Судове рішення #3635970
14/140


ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

79010, м.Львів, вул.Личаківська,81

_________________________________________________________________________________________________________

                                                                                                                                                                                                                  ПОСТАНОВА                                                                                                                                                                                                                            

20.11.08                                                                                           Справа  № 14/140



м. Львів


Львівський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого - судді                                                  Галушко Н.А.

суддів                                                                      Краєвської М.В.

Орищин Г.В.

отримавши апеляційну скаргу відкритого акціонерного товариства (далі ВАТ) «Іскра», м.Львів №14/2029 від 23.09.2008р.

на рішення господарського суду Львівської області від 21.08.2008р..

у справі № 14/140

за позовом Державної екологічної інспекції у Львівській області, м.Львів

до відповідачів: ВАТ «Іскра», м.Львів

про:відшкодування 48 761,20грн. збитків, завданих державі, внаслідок порушення вимог природоохоронного законодавства


За участю представників сторін:

від позивача – Борис Т.С.-представник

від відповідача –Геляра Ю.І.- ю/к.


Права та обов’язки представникам сторін відповідно до ст. 22 ГПК України роз’яснено.


Рішенням господарського суду Львівської області від 21.08.2008р. у справі №14/140 (суддя Кітаєва С.Б.) задоволено позовні вимоги Державної екологічної інспекції у Львівській області, м.Львів: стягнено з ВАТ «Іскра», м.Львів на спеціальний рахунок Сихівської районної ради м.Львова кошти в розмірі 48 761,20 грн. в рахунок відшкодування збитків заподіяних державі, внаслідок порушень вимог природоохоронного законодавства. Стягувач –Державна екологічна інспекція в Львівській області, м.Львів.


Рішення суду першої інстанції мотивоване тим, зокрема, що відповідно до листа Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 23.04.2007р. №4619/27, в якому Міністерство охорони навколишнього середовища України позивача розраховувати розміри відшкодувань збитків при самовільному водокористуванні за формою №1 п.6 “Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, завданих державі внаслідок порушення правил охорони водних ресурсів на землях водного фонду, пошкодження водогосподарських споруд і пристроїв, порушення правил їх експлуатації”, затв. наказом Державного комітету України по водному господарству № 290 від 29.12.2001р., позивачем правомірно застосовано вищевказану Методику при розрахунку відшкодування збитків заподіяних державі, внаслідок порушень вимог природоохоронного законодавства.

ВАТ «Іскра», м.Львів подано апеляційну скаргу №14/2029 від 23.09.2008р., в якій просить рішення суду скасувати, прийняти нове рішення, яким в позові відмовити, посилаючись на те, що рішення суду прийняте з порушенням норм матеріального права; зокрема, скаржник посилається на те, що до правовідносин, які регулюються “Методикою розрахунку розміру відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону і раціональне використовування водних ресурсів”, затв. наказом №37 від 18.05.1995р. Міністерства охорони навколишнього середовища і ядерної безпеки України, застосовано  нормативно –правовий акт, котрий не поширюється на вказані правовідносини, а саме: “Методику розрахунку розмірів відшкодування збитків, завданих державі внаслідок порушення правил охорони водних ресурсів на землях водного фонду, пошкодження водогосподарських споруд і пристроїв, порушення правил їх експлуатації”, затв. наказом Державного комітету України по водному господарству № 290 від 29.12.2001р. Наводить скаржник і інші підстави для скасування рішення суду.

          

Державна екологічна інспекція у Львівській області у відзиві на апеляційну скаргу рішення суду просить залишити без змін, а апеляційну скаргу без задоволення, посилаючись на те, що, позивач правомірно застосував розрахунок за самовільне водокористування користуючись “Методикою розрахунку розмірів відшкодування збитків, завданих державі внаслідок порушення правил охорони водних ресурсів на землях водного фонду, пошкодження водогосподарських споруд і пристроїв, порушення правил їх експлуатації”, затв. наказом Державного комітету України по водному господарству № 290 від 29.12.2001р.


Розглянувши матеріали справи, апеляційної скарги, заслухавши пояснення та заперечення представників сторін, суд апеляційної інстанції встановив наступне:

ВАТ “Іскра” включено до Переліку об”єктів господарювання, які підлягали спільним перевіркам прокуратурою Сихівського району м. Львова та Державної екологічної інспекції у Львівській області на території Сихівського району м.Львова у 1-ому кварталі 2008р. (лист прокуратури Сихівського району м.Львова № 580а/вх від 25.12.2007р.).

Державна екологічна інспекція в Львівській області відповідно до Положення про Державну екологічну інспекція в Львівській області, затв. наказом Мінприроди № 55 від 19.02.2007р., є спеціальним підрозділом Мінприроди, який підзвітний та підконтрольний в частині здійснення державного контролю Державній екологічній інспекції.

В ході розгляду справи судом першої інстанції встановлено, що 27-29.02.2008р. Державною екологічною інспекцією в Львівській області проведено перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства ВАТ "Іскра". В ході перевірки (акт перевірки дотримання природоохоронного законодавства №41/31/12/19 від 27-29.2008р.) встановлено, що на балансі підприємства знаходиться груповий водозабір в складі трьох артезіанських свердловин, розташований в межах однієї ділянки. Спеціальний дозвіл на користування надрами відсутній, що є порушенням ст.ст. 16, 19, 24, Кодексу України про надра. Згідно даного акту перевірки ВАТ "Іскра" самовільно з 1 квітня по 31 грудня 2007 року здійснювало забір і використання підземної прісної води з групового водозабору для господарсько-питного і виробничого водопостачання без дозволу на спеціальне водокористування (термін дії попереднього дозволу на спеціальне водокористування до 01.04.2007р., на час перевірки не пролонгований), що, на думку позивача, є порушенням вимог ст. ст. 56, 65 Кодексу України про надра та ст.ст. 6, 44, 48, 49, 110 Водного кодексу України, в результаті чого державі заподіяно збитки на суму                   48 761,20грн.

Як вбачається із матеріалів справи, згідно даних державної статистичної звітності по формі 2-ТП (водгосп) відповідачем самовільно за період з 1 квітня по 31 грудня 2007 року з свердловини 2ре видобуто 55600 м3 підземної прісної води.

Розмір збитків, заподіяних державі внаслідок самовільного видобування підземної прісної води ВАТ "Іскра", розраховано згідно Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення правил охорони водних ресурсів на землях водного фонду, пошкодження водогосподарських споруд і пристроїв, порушення правил їх експлуатації, затвердженої наказом Держводгоспу України від 29.12.2001р. №290 та зареєстр. в Міністерстві юстиції України 18.01.2002 р. за № 44/6332 і становить 48 761,20 грн.


          Відповідно до ст..38 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” в порядку спеціального використання природних ресурсів громадянам, підприємствам, установам та організаціям надаються у володіння, користування або оренду природні ресурси на підставі спеціальних дозволів, зареєстрованих у встановленому порядку, за плату для здійснення виробничої та іншої діяльності, а у випадках, передбачених законодавством України, - на пільгових умовах.

          Згідно зі ст..48 Водного кодексу України спеціальне водокористування –це забір води з водних об'єктів із застосуванням споруд або технічних пристроїв, використання води та скидання забруднюючих речовин у водні об'єкти, включаючи забір води та скидання забруднюючих речовин із зворотними водами при застосуванні каналів.

          Відповідно до ст..49 Водного кодексу України спеціальне водокористування здійснюється на підставі дозволу.

Згідно із ст. 111 Водного кодексу України, ст. 67 Кодексу України про надра та ст. 68 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища”, підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодувати збитки, завдані ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.

Як встановлено судом першої інстанції, оскільки у відповідача відсутній дозвіл на спеціальне водокористування, розрахунок розміру відшкодування заподіяних збитків позивачем проведено на підставі "Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення правил охорони водних ресурсів на землях водного фонду, пошкодження водогосподарських споруд і пристроїв, порушення правил їх експлуатації", затв. наказом Державного комітету України по водному господарству № 290 від 29.12.2001р., зареєстр. у Міністерстві юстиції України 18.01.2002р. за № 44/6332 (далі Методика №290 від 29.12.2001р.)


Приймаючи рішення про задоволення позовних вимог Державної екологічної інспекції у Львівській області та стягнення з ВАТ «Іскра», м.Львів коштів в розмірі 48 761,20 грн. в рахунок відшкодування збитків заподіяних державі, внаслідок порушень вимог природоохоронного законодавства, суд першої інстанції посилається також на лист Міністерства охорони навколишнього природного середовище України №4619/27-8 від 23.04.2007р., в якому зобов'язано позивача розраховувати розміри відшкодування збитків при самовільному водокористуванні за формулою (1) пункту 6 “Методики №290 від 29.12.2001.

ВАТ «Іскра»в апеляційній скарзі просить скасувати рішення суду, оскільки вважає, що при розрахунку розміру відшкодування збитків позивачем вказана сума нарахована невірно із застосуванням помилкових коефіцієнтів і потрібно було б застосувати "Методику розрахунку розміру відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону і раціональне використання водних ресурсів", затв. наказом Міністерства охорони навколишнього середовища та ядерної безпеки України №37 від 18.05.1995р., зареєстр. в Міністерстві юстиції України за №162/698 від 01.06.1995р. (далі Методика №37 від 18.05.1995р.).


Судова колегія, проаналізувавши матеріали справи, прийшла до висновку, що судом першої інстанції помилково задоволено позовні вимоги, посилаючись на наступне:

Відповідно до п.1 Методики №37 від 18.05.1995р. Методика розрахунку збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів (надалі - Методика), встановлює основні вимоги щодо порядку проведення розрахунку заподіяних збитків і застосовується при здійсненні державного контролю у галузі охорони та раціонального використання водних ресурсів. Методика є обов'язковою для інспекторів інспекційних підрозділів органів Мінекоресурсів України.

Враховуючи наведене, судова колегія вважає, що позивачем при розрахунку суми відшкодування збитків заподіяних державі, внаслідок порушень вимог природоохоронного законодавства застосовано  нормативно –правовий акт, котрий не поширюється на вказані правовідносини - Методику №290 від 29.12.2001р.

          В даному випадку слід було застосовувати п.6.1 Методики №37 від 18.05.1995р., відповідно до якого збитки, згідно розрахунку поданого скаржником за період відсутності дозволу на спец водокористування за спожиті 55 600 м.3 води при тарифі 0,1754 грн. за м.3, становлять               9 752,24 грн.

          

За таких обставин висновок суду першої інстанції про задоволення  позовних вимог Державної екологічної інспекції у Львівської області не ґрунтується на фактичних обставинах справи і нормах діючого законодавства, в зв»язку із чим підлягає скасуванню в частині стягнення з ВАТ “Іскра” 39 008, 96 грн.

          

Керуючись ст.ст. 99, 101, 103, 104, 105 ГПК України, -


Львівський апеляційний господарський суд П О С Т А Н О В И В:


1.          Апеляційну скаргу ВАТ «Іскра», м.Львів задоволити частково.

2.          Рішення господарського суду Львівської області від 21.08.2008р. у справі №14/140 скасувати в частині задоволення позову в сумі 39 008,96грн. В цій частині в позові відмовити.

3.          В решті рішення суду залишити без змін.

4.          Постанова набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена в касаційному порядку.

5.          Справу направити у господарський суд Львівської області.





Головуючий-суддя                                                                      Галушко Н.А.


Суддя                                                                                Краєвська М.В.


          Суддя                                                                                          Орищин Г.В.




  • Номер:
  • Опис: визнання права власності на нерухоме майно - цілісний майновий косплекс площадки цеху №1, який знаходиться за адресою: м.Болехів, вул.Д.Галицького,44
  • Тип справи: Позовна заява(звичайна)
  • Номер справи: 14/140
  • Суд: Господарський суд Івано-Франківської області
  • Суддя: Галушко Н.А.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Розглянуто
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 24.12.2008
  • Дата етапу: 13.05.2010
  • Номер:
  • Опис: стягнення 51041,50 грн.
  • Тип справи: Позовна заява(звичайна)
  • Номер справи: 14/140
  • Суд: Господарський суд міста Києва
  • Суддя: Галушко Н.А.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Призначено до судового розгляду
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 11.03.2009
  • Дата етапу: 23.03.2009
Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація