Справа №430/823/14-ц
Провадження №2-о/430/33/14
РІШЕННЯ
іменем України
"22" квітня 2014 р. смт.Станиця Луганська Луганської області
Станично-Луганський районний суд Луганської області у складі:
головуючого-судді Карташевої Т.А.
при секретарі Бабарикіній А.О.
за участю прокурора Сліпець Д.М.,
представника заінтересованої особи Махревич Т.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду Станично-Луганського району Луганської області цивільну справу за заявою прокурора Станично-Луганського району Луганської області в інтересах Широківської сільської ради Станично-Луганського району Луганської області, заінтересовані особи Станично-Луганська державна нотаріальна контора, Відділ Державного земельного агентства у Станично-Луганському районі Луганської області, про визнання спадщини відумерлою,-
ВСТАНОВИВ:
Прокурор Станично-Луганського району Луганської області в інтересах Широківської сільської ради Станично-Луганського району Луганської області звернувся до суду з заявою про визнання спадщини відумерлою, зазначивши в обгрунтування заяви наступне. ІНФОРМАЦІЯ_2 помер мешканець с. Козачий, Станично-Луганського району ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, про що в книзі реєстрації актів про смерть зроблено запис від 18 січня 2011 року за №02. Останнє місце проживання ОСОБА_2 - АДРЕСА_1. Відповідно до відомостей, наданих Широківською сільською радою Станично-Луганського району та Держземагентством у Станично-Луганському районі, ОСОБА_2 отримав Державний акт на право власності на земельну ділянку ІЛ №084217 від 04.10.1999 року, розташовану на території Широківської сільської ради Станично-Луганського району, площею 8,9715 га, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, який зареєстрований в Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю за №283. Відповідно до Витягу з технічної документації про нормативно грошову оцінку земельної ділянки, наданого відділом Держземагентства у Станично-Луганському районі, станом на 20.02.2014 року нормативно-грошова оцінка вищевказаної земельної ділянки складає 178 887,85 грн. Згідно з Інформаційною довідкою зі Спадкового реєстру (спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину), наданої Станично-Луганською державною нотаріальною конторою 26.02.2014 р., у реєстрі відсутня інформація про заведення спадкової справи відносно ОСОБА_2 Це свідчить про відсутність заповіту ОСОБА_2 та про неприйняття спадщини, що відкрилась після його смерті, спадкоємцями за законом. На теперішній час Широківська сільська рада не звернулась до суду з заявою про визнання спадщини, що відкрилась після смерті ОСОБА_2, відумерлою, чим завдається шкода інтересам територіальної громади. Посилаючись на ст.1277 ЦК України, прокурор просить визнати спадщину у вигляді земельної ділянки розміром 8,9715 га, що знаходиться на території Широківської сільської ради Станично-Луганського району, яка залишилася після смерті громадянина ОСОБА_2, відумерлою.
В судовому засіданні прокурор підтримав заяву про визнання спадщини відумерлою, дав пояснення аналогічні її змісту.
Широківська сільська рада Станично-Луганського району Лугнської області надала суду заяву про розгляд справи у відсутності їх представника.
Від Станично-Луганської державної нотаріальної контори надійшла заява про розгляд справи без участі їх представника.
Представник заінтересованої особи - Відділу Держземагентства у Станично-Луганському районі Луганської області - Махревич Т.О. у судовому засіданні не заперечувала проти задоволення заяви прокурора, пояснила, що з урахуванням відсутності спадкоємців, тіє обставини, що земельна ділянка тривалий час не використовується, немає іншого шляху для повернення її у комунальну власність окрім як визнання спадщини відумерлою.
Заслухавши заявника, представника заінтересованої особи, дослідивши докази, суд вважає, що заява прокурора про визнання спадщини відумерлою підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ч. 2 ст. 158 Земельного кодексу України виключно судом вирішуються земельні спори з приводу володіння, користування і розпорядження земельними ділянками, що перебувають у власності громадян і юридичних осіб.
Статтею 14 Конституції України, статтею 1 Земельного кодексу України визначено, що земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави, що обумовлює наявність державних інтересів у сфері визначення власника земель та її раціонального використання відповідно до вимог земельного законодавства.
Пунктом 34 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування» передбачено, що виключною компетенцією сільських, селищних, міських рад є вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин. Відповідно до ч. 1 ст. 10 вказаного Закону сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Невизначеність з суб'єктом права власності на земельну ділянку, що є спадщиною після смерті ОСОБА_2, виключає законне її використання, унеможливлює розпорядження нею Широківською сільською радою для суспільних потреб, чим завдається шкода державним інтересам.
