Судове рішення #36327718

Справа № 406/7479/13

Провадження № 2/406/2669/13

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И


23 грудня 2013 року Алчевський міський суд Луганської області в складі:

головуючого - судді Колядова В.Ю.

при секретарі Помогаловій І.Є.

за участю адвоката ОСОБА_1

представника ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в м. Алчевську цивільну справу за позовом ОСОБА_3 до ОСОБА_4, третьої особи, відділу у справах дітей Алчевської міської ради, про зобов'язання усунути перешкоди у спілкування з дитиною, визначення способу участі у вихованні дитини,


В С Т А Н О В И В:


17.09.2013 року позивач звернувся до суду із зазначеним позовом, посилаючись на слідуючи обставини.

ОСОБА_3 перебував у шлюбі з ОСОБА_4, який був розірваний 05.09.2006 року. Від шлюбу сторони мають неповнолітнього сина ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1, який проживає з відповідачем.

Відразу після розлучення у сторін виникли труднощі з питань його участі у вихованні дитини. Відповідач створювала штучні перешкоди позивачу для повноцінного спілкування з дитиною, через що позивач звернувся до відділу у справах дітей Алчевської міської ради із заявою про усунення перешкод у його спілкування із сином і встановлення графіку спілкування з сином.

Рішенням виконкому Алчевської міської ради від 18.12.2012 року № 1113 «Про визначення способу участі у вихованні малолітнього ОСОБА_5 та спілкуванні з ним його батька» було встановлено наступний графік спілкування позивача із сином - щотижнево: у вівторок з 14.15 год. або 15.00 год. (відповідно до розкладу занять у школі) до 18.00 год.; у п'ятницю з 12.15 год. або з 13.15 год. (відповідно до розкладу занять у школі) до 16.00 год. суботи.

Однак дане рішення виконкому відповідач не виконувала і продовжувала порушувати права ОСОБА_3 стосовно способу участі у вихованні та спілкуванні з його сином.

За таких обставин ОСОБА_3 звернувся з позовом до суду, в якому просить: зобов'язати ОСОБА_4 усунути перешкоди у спілкуванні його з дитиною, ОСОБА_5; визначити такі способи його участі у вихованні дитини, ОСОБА_5, - систематичні побачення щотижнево: у вівторок з 14.15 год. або 15.00 год. (відповідно до розкладу занять у школі) до 08.30 год. середи; у п'ятницю з 12.15 год. або з 13.15 год. (відповідно до розкладу занять у школі) до 18.00 год. неділі.

У судовому засіданні, 09.12.2013 року, позивач ОСОБА_3 уточнив свої позовні вимоги (а.с. 76) та просив суд: зобов'язати ОСОБА_4 усунути перешкоди у спілкуванні його з його дитиною, ОСОБА_5; визначити такі способи його участі у вихованні його дитини, ОСОБА_5, - систематичні побачення щотижнево: у вівторок з 14.15 год. або 15.00 год. (відповідно до розкладу занять у школі) до 18.00 год.; у п'ятницю з 12.15 год. або з 13.15 год. (відповідно до розкладу занять у школі) до 16.00 год. суботи.

У судовому засіданні позивач ОСОБА_3 уточнений позов підтримав та наполягав на його задоволенні.

Відповідач ОСОБА_4 та її представник ОСОБА_2, діюча на підставі нотаріально посвідченої довіреності від 12.03.2013 року, у судовому засіданні позов не визнали та заперечували проти його задоволення, про що відповідач надала суду письмові заперечення проти позову (а.с. 36-37).


Представник третьої особи Відділу у справах дітей Алчевської міської ради - Сергієнко Ю.В., діючий на підставі доручення від 02.01.2013 року, у судовому засіданні не заперечував проти задоволення уточненого позову.

Вислухавши пояснення сторін, їх представників, свідків, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

У судовому засіданні встановлено, що позивач ОСОБА_3 перебував у шлюбі з ОСОБА_4, який був розірваний 05.09.2006 року відділом реєстрації актів цивільного стану Алчевського міського управління юстиції Луганської області за актовим записом № 346 (а.с. 7).

Згідно свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 (а.с. 8) сторони є батьками малолітнього ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1.

Відповідно до ст. 158 СК України, за заявою матері, батька дитини орган опіки та піклування визначає спосіб участі у вихованні дитини та спілкування з нею того з батьків, хто проживає окремо від неї; рішення про це орган опіки та піклування постановляє на підставі вивчення умов життя батьків, їхнього ставлення до дитини, інших обставин, що мають істотне значення.

Так, 31.10.2012 року до відділу у справах дітей звернувся гр. ОСОБА_3 (біологічний батько дитини) із заявою про встановлення порядку його спілкування з малолітнім сином ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1, у зв'язку з тим, що мати дитини, ОСОБА_4, чинить йому перешкоди у спілкуванні з дитиною та у її вихованні.

Судом встановлено, що правовими підставами для прийняття рішення виконавчого комітету є норми ст. 141 СК України, в якій зазначено, що мати, батько мають рівні права та обов'язки щодо дитини, незалежно від того, чи перебували вони у шлюбі між собою; розірвання шлюбу між батьками, проживання їх окремо від дитини не впливає на обсяг їхніх прав і не звільняє від обов'язків щодо дитини.

Рішенням виконкому Алчевської міської ради від 18.12.2012 року № 1113 «Про визначення способу участі у вихованні малолітнього ОСОБА_5 та спілкуванні з ним його батька» (а.с. 17) було визначено спосіб участі у вихованні малолітнього ОСОБА_5 та спілкуванні з ним його батька, ОСОБА_3, через встановлення такого порядку спілкування: щотижнево у вівторок з 14.15 год. або 15.00 год. (відповідно до розкладу занять в навчальному закладі) до 18.00 год.; у п'ятницю з 12.15 год. або з 13.15 год. (відповідно до розкладу занять в навчальному закладі) до 16.00 год. суботи.

З даним рішенням виконкому відповідач ОСОБА_4, яка діяла в інтересах малолітнього сина ОСОБА_5, була не згодна, у зв'язку з чим вона звернулася до суду з позовом до виконавчого комітету Алчевської міської ради та відділу у справах дітей Алчевської міської ради про визнання незаконним та скасування висновку відділу у справах дітей Алчевської міської ради № 1525 від 04.12.2012 р., про визнання незаконним та скасування рішення виконавчого комітету Алчевської міської ради № 1113 від 18.12.2012 р.

Ст. 144 Конституції України визначено, що рішення органів місцевого самоврядування з мотивів їх невідповідності Конституції чи законам України зупиняються у встановленому законом порядку з одночасним зверненням до суду.

Рішенням Алчевського міського суду Луганської області від 02.09.2013 року по справі № 406/1790/13 (а.с. 58-62), у задоволенні позову ОСОБА_4 було відмовлено за необґрунтованістю позовних вимог.

Крім того, даним рішенням суду було встановлено, що у ОСОБА_4 зовсім інший інтерес, жодним чином не пов'язаний з інтересами дитини.

Однак, з даним рішенням суду відповідач ОСОБА_4 була не згода, тому подала апеляційну скаргу на рішення суду від 02.09.2013 року. Ухвалою колегії суддів судової палати у цивільних справах апеляційного суду Луганської області від 05.11.2013 року (а.с. 88-89), апеляційну скаргу ОСОБА_4, яка діяла в інтересах малолітнього сина ОСОБА_5, відхилено.; рішення суду від 02.09.2013 року залишено без змін.

Таким чином, оскаржуване рішення виконкому на даний час (на час ухвалення рішення) є законним і підлягає до виконання.

Частиною першою статті 151 цього кодексу визначено, що батьки мають переважне право перед іншими особами на особисте виховання дитини. В ст. 153 СК України встановлено, що мати, батько та дитина мають право на безперешкодне спілкування між собою, крім випадків, коли таке право обмежене законом. У судовому засіданні не було встановлено, що право біологічного батька на спілкування з дитиною обмежено, оскільки він не був позбавлений батьківських прав відносно свого малолітнього сина.

