ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
_________________________________________________
__________________________________________________________________________________
10002, м.Житомир, майдан Путятинський, 3/65 тел.(8-0412) 48-16-02
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"14" грудня 2006 р. Справа № 3/101"Б"
Житомирський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Зарудяної Л.О.
суддів: Вечірка І.О.
Ляхевич А.А.
при секретарі Сташкевич М.О. ,
за участю представників сторін:
від скаржника: Абанін С.Р.- довіреність №30/12/2-05 від 30.12.2005р.,
Мілованова М.Ю. - довіреність №30/12/2-05 від 30.12.2005р.,
від ініціюючого кредитора: не з'явився,
від боржника: Піскова В.В. - довіреність від 14.12.2006р.,
прокурор: не з'явився,
розглянувши апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Скло-продукт", м.Житомир
на ухвалу господарського суду Житомирської області
від "08" серпня 2006 р. у справі № 3/101"Б" (суддя Філіпова Т.Л.)
за заявою Прокурора Романівського району в інтересах держави в особі УправлінняПенсійного фонду України в Романівському районі, смт.Романів
до Відкритого акціонерного товариства "Биківський завод скловиробів", смт. Биківка Житомирської області
про визнання банкрутом,-
ВСТАНОВИВ:
Ухвалою господарського суду Житомирської області від 08.08.2006р. усправі №3/101"Б" взято до відома інформацію ліквідатора Шкляра О.С. про проведення ліквідаційної процедури банкрута; відмовлено ТОВ "Скло-продукт" у задоволенні скарги на дії ліквідатора.
Не погоджуючись з винесеною ухвалою, ТОВ "Скло-продукт", м.Житомир звернулось до Житомирського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить оскаржувану ухвалу скасувати, посилаючись на її необгрунтованість, а обставини справи та висновки суду суперечать один одному та не грунтуються на всебічному, повному і об'єктивному розгляді справи.
В апеляційній скарзі та додаткових поясненнях до неї зазначає, зокрема, що ліквідатор Шкляр О.С. неодноразово намагався самовільно та без їхньої згоди проникнути на територію цілісного майнового комплексу ТОВ "Скло-продукт" у пошуках майна боржника, а суд першої інстанції навіть не звернув увагу на те, що ліквідатор не надав жодних документальних обгрунтувань своєї позиції (щодо непогодження із правом власності ТОВ "Скло-продукт" на майно) та не витребував у ліквідатора обгрунтування підстав включення до ліквідаційної маси боржника майнових об'єктів ТОВ "Скло-продукт", хоча в судовому засіданні було оглянуто оригінали документів, що встановлюють право власності ТОВ "Скло-продукт" на цілісний майновий комплекс склозаводу, а також документи, які підтверджують набуття власності ТОВ "Скло-продукт" на майно, яке ліквідатором включено до ліквідаційної маси банкрута. Судом безпідставно зроблено висновок, що ТОВ "Скло-продукт" має доводити своє право власності на відповідне майно в окремому позовному провадженні.
В судовому засіданні представники скаржника підтримали доводи апеляційної скарги, ухвалу господарського суду Житомирської області від 08.08.2006р. вважають незаконною та необгрунтованою, просять її скасувати.
Представник боржника просить апеляційну скаргу залишити без задоволення.
Кредитор - ТОВ "Баярд" у відзиві на апеляційну скаргу просить ухвалу господарського суду Житомирської області від 08.08.2006р. скасувати, як необгрунтовану.
Вислухавши представників скаржника, боржника, дослідивши доводи апеляційної скарги та матеріали справи, судова колегія вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Ухвалою від 05.10.2005р. господарський суд Житомирської області порушив провадження у справі №3/101"Б" за заявою прокурора Романівського району в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України в Романівському районі, смт.Романів про визнання банкрутом ВАТ "Биківський завод скловиробів", смт.Биківка Романівського району; ввів мораторій на задоволення вимог кредиторів та заборонив посадовим особам боржника та власникам його майна, а також податковій інспекції за місцем знаходження боржника вчиняти будь-які дії, спрямовані на відчуження належного підприємству майна, в тому числі і того, що перебуває у податковій заставі, а також реорганізацію чи ліквідацію боржника. Звільнив активи ВАТ "Биківський завод скловиробів" з податкової застави (а.с.1, т.1).
Ухвалою господарського суду Житомирської області від 08.11.2005р. визнано грошові вимоги кредитора Управління ПФУ в Романівському районі на суму 610346,88грн.; зобов'язано заявника подати до офіційного друкованого органу оголошення про порушення провадження справи про банкрутство; введено процедуру розпорядження майном боржника та призначено розпорядником майна Шкляра Олега Степановича (а.с.56, т.1).
Оголошення про порушення провадження у справі про банкрутство ВАТ "Биківський завод скловиробів" опубліковано в офіційному друкованому органі Верховної Ради України - газеті "Голос України" №235 (3735) від 10.12.2005р. (а.с.80-81, т.1).
Ухвалою від 16.02.2006р. господарським судом затверджено реєстр вимог кредиторів ВАТ "Биківський завод скловиробів" та визнано вимоги кредиторів (а.с.63-64, т.2).
Постановою від 06.04.2006р. господарський суд Житомирської області визнав боржника банкрутом, відкрив ліквідаційну процедуру банкрута та призначив ліквідатором Шкляра О.С., а також призначив засідання суду для розгляду звіту ліквідатора про проведену роботу (а.с.79-80, т.2).
Ліквідатором ВАТ "Биківський завод скловиробів" представлено до суду поточний звіт ліквідатора станом на 01.08.2006р. (а.с.134-135, т.2), з якого, зокрема, вбачається що:
- на засіданні комітету кредиторів 16.06.2006р. ТОВ "Скло-продукт" заявило про своє право власності на все майно банкрута і в якості доказів надало копії податкових накладних;
- більшість комітету кредиторів та ліквідатор не погодились із вказаними документами як доказом права власності ТОВ "Скло-продукт" на майно банкрута;
- за час здійснення ліквідаційної процедури проводилась часткова реалізація майна, а саме - склобій;
- виручені від реалізації кошти спрямовано на оплату послуг охоронців;
- подальше здійснення ліквідаційної процедури банкрута неможливе до вирішення питання права власності на спірне майно.
ТОВ "Скло-продукт" подало до місцевого господарського суду заяви №25-5-06/2 від 25.05.2006р. та №34 від 06.06.2006р., в яких зазначає про право власності на цілісний майновий комплекс, розташований за адресою: смт.Биківка Романівського району Житомирської області по вул.Леніна, 1, а також те, що при проведенні ліквідатором Шкляром О.С. ліквідаційної процедури банкрута не повинно порушуватись меж приватної власності ТОВ "Скло-продукт" та ліквідатор не повинен намагатися несанкціоновано проводити пошуки майна боржника на території їх будівель і споруд (а.с.111-112, 114, т.2).
Ухвалою господарського суду Житомирської області від 08.08.2006р. взято до відома інформацію ліквідатора Шкляра О.С. про проведення ліквідаційної процедури банкрута та відмовлено ТОВ "Скло-продукт" у задоволенні скарги на дії ліквідатора (а.с.137-138, т.2).
Судовою колегією враховується наступне.
Відповідно до основних засад Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", всі дії ліквідатора в ліквідаційній процедурі направлені на формування ліквідаційної маси.
За змістом ст.26 вищезгаданого Закону, ліквідаційна маса - всі види майнових активів (майно та майнові права) банкрута, які належать йому на праві власності або повного господарського відання на дату відкриття ліквідаційної процедури та виявлені в ході ліквідаційної маси, за винятком об'єктів державного майнового фонду, в тому числі, гуртожитків, дитячих дошкільних закладів та об'єктів комунальної інфраструктури, які, в разі банкрутства підприємства, передаються в порядку, встановленому законодавством до комунальної власності відповідних територіальних громад без додаткових умов і фінансуються в установленому порядку.
Відповідно до ст.25 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", ліквідатор із дня свого призначення формує ліквідаційну масу та вживає заходів, спрямованих на пошук, виявлення та повернення майна банкрута, яке знаходиться у третіх осіб.
Згідно з ч.1 ст.26 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", усі види майнових активів (майно та майнові права) банкрута, які належать йому на праві власності або повного господарського відання на дату відкриття ліквідаційної процедури та виявлені в ході ліквідаційної процедури, включаються до складу ліквідаційної маси.
Частиною 4 статті 25 згаданого Закону встановлено, що дії ліквідатора (ліквідаційної комісії) можуть бути оскаржені до господарського суду власником майна (органом, уповноваженим управляти майном) банкрута; особою, яка відповідає за зобов'язаннями банкрута; кожним кредитором окремо або комітетом кредиторів; особою, яка, посилаючись на свої права власника або іншу підставу, передбачену законом чи договором, оспорює правомірність віднесення майнових активів або коштів до ліквідаційної маси.
Отже, ТОВ "Скло-продукт", яке не є учасником провадження у даній справі про банкрутство, може оскаржити дії ліквідатора лише у випадку, якщо ліквідатор відніс до ліквідаційної маси банкрута майно або кошти, що належать на праві власності або з інших підстав ТОВ "Скло-продукт".
Однак, ТОВ "Скло-продукт" в своїх заявах (скаргах) не вказало про те, що ліквідатор відніс до ліквідаційної маси банкрута майно, що належить ТОВ "Скло-продукт".
Що ж до проведення ліквідатором пошуків майна банкрута на території ТОВ "Скло-продукт", то вказані дії ліквідатора відповідають вимогам чинного законодавства, а саме: статті 25 Закону, згідно якої ліквідатор зобов'язаний вживати заходів, спрямованих на пошук, виявлення та повернення майна банкрута, що знаходиться у третіх осіб.
З огляду на наведене, колегія суддів вважає, що місцевий господарський суд дійшов обґрунтованого висновку про правомірність дій ліквідатора по формуванню ліквідаційної маси та відмовив в задоволенні скарги на дії ліквідатора.
Враховуючи викладене, ухвала господарського суду Житомирської області від 08.08.2006р. у справі №3/101"Б" має бути залишена без змін, а апеляційна скарга ТОВ "Скло-продукт", м.Житомир - без задоволення.
Керуючись ст.ст. 101,103,105 Господарського процесуального кодексу України, Житомирський апеляційний господарський суд
ПОСТАНОВИВ:
1. Ухвалу господарського суду Житомирської області від 08 серпня 2006 року у справі №3/101"Б" залишити без змін, а апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Скло-продукт", м. Житомир - без задоволення.
2. Справу №3/101"Б" повернути до господарського суду Житомирської області.
Головуючий суддя Зарудяна Л.О.
судді:
Вечірко І.О.
Ляхевич А.А.
віддрук. 14прим.
1-до справи
2-заявнику
3-Шкляру О.С.
4-ТОВ "Скло-продукт"
5-ТОВ"Баярд"
6-ДК "Газ України "НАК "Нафтогаз України"
7- Романів. РЦЗ
8-ВВД ФСС НВВ ПЗ
9-ЖОД ФСС ТВП
10-Роман.відд.Баранів.МДПІ
11-прокуратура Роман.р-ну
12- прокуратура Житом.області
13 УПФУ в Роман.р-ні
14 - в наряд