ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
_________________________________________________
__________________________________________________________________________________
10002, м.Житомир, майдан Путятинський, 3/65 тел.(8-0412) 48-16-02
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"18" грудня 2008 р. Справа № 2/21-К
Житомирський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Черпака Ю.К.
суддів: Веденяпіна О.А.
Іоннікової І.А.
при секретарі Якобчук Ю.Г. ,
за участю представників сторін:
від позивачаОСОБА_1
від відповідачів:
ВАТ "Зарудинецьке хлібоприймальне підприємство" - не з'явився,
ТОВ "Пром-Реєстр" - не з'явився,
від третьої особи: не з'явився,
розглянувши апеляційну скаргу відкритого акціонерного товариства "Зарудинецьке
хлібоприймальне підприємство"
на рішення господарського суду Житомирської області
від "06" жовтня 2008 р. у справі
за позовом ОСОБА_1 (с.Зарудинці Ружинського району
Житомирської області)
до відкритого акціонерного товариства "Зарудинецьке хлібоприймальне підприємство"
(с.Зарудинці Ружинського району Житомирської області),
товариства з обмеженою відповідальністю "Пром-Реєстр" (м.Житомир),
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на
стороні відповідачів - Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку в особі
Житомирського територіального управління (м.Житомир)
про визнання неправомірними загальних зборів акціонерів,
ВСТАНОВИВ:
У квітні 2006 рокуОСОБА_1 звернувся до Ружинськогорайонного суду Житомирської області з позовом до відкритого акціонерного товариства „Зарудинецьке хлібоприймальне підприємство”, товариства з обмеженою відповідальністю „Пром-Реєстр” і з врахуванням доповнень просив визнати неправомірними загальні збори акціонерів ВАТ „Зарудинецьке хлібоприймальне підприємство”, що відбулися 11 березня 2004 року, і недійсними рішення цих зборів, визнати неправомірними дії реєстратора - ТОВ "Пром-Реєстр" з внесення змін в реєстр акціонерів ВАТ "Зарудинецьке ХПП" та стягнути з ТОВ "Пром-Реєстр" 10000 грн. на відшкодування моральної шкоди.
Позовні вимоги мотивовані посиланням на те, що заяви колективних сільськогосподарських підприємств з документами, які подані ними до ТОВ "Пром-Реєстр" для внесення змін про зареєстровану особу, не відповідали вимогам чинного законодавства, оскільки такі заяви не мали реєстраційних номерів, переліку доданих до них документів і документів про повноваження керівників цих підприємств, пред'явлені реєстроутримувачу документи не були ні оригіналами, ні нотаріально засвідченими копіями, установчі документи не пронумеровані, не прошнуровані, не скріплені підписом посадової особи і печаткою юридичної особи, відсутні роздільні (передавальні) баланси реформованих агропідприємств. Незаконні дії реєстратора - ТОВ "Пром-Реєстр" тягнуть недійсність довіреностей, виданих агроформуваннями на вчинення представницьких функцій на загальних зборах акціонерів ВАТ "Зарудинецьке ХПП" 11 березня 2004 року. Ці довіреності видані на ім'я ОСОБА_1з порушенням вимог ч.3 ст.97, ч.3 ст.238 ЦК України. Тому реєстрацію для участі в загальних зборах акціонерів товариства пройшли акціонери, яким належало не 63,59 % статутного фонду, а 51,43 % голосів, у зв'язку з чим збори є неправомочними (т.2 а.с.55 - 64).
Рішенням господарського суду Житомирської області від 06.10.2008р. позов задоволено частково. Визнано недійсним рішення загальних зборів акціонерів ВАТ „Зарудинецьке хлібоприймальне підприємство” від 11.03.2004р. Відмовлено в позові в частині вимоги про визнання неправомірними дій реєстратора ТОВ „Пром-Реєстр” та стягнення 10000 грн. на відшкодування моральної шкоди.
В апеляційній скарзі ВАТ „Зарудинецьке хлібоприймальне підприємство” просить скасувати рішення суду від 06.10.2008р. в частині визнання недійсним рішення загальних зборів акціонерів ВАТ „Зарудинецьке хлібоприймальне підприємство” від 11.03.2004р. і прийняти нове рішення, яким відмовити в задоволенні позову. Вважає рішення суду в цій частині незаконним, прийнятим з порушенням норм матеріального і процесуального права, з неповним з'ясуванням всіх обставин, що мають значення для справи.
На думку особи, яка звернулася з апеляційною скаргою, суд послався в рішенні на неперевірений та недоведений факт відмови позивача представляти інтереси акціонерів - юридичних осіб, яка грунтується на тому, що в журналі реєстрації акціонерів перед підписом ОСОБА_1виконана дописка про отримання ним акцій за довіреностями. Відповідач має пронумерований, прошнурований, скріплений печаткою журнал реєстрації акціонерів від 11.03.2004р., який підписаний головою мандатної комісії ОСОБА_2, та протокол загальних зборів акціонерів ВАТ „Зарудинецьке хлібоприймальне підприємство” від 11.03.2004р. № 1, питанням першим порядку денного в якому зазначено доповідь голови мандатної комісії ОСОБА_2про загальну кількість голосів 63,59 % акціонерів, що зареєструвались перед зборами. Апелянт вважає, що судом не з'ясовано питання, чому позивач підписав протокол загальних зборів від 11.03.2004р., якщо він не був згодний з правомочністю зборів у зв'язку з його відмовою представляти інтереси частини акціонерів, та чому більш як через два роки ОСОБА_1звернувся до суду з позовною заявою (т.3 а.с.100).
У відзиві на апеляційну скаргу ОСОБА_1просить залишити без змін рішення суду від 06.10.2008р. Зазначає, що зі змісту протоколу засідання мандатної комісії та протоколу загальних зборів від 11.03.2004р. № 1 не можна встановити поіменно акціонерів, які зареєструвалися для участі у цих зборах. Кворум для проведення зборів (більше 60 %) досягався без врахування голосів 12,02 % акціонерів - п'яти юридичних осіб за дорученнями, а участь у зборах могли взяти ще 36,41 % акціонерів. Реєстр акціонерів головуючим на зборах акціонерів не підписаний і можливість його підписати позивачу не була надана. Після усунення ОСОБА_1з посади голови правління ВАТ „Зарудинецьке хлібоприймальне підприємство” на підставі оспореного рішення загальних зборів, він перестав належати до кола осіб, які мали право отримувати інформацію з реєстру власників іменних цінних паперів щодо зареєстрованих на зборах акціонерів. Тому на момент підписання протоколу № 1 у ОСОБА_1не було правових підстав для оскарження неправомірності зборів (т.3 а.с.105).
Розгляд апеляційної скарги відбувається без участі представників відповідачів і третьої особи, які були належним чином повідомлені про дату, час та місце судового засідання, оскільки їх неявка не перешкоджає апеляційному розгляду справи (т.3 а.с.116 - 117).
В клопотанні від 18.12.2008р. представник ВАТ „Зарудинецьке хлібоприймальне підприємство”ОСОБА_3. підтримав доводи апеляційної скарги і просив провести розгляд скарги без його участі, так як він задіяний в іншому судовому засіданні (т.3 а.с.118 - 119).
Третя особа - Житомирське територіальне управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку листом від 03.12.2008р. № 02/2092 просило розглянути апеляційну скаргу ВАТ „Зарудинецьке хлібоприймальне підприємство” без участі представника управління (т.3 а.с.114).
Заслухавши пояснення позивача, дослідивши матеріали справи, апеляційний господарський суд дійшов висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з таких підстав.
Відкрите акціонерне товариство "Зарудинецьке хлібоприймальне підприємство" створене у 1998 році відповідно до Закону України "Про особливості приватизації майна в агропромисловому комплексі".
Акціонерами товариства були, зокрема, колективні сільськогосподарські підприємства: КСП ім.Леніна, КСП "Іскра", КСП "Світанок", КСП "Прогрес", КСП "Зарудинецьке". В березні 2000 року зазначені колективні сільськогосподарські підприємства реорганізовані і їх правонаступниками стали: КСП ім.Леніна - СВК "Ружинський", КСП "Прогрес" - СТОВ "Прогрес", КСП "Зарудинецьке" - СТОВ "Зарудинецьке", КСП "Іскра" - СВК "Іскра", КСП "Світанок" - СВК "Світанок" (т.1 а.с.97 - 121, 125 - 150, 154 - 172, 176 - 193, 197 - 214, 245).
В лютому - березні 2004 року ці підприємства звернулися до реєстратора цінних паперів - ТОВ "Пром-Реєстр" із заявами про внесення змін до системи реєстру ВАТ "Зарудинецьке ХПП" у зв'язку з їх реорганізацією (т.1 а.с.94 - 96, 122 - 124, 151 - 153, 173 - 175, 195 - 196). Аналогічну заяву від 03.03.2004р. реєстратору подав ОСОБА_1як голова правління ВАТ "Зарудинецьке ХПП" (т.1 а.с.93, 229).
ТОВ "Пром-Реєстр" 9 і 10 березня 2004 року повідомило всіх заявників про внесення змін в систему реєстру ВАТ "Зарудинецьке ХПП" (т.1 а.с.89 - 92).
Апеляційний господарський суд не вбачає порушень вимог чинного законодавства зі сторони ТОВ "Пром-Реєстр" при внесенні змін в систему реєстру ВАТ "Зарудинецьке ХПП", пов'язаних із реорганізацією колективних сільськогосподарських підприємств - акціонерів цього товариства. Для внесення змін реєстратору були надані рішення загальних зборів членів колективних сільськогосподарських підприємств про їх реорганізацію в сільськогосподарські товариства з обмеженою відповідальністю та сільськогосподарські виробничі кооперативи, рішення про обрання керівників реорганізованих підприємств, їх установчі документи (установчі договори і статути), довідки банків про відкриття для цих господарств поточних та інших рахунків, довідки органів статистики про включення підприємств до ЄДРПО України.
На думку суду, ці документи є достатніми для висновку про правомірність реєстрації акцій за реорганізованими юридичними особами - правонаступниками колективних сільськогосподарських підприємств.
Рішення суду в частині відмови в задоволенні позову про визнання неправомірними дій реєстратора ніким не оскаржено. Отже, з ним погодилися сторони і третя особа.
Довіреностями від 10.03.2004р. акціонери - юридичні особи СВК "Світанок", СВК "Ружинський", СТОВ "Зарудинецьке", СТОВ "Прогрес", СВК "Іскра" уповноважили ОСОБА_1представляти їх інтереси на загальних зборах ВАТ "Зарудинецьке хлібоприймальне підприємство" 11.03.2004р. із зазначенням кількості належних їм простих іменних акцій цього товариства (т.1 а.с.232 - 236).
11 березня 2004 року відбулися загальні збори акціонерів ВАТ "Зарудинецьке ХПП" з порядком денним з 10 питань, відповідно до якого прийняті рішення про затвердження звіту голови правління, визнання незадовільною роботу голови та правління товариства, затвердження річного звіту головного бухгалтера, затвердження статуту товариства із змінами, Положення про наглядову раду, Положення про ревізійну комісію, Положення про правління акціонерного товариства, обрано членів наглядової ради, ревізійної комісії, нового виконуючого обов'язки голови правління та членів правління акціонерного товариства (т.2 а.с.43 - 50).
Задовольняючи позов у частині визнання недійсним рішення загальних зборів акціонерів від 11.03.2004р., суд виходив з неправомочності цих зборів, оскільки позивач відмовився представляти інтереси СВК "Ружинський", СТОВ "Прогрес", СТОВ "Зарудинецьке", СВК "Іскра", СВК "Світанок", яким належало 12,022 % акцій, що враховані при визначенні кворуму на загальних зборах (63,59 % голосів). В журналі реєстрації акціонерів ОСОБА_1не розписувався про отримання акцій від п'яти акціонерів - юридичних осіб за їх довіреностями.
Апеляційний господарський суд вважає такі висновки помилковими.
Частиною 1 статті 159 Цивільного кодексу України передбачено, що вищим органом акціонерного товариства є загальні збори акціонерів. У загальних зборах мають право брати участь усі його акціонери незалежно від кількості і виду акцій, що їм належать. Акціонери (їхні представники), які беруть участь у загальних зборах, реєструються із зазначенням кількості голосів, що їх має кожний акціонер, який бере участь у зборах.
Відповідно до ст.41 Закону України "Про господарські товариства" (в редакції станом на 11.03.2004р.) акціонери (їх представники), які беруть участь у загальних зборах, реєструються із зазначенням кількості голосів, яку має кожний учасник. Реєстрація акціонерів (їх представників), які прибули для участі у загальних зборах, здійснюється згідно з реєстром акціонерів у день проведення загальних зборів виконавчим органом акціонерного товариства або реєстратором на підставі укладеного з ним договору. Цей реєстр підписується головою та секретарем зборів. Передача акціонером своїх повноважень іншій особі здійснюється відповідно до законодавства. Довіреність на право участі та голосування на загальних зборах акціонерів може бути посвідчена реєстратором або правлінням акціонерного товариства.
В силу ч.8 ст. 41 Закону України "Про господарські товариства" загальні збори визнаються правомочними, якщо в них беруть участь акціонери, що мають відповідно до статуту товариства більш як 60 відсотків голосів.
Отже, правомірність загальних зборів акціонерів визначається виключно за результатом реєстрації, якою встановлюється кількість акціонерів, що беруть участь у зборах, та належні їм голоси.
Акціонерами товариства на день проведення загальних зборів 11.03.2004р., серед інших, були СВК "Ружинський", СТОВ "Прогрес", СТОВ "Зарудинецьке", СВК "Іскра", СВК "Світанок". Загальна кількість акцій, які належали цим підприємствам, в процентному відношенні становила 12,022 %. Їх акції в кількості 726829 штук враховані при визначенні кворуму на загальних зборах.
Згідно з протоколом загальних зборів від 11.03.2004р. на зборах зареєструвались акціонери, які володіють 3844517 голосів, що становило 63,59% всіх голосів.
Апеляційний господарський суд погоджується з даними щодо наявності кворуму та правомочності загальних зборів акціонерів, зважаючи на наступне.
ОСОБА_1сам приніс на загальні збори акціонерів довіреності від 10.03.2004р., якими СВК "Ружинський", СТОВ "Прогрес", СВК "Іскра", СВК "Світанок", СТОВ "Зарудинецьке" уповноважили його представляти їх інтереси на загальних зборах акціонерів ВАТ "Зарудинецьке ХПП" 11 березня 2004 року.
Довіреності оформлені з дотриманням вимог статтей 244 - 246 ЦК України. Видача їх акціонерами - юридичними особами ОСОБА_1, теж як акціонеру ВАТ "Зарудинецьке ХПП", не порушує приписи ч.3 ст.97 і ч.3 ст.238 ЦК України.
Матеріали справи не містять жодних доказів про те, що ОСОБА_1вчинив дії в спосіб, передбачений ст.250 ЦК України, які б свідчили про відмову ним від виконання зобов'язань, взятих за згаданими довіреностями.
В журнал обліку довіреностей внесені записи як про ці довіреності, так і про довіреність ЗАТ "Торговий дім "Гудвіл" на ім'я ОСОБА_4 вказано кількість голосів, переданих представникам (т.1 а.с.216).
В реєстрі власників іменних цінних паперів (фізичних і юридичних осіб) станом на 11.03.2004р. зазначено, зокрема, що ОСОБА_1має 120 акцій (0,002 % статутного фонду), СТОВ "Зарудинецьке" - 112479 акцій (1,860 %), СТОВ "Прогрес" - 135820 акцій (2,247 %), СВК "Іскра" - 142418 акцій (2,356 %), СВК "Ружинський" - 223355 (3,694 %), СВК "Світанок" - 112757 акцій або 1,865 % (т.1 а.с.217 - 228).
Згідно із записами в журналі реєстрації акціонерів та їх уповноважених представників, що прибули на загальні збори 11.03.2004р., така сама кількість акцій і відсоток голосів проставлена в рядку навпроти кожного з цих акціонерів (графи 5, 6, 7). Кількість голосів за акціями, отриманих позивачем за довіреностями від п'яти акціонерів - юридичних осіб (графа 9), та загальна кількість акцій ОСОБА_1і цих підприємств (графа 10) занесена в рядок акціонера ОСОБА_1, за що останній розписався (т.1 а.с.237 - 244).
Реєстрація акціонерів, які видали довіреності, наведеним способом не суперечить вимогам ч.1 ст.159 ЦК України, ст.41 Закону України "Про господарські товариства" та узгоджується із змістом і формою журналу реєстрації акціонерів та їх уповноважених представників.
ОСОБА_1не довів наявність дописок в рядку перед його підписом, оскільки зазначена в 9 і 10 графах кількість акцій відповідає фактичній кількості, що знаходилися у власності позивача та п'яти сільськогосподарських підприємств. Окрім того, графа 10 (загальна кількість акцій) заповнена навпроти кожного акціонера, який фактично взяв участь у загальних зборах.
Реєстрація акціонерів - 10 фізичних осіб (з ОСОБА_1 і 6 юридичних осіб, включаючи п'ятьох, які видали довіреності ОСОБА_1, відображена в протоколі засідання мандатної комісії, в якому як додаток перераховані реєстр власників акцій, журнал реєстрації учасників зборів, журнал обліку довіреностей (т.1 а.с.230 - 231).
Зі змісту протоколу від 11.03.2004р. видно, що результати реєстрації акціонерів і встановлений мандатною комісією кворум був оголошений на зборах акціонерів, після чого голова зборів ОСОБА_1продовжив і закінчив ведення загальних зборів акціонерів та підписав протокол.
Відсутність підпису ОСОБА_1, як голови зборів, в документі про реєстрацію акціонерів не впливає на вирішення питання про правомочність зборів, так як в ньому є підписи самих акціонерів із зазначенням кількості акцій, що визначають їх повноваження.
Оскільки висновки місцевого господарського суду базуються на припущеннях та недоведеному факті відмови позивача представляти інтереси акціонерів на підставі довіреностей, то рішення суду в частині визнання недійсним рішення загальних зборів від 11.03.2004р. підлягає скасуванню.
Керуючись ст.ст.101,103-105 Господарського процесуального кодексу України, Житомирський апеляційний господарський суд
ПОСТАНОВИВ:
1. Апеляційну скаргу відкритого акціонерного товариства "Зарудинецькехлібоприймальне підприємство" задовольнити.
2. Рішення господарського суду Житомирської області від 06 жовтня 2008 року скасувати в частині визнання недійсним рішення загальних зборів акціонерів ВАТ "Зарудинецьке хлібоприймальне підприємство" від 11.03.2004р. та прийняти нове рішення про відмову в задоволенні позову.
В решті судове рішення залишити без змін.
3. Справу № 2/21-К повернути до господарського суду Житомирської області.
Головуючий суддя: Черпак Ю.К.
судді:
Веденяпін О.А.
Іоннікова І. А.
Повний текст постанови складено і підписано 22.12.2008р.
Надруковано 6 прим.:
1 - в справу,
2 - позивачу,
3, 4 - відповідачам,
5 - третій особі,
6 - в наряд.
- Номер:
- Опис: визнання неправомірними загальних зборів акціонерів 11.03.2004р.
- Тип справи: Позовна заява(звичайна)
- Номер справи: 2/21-К
- Суд: Господарський суд Житомирської області
- Суддя: Черпак Ю.К.
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 18.06.2008
- Дата етапу: 06.10.2008