Статтею 157 того ж кодексу унормоване вирішення батьками питань щодо виховання дитини, а саме: питання виховання дитини вирішується батьками спільно; той із батьків, хто проживає окремо від дитини, зобов'язаний брати участь у її вихованні і має право на особисте спілкування з нею; той із батьків, з ким проживає дитина, не має права перешкоджати тому з батьків, хто проживає окремо, спілкуватися з дитиною та брати участь у її вихованні, якщо таке спілкування не перешкоджає нормальному розвиткові дитини.

Відповідач, не визнаючи позов в повному обсязі, не надала суду жодного доказу, який би підтверджував, що спілкування з біологічним батьком, позивачем у даній справі, перешкоджає нормальному розвитку дитину. Згідно ч. 1 ст. 60 ЦПК України кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Відповідно до ст. 159 СК України, якщо той із батьків, з ким проживає дитина, чинить перешкоди тому з батьків, хто проживає окремо, у спілкуванні з дитиною та у її вихованні, зокрема якщо він ухиляється від виконання рішення органу опіки та піклування, другий із батьків має право звернутися до суду з позовом про усунення цих перешкод.

Вивчивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позивач ОСОБА_3 передчасно звернувся з даним позовом до суду, оскільки станом на 17.09.2013 року (дата звернення до суду) оскаржуване рішення виконкому від 18.12.2012 року № 1113 не набрало законної сили.

Крім того, позивачем ігнорується думка дитини, що є порушенням ст. 171 СК України, яка наголошує, що дитина має право на те, щоб бути вислуханою батьками, іншими членами сім'ї, посадовими особами з питань, що стосуються її особисто, а також питань сім'ї. Дитина, яка може висловити свою думку, має бути вислухана при вирішенні між батьками, спору щодо її виховання, місця проживання.

З цього приводу, у судовому засіданні були допитані свідки ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, які не надали суду даних про факти перешкод ОСОБА_4 в спілкуванні дитини - ОСОБА_5 з батьком.

Також були допитані у судовому засіданні свідки ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, які пояснили, що малолітній ОСОБА_5, сам не бажає йти до батька та спілкуватися з ним.

З матеріалів справи вбачається, що позивач ОСОБА_3 не надав суду жодного доказу щодо ухилення ОСОБА_4 від виконання рішення органу опіки та піклування.

Тому приймаючи до уваги всі вищеперелічені обставини, виходячи з інтересів малолітньої дитини, суд вважає доводи позивача є законними та переконливими лише в частині визначення способу участі у вихованні малолітньої дитини, оскільки спілкування біологічного батька з дитиною не може перешкоджати нормальному розвиткові дитини, тому в цій частині позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі, в іншій частині позовних вимог необхідно відмовити за їх необґрунтованістю.

На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 212-215 ЦПК України, ст. ст. 141, 151, 157, 158, 159, 171 СК України, суд, -

В И Р І Ш И В:


Позовні вимоги ОСОБА_3 до ОСОБА_4, третьої особи, відділу у справах дітей Алчевської міської ради, про зобов'язання усунути перешкоди у спілкуванні з дитиною, визначення способу участі у вихованні дитини, задовольнити частково.

Визначити ОСОБА_3, способом участі у вихованні дитини, ОСОБА_5, систематичні побачення щотижнево у вівторок з 14-15, або 15-00 годині, відповідно до розкладу занять в навчальному закладі, до 18.00 години; у п'ятницю з 12-15, або з 13-15 годині, відповідно до розкладу занять в навчальному закладі, до 16 години суботи.


В іншій частині позовних вимог ОСОБА_3 до ОСОБА_4, третьої особи, відділу у справах дітей Алчевської міської ради, відмовити за необґрунтованістю.

Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку на апеляційне оскарження та може бути оскаржено в апеляційному суді Луганської області через Алчевський міський суд Луганської області протягом десяти днів з дня проголошення повного рішення, тобто з 30 грудня 2013 року.

Головуючий суддя:


Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація