КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа: № 22-а-22775/08 Головуючий у 1-й інстанції: Кочан В.М.
Суддя-доповідач: Ізмайлова Т.Л.
ПОСТАНОВА
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"15" липня 2009 р.
15 липня 2009 року м. Київ
Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді Ізмайлової Т.Л.
суддів Умнової О.В., Шостака О.О.
при секретарі Горяіновій Н.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Києві апеляційну скаргу Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 22.04.2008 року по справі за позовом ОСОБА_2 до Головного управління соціального захисту населення у м. Києві, Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И Л А :
ОСОБА_2 звернулась до Окружного адміністративного суду м. Києва з адміністративним позовом до Головного управління соціального захисту населення у м. Києві, Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про визнання протиправними дій, зобов'язання зробити перерахунок та виплатити недоотриману суму щорічної одноразової допомоги відповідно до ст.12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» за 2005-2007 роки.
Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 22.04.2008 року позовні вимоги задоволено частково: зобов'язано Головне управління соціального захисту населення у м. Києві, Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат здійснити виплату заборгованості з грошової виплати до 05 травня в розмірі 1068 гривень.
Не погоджуючись з судовим рішенням, Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати незаконну, на їх думку, постанову суду першої інстанції та постановити нову про відмову в задоволенні позову повністю. В своїй апеляційній скарзі апелянт посилається на незаконність, необґрунтованість та необ'єктивність оскаржуваного рішення, неповне з'ясування всіх обставин, що мають значення для вирішення справи, порушення судом норм матеріального та процесуального права, що є підставою для його скасування.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів знаходить, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень (ч. 1 ст. 2 КАС України).
Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_2 являється вдовою військовослужбовця та учасником війни, що підтверджується посвідченням серії Г № 354712 від 05.03.2005 року.
Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат виплатив позивачці щорічну грошову допомогу до 5-го травня, як вдові військовослужбовця та учаснику війни в 2003 році - 90 грн., 2004 році - 120 грн., 2005 році - 130 грн., в 2006 році - 130 грн., 2007 році - 150 грн.
Позивачка вважає, що вона отримувала допомогу значно нижчу, ніж це передбачено ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», у зв'язку з чим звернулась до суду за захистом своїх прав, порушених неправомірними діями відповідача.
Суд першої інстанції в оскаржуваному рішенні прийшов до висновку про необхідність відмови в задоволенні позовних вимог за 2003-2006 роки, оскільки позивачкою пропущені строки звернення до суду за захистом своїх прав.
Апеляційна інстанція повністю погоджується з такими висновками суду першої інстанції з огляду на наступне.
Відповідно до ст. 99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Таким чином, правовий припис «в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого законом» означає, що позов має подаватися лише в тих межах часу, які встановлені законом. Крім того, можливість захисту прав та інтересів залежить від дотримання строків, встановле них на цей випадок законом.
За частиною 1 ст. 100 КАС України, пропущення строку звернення до адміністративного суду є підставою для відмови у задоволенні адміністративного позову за умови, якщо на цьому наполягає одна із сторін.
При розгляді справи судом першої інстанції Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат було заявлено клопотання про застосування наслідків порушення строків звернення до адміністративного суду в частині позовних вимог щодо стягнення недоотриманих сум допомоги за 2003 - 2006 роки.
Апеляційна інстанція вважає, що ОСОБА_2 отримувала грошову допомогу в 2003 - 2006 роках, тобто знала про порушення свого права на отримання допомоги в розмірі, зазначеному в позові на момент отримання такої допомоги. Проте до суду позивачка звернулась лише 24.01.2008 року - після сплину більш ніж п'яти років з моменту порушення її прав.
Таким чином, позов ОСОБА_2 в частині стягнення недоотриманої суми щорічної одноразової допомоги до 5-го Травня за 2003-2006 роки не підлягає задоволенню в зв'язку з пропуском позивачем процесуальних строків звернення до суду з даними вимогами.
Що стосується стягнення недоплаченої щорічної разової грошової допомоги за 2007 рік, колегія суддів не приймає позицію суду першої інстанції і погоджується з доводами апелянта з огляду на наступне.
Згідно ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», щорічно до 5 травня учаснику війни, виплачується разова грошова допомога у розмірі трьох мінімальних пенсій за віком.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 18.02.2004 року № 177 «Про забезпечення щорічної виплати разової грошової допомоги, передбаченої Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» Міністерство фінансів і Державне казначейство України забезпечують щороку виділення коштів для виплати вказаної допомоги, у розмірах, встановлених законом України «Про Державний бюджет України на 2007 рік»
Відповідно до ст. 95 Конституції України виключно законом про Державний бюджет України визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків.
Фінансування зазначеної допомоги здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.
Окрім цього, статтею 23 Бюджетного кодексу України передбачено, що управління праці та соціального захисту населення може здійснювати з бюджету будь-які бюджетні зобов'язання та платежі лише за наявності відповідного бюджетного призначення, які встановлюються Законом про Державний бюджет чи рішення про місцевий бюджет.
Згідно ч.5 ст. 51 Бюджетного кодексу України розпорядники бюджетних коштів беруть бюджетні зобов'язання та проводять видатки тільки в межах бюджетних асигнувань, встановлених кошторисами.
Законами України «Про Державний бюджет України» на 2007 рік зупинено дію положень Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» в частині визначення розміру виплат щорічної разової грошової допомоги та встановлений інший розмір такої виплати, виходячи із обсягу видатків, виділених на цю мету при формуванні показників Державного бюджету.
Згідно з рішенням Конституційного суду України від 09.07.2007 року за № 6-рп визнано неконституційними деякі положення Законів України «Про державний бюджет на 2007 рік», зокрема п. 13 ст. 71 зазначеного Закону, яким було призупинено дію ст. 12, 13, 14 та 15 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» в частині виплати компенсацій і допомоги у розмірах відповідно до мінімальної пенсії за віком.
Однак, як вбачається з матеріалів справи позивачці була виплачена разова допомога згідно Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» - в квітні 2007 року, тобто до ухвалення Конституційним судом України рішення про неконституційність положень деяких статей Закону України « Про Державний бюджет на 2007 рік»
Таким чином, відповідач діяв відповідно до чинного законодавства, в зв'язку з чим відсутня в його діях протиправність.
Згідно зі ст. 198 ч.1 п. 4 та ст. 202 КАС України суд апеляційної інстанції скасовує постанову суду першої інстанції та приймає нове рішення, якщо встановить порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду дійшла висновку про необхідність часткового скасування постанови Окружного адміністративного суду м. Києва від 22.04.2008 року про визнання протиправними дій, зобов'язання зробити перерахунок та виплатити недоотриману суму щорічної одноразової допомоги відповідно до ст.12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» за 2003-2007 роки та постановлення нового рішення.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.196, 198, 202, 205 та 207 КАС України, колегія суддів,
П О С Т А Н О В И Л А:
Апеляційну скаргу Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат - задовольнити.
Постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 22.04.2008 року в частині задоволення позовних вимог ОСОБА_2 про зобов'язання Головного управління соціального захисту населення у м. Києві, Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат здійснити перерахунок та виплатити недоотриману суму щорічної допомоги до 5 Травня за 2007 рік - скасувати та постановити нову, якою в задоволенні позовних вимог ОСОБА_2 про зобов'язання Головного управління соціального захисту населення у м. Києві, Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат здійснити виплату заборгованості з грошової виплати до 05 травня в розмірі 1068 гривень - відмовити.
Постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 22.04.2008 року в частині стягнення недоплаченої грошової допомоги, як учаснику війни за період 2003-2006 років - залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом одного місяця шляхом подачі касаційної скарги до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя
Судді
Повний текст постанови виготовлено та підписано 20.07.2009 року.