Відповідно до ст. 3 ЦПК України у випадках, встановлених законом, до суду можуть звертатись органи та особи, яким надано право захищати права, свободи та інтереси інших осіб, або державні та суспільні інтереси.
Частиною 2 статті 45 ЦПК України передбачено, що з метою представництва інтересів громадянина або держави в суді прокурор в межах повноважень, визначених законом, звертається до суду з позовною заявою (заявою), бере участь у розгляді справ за його позовами.
Відповідно до п. 2 ст. 121 Конституції України прокуратура здійснює представництво інтересів громадянина або держави в суді, у випадках, визначених законом.
Згідно зі ст. 36-1 Закону України «Про прокуратуру» представництво прокуратурою інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні прокурорами від імені держави процесуальних та інших дій, спрямованих на захист у суді інтересів громадянина або держави у випадках, передбачених законом. Підставою представництва в суді інтересів держави є наявність порушень або загрози порушень інтересів держави.
Звертаючись до суду із заявою про визнання спадщини відумерлою, прокурор реалізує свої представницькі повноваження у сфері використання землі, яка є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави.
У судовому засіданні було встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_2 в с. Козачий, Станично-Луганського району, Луганської області помер ОСОБА_2, що підтверджується актовим записом про смерть №02 від 18 січня 2011 року (а.с. 7). Останнім місцем проживання ОСОБА_2 було: АДРЕСА_1 (а.с. 6). ОСОБА_2 04.10.1999 року був виданий Державний акт на право приватної власності на землю І-ЛГ №0842117, відповідно до якого ОСОБА_2 на підставі рішення 9 сесії 23 скликання Широківської сільської ради народних депутатів від 13.09.1999 року №9 передана у власність земельна ділянка площею 8,9715 га, розташована на території Широківської сільської ради, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (а.с. 5). Згідно з Витягом з технічної документації про нормативно грошову оцінку земельної ділянки по державному акту серії І-ЛГ №084217 з урахуванням коефіцієнту індексації її вартість становить 178887,85 грн. (а.с. 11). Відповідно до Інформаційної довідки зі Спадкового реєстру (спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину) №36733992 від 26.02.2014 р., інформація про заведену спадкову справу у Спадковому реєстрі відсутня (а.с. 10).
Відповідно до ч. 1 ст. 1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини. Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (ч. 1 ст. 1270 ЦК України). Згідно з ч. 1 ст. 1272 ЦК України якщо спадкоємець протягом шестимісячного строку не подав заяви про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її.
Статтею 1277 Цивільного кодексу України визначено, що у разі відсутності спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття орган місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини зобов'язаний подати до суду заяву про визнання спадщини відумерлою. При цьому заява про визнання спадщини відумерлою подається після спливу одного року з часу відкриття спадщини. Спадщина, визнана судом відумерлою, переходить у власність територіальної громади за місцем відкриття спадщини.
Згідно зі ст. 278 ЦПК України суд, встановивши, що спадкоємці за заповітом і за законом відсутні, або спадкоємці усунені від права на спадкування, або спадкоємці не прийняли спадщину чи відмовилися від її прийняття, ухвалює рішення про визнання спадщини відумерлою та про передачу її територіальній громаді за місцем відкриття спадщини.
Судом встановлено, що з заявою про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2, померлого ще в 2011 році, ніхто не звертався, тому існують передбачені законом підстави для визнання спадщини, що відкрилася після смерті ОСОБА_2, відумерлою.
На підставі викладеного, керуючись Конституцією України, Законом України «Про прокуратуру, Законом України «Про місцеве самоврядування», Земельним Кодексом України, ст. ст. 1269, 1270, 1272, 1277 ЦК України, ст.ст. 45, 57, 58, 208, 209, 212- 215, 218, 234, 235, 274-278 ЦПК України, суд -
ВИРІШИВ:
Заяву прокурора Станично-Луганського району Луганської області в інтересах Широківської сільської ради Станично-Луганського району Луганської області, заінтересовані особи Станично-Луганська державна нотаріальна контора, Відділ Державного земельного агентства у Станично-Луганському районі Луганської області про визнання спадщини відумерлою задовольнити.
Визнати спадщину у вигляді земельної ділянки розміром 8,9715 га, що знаходиться на території Широківської сільської ради Станично-Луганського району Луганської області, яка залишилася після смерті громадянина ОСОБА_2, відумерлою.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до апеляційного суду Луганської області через Станично-Луганський районний суд Луганської області протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя Т.А. Карташева