Судове рішення #36379879


АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ХЕРСОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа №22-ц/791/1296/14р. Головуючий в І інстанції Клімченко М.І.

Категорія 70 Доповідач: Вадзінський П.О.

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

09 квітня 2014 року колегія суддів судової палати з цивільних справ апеляційного суду Херсонської області в складі:

Головуючого: Колісниченка А.Г.,

Суддів: Вадзінського П.О.,

Капітан І.А.,

при секретарі: Грицак А.М.,

за участю прокурора: Волкової Н.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Херсоні цивільну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_2 на рішення Скадовського районного суду Херсонської області від 24 жовтня 2013 року у справі за заявою прокурора Скадовського району в інтересах держави, зацікавлена особа: Михайлівська сільська рада Скадовського району Херсонської області про визнання спадщини на земельну ділянку відумерлою та передачу права на земельну ділянку у власність територіальної громади, -


ВСТАНОВИЛА:


У вересні 2013 року прокурор Скадовського району Херсонської області звернувся до суду в інтересах держави в особі Михайлівської сільської ради Скадовського району із заявою про визнання спадщини на земельну ділянку відумерлою, посилаючись на те, що після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 відкрилася спадщина на належну їй земельну ділянку площею 7,26 га, що розташована на території Михайлівської сільської ради Скадовського району Херсонської області. У зв'язку із неприйняттям спадщини, яка відкрилася після смерті ОСОБА_3, просив суд на підставі ст.1277 ЦК України, визнати відумерлою спадщину ОСОБА_3, а саме: земельну ділянку площею 7,26 га, нормативно-грошова оцінка якої складає 60734 грн., що розташована на території Михайлівської сільської ради Скадовського району та передати вказану земельну ділянку у власність територіальної громади Михайлівської сільської ради Скадовського району.

Рішенням Скадовського районного суду Херсонської області від 24 жовтня 2013 року заява прокурора Скадовського району Херсонської області в інтересах держави, зацікавлена особа: Михайлівська сільська рада Скадовського району Херсонської області про визнання спадщини відумерлою та передачу права на земельну ділянку у власність територіальної громади задоволена. Визнано відумерлою спадщину ОСОБА_3, а саме: земельну ділянку площею 7,26 га, нормативно-грошова оцінка якої складає 60734 грн., що розташована на території Михайлівської сільської ради Скадовського району Херсонської області. Передано у власність територіальної громади Михайлівської сільської ради Скадовського району Херсонської області вказану земельну ділянку.

В апеляційній скарзі ОСОБА_2, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, як спадкоємця після смерті ОСОБА_3, просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким відмовити в задоволенні заяви про визнання спадщини на земельну ділянку відумерлою та передачу земельної ділянки у власність територіальної громади.

Письмові заперечення на апеляційну скаргу до суду апеляційної інстанції не надходили.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду в межах, визначених ст.303 ЦПК України, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.

Задовольняючи заяву, суд першої інстанції виходив із того, що з часу смерті ОСОБА_3 спадкові справи Скадовською державною нотаріальною конторою не заводилися, відомості про спадкоємців відсутні, а тому вона може бути визнана відумерлою.

Однак, до такого висновку суд дійшов з порушенням норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення спору.

Відповідно до положень ст.1277 ЦК України, у разі відсутності спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття суд визнає спадщину відумерлою за заявою відповідного органу місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини.

Розгляд справи про визнання спадщини відумерлою проводиться судом відповідно до вимог ст.ст.274-278 ЦПК України, згідно яких у поданій до суду заяві мають бути зазначені заінтересовані особи, з обов'язковим повідомленням яких розглядається справа.

Однак, судом зазначені вимоги закону дотримані не були, вирішуючи питання про відкриття провадження у справі суд не звернув уваги на те, що у заяві прокурора не зазначені заінтересовані особи, і, розглянувши справу без їх участі, суд неповно встановив обставини справи та дійшов хибних висновків про відумерлість спадщини.

З матеріалів справи вбачається, що згідно державного акта на право власності на землю серії ХС - XVI № 6-10 ОСОБА_3 належить земельна ділянка площею 7,26 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташована на території Михайлівської сільської ради Скадовського району Херсонської області. /а.с.4/.

Згідно відповіді Відділу Держземагенства у Скадовському районі від 29.08.2013 року № 01-02/1682 вартість земельної ділянки (паю), винесену в натурі та підтверджену державним актом, складає 60734 грн. /а.с.5/.

Із витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про смерть № 00012777595 від 20.09.2013 року ОСОБА_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_1. /а.с.6/.

Згідно інформаційної довідки зі Спадкового реєстру № 35435700 від 18.10.2013 року у Спадковому реєстрі інформація про зведені спадкові справи після смерті ОСОБА_3 відсутня. /а.с. 7/.

Згідно довідки, наданої Михайлівською сільською радою від 11.03.2014 року № 681, вбачається, що на момент смерті разом з ОСОБА_3, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 і постійно проживала за адресою: АДРЕСА_1, були зареєстровані та проживали її чоловік - ОСОБА_4, сини - ОСОБА_2, ОСОБА_5, які станом на 11.03.2014 року зареєстровані за цією адресою. /а.с.33/.

Згідно довідки № 664 від 07.03.2014 року заповітів від імені ОСОБА_3, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1, не зареєстровано. /а.с.34/.

Згідно довідки №2-14/37 від 11.03.2014, виданої приватним нотаріусом Скадовського районного нотаріального округу Херсонської області ОСОБА_6, єдиними спадкоємцями ОСОБА_3, померлої ІНФОРМАЦІЯ_1, є її чоловік ОСОБА_4 та сини померлої ОСОБА_5, ОСОБА_2, оскільки вони прийняли спадщину так, як на день смерті спадкодавця проживали разом з нею та протягом шести місяців після смерті спадкодавця від спадщини не відмовилися. /а.с.35/.

З копії витягу про реєстрацію в Спадковому реєстрі № 36826621 від 07.03.2014 року вбачається, що після смерті ОСОБА_3, померлої ІНФОРМАЦІЯ_1, приватним нотаріусом Скадовського районного нотаріального округу ОСОБА_6 заведена спадкова справа. /а.с.36/.

Відповідно до узагальнення про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування від 16.05.2013 року № 24-753/0/4-13 судам слід звернути увагу, що на час відкриття спадщини в період чинності ЦК УРСР його нормами було передбачено певні дії, які свідчили про прийняття спадщини, у тому числі прийняття спадщини шляхом вступу у володіння та управління спадковим майном (фактичне прийняття спадщини).

При вирішенні спорів про спадкування, спадщина по яких відкрилась і була прийняття до 01 січня 2004 року, не допускається застосування судами норм ЦК 2003 року, а застосуванню підлягають норми законодавства, чинного на час відкриття спадщини, зокрема ЦК УРСР.

Якщо спадщина відкрилась у період чинності ЦК УРСР, застосуванню підлягають норми ЦК УРСР про належність спадщини спадкоємцеві з часу відкриття спадщини незалежно від оформлення права на спадщину.

Задовольняючи заяву про визнання спадщини відумерлою, суд виходив лише з інформаційної довідки зі Спадкового реєстру, про те, що спадкова справа після смерті ОСОБА_3, померлої ІНФОРМАЦІЯ_1, не заводилася, із заявами про прийняття спадщини до нотаріальної контори ніхто не звертався, і не звернув уваги на положення ст.549 ЦК України в редакції 1963 року (чинної на час відкриття спадщини) про те, що діями, що свідчать про прийняття спадщини є не лише подання заяви про прийняття спадщини до нотаріальної контори, а й фактичний вступ в управління та володіння спадковим майном.

Оскільки на момент смерті ОСОБА_3 разом з нею за адресою: АДРЕСА_1, проживали її чоловік ОСОБА_4 та сини - ОСОБА_2, ОСОБА_5, які станом на 11.03.2014 року були зареєстровані за тією ж адресою, вони є такими, що фактично прийняли спадщину шляхом вступу у володіння та управління спадковим майном.

Колегія суддів приходить до висновку, що при розгляді заяви прокурора суд першої інстанції належним чином не перевірив коло спадкоємців ОСОБА_3, факт прийняття після неї спадщини, а тому висновки суду про визнання спадщини ОСОБА_3, відумерлою не відповідають обставинам справи та суперечать нормам матеріального права, які регулюють спірні правовідносини.

Крім того, вимоги про передачу спадкового майна у власність територіальної громади також не підлягають задоволенню, оскільки у заяві про визнання спадщини відумелою не можуть ставитися вимоги позовного характеру.

Таким чином, колегія суддів вважає, що рішення суду як незаконне та необґрунтоване підлягає скасуванню з ухваленням нового рішення про відмову в задоволенні заявленої прокурором вимоги з наведених вище підстав.

Керуючись ст.ст.303, 307,309,316 ЦПК України, колегія суддів,-


ВИРІШИЛА:


Апеляційну скаргу ОСОБА_2 задовольнити.

Рішення Скадовського районного суду Херсонської області від 24 жовтня 2013 року скасувати і ухвалити нове рішення, яким у задоволенні заяви прокурора Скадовського району Херсонської області, зацікавлена особа: Михайлівська сільська рада Скадовського району Херсонської області про визнання спадщини на земельну ділянку відумерлою та передачу права на земельну ділянку у власність територіальної громади відмовити.

Рішення суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту його проголошення і може бути оскаржено протягом двадцяти днів до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ шляхом подачі касаційної скарги.

Головуючий:


Судді:





Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація