ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
і м е н е м У к р а ї н и
04 лютого 2014 рокусправа № 808/3618/13-а
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Баранник Н.П.
суддів: Малиш Н.І. Щербака А.А.
за участю секретаря судового засідання: Фірсік Д.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Дніпропетровську апеляційну скаргу фізичної особи - підприємця ОСОБА_1
на постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 06 червня 2013 року у справі № 808/3618/13-а за адміністративним позовом Управління Пенсійного фонду України в м. Енергодарі Запорізької області до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 про стягнення боргу, -
ВСТАНОВИВ:
У квітні 2013 року до суду звернулося Управління Пенсійного фонду України в м. Енергодарі Запорізької області (далі позивач) з позовом про стягнення з фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (далі відповідачка) 1322,40 грн. заборгованості зі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
В обґрунтування позову зазначено, що відповідачка є платником страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України. Відповідачка перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в м. Енергодарі Запорізької області та має перед УПФУ заборгованість зі сплати страхового внеску на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування у розмірі 1 322,40 грн., яка виникла у зв'язку із несплатою у встановлені законом строки самостійно нарахованого єдиного податку.
Постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 06 червня 2013р. у справі № 808/3618/13-а позовні вимоги було задоволено, стягнуто з відповідача на користь позивача заборгованість зі сплати страхового внеску на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування у розмірі 1 322,40 грн..
Не погодившись із прийнятим судовим рішенням, відповідачка подала апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить постанову суду першої інстанції скасувати.
В судове засідання апеляційної інстанції представники сторін не з'явились, про час та місце слухання справи повідомлялися належним чином, тому, відповідно до ст. 41 КАС України, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість постанови суду в межах доводів апеляційної скарги і заявлених позовних вимог, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає, виходячи з наступного.
Судом першої інстанції встановлено, що, відповідачка 20.12.2007р. зареєстрована Виконавчим комітетом Енергодарської міської ради Запорізької області як фізична особа-підприємець за адресою: АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1.
Відповідно до ст. 14 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-ІV (далі - Закон № 1058-ІV), платниками страхового внеску є страхувальники, які обрали особливий спосіб оподаткування - фіксований податок, єдиний податок та фіксований (сільськогосподарський податок), та набувають статусу платників страхових внесків до Пенсійного фонду з дня взяття їх на облік.
Згідно п. 6 ч. 2 ст. 17 Закону №1058, страхувальник зобов'язаний перераховувати, обчислювати та сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески до Пенсійного фонду України.
Відповідачка у справі є платником страхового внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування і знаходиться на обліку в Управлінні пенсійного фонду України в м. Енергодарі Запорізької області.
Відповідно до Розрахунку заборгованості по страховим внескам до УПФУ в м. Енергодарі Запорізької області за відповідачкою рахується недоїмка станом на 29.03.2013р. зі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування у розмірі 1 322,40 грн..
Відповідно до ч. 6 ст. 20 Закону №1058, страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду.
Відповідачем суму страхового внеску у визначений законодавством термін у повному обсязі сплачено не було. Матеріали справи не містять доказів протилежного.
Згідно п. 2.1 Інструкції «Про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України», затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України 19.12.2003 № 21-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.01.2004 за № 64/8663 (далі - Інструкція), відповідач є страхувальником, який обрав особливий спосіб оподаткування - фіксований податок, єдиний податок та фіксований (сільськогосподарський податок), а отже має статус платника страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України.
Розділом 5 п. 5.8 вищезазначеної Інструкції визначено страхові внески, які підлягають сплаті із сум виплат (доходу) за період з дня виникнення у страхувальника зобов'язання щодо взяття на облік як платника страхових внесків до дня його реєстрації в органах Пенсійного фонду, сплачуються (стягуються) на загальних підставах відповідно до вимог цієї Інструкції за весь зазначений період.
Відповідно до розділу 5 п. 5.9. Інструкції, обчислення страхових внесків органами Пенсійного фонду здійснюється на підставі складених актів перевірки правильності нарахування та сплати страхових внесків, звітності, що подається страхувальником, бухгалтерських та інших документів, що підтверджують суму заробітної плати (доходу), на які нараховуються страхові внески. Обчислення органами Пенсійного фонду сум страхових внесків за минулі періоди провадиться, виходячи з розміру страхового внеску, що діяв на день нарахування виплат (доходу).
У відповідності до положень п. 5.10.1., п. 5.10.2. особи, зазначені в п. 2.1 цієї Інструкції особи, сплачують страхові внески в розмірі, установленому в договорі про добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування але не менше мінімального розміру страхового внеску за кожний місяць до 20-го числа місяця, наступного за останнім календарним днем попереднього кварталу. Сплата страхових внесків за попередні періоди здійснюється однією сумою протягом 10 днів з моменту підписання договору про добровільну участь. При цьому сума сплачених страхових внесків за кожний місяць не може бути меншою за мінімальний страховий внесок.
Згідно картки особового рахунку громадянина-підприємця (фізичної особи), яка обрала особливий спосіб оподаткування - єдиний податок, сума заборгованості (недоїмка) зі сплати страхового внеску у відповідача станом на 10.05.2013 становить 1 322,40 грн..
Згідно ст. 1 Закону № 1058-ІV страхові внески - кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше; надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до ч. 12 ст. 20 Закону № 1058-ІV, страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків.
Частиною 15 статті 106 Закону № 1058-ІV передбачено,що строк давності щодо стягнення недоїмки, пені та штрафів не застосовується.
Суд вірно зазначив, і колегія суддів погоджується з його висновком, щодо того, що існуючі вимоги про сплату боргу на час звернення до суду є узгодженими, компетентним органом або судом не скасовані. Крім того, відповідачкою самостійно визначено та надано до органу Пенсійного фонду України звіт про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованих внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, що підлягали сплаті у період 2010р..
Згідно п. 8.3 розділу 8 Інструкції вимога вважається надісланою (врученою) фізичній особі, якщо її вручено особисто такій фізичній особі або її законному представникові чи надіслано листом на її адресу за місцем проживання або останнього відомого місця її знаходження з повідомленням про вручення за порядком оформлення зазначених поштових відправлень, установленим Кабінетом Міністрів України. У разі коли неможливо вручити страхувальнику вимогу поштою у зв'язку з його відсутністю за місцезнаходженням (відсутністю службових осіб страхувальника за його місцезнаходженням), відмовою службових осіб страхувальника прийняти вимогу, вимога вважається врученою страхувальнику у день, зазначений поштовою службою в повідомленні про вручення із зазначенням причин невручення.
Відповідно до ч. 1 ст. 11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Оскільки відповідач жодним належним доказом не спростувала тих обставин, на які посилався у позові позивач, не оскаржила у судовому порядку існуючу вимогу позивача, суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку про необхідність задоволення позовних вимог.
Мотивація та докази, наведені у апеляційній скарзі, не дають колегії суддів підстав для постановлення висновків, які б спростовували правову позицію суду першої інстанції, а тому апеляційну скаргу відповідача слід залишити без задоволення, а оскаржену постанову суду першої інстанції - без змін.
Керуючись п.1 ч.1 ст. 198, ст.ст. 200, 205, 206 КАС України, суд, -
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 - залишити без задоволення.
Постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 06 червня 2013р. у справі № 808/3618/13-а - залишити без змін.
Ухвала Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена в порядку та строки, визначені ст. 212 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий: Н.П. Баранник
Суддя: Н.І. Малиш
Суддя: А.А. Щербак