Номер провадження № 2/259/382/2014
259/11764/13-ц
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11.03.2014 року місто Донецьк
Куйбишевський районний суд м. Донецька у складі:
головуючого - судді Машкіної Н.В.,
при секретарі - Гордон Ю.О.
за участю представника позивача - ОСОБА_1,
третьої особи - ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Донецьку цивільну справу за позовом ОСОБА_3 до відділу державної реєстрації прав на нерухоме майно реєстраційної служби Головного управління юстиції в Донецькій області, треті особи ОСОБА_2, житлово-будівельний кооператив ЖБК «Мир-78», про визнання права власності на нерухоме майно в порядку спадкування за законом, -
В С Т А Н О В И В :
Позивач, уточнивши позовні вимоги, звернулася до суду з позовом, в якому просить визнати за нею право власності на квартиру АДРЕСА_1 в порядку спадкування за законом.
В обґрунтування своїх вимог посилається на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 року помер її батько - ОСОБА_4, якому в ЖБК «Мир-78» була надана квартира АДРЕСА_1. На підставі довідки ЖБК «Мир-78» про виплату пайового внеску від 07.09.1992 року за ОСОБА_4 було зареєстроване право власності на квартиру. Позивач є єдиним спадкоємцем ОСОБА_4 за законом першої черги, яка прийняла спадщину, оскільки у встановлений законом строк звернулася з відповідною заявою до нотаріальної контори. Проте, постановою приватного нотаріуса ДМНО ОСОБА_5 від 15.01.2014 року у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом було відмовлено, оскільки у спадкоємця відсутній правовстановлюючий документ на нерухоме майно. Таким чином, позивач позбавлена можливості оформити свої спадкові права у встановленому законом порядку, тому змушена звертатися до суду з цим позовом.
В судовому засіданні представник позивача на задоволенні позовних вимог наполягав, посилаючись на доводи, викладені в позовній заяві.
Представник відповідача надав заяву про розгляд справи у його відсутність.
З письмових заперечень вбачається, що відповідач позовні вимоги не визнає, посилаючись на їх необґрунтованість. Так, відділ державної реєстрації прав на нерухоме майно відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію прав на нерухоме майно та їх обтяжень» є органом державної реєстрації прав, який зобов'язаний діяти на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Позивач до відділу державної реєстрації прав на нерухоме майно не зверталася, тому її права не могли бути порушені відповідачем. Крім того, в разі оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень на спірні правовідносини поширюється юрисдикція адміністративних судів.
Третя особа ОСОБА_2 вважав позовні вимоги такими, що не підлягають задоволенню. Пояснив, що він є рідним братом ОСОБА_4, тобто його спадкоємцем за законом другої черги. Визнав, що донька ОСОБА_4 є його спадкоємцем за законом першої черги. Проте, черговість права на спадкування має бути змінена за наступних підстав. В жовтні 2010 року його мати продала батьківський житловий будинок в с. Орловка Ясинуватського району Донецької області, в якому також проживали він з братом. Отримані гроші були розміщені на депозитному рахунку на ім'я брата і за вказівкою матері мали бути поділені між ОСОБА_4, ОСОБА_2 та їх рідною сестрою в рівних частках. Після чого, ОСОБА_2 зареєструвався і почав спільно проживати з братом в належній останньому квартирі АДРЕСА_1. За декілька днів до смерті брат зняв з депозитного рахунку і під впливом обману передав донці отримані від продажу батьківського житлового будинку 49 000 доларів США. Позивач ухилялася від надання допомоги батьку, який через похилий вік та тяжку хворобу був у безпорадному стані. ОСОБА_2 єдиний, хто підтримував квартиру у належному стані, оплачував комунальні послуги, піклувався про брата, який тривалий час був інвалідом другої групи безстроково, потребував медичного та побутового догляду, тому має право на спадкування разом з позивачем. Спадщину після смерті брата він прийняв, оскільки з 2010 року був зареєстрований і постійно проживав разом з ним. Іншого житла не має.
Представник третьої особи ЖБК «Мир-78» в судове засідання не з'явився, надав заяву про розгляд справи у його відсутність.
Встановивши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд приходить до наступного висновку.
