Справа № 697/777/14-а
провадження № 2-а/697/78/2014
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15.04.2014 р. м. Канів
Канівський міськрайонний суд Черкаської області
в складі:
головуючого судді - Штих К.М.
при секретарі - Десятник О.А.
позивача - ОСОБА_1
предст. відповідача - Туливітер І.Г.
розглянувши в відкритому судовому засіданні в залі суду м. Канів адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Каневі та Канівському районі Черкаської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії.
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом до відповідача про визнання рішення про перерахунок пенсії у розмірі 80 % від суми місячного заробітку незаконним, зобов'язання відповідача провести перерахунок пенсії з 14.03.2014 року та провести її виплату відповідно до нового перерахунку відповідно до вимог ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» з розрахунку 90 % місячного заробітку.
В обґрунтування своїх позовних вимог позивач посилався на те, що з 05 березня 2014 року був звільнений з посади заступника Канівського міськрайонного прокурора прокуратури Черкаської області у зв'язку з виходом на пенсію за вислугою років (32 роки 08 місяців 24 дні, із них 21 рік 00 місяців 18 днів працював в органах прокуратури). Постановою КМУ від 31 травня 2012 року № 505 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури» підвищені посадові оклади працівників прокуратури. Відповідно до ч.18 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» в новій редакції призначені пенсії підлягають перерахуванню у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорсько - слідчих працівників.
На підставі поданої ним заяви про перерахування пенсії у розмірі 90 % від суми місячного заробітку, як це передбачено Законом і довідки прокуратури Черкаської області про заробітну плату, відповідач - Управління Пенсійного фонду України в м. Каневі та Канівському р-ні Черкаської області зобов'язаний був провести перерахування пенсії у відповідності з вимогами, передбаченими ч.18 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції від 08.07.2012 року.
Проте перерахування призначеної йому пенсії ще в 2011 році в розмірі 90% відповідачем проведено не у розмірі 90 % від суми місячного заробітку, як це встановлено Законом, а у розмірі 80 % від суми місячного заробітку, внаслідок чого на думку позивача перерахована його пенсія значно менша, ніж повинна бути.
Приймаючи таке рішення, відповідач послався на викладену в новій редакції ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» (повідомлення від 31.03.2014 р. № 2297/09).
Відмова відповідача в проведенні перерахування пенсії у розмірі 90 % від суми місячного заробітку, на думку позивача є незаконною, тому звернувся до суду за захистом своїх прав.
В судовому засіданні позивач свої вимоги підтримав та просив їх задовольнити.
Представник відповідача, в судовому засіданні позовні вимоги не визнала та заперечує щодо їх задоволення.
Суд, заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, встановив наступні факти та відповідні їм правовідносини які регулюються нормами адміністративного судочинства, Законом України «Про прокуратуру» та Конституцією України.
В судовому засіданні встановлено, що позивач являється пенсіонером органів прокуратури та йому призначена пенсія відповідно до вимог Закону України «Про прокуратуру» з 17.02.2011 року.
В лютому 2011 року позивач подав документи до Управління Пенсійного фонду України в м. Каневі про призначення йому пенсії за вислугу років, яка була призначена з 17.02.2011 року на підставі ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції від 12.07.2001 № 2663-ІІІ у розмірі 90% від суми місячного заробітку.
11 серпня 2010 року прийнято Закон України «Про заходи щодо законодавчого реформування пенсійної системи», який набрав чинності 01 жовтня 2011 року, та внесено зміни до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», згідно якого при виході на пенсію працівникам прокуратури пенсія призначається у розмірі 80 відсотків від суми місячної зарплати.
Даний Закон, зокрема ч.18 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» передбачає право на перерахунок вже призначеної пенсії при наявності зазначених у ч. 18 підстав, а саме - призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю за минулий час може бути виплачено йому за не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отриманих, працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
Постановою КМУ України № 505 від 31 травня 2012 року «Про впорядкування структури та умов праці працівників органів прокуратури» підвищена заробітні плата працівників прокуратури.
Оскільки пройшло збільшення посадових окладів працівників прокуратури, що є підставою для перерахунку уже призначеної пенсії, то позивач 20 березня 2014 року подав заяву з необхідними документами до управління Пенсійного фонду України в м. Каневі та Канівському р-ні Черкаської області про проведення йому перерахунку призначеної пенсії у розмірі 90 % місячного заробітку. Такий перерахунок управлінням Пенсійного фонду України в м. Каневі та Канівському р-ні Черкаської області було проведено, згідно якого проведено перерахунок пенсії у розмірі 80 відсотків із заробітку.
Однак даний перерахунок було проведено не вірно, з порушенням та не правильним застосуванням законодавства, яке регулює це питання. Зокрема при перерахунку позивачу пенсії працівниками управління Пенсійного фонду України в м. Каневі та Канівському р-ні Черкаської області застосовано ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в новій редакції, згідно якої пенсія призначається у розмірі 80 відсотків від суми місячної заробітної плати. Однак ця норма має застосовуватись до працівників при виході на пенсію після прийняття і вступу в законну силу даного Закону. Позивач у своїй заяві не просив призначити йому пенсію, а зробити йому перерахунок, тому при проведенні перерахунку управління Пенсійного фонду України в м. Каневі та Канівському р-ні Черкаської області повинно було керуватись ч.17 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 3662-12 від 26 листопада 1993 року в редакції Закону № 2663-111 (2663-14) від 12 липня 2001 року, тобто тією нормою, яка діяла до прийняття Закону України «Про заходи щодо законодавчого реформування пенсійної системи», в якому не йдеться про те, що після перерахунку розмір пенсії позивача не може перевищувати 80 відсотків.
Виходячи зі змісту ч.17 ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" № 3662-12 від 26 листопада 1993 року в редакції Закону № 2663-111 (2663-14) від 12 липня 2001 року перерахунок має бути проведено вже з розміру раніше призначеної позивачеві пенсії, тобто 90% від суми місячного чинного заробітку і при перерахунку мають бути взяті до уваги збільшені показники підвищення заробітної плати, які надано позивачем та підтверджені відповідною довідкою.
Про те, що позивач мав право на перерахунок пенсії визнається відповідачем, так як такий перерахунок ним було зроблено і взято до уваги нові показники заробітної плати, що сторонами підтверджено в судовому засіданні.
Однак відповідач порушив права позивача зменшивши сам відсоток розміру пенсії позивача з 90 до 80 відсотків, чого не мав права робити.
Статтями 22, 92 ч.І Конституції України визначені права і свободи людини і громадянина, гарантії цих права і свобод визначаються Законами України. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод, а відповідач фактично обмежив його право на отримання пенсії в розмірі 90 відсотків, яку позивачу вже було призначено і даний розмір не міг бути зменшений до 80 відсотків, як це зробив відповідач.
За таких обставин, суд вважає, що позовні вимоги підлягають до задоволення , а саме визнання розпорядження про перерахунок пенсії у розмірі 80 % протиправним та зобов'язання відповідача провести перерахунок пенсії позивачеві з 14 березня 2014 року у розмірі 90 % місячного заробітку та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до оплати суми пенсії починаючи з 14 березня 2014 року.
Керуючись ст.ст. 6, 17-18. 158-163, 171 Кодексу адміністративного судочинства України, ст.ст. 22, 92 ч.І Конституції України, ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», суд -
ПОСТАНОВИВ:
Визнати рішення від 14 березня 2014 року Управління Пенсійного Фонду України в м. Каневі та Канівському р-ні Черкаської області про перерахунок пенсії у розмірі 80 % від суми місячного заробітку - протиправним.
Зобов'язати Управління Пенсійного Фонду України в м. Каневі та Канівському р-ні Черкаської області перерахувати з 14 березня 2014 року призначену ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_2, ІПН НОМЕР_1, проживає АДРЕСА_1) пенсію у зв'язку з підвищенням заробітної плати працівникам прокуратури відповідно до вимог ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» у розмірі 90 % місячного заробітку та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до оплати суми пенсії починаючи з 14 березня 2014 року.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня її проголошення в порядку, передбаченому ст. 186 КАС України.
Строк для подання апеляційної скарги стороною або іншою особою, яка брала участь у справі, обчислюється з моменту отримання копії постанови.
Головуючий: К . М . Штих