АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА
іменем України
25 грудня 2006 року. м. Луцьк
Колегія суддів судової палати в цивільних справах апеляційного суду Волинської області в складі головуючого судді Расевича СІ., суддів Русинчука М.М. та Здрилюк О.І. при секретарі Царук О.В. розглянула у відкритому судовому засіданні справу за позовом закритого акціонерного товариства „Акціонерний комерційний промислово-інвестиційний банк" до ОСОБА_1 про стягнення боргу за апеляційною скаргою відповідача ОСОБА_1 на рішення Луцького міськрайонного суду Волинської області від 2 жовтня 2006 року.
Особи, які беруть участь у справі: позивач - закрите акціонерне товариство „Акціонерний комерційний промислово-інвестиційний банк" (далі ЗАТ);
представники позивача - Бойко Юрій Володимирович, Дорошкевич Василь Борисович; відповідач - ОСОБА_1; представник відповідача - ОСОБА_2;
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на стороні відповідача - селянське (фермерське) господарство „Граніт" (далі - СФГ); представник третьої особи - Роговський Сергій Миколайович.
Колегія суддів
встановила:
Рішенням Луцького міськрайонного суду Волинської області від 2 жовтня 2006 року позов задоволено.
Постановлено стягнути з ОСОБА_1 в користь закритого акціонерного товариства „Акціонерний комерційний промислово-інвестиційний банк" 598177, 13 грн. боргу та 1730 грн. судових витрат.
В апеляційній скарзі відповідач ОСОБА_1., покликаючись на неправильне застосування судом норм матеріального права, невідповідність висновків суду фактичним обставинам справи, просить скасувати рішення та ухвалити нове про закриття провадженш; у справі.
Апеляційна скарга підлягає відхиленню з таких підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що 24 січня 2005 року між позивачем і СФГ „Граніт" укладений кредитний договір про надання кредиту останньому в сумі 550000 грн. з терміном погашення до 23 січня 2006 року з відсотковою ставкою 22% річних від суми щоденного залишку заборгованості (а. с. 7-10).
В забезпечення виконання вказаного зобов'язання між ЗАТ та ОСОБА_1 24 січня 2005 року укладений договір поруки НОМЕР_1, згідно якого останній виступив поручителем боржника по кредитному договору (а. с. 11).
Справа № 22ц-1095/06 Головуючий в 1 інстанції Кихтюк P.M.
Категорія - спори, що виникають із договорів позики, Доповідач Расевич СІ.
кредиту, банківського кредиту
Відповідно до ст. 1054 ЦК України за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов'язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов'язується повернути кредит та сплатити проценти.
Згідно статей 553 і 554 ЦК України за договором поруки поручитель поручається перед кредитором боржника за виконання ним свого обов'язку. Поручитель відповідає перед кредитором за порушення зобов'язання боржником. У разі порушення боржником зобов'язання, забезпеченого порукою, боржник і поручитель відповідають перед кредитором як солідарні боржники, якщо договором поруки не встановлено додаткову (субсидіарну) відповідальність поручителя. Поручитель відповідає перед кредитором у тому ж обсязі, що і боржник, включаючи сплату основного боргу, процентів, неустойки, відшкодування збитків, якщо інше не встановлено договором поруки.
Як вбачається з матеріалів справи СФГ „Граніт" отримало від позивача кредит в сумі 550000 грн. з датою повернення 23 січня 2006 року, проте сума кредиту позичальником не поверталася.
Крім того, станом на 26 квітня 2006 року СФГ „Граніт" має заборгованість по сплаті відсотків в сумі 37293,24 грн., чим порушило п. 3.4 укладеного кредитного договору, за яким зобов'язувалось сплачувати банку відсотки за користування кредитом в останній робочий день поточного місяця.
Отже, позичальник зобов'язаний відповідно до ті. 5.3 кредитного договору сплатити за несвоєчасну сплату процентів за користування кредитом пеню, яка обчислюється від суми простроченого платежу у розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, що діє у період прострочення в сумі 10306,85 грн.
З матеріалів справи вбачається, що згідно рішення господарського суду Волинської області від 11 травня 2006 року, залишеним без змін ухвалою Львівського апеляційного господарського суду від 5 вересня 2006 року, з боржників - СФГ „Граніт", СГТзОВ „Бого-люби", ВАТ „Волиньагрохім" солідарно в користь ЗАТ стягнуто 598177,13 грн. боргу.
Із договору поруки НОМЕР_1 укладеного 24 січня 2005 року між ЗАТ і відповідачем ОСОБА_1 вбачається, що останній зобов'язався перед банком відповідати по зобов'язаннях відповідача СФГ „Граніт" в повному обсязі, а саме за повернення кредиту, виплату відсотків за користування ним, за сплату неустойки, комісійної винагороди, а також за відшкодування збитків, завданих кредитору невиконанням або неналежним виконанням боржником умов кредитного договору. Договір поруки діє до повного виконання обов'язків боржника по кредитному договору (а.с. 11).
Отже, суд першої інстанції вірно прийшов до висновку про солідарну відповідальність СФГ „Граніт" та відповідача ОСОБА_1 перед ЗАТ.
Відповідно до ч. 4 ст. 559 ЦК України порука припиняється після закінчення строку, встановленого в договорі поруки. У разі, якщо такий строк не встановлено, порука припиняється, якщо кредитор протягом шести місяців від дня настання строку виконання основного зобов'язання не пред'явить вимоги до поручителя.
Тому судом першої інстанції вірно не взято до уваги посилання відповідача ОСОБА_1 на припинення поруки, оскільки воно не ґрунтуються на вимогах закону.
Таким чином, суд першої інстанції, врахувавши відсотки за користування кредитом та пеню по несплачених відсотках вірно стягнув вищезазначену суму боргу з відповідача ОСОБА_1 на користь ЗАТ.
Інші доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду, наведених у рішенні.
Рішення постановлене з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст.ст. 307, 308, 314 ЦПК України, колегія суддів -
ухвалила:
Апеляційну скаргу відповідача ОСОБА_1 відхилити, а рішення Луцького міськрайонного суду Волинської області від 2 жовтня 2006 року в даній справі залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення але може бути оскаржена шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до судової палати у цивільних справах Верховного Суду України протягом двох місяців з дня набрання нею законної сили.
Головуючий