ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 817/859/14
24 квітня 2014 року м. Рівне
Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Нор У.М. за участю секретаря судового засідання Демчук І.М. та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі:
позивача: не з'явився
відповідача: представник Негрей А.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом
ОСОБА_2
доУправління Державної міграційної служби України в Рівненській області
про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинення певних дій, -
ВСТАНОВИВ :
ОСОБА_2 звернулася з адміністративним позовом до Управління Державної міграційної служби України в Рівненській області (далі - УДМС України в Рівненській області) про визнання протиправними дій щодо відмови в прийнятті документів, оформленні та видачі паспорта громадянина України для тимчасового виїзду за кордон, щодо вимог оплати додаткових послуг та зобов'язання вчинення дій щодо оформлення та видачі такого паспорта на підставі чинного законодавства України.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 14.03.2014 ОСОБА_2 звернулася до УДМС України в Рівненській області з заявою для оформлення та видачі паспорта громадянина України для тимчасового виїзду за кордон та долученими до неї документами. Проте, всупереч вимогам чинного законодавства відповідачем неправомірно відмовлено у прийнятті таких документів з посиланням на відсутність квитанцій про сплату додаткових платежів. Зазначає, що дана відмова не ґрунтується на нормах чинного законодавства України, оскільки законодавством не передбачено обов'язку заявників замовляти окремі платні послуги, а тому така відмова є неправомірною. Просить суд позов задовольнити повністю.
Позивач в судове засідання не з'явилась, подала клопотання в якому просила розгляд справи проводити без її участі.
Відповідач - Державна міграційна служба України в Рівненській області позов не визнав, подав до суду письмові заперечення. Представник відповідача у судовому засіданні надала пояснення аналогічні поданим запереченням, зокрема пояснила суду, що позивачу для отримання паспорта громадянина України для тимчасового виїзду за кордон необхідно оплатити вартість послуг, наданих УДМС України в Рівненській області, та вартість бланка паспорта, відповідно до Порядку надання підрозділами Міністерства внутрішніх справ та Державної міграційної служби платних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України 26.10.2011 року №1098, Переліку платних послуг, які можуть надаватися органами та підрозділами Міністерства внутрішніх справ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України 04.06.2007 року №795. Вказала, що процедура оформлення та видачі паспорта передбачає вчинення дій не тільки щодо прийняття від заявника документів, а й цілого комплексу дій, які визначають зміст послуг з оформлення та видачі такого паспорта. Відтак, вимога щодо сплати вартості послуг з оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон та вартості бланка паспорта, як передумова для надання позивачу відповідної адміністративної послуги, є обґрунтованою. Просила суд у задоволенні позову відмовити повністю.
Розглянувши позовну заяву, заслухавши пояснення представника відповідача, встановивши фактичні обставини справи, перевіривши їх доказами, дослідженими в судовому засіданні, оцінивши їх в сукупності, відповідно до вимог чинного законодавства, суд дійшов до висновку, що позов підлягає до задоволення повністю з наступних підстав.
Відповідно до п.1 Положення «Про Державну міграційну службу України», затвердженого Указом Президента України "Питання Державної міграційної служби України" від 06.04.2011 року №405/2011 (далі - Положення №405/2011) державна політика у сферах міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів реалізує Державна міграційна служба України (далі - ДМС України), яка є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ України.
Згідно п.7 Положення №405/2011, ДМС України здійснює свої повноваження безпосередньо та через головні управління (управління) міграційної служби в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, управління, відділи (сектори) міграційної служби в районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення.
Постановою Кабінету Міністрів України від 15.06.2011 №658 "Про утворення територіальних органів Державної міграційної служб" визначено, що повноваження ДМС України на території Рівненської області реалізує УДМС України в Рівненській області.
Судом встановлено, що 14.03.2014 року ОСОБА_2 звернулася до УДМС України в Рівненській області з заявою, щодо оформлення та отримання паспорта громадянина України для тимчасового виїзду за кордон в термін до 30 днів.
До заяви позивачем долучено передбачені чинним законодавством України документи, а саме (а.с.4-6):
- заяву - анкету встановленого зразка;
- паспорт громадянина України;
- копію виданої податковим органом довідки про присвоєння ідентифікаційного номера ;
- дві фотокартки розміром 3,5 х 4,5 сантиметра;
- квитанцію про сплату державного мита в сумі 170,00 грн. №13016.340.1 від 13.03.2014 року.
Управлінням Державної міграційної служби України в Рівненській області у прийнятті вищезазначених документів для оформлення та видачі паспорта громадянина України для тимчасового виїзду за кордон ОСОБА_2 відмовлено у зв'язку з ненаданням позивачем усіх необхідних документів.
Як вбачається з листа УДМС України в Рівненській області від 21.03.2014 року №К-57 крім визначених Правилами оформлення і видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон і проїзного документа дитини, їх тимчасового затримання та вилучення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 31.03.1995 року №231, документів, ОСОБА_2 для отримання паспорта громадянина України для тимчасового виїзду за кордон необхідно надати квитанції про оплату адміністративних послуг за оформлення та видачу такого паспорта в сумі 87,15 грн. та вартості бланка паспорта громадянина України для тимчасового виїзду за кордон в сумі 120,00 грн. (а.с.7-8).
З такою відмовою відповідача у прийнятті документів для оформлення та видачі паспорта громадянина України для тимчасового виїзду за кордон суд не погоджується з огляду на наступне.
Згідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Порядок здійснення права громадян України на виїзд з України і в'їзд в Україну, порядок оформлення документів для зарубіжних поїздок врегульовано Законом України "Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України" від 21.01.1994 року №3857-XII (далі - Закон №3857-XII), Правилами оформлення і видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон і проїзного документа дитини, їх тимчасового затримання та вилучення, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 31.03.1995 року №231 (далі - Правила №231) та Порядком провадження за заявами про оформлення паспортів громадянина України для виїзду за кордон і проїзних документів дитини, затвердженого Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 21.12.2004 року №1603, зареєстрованого Мін'юстом України 20.01.2005 року за №68/10348 (далі - Порядок №1603).
Відповідно до ч.1 ст.1 Закону №3857-XII, громадянин України має право виїхати з України, крім випадків, передбачених цим Законом, та в'їхати в Україну.
Як вбачається з п.1 ч.1 ст.4 Закону №3857-XII, оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон провадиться громадянам України, які постійно проживають в Україні і досягли 18-річного віку, - за особистим клопотанням про отримання паспорта або через своїх законних представників до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері громадянства.
Крім того, пунктом 10 Правил №231 встановлено, що для оформлення паспорта у разі тимчасового виїзду за кордон подається: заява-анкета встановленого зразка; паспорт громадянина України, свідоцтво про народження (для осіб віком до 16 років) (після прийняття документів повертається); копія виданої податковим органом довідки про присвоєння ідентифікаційного номера, крім осіб, які через свої релігійні або інші переконання відмовляються від прийняття ідентифікаційного номера та офіційно повідомляють про це відповідні державні органи; дві фотокартки розміром 3,5 х 4,5 сантиметра; квитанція про сплату державного мита або документ, що підтверджує право на звільнення від його сплати.
Згідно зі ст.1 Декрету Кабінету Міністрів України від 21.01.1993 року №7-93 "Про державне мито" (далі - Декрет №7-93), платниками державного мита на території України є фізичні та юридичні особи за вчинення в їхніх інтересах дій та видачу документів, що мають юридичне значення, уповноваженими на те органами.
Відповідно до п.6 ст.2 Декрету №7-93, ставки державного мита встановлюються в таких розмірах: за видачу нового зразка паспорта громадянина України (крім обміну нині діючого паспорта на паспорт нового зразка); за оформлення нового зразка паспорта громадянина України для поїздки за кордон; за видачу громадянам України закордонного паспорта на право виїзду за кордон або продовження строку його дії.
Підпунктом "б" пункту 6 статті 3 Декрету №7-93 встановлено, що ставка державного мита за видачу паспорта громадянина України для виїзду за кордон встановлюються в розмірі 10 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, тобто 170,00 грн.
Як встановлено пунктом 27 розділу І Переліку платних послуг, які надаються підрозділами Міністерства внутрішніх справ та Державної міграційної служби, розмір плати за їх надання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04.06.2007 №795 визначено розмір плати за оформлення та видачу паспорта громадянина України для виїзду за кордон, що становить 87,15 грн.
Відповідно до пункту 4 Порядку надання підрозділами Міністерства внутрішніх справ та Державної міграційної служби платних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.10.2011 року №1098 (далі - Порядок №1098) у разі надання послуги, що передбачає видачу бланка або номерного знака, розмір плати за її надання визначається з урахуванням витрат, пов'язаних з придбанням відповідної продукції. Обсяг витрат визначається МВС.
Проте, нормативний документ, який визначав би вартість бланка паспорта, відсутній.
За наведених обставин, суд приходить до висновку, що сплата встановленого Декретом №7-93 державного мита покриває вартість витрат, пов'язаних із вчиненням відповідачем дій щодо видачі громадянам України паспорта на право виїзду за кордон, у тому числі й вартість бланка такого паспорта.
Таким чином, відповідач не вправі вимагати повторної оплати тих самих дій (послуг) на підставі іншого нормативно - правового акта.
Відповідно до пункту 2 Порядку №1098 такі послуги надаються за письмовою заявою фізичних та юридичних осіб.
Відтак, дана норма не передбачає обов'язку замовлення такої послуги з метою, зокрема, оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон, а лише можливість її надання за наявності у заявника бажання отримати таку послугу.
З позовної заяви та листа УДМС України в Рівненській області від 21.03.2014 року №К-57 не вбачається подання ОСОБА_2 такої письмової заяви до територіального органу ДМС України, а відтак, вимоги відповідача надати документи та сплатити платежі за оформлення та видачу паспорта громадянина України для виїзду за кордон, які не передбачені Законом №3857-XII та Правилами №231 є безпідставними.
Також, з пояснень та письмових заперечень відповідача не можливо встановити суть послуги, яка полягає в оформлені та видачі паспорту громадянина України для виїзду за кордон, вартість якої становить 87,15грн. Таке питання є актуальним з огляду на те, що особа, яка виявила бажання отримати паспорт, сплачує державне мито у розмірі 170,00грн. за оформлення та видачу паспорту громадянина України за виїзду за кордон, про що зазначено вище. Тобто, якщо брати до уваги доводи відповідача про необхідність сплати послуги вартістю 87,15 грн., то існуватиме подвійна оплата одних і тих же дій (послуг) відповідача. Відповідачем не надано також і доказів вартості бланку паспорта.
Також, п.п.3 та 4 Порядку №1603 передбачено, що заява-анкета про оформлення паспорта/проїзного документа подається громадянином України особисто або через своїх законних представників та приймається працівниками територіальних органів чи територіальних підрозділів за умови подання всіх документів, передбачених Правилами. Викладене свідчить про обов'язок територіального органу ДМС України прийняти заяву - анкету у заявника в разі надання всіх документів, які зазначені в п.10 Правил №231.
Матеріалами справи встановлено, що позивачем при зверненні до УДМС України в Рівненській області подано всі необхідні документи передбачені чинним законодавством, що регулює відносини у сфері міграції, але, всупереч даним вимогам відповідачем відмовлено у прийнятті таких документів.
Таким чином, суд дійшов до висновку, що відмова Управління Державної міграційної служби України в Рівненській області в прийнятті документів, оформленні та видачі паспорта громадянки України ОСОБА_2 є необґрунтованою та протиправною, оскільки прийнята не з підстав передбачених законодавством України.
Вирішуючи даний спір, суд, згідно з вимогами ч.1 ст.244-2 КАС України, врахував рішення Верховного Суду України від 03.12.2013 року у справі №21-416а13.
Відповідно до ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім того, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову, а суд згідно ст. 86 зазначеного Кодексу оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Частиною 1 статті 2 КАС України визначено, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
За наведених обставин, позовні вимоги ОСОБА_2 підлягають до задоволення повністю.
Судові витрати по справі згідно ч.1 ст.94 КАС України стягуються на користь позивача з Державного бюджету у загальному розмірі 73,08 грн.
Керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Управління Державної міграційної служби України в Рівненській області щодо відмови ОСОБА_2 в прийнятті документів, оформленні та видачі паспорта громадянина України для тимчасового виїзду за кордон та щодо вимог оплати додаткових послуг: за оформлення та видачу паспорта громадянина України для виїзду за кордон - в сумі 87,15 грн.; за бланк паспорта громадянина України для виїзду за кордон - в сумі 120,00 грн.
Зобов'язати Управління Державної міграційної служби України в Рівненській області повторно розглянути питання щодо оформлення та видачі ОСОБА_2 паспорта громадянина України для виїзду за кордон на підставі поданих нею документів та відповідно до Правил оформлення і видачі паспортів громадянина України для виїзду за кордон і проїзних документів дитини, їх тимчасового затримання та вилучення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 31.03.1995 №231.
Присудити на користь позивача ОСОБА_2 із Державного бюджету судовий збір у розмірі 73,08 грн. (сімдесят три гривні вісім копійок).
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Житомирського апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Нор У.М.