З матеріалів справи вбачається, що на підставі рішення виконавчого комітету Донецької міської ради депутатів трудящих від 13.04.1972 року № 7/136 ОСОБА_4 в ЖБК «Мир-78» була надана квартира АДРЕСА_1, загальною площею 46,7 кв.м.
Згідно довідки КП БТІ м. Донецька право власності на квартиру АДРЕСА_1 на підставі довідки ЖБК «Мир-78» про виплату пайового внеску від 07.09.1992 року зареєстроване за ОСОБА_4
ІНФОРМАЦІЯ_1 року ОСОБА_4 помер, що підтверджується свідоцтвом про смерть.
Відповідно до ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять всі права та обов'язки, що належали спадкодавцю на момент відкриття спадщини і не припиняються внаслідок його смерті.
Відповідно до ст. 1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки. право на спадкування мають особи, визначені у заповіті.
Відповідно до ст. 1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.
Відповідно до ст. 1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Спадкоємцем ОСОБА_4 за законом першої черги є його донька - ОСОБА_3, що підтверджується свідоцтвом про народження.
З інформаційної довідки зі спадкового реєстру від 26.02.2014 року вбачається, що з заявою про прийняття спадщини за законом до майна ОСОБА_4 21.08.2013 року звернулася ОСОБА_3 Свідоцтво про право на спадщину не видавалося.
Постановою приватного нотаріуса ДМНО ОСОБА_5 від 15.01.2014 року у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом було відмовлено, оскільки у спадкоємця відсутній правовстановлюючий документ на нерухоме майно.
Відповідно до ст. 392 ЦК України власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
При цьому, відповідно до ст. 6 ЗУ «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» (далі - Закону) відділ державної реєстрації прав на нерухоме майно реєстраційної служби Головного управління юстиції в Донецькій області є органом державної реєстрації прав.
Відповідно до ст. 15 Закону державна реєстрація прав проводиться в такому порядку:
1) прийняття і перевірка документів, що подаються для державної реєстрації прав та їх обтяжень, реєстрація заяви;
2) встановлення факту відсутності підстав для відмови в державній реєстрації прав та їх обтяжень, зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та/або їх обтяжень;
3) прийняття рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, відмову в ній або зупинення державної реєстрації;
4) внесення записів до Державного реєстру прав;
5) видача свідоцтва про право власності на нерухоме майно у випадках, встановлених статтею 18 Закону;
6) надання витягів з Державного реєстру прав про зареєстровані права та/або їх обтяження.
В судовому засіданні встановлено, що позивач з заявою про реєстрацію права власності на квартиру АДРЕСА_1 до відділу державної реєстрації прав на нерухоме майно не зверталася.
Відповідно до ст. 15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Проте, в судовому засіданні не встановлено фактів порушення, невизнання або оспорювання прав позивача відділом державної реєстрації прав на нерухоме майно. При цьому, право власності позивача в порядку спадкування за законом на квартиру АДРЕСА_1 в ЖБК «Мир-78» оспорюється ОСОБА_2
Відповідно до ст. 33 ЦПК України заміна неналежного відповідача, яким є відділ державної реєстрації прав на нерухоме майно, можлива лише клопотанням позивача.
Відповідно до ст. 11 ЦПК України представнику позивача судом неодноразово було роз'яснено вимоги ст. 33 ЦПК України і попереджено про наслідки вчинення або невчинення процесуальних дій, проте клопотання про заміну первісного відповідача належним до суду не надходило.
За таких обставин, суд приходить до висновку що в задоволенні позовних вимог до відповідача слід відмовити за необґрунтованістю.
На підставі ст. 15-16, 392, 1218, 1261, 1269-1270 ЦК України, Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», керуючись ст.ст. 10, 11, 60-61, 209, 212-215 ЦПК України, -
В И Р І Ш И В :
Позов ОСОБА_3 до відділу державної реєстрації прав на нерухоме майно реєстраційної служби Головного управління юстиції в Донецькій області, треті особи ОСОБА_2, житлово-будівельний кооператив «Мир-78», про визнання права власності на квартиру АДРЕСА_1 в порядку спадкування за законом після ОСОБА_4, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 року - залишити без задоволення.
Рішення може бути оскаржене до апеляційного суду Донецької області протягом десяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо заяву про апеляційне оскарження не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, рішення суду набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя: