Справа № 427/266/14-ц
Провадження № 2/427/618/14
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20.02.2014 року
Свердловський міський суд Луганської області у складі:
головуючого судді Бабенко С.Ш.,
при секретарі Горбачові В.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду міста Свердловська Луганської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2 до ОСОБА_3, ОСОБА_4 про визнання права власності на нерухоме майно за набувальною давністю, -
в с т а н о в и в :
Позивачі звернулись до суду з уточненими позовними вимогами до відповідачів про визнання права власності за набувальною давністю на нерухоме майно, в обґрунтування вимог зазначивши, що вони з серпня 2003 року мешкають у квартирі АДРЕСА_1. На той час позивачі мали потребу у житлі, та оскільки у вказаній квартирі ніхто не мешкав, не користувався нею, вони почали користуватись нею, сплачували комунальні платежі та підтримували у нормальному стані, зробили капітальний ремонт. Цей факт можуть підтвердити сусіди.
У наступний час до позивачів звернулись відповідачі та надали правовстановлюючі документи на це майно, з яких стало відомо, що вищезазначена квартира належить ОСОБА_5 та ОСОБА_6 в рівних частках згідно свідоцтва про право власності на житло №66/7038 від 02.09.2002р.
ОСОБА_6 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_5 помер ІНФОРМАЦІЯ_2
Відповідачі доводяться померлим дітьми, що підтверджується свідоцтвами про їх народження.
Після смерті батьків вони є єдиними спадкоємцями на цю квартиру, тому відповідачі запропонували позивачам сплатити на їх користь грошові кошти у розмірі 20000 грн. З цим позивачі категорично не згодні, оскільки вважають себе власниками квартири, оскільки проживають в ній та користується нею відкрито і безперервно більше ніж 10 років, сплачують комунальні платежі та підтримують квартиру у належному стані.
Позивачі просять суд постановити рішення, яким визнати за ними право приватної власності за набувальною давністю в рівних частках по 1/4 частці за кожним на житловий АДРЕСА_1, загальною площею 68,7 кв.м, житловою площею 40,2 кв.м, до якої належать господарські будівлі та споруди: «В,Д,Ж,Р» - сараї, «Г» - 1/2 частині літньої кухні, «Є» - вбиральня, «З» - навіс, №1 - огорожа, №3 - водопровід, загальною площею усього житлового будинку 134,5 кв.м, житловою площею 92,1 кв.м, до якого належать господарські будівлі та споруди: «В,Д,Ж,Р» - сараї, «Г» - літня кухня, «Є» - вбиральня, «З» - навіс, №1 - огорожа, №3 - водопровід, «Л,М,Н» - сараї, «О» - вбиральня, «П» - душ, «К» - погріб, №2 - огорожа, №4 - водопровід.
У судове засідання позивачі не з'явилися, через канцелярію суду надали заяви про розгляд справи за їх відсутністю, позовні вимоги підтримують у повному обсязі, наполягають на їх задоволенні.
Відповідачі ОСОБА_3, ОСОБА_4 у судове засідання не з'явилися, через канцелярію суду надали заяви про розгляд справи за їх відсутністю, позовні вимоги визнають в повному обсязі, не заперечують проти їх задоволення.
Суд, перевіривши матеріали справи та надані докази, вважає позов таким, що підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно ст.ст.8, 124 Конституції України, ст.16 Цивільного кодексу України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Статтею 41 Конституції України та ст.1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, до якої Україна приєдналася 17.07.1997р. відповідно до Закону №475/97-ВР від 17.07.1997р. «Про ратифікацію Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року, Першого протоколу та протоколів №2,4,7 та 11 до Конвенції», закріплено принцип непорушності права приватної власності, який означає право особи на безперешкодне користування своїм майном та закріплює право власника володіти, користуватися і розпоряджатися належним йому майном, на власний розсуд, учиняти щодо свого майна будь-які угоди, відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб.
Згідно зі ст.316 ч.1 ЦК України правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб.
За положеннями ст.317 ч.1, 319 ч.1 ЦК України власникові належать права володіння, користування, розпорядження майном і він реалізує їх на власний розсуд.
Частиною 1 ст.321 ЦК України передбачено, що право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.
Відповідно до ст.328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема, із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом, квартира, розташована за адресою: АДРЕСА_1, на праві власності належить ОСОБА_5 та ОСОБА_6 в рівних частках згідно свідоцтва про право власності на житло №66/7038 від 02.09.2002р.
Відповідно до копії свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1, виданого 24.05.2007р. відділом РАЦС Свердловського міського управління юстиції Луганської області, ОСОБА_6 померла ІНФОРМАЦІЯ_1
Відповідно до копії свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2, виданого 24.01.2012р. відділом ДРАЦС Свердловського міського управління юстиції Луганської області, ОСОБА_5 помер ІНФОРМАЦІЯ_2
Відповідно до наданого технічного паспорту на індивідуальний житловий будинок, квартира АДРЕСА_1, має розмір загальної площі 68,7 кв.м, житлової площі - 40,2 кв.м, до неї належать господарські будівлі та споруди: «В,Д,Ж,Р» - сараї, «Г» - 1/2 частині літньої кухні, «Є» - вбиральня, «З» - навіс, №1 - огорожа, №3 - водопровід, загальна площа усього житлового будинку складає 134,5 кв.м, житлова площа - 92,1 кв.м, до нього належать господарські будівлі та споруди: «В,Д,Ж,Р» - сараї, «Г» - 1/2 частині літньої кухні, «Є» - вбиральня, «З» - навіс, №1 - огорожа, №3 - водопровід, «Л,М,Н» - сараї, «О» - вбиральня, «П» - душ, «К» - погріб, №2 - огорожа, №4 - водопровід.
Відповідно до Рішення щодо отримання інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, складеного державним реєстратором прав на нерухоме майно реєстраційної служби Свердловського міського управління юстиції Луганської області Коноваловою Я.О., за житловим будинком, розташованим за адресою: АДРЕСА_1, обтяжень речових прав не має.
Відповідно до повідомлення №103/01-16 від 08.02.2014р. Третьої Свердловської державної нотаріальної контори щодо майна померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_6 згідно даних інформаційної довідки №36565860 від 08.02.2014р. зі Спадкового реєстру (спадкові справи та видані свідоцтва про право на спадщину) спадкова справа не відкривалась. Згідно інформаційної довідки №36565867 від 08.02.2014р. зі Спадкового реєстру (заповіти/спадкові договори) від імені ОСОБА_6 заповіти не посвідчувались.
Відповідно до ч.1 ст.344 ЦК України особа, яка добросовісно заволоділа чужим майном і продовжує відкрито, безперервно володіти нерухомим майном протягом десяти років або рухомим майном - протягом п'яти років, набуває право власності на це майно (набувальна давність), якщо інше не встановлено цим Кодексом. Право власності на нерухоме майно, що підлягає державній реєстрації, виникає за набувальною давністю з моменту державної реєстрації. Відповідно до ч.4 ст.344 ЦК України право власності за набувальною давністю на нерухоме майно, транспортні засоби, цінні папери набувається за рішенням суду.
Відповідно до ч.4 ст.344 ЦК України право власності за набувальною давністю на нерухоме майно, транспортні засоби, цінні папери набувається за рішенням суду.
Відповідно до вимог п.8 Прикінцевих та перехідних положень ЦК України правила статті 344 ЦК України про набувальну давність поширюються також на випадки, коли володіння майном почалося за три роки до набрання чинності цим Кодексом.
У відповідності зі ст.331 ГК України право власності на нерухоме майно (житлові будинки, будівлі, спорудження і т.п.), що відповідно до закону підлягає державної реєстрації, виникає з моменту державної реєстрації.
Відповідно до ч.1 ст.61 ЦПК України обставини, визнані сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі, не підлягають доказуванню.
Відповідно до ст.174 ЦПК України відповідач може визнати позов протягом усього часу судового розгляду, зробивши усну заяву. У разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.
Оскільки позивачі добросовісно заволоділи зазначеною квартирою, самостійно повністю користуються та володіють нею більше ніж 10 років, підтримують в охайному, придатному до експлуатації стані, користуються квартирою відкрито, безперервно, як своєю, права третіх осіб не порушують, то вони набувають право власності на цю квартиру, та суд вважає, що за позивачами повинно бути визнано право власності на це нерухоме майно.
На підставі ст.ст.316,328,331,344,346 ЦК України, керуючись ст.ст. 10-15,60,212-215,223,294 ЦПК України, суд
в и р і ш и в :
Позов ОСОБА_1, ОСОБА_2 до ОСОБА_3, ОСОБА_4 про визнання права власності на нерухоме майно за набувальною давністю задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 та ОСОБА_2 право приватної власності за набувальною давністю в рівних частках по 1/4 частці за кожним на житловий АДРЕСА_1, загальною площею 68,7 кв.м, житловою площею 40,2 кв.м, до якої належать господарські будівлі та споруди: «В,Д,Ж,Р» - сараї, «Г» - 1/2 частині літньої кухні, «Є» - вбиральня, «З» - навіс, №1 - огорожа, №3 - водопровід, загальною площею усього житлового будинку 134,5 кв.м, житловою площею 92,1 кв.м, до якого належать господарські будівлі та споруди: «В,Д,Ж,Р» - сараї, «Г» - літня кухня, «Є» - вбиральня, «З» - навіс, №1 - огорожа, №3 - водопровід, «Л,М,Н» - сараї, «О» - вбиральня, «П» - душ, «К» - погріб, №2 - огорожа, №4 - водопровід.
Апеляційна скарга на рішення суду подається через суд першої інстанції до апеляційного суду Луганської області протягом десяти днів з дня його проголошення. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо заяву про апеляційне не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Головуючий С.Ш.Бабенко