Справа № 218/591/14-ц
№ провадження 2/218/277/14
РІШЕННЯ
ім'ям України
"07" квітня 2014 р. Амвросіївський районний суд Донецької області
у складі: головуючого: судді - Ладе В. Р.
при секретарі - Бачуріній М.В.
за участю позивача - ОСОБА_1
представника відповідача - Алексєєвої В.В.
тратьої особи - ОСОБА_3
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Амвросіївка справу за позовом ОСОБА_1 до Амвросіївської районної державної адміністрації, треті особи з боку відповідача - Металістівська сільська рада Амвросіївського району і ОСОБА_3, про визнання права власності на земельну ділянку,
В С Т А Н О В И В:
14 березня 2014 року позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Амвросіївської районної державної адміністрації, треті особи - Металістівська сільська рада Амвросіївського району і ОСОБА_3, про визнання права власності на земельну ділянку, обґрунтовуючи позовні вимоги наступним.
ІНФОРМАЦІЯ_2 померла мати позивача ОСОБА_4, яка була власником земельної ділянки сільськогосподарського призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 5,8069 га на підставі Державного акту на право власності на земельну ділянку серії ДН № 095166 від 01 лютого 2005 року, виданого на підставі розпорядження голови Амвросіївської райдержадміністрації, що розташована на території Металістівської сільської ради Амвросіївського району Донецької області. Позивач є єдиним спадкоємцем після смерті ОСОБА_1, оскільки інші спадкоємці не претендують на спадщину. Протягом шести місяців після смерті спадкодавця, відповідно до вимог ст. 1269 та ст. 1270 ЦК України позивач звернувся із заявою до нотаріальної контори. Для отримання свідоцтва про право на спадщину позивач повинен надати до нотаріальної контори витяг із поземельної книги. Щоб отримати вказаний витяг він звернувся у відділ земельних ресурсів і через деякий час отримав відмову у наданні витягу із Поземельної книги, оскільки при введенні відомостей про земельні ділянки, які внесені до автоматизованої системи державного земельного кадастру, виявлено дублювання кадастрового номеру, тобто під кадастровим номером 1420685200:03:000:0986 до АСДЗК внесені відомості про іншу земельну ділянку, що унеможливлює надання позивачу витягу з Поземельної книги і позивач не має можливості отримати свідоцтво про спадщину на земельну ділянку після смерті спадкодавця.
Позивач просить визнати за ним право власності на земельну ділянку сільськогосподарського призначення, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва розміром 5,8069 га, що належала ОСОБА_4
У судовому засіданні позивач ОСОБА_1 підтримав позовні вимоги, посилаючись на доводи, викладені в позовній заяві. Суду пояснив, що ІНФОРМАЦІЯ_2 померла його мати ОСОБА_4, після смерті якої залишилася спадщина у вигляді земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. Земельну ділянку мати заповідала своїй доньці та його сестрі ОСОБА_3 На протязі шести місяців після смерті матері сестра відмовилася від спадщини за законом і заповітом на його користь. Він є єдиним спадкоємцем на земельну ділянку. На протязі шести місяців після смерті спадкодавця він звернувся до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини. Для отримання свідоцтва про право на спадщину за законом йому потрібно надати до нотаріальної контори витяг з Поземельної книги і з відповідною заявою він звернуся до відділу Держкомзему у Амвросіївському районі. Але йому було відмовлено у наданні витягу з Поземельної книги у зв»язку з тим, що при введенні відомостей про земельні ділянки, які внесені до автоматизованої системи державного земельного кадастру, виявлено дублювання кадастрового номеру, тобто під кадастровим номером 1420685200:03:000:0986 до АСДЗК внесені відомості про іншу земельну ділянку, що унеможливлює надання витягу з Поземельної книги. Він прийняв спадщину, є єдиним спадкоємцем, оскільки сестра не претендує на спадщину, але отримати свідоцтво про право на спадщину за законом не має можливості, тому просить визнати за ним право власності на земельну ділянку, яка належала померлій матері ОСОБА_4
Представник Амвросіївської районної державної адміністрації Алексєєва В.В. у судовому засіданні визнала позовні вимоги у повному обсязі, оскільки при внесенні відомостей про земельні ділянки допущена технічна помилка, а саме: дублювання кадастрового номеру, у зв»язку з чим позивач не має можливості отримати витяг з Поземельної книги.
Представник Металістівської сільської ради Амвросіївського району у судове засідання не з»явився, згідно заяви сільського голови Металістівської сільської ради Амвросіївського району Донецької області, сільська рада не заперечує проти позовних вимог, просить розглянути справу за відсутності представника сільської ради.
Третя особа з боку відповідача ОСОБА_3 просила задовольнити позовні вимоги її брата, позивача у справі ОСОБА_1, на спадщину після смерті матері вона не претендує. Протягом шести місяців після смерті матері вона звернулася до нотаріальної контори із заявою про відмову від спадщини за законом і заповітом на користь свого брата ОСОБА_1
Суд, вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, вважає, що позовні вимоги обгрунтовані і такі, що підлягають задоволенню за наступних підстав.
Відповідно до ст. 81 Земельного кодексу України громадяни України набувають право власності на земельні ділянки, в тому числі і на підставі прийняття спадщини.
Відповідно до ст. 1269 ЦК України діями, які підтверджують факт прийняття спадщини, є подача заяви до нотаріуса. Прийняття спадщини позивачем підтверджується листом завідувача Амвросіївської державної нотаріальної контори від 01 квітня 2014 року, в якому зазначено, що після смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_4 заведена спадкова справа № 376/2013 на підставі заяви № 638 від 09.09.2013 року ОСОБА_1. 09.09.2013 року надійшла заява № 639 від ОСОБА_3 про відмову від спадщини як за заповітом, так і за законом. Є заповіт, посвідчений Металістівською сільською радою Амвросіївського району Донецької області 18.10.2011 року за реєстром № 84, на земельну ділянку площею 5,8069 га (державний акт серії ДН № 095166 від 01.02.2005 року) на ім»я ОСОБА_3.
Згідно зі ст. 1268 ЦК України незалежно від часу прийняття спадщини, вона належить спадкоємцю з часу її відкриття. На підставі ст. 1225 ЦК України до позивача переходить право власності на земельну ділянку, що належала спадкодавцю за життя.
Тобто на цей час, оскільки позивач прийняв спадщину шляхом подання заяви нотаріусу відповідно до чинного законодавства, спадщина у вигляді земельної ділянки, що належала на праві власності ОСОБА_4, належить позивачу за законом. Але оформити документально факт переходу права власності позивач не має можливості через об»єктивні причини, оскільки він не може отримати витяг із Поземельної книги через недбалість осіб, що двом Державним актам присвоїли один кадастровий номер. Тобто, право власності на земельну ділянку ніхто не оспорює, але в загальному порядку позивач не має можливості отримати свідоцтво про право на спадщину на земельну ділянку.
Суд вважає, що своє право власності позивач може захистити тільки в такий спосіб, тобто, звернувшись до суду з позовом про визнання права власності на земельну ділянку в зв»язку з прийняттям спадщини.
За таких обставин суд вважає за можливе задовольнити позовні вимоги позивача, визнати за ним право власності в зв»язку з прийняттям спадщини на земельну ділянку, що розташована на території Металістівської сільської ради Амвросіївського району Донецької області, площею 5,8069 га, що за життя належала ОСОБА_4, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2.
На підставі ст. 81 Земельного кодексу України, ст. ст. 1225, 1268, 1269 Цивільного кодексу України, керуючись ст. ст. 10, 11, 57, 59, 60, 208, 209, 212, 213, 214, 215 та 294 ЦПК України, суд
В И Р І Ш И В:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Амвросіївської районної державної адміністрації, треті особи з боку відповідача - Металістівська сільська рада Амвросіївського району і ОСОБА_3, про визнання права власності на земельну ділянку задовольнити повністю.
Визнати за ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, право власності на земельну ділянку сільськогосподарського призначення для ведення сільгоспвиробництва площею 5,8069 га, що розташована на території Металістівської сільської ради Амвросіївського району Донецької області, що за життя належала ОСОБА_4, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2.
Рішення суду може бути оскаржено до Апеляційного суду в Донецькій області через Амвросіївський районний суд протягом десяти днів після його проголошення.
СуддяВ.Р. Ладе