2001 року частини приміщення адміністративно-побутового корпусу, розташовані в с. Зарічани по вул.Лісовій Житомирського району.
Додатковим рішенням того ж суду від 17 жовтня 2006 року в позові про визнання договорів купівлі-продажу недійсними відмовлено. Зобов'язано ОСОБА_1 звільнити частину приміщення магазину та допоміжних споруд загальною площею 7 5 кв.м, частину приміщення адміністративно-побутового корпусу площею 96,8 кв.м, розташованих АДРЕСА_1.
В апеляційних скаргах ОСОБА_1 просить скасувати рішення про розірвання договорів купівлі-продажу та додаткове рішення в частині зобов'язання її звільнити приміщення магазину та адміністративного корпусу. Відповідачка зазначає, що суд не прийняв до уваги докази про проведення оплати за придбані об'єкти нерухомості. Суд застосував до спірних відносин норми Цивільного кодексу України в редакції 1963 року, хоча на час вирішення спору діяв новий ЦК в редакції 2003 року, ст.653 якого передбачає розірвання договору. Вважає висновок суду про невиконання нею обов'язку по оплаті майна безпідставним.
Перевіривши законність та обгрунтованість рішення в межах доводів апеляційної скарги, апеляційний суд вважає, що скарги підлягають задоволенню з таких підстав.
Задовольняючи позов ЗАТ „Агробім" про розірвання договорів купівлі-продажу, суд виходив з того, що відповідачка не виконала п.п.1.3,2 умов цих угод, оскільки не внесла в повному обсязі кошти за придбання об'єктів нерухомості.
Проте з таким висновком погодитись неможливо.
Як видно з матеріалів справи сторони уклали договори купівлі-продажу, а саме: 5.06.2001 року частини приміщення магазину та допоміжних споруд на суму 3000 грн. та 2.08.2001 року частини приміщення адміністративно-побутового корпусу на суму 3013 грн., розташованих АДРЕСА_1.
Відповідно до п.1.3. умов договору від 5.06.2001 року та п.З договору від 2.08.2001 року представник продавця отримав кошти до підписання цих договорів. Крім того, в п.4 договору від 2.08.2001 року зазначено, що представник продавця підтверджує факт повного розрахунку за продане приміщення і відсутність щодо покупця будь-яких претензій фінансового характеру (т.а.с.9,10).
Вказані умови договорів визначені угоди сторонами, підписані ними та посвідчені нотаріально та з підстав невиконання не визнані недійсними. Додаткове рішення Житомирського районного суду від 17.10.2006 року про відмову в позові про визнання зазначених угод недійсними сторонами не оспорюється. Тому апеляційний суд не перевіряє законність додаткового рішення в цій частині.
Відповідно до ст.232 ЦК (в редакції 1963 року), яка регулює спірні правовідносини, продавець вправі відмовитись від договору (вимагати його розірвання) , якщо покупець на порушення договору відмовиться прийняти куплену річ або заплатити за неї встановлену ціну.
Враховуючи викладене, у суду не було підстав для задоволення вимог ЗАТ „Агробім" про розірвання договорів купівлі-продажу внаслідок їх невиконання (невнесення коштів, часткового розрахунку).
З огляду на наведене, безпідставним є додаткове рішення в частині зобов'язання ОСОБА_1 повернути ЗАТ „Агробім" куплені приміщення магазину та адміністративно-побутового корпусу .
Враховуючи викладене, рішення суду та додаткове рішення в зазначеній частині підлягають скасуванню.
Оскільки судом першої інстанції обставини справи встановлені повно, по справі можливо ухвалити нове рішення про відмову в позові про розірвання договорів купівлі-продажу.
Керуючись ст.ст. 209,303,307,309,314,316,317 ЦПК України, суд -
Вирішив :
апеляційні скарги ОСОБА_1 задовольнити.
Рішення Житомирського районного суду від 15 червня 2006 року скасувати, додаткове рішення того ж суду від 17 жовтня 2006 року скасувати в частині зобов'язання ОСОБА_1 звільнити частину приміщень магазину та допоміжних споруд, адміністративно-побутового корпусу, ухваливши нове рішення.
Відмовити в позові ЗАТ „Агропромислове будівництво і матеріали - фірма „Агробім" до ОСОБА_1 про розірвання договорів купівлі-продажу.
В решті додаткове рішення залишити без змін.
Рішення набирає законної сили з часу проголошення та може бути оскаржено безпосередньо до Верховного Суду України протягом двох місяців з дня проголошення.