Крижопільський районний суд Вінницької області
2/134/24/2014
Справа № 134/2678/13-ц
Р І Ш Е Н Н Я
Іменем України
26 лютого 2014 року Крижопільський районний суд
Вінницької області
в складі: головуючого-судді: Питель С. М.
з участю секретаря:Баденюк О. І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Крижопіль справу за позовом ОСОБА_2 до Городківської сільської ради, відділілу держземагенства у Крижопільському районі, про визнання права власності на земельну частку (пай),
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_2 звернулася до суду з позовом до Городківської сільської ради, відділілу держземагенства у Крижопільському районі, про визнання права власності на земельну частку (пай). Посилаючись на те, що вона з червня 1996 року була прийнята на роботу в КСП - агрофірма "Колос" с. Городківка, Крижопільського району та в члени КСП, яке було реорганізовано в СТОВ "Городківське", де працювала безперервно по жовтень 1997 року, з членів КСП не виходила і була членом КСП до 22.02.2000 року.
В 1996 році як новоприбувшого члена КСП - агрофірма "Колос" с. Городківка, повинні були включити в додаткові списки членів КСП для отримання земельної частки (паю) з земель колективної власності.
27 лютого 1996 року КСП - Агрофірма "Колос" с. Городківка, Крижопільського району, Вінницької області отримали Державний акт на право колективної власності на землю який затверджено 5 сесією 22 скликання Городківської сільської ради.
Однак вона помилково не була включена до списку громадян - членів колективного сільськогосподарського підприємства, які мають право на земельну частку /пай/.
Вважає, що вона має право на земельну частку /пай/ в даному господарстві, оскільки на момент прийняття Указу Президента України від 08.08.1995 року «Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам та організаціям» вона була членом даного господарства і мала право на земельну частку /пай/.
Просить, визнати за нею право на земельну частку /пай/ на території Городківської сільської ради Крижопільського району у розмірі 2,1га.
Позивачка в судове засідання не з'явилася, направила заяву, в якій просила справу розглядати у її відсутності, позовні вимоги підтримала.
Представник Городківської сільської ради в судове засідання не з'явився, направив заяву, в якій просив розглянути справу без його участі, при вирішенні справи поклався на думку суду.
Представник відділу Держземагентства у Крижопільському районі в судове засідання не з'явився, направив заяву де позов не визнають, та просив справу розглянути без його участі, просять у зпдоволені позовних вимог відмовити.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивачка з червня 1996 року працювала та була членом КСП -агрофірма "Колос", який пізніше було реорганізовано в СТОВ "Городківське".
27 лютого 1996 року СП - агрофірма "Колос" отримали Державний акт на право колективної власності на землю, який затверджено 5 сесією 22 скликання Городківської сільської ради.
На час проведення розпаювання землі, позивач залишалась членом колективного сільськогосподарського підприємства, тому мала право на земельну частку /пай/ та повинна була бути включена до списку осіб, які мають право на земельну частку /пай/, та отримати земельний пай у натурі, проте її до списку не було включено та Сертифікат на право на земельну частку /пай/ вона не отримала. На момент розпаювання земельна частка /пай/ в натурі виділялася в розмірі - 2,1 умовних кадастрових гектарів.
Відповідно до п. 2 Указу Президента України від 08 серпня 1995 року № 720/95 «Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям», право на земельну частку /пай/ мають члени колективного сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарського кооперативу, сільськогосподарського акціонерного товариства, в тому числі пенсіонери, які раніше працювали в ньому і залишаються членами зазначеного підприємства, кооперативу, товариства, відповідно до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю.
В ч. 1 ст. 1 Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток /паїв/» від 05 червня 2003 року № 899-1V, вказується, що право на земельну частку /пай/ мають колишні члени колективних сільськогосподарських підприємств, сільськогосподарських кооперативів, сільськогосподарських акціонерних товариств, у тому числі створених на базі радгоспів та інших державних сільськогосподарських підприємств, а також пенсіонери з їх числа, які отримали сертифікати на право на земельну частку (пай) у встановленому законодавством порядку. Також ч. 3 ст. 1 цього ж Закону передбачено, що право особи на земельну частку /пай/ може бути встановлено в судовому порядку.
Відповідно до п. 3 Порядку організації робіт та методики розподілу земельних часток /паїв/, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04 лютого 2004 року № 122, у разі виявлення після розробки проекту факту невключення одного чи кількох громадян, які отримали сертифікати на право на земельну частку/пай/ у встановленому законодавством порядку, спадкоємців права на земельну частку/пай/, посвідченого сертифікатом, інших громадян та юридичних осіб України, які відповідно до законодавства набули право на земельну частку /пай/, до списку власників земельних часток /паїв/, на підставі якого був складений проект, сільська, селищна, міська рада чи райдержадміністрація може прийняти рішення (розпорядження) про: коригування проекту землевпорядною організацією з метою забезпечення громадян необхідною кількістю земельних ділянок (на підставі відповідного договору); надання зазначеним громадянам земельних ділянок із земель запасу чи резервного фонду у розмірі відповідної земельної частки/паю/. У разі неприйняття сільською, селищною, міською радою чи райдержадміністрацією рішення (розпорядження) щодо коригування проекту або надання таких ділянок із земель запасу чи резервного фонду питання вирішується у судовому порядку.
Відповідно до постанови Пленуму Верховного Суду України від 16 квітня 2004 року № 7 «Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ», - невнесення до списку осіб, які мають право на земельну частку /пай/ особи, яка є членом КСП, не може позбавити її права на земельну частку /пай/. При неможливості надати такій особі земельну частку /пай/ з колекстивної власності через відсутність необхідної для цього землі остання відповідно до п. 7 Указу Президента України від 08 серпня 1995 року «Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям» має бути надана із земель запасу.
За таких обставин, суд вважає, що у позивачки виникло право на земельну частку /пай/.
На підставі Указу Президента України від 08.08.1995 року, № 720, "Про порядок паювання земель переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам та організаціям ", керуючись, ст.ст. 208, 209, 212-215ЦПК України, суд, -
В И Р І Ш И В :
Позов задовольнити.
Визнати за ОСОБА_2 право на земельну частку /пай/ у розмірі 2,1 умовних кадастрових гектари в землях запасу на території Городківської сільської ради Крижопільського району, Вінницької області.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом 10 днів.
Суддя