ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
_________________________________________________
__________________________________________________________________________________
10002, м.Житомир, майдан Путятинський, 3/65 тел.(8-0412) 48-16-02
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"18" листопада 2008 р. Справа № 16/193
Житомирський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого судді
суддів:
при секретарі ,
за участю представників сторін:
від позивача: Гетьман В. М. - сільський голова;
від відповідача: Степанчук С.О. (довіреність №924 від 18.11.2008р.), Чопівська Л. С. (довіреність № 855 від 21.10.2008р.) - була присутня в судових засіданнях 21.10.2008р. та 04.12.2008р.;
від прокуратури: Мельник О.П. (посвідчення №90),
Вихристюк О. Л. (посвідчення № 1) - була присутня 21.10.2008р.,
Сич Ю.М. (посвідчення №52) - був присутній 04.11.2008р.;
згідно зі ст.30 ГПК України брав участь в судовому процесі спеціаліст управління з контролю за використанням та охороною земель у Житомирській області (Житомирської облдержземінспекції): Ковальчук А. А.,
розглянувши апеляційне подання першого заступника прокурора Житомирської області
на рішення господарського суду Житомирської області
від "17" квітня 2008 р. у справі № 16/193 (суддя Гансецький В.П.)
за позовом прокурора Андрушівського району в інтересах держави в особі Нехворощанської сільської ради
(с. Нехворощ Андрушівського району Житомирської області)
до державного підприємства "Попільнянське лісове господарство" (смт. Попільня Житомирської області)
про стягнення заподіяної шкоди в сумі 1 667, 20 грн. та зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
У березні 2008 року прокурор Андрушівського району в інтересах держави в особі Нехворощанської сільської ради звернувся до господарського суду Житомирської області з позовом про стягнення з державного підприємства "Попільнянське лісове господарство" на користь Нехворощанської сільської ради заподіяної шкоди у сумі 1 667,20 грн. внаслідок зняття ґрунтового покриву на земельній ділянці у зв"язку із самовільним розробленням підприємством кар"єру по видобуванню корисних копалин в кварталі №101, площею 0,1795 га, глибиною 1,5 м на земельній ділянці, що належить підприємству на підставі державного акта на право постійного користування земельною ділянкою від 08 червня 2007 року, та зобов'язання ДП "Попільнянське лісове господарство" здійснити рекультивацію цієї земельної ділянки.
Рішенням господарського суду Житомирської області від 17 квітня 2008 року у справі №16/193 припинено провадження у справі в частині вимог про зобов'язання відповідача здійснити рекультивацію земельної ділянки.
В решті позову відмовлено.
Не погоджуючись із прийнятим рішенням, перший заступник прокурора Житомирської області вніс апеляційне подання, в якому просить скасувати зазначене рішення та прийняти нове рішення про задоволення позову, посилаючись на порушення норм матеріального права.
В апеляційному поданні перший заступник прокурора Житомирської області вказує, що в порушення вимог ст.168 Земельного кодексу України ДП "Попільнянське лісове господарство" проведено роботи по зняттю, перенесенню ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу управління з контролю за використанням та охороною земель у Житомирській області і самовільно розроблено кар'єр по видобуванню корисних копалин в кварталі №101, площею 0,1795 га, глибиною 1,5 м на земельній ділянці, що належить підприємству на підставі державного акта на право постійного користування земельною ділянкою від 08 червня 2007 року.
Прокурор вважає, що ДП "Попільнянське лісове господарство" повинно було отримати спеціальний дозвіл на зняття родючого шару ґрунту і лише в подальшому за погодженням з Нехворощанською сільською радою та управлінням охорони навколишнього природного середовища, як того вимагає ч.2 ст.23 Кодексу України "Про надра", проводити видобуток корисних копалин місцевого значення загальною глибиною розробки до двох метрів.
Не погоджуючись з судовим рішенням в частині припинення провадження у справі щодо вимог здійснити рекультивацію земельної ділянки, прокурор звертає увагу на недоведеність відповідачем факту проведення рекультивації землі, оскільки відповідно до ст.52 Закону України "Про охорону земель" рекультивація земельних ділянок проводиться на підставі проекту.
Позивач у письмовому відзиві на апеляційне подання зазначає про його обґрунтованість.
Відповідач у письмовому відзиві на апеляційне подання зазначає про необґрунтованість доводів, викладених у поданні.
Прокурори в судовому засіданні апеляційне подання підтримують.
Представник позивача в засіданні суду вважає доводи апеляційного подання обґрунтованими, у зв"язку з чим просить його задовольнити, а судове рішення - скасувати.
Представники відповідача в засіданні суду проти апеляційного подання заперечують, просять залишити його без задоволення, а судове рішення - без змін.
Заслухавши прокурорів, представників сторін та спеціаліста Житомирської облдержземінспекції, дослідивши матеріали справи, доводи апеляційного подання, колегія суддів вважає, що подання є обґрунтованим і підлягає задоволенню.
При цьому виходить з наступного.
Відмовляючи в задоволенні позову в частині стягнення 1 667,20 грн. заподіяної шкоди, місцевий господарський суд виходив з того, що ДП "Попільнянське лісове господарство" проводилось видобування корисних копалин місцевого значення (піску) глибиною до 1,5 м для власних потреб, що не суперечить Кодексу України "Про надра".
Припиняючи провадження у справі за відсутністю предмета спору на підставі п.1-1 ч.1 ст.80 Господарського процесуального кодексу України в частині вимог про зобов"язання відповідача здійснити рекультивацію земельної ділянки, суд першої інстанції зазначив про проведення рекультивації земельної ділянки, де видобувався пісок, згідно акта від 10 квітня 2008 року.
Проте з такими висновками погодитись не можна, виходячи з наступного.
Згідно державного акта на право постійного користування земельною ділянкою серії ЯЯ №071903 від 08 червня 2007 року (а.с.5) державному підприємству "Попільнянське лісове господарство" Житомирським обласним управлінням лісового господарства на підставі розпорядження голови Андрушівської райдержадміністрації №83 від 15 лютого 2007 року надано в постійне користування для ведення лісового господарства земельну ділянку дільниці №1,3 загальною площею 813,5784 га, яка розташована на території Нехворощанської сільської ради.
Житомирською облдержземінспекцією управління з контролю за використанням та охороною земель у Житомирській області проведена перевірка державного підприємства "Попільнянське лісове господарство" на предмет дотримання вимог земельного законодавства, в результаті якої виявлено, що відповідачем здійснено розробку кар'єру для видобутку піску площею 0,020 га., глибиною орієнтовно 1,5 м на території Нехворощанської сільської ради, за наслідками якої складено акт від 29 вересня 2007 року (а.с.8).
Житомирською облдержземінспекцією управління з контролю за використанням та охороною земель у Житомирській області проведено обстеження земельної ділянки на території Нехворощанської сільської ради Андрушівського району за межами населеного пункту у зв'язку з зняттям ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту), в результаті якого встановлено, що на момент обстеження відповідачем використовується земельна ділянка площею 0,1795 га., яка належить до земель лісового фонду, на якій відповідачем здійснюється видобуток піску, відкрита розробка глибиною близько 1,5 м. За результатами обстеження складено відповідний акт від 16 жовтня 2007 року (а.с.6).
Відповідно до Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 25 липня 2007 року №963, спеціалістами управління з контролю за використанням та охороною земель у Житомирській області проведено розрахунок заподіяної шкоди в результаті зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту), розмір якої становить 1 667,20 грн.
Згідно з п."ї" ст.15 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" місцеві ради несуть відповідальність за стан навколишнього природного середовища на своїй території і в межах своєї компетенції, зокрема, здійснюють контроль за додержанням законодавства про охорону навколишнього природного середовища.
Аналогічну норму містить п.п.1 п. "б" ч.1 ст.33 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні".
Відповідно до ч.2 ст.3 Земельного кодексу України земельні відносини, що виникають при використанні надр, лісів, вод, а також рослинного і тваринного світу, атмосферного повітря, регулюються цим Кодексом, нормативно-правовими актами про надра, ліси, води, рослинний і тваринний світ, атмосферне повітря, якщо вони не суперечать цьому Кодексу.
Ст.168 Земельного кодексу України передбачено, що ґрунти земельних ділянок є об'єктом особливої охорони.
Власники земельних ділянок та землекористувачі не мають права здійснювати зняття та перенесення ґрунтового покриву земельних ділянок без спеціального дозволу органів, що здійснюють державний контроль за використанням та охороною земель.
При здійсненні діяльності, пов'язаної з порушенням поверхневого шару ґрунту, власники земельних ділянок та землекористувачі повинні здійснювати зняття, складування, зберігання поверхневого шару ґрунту та нанесення його на ділянку, з якої він був знятий (рекультивація), або на іншу земельну ділянку для підвищення її продуктивності та інших якостей.
Порядок видачі та анулювання спеціальних дозволів на зняття та перенесення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) земельних ділянок (далі - Порядок) затверджено наказом Державного комітету України по земельних ресурсах №1 від 04 січня 2005 року. Вимоги зазначеного Порядку є обов'язковими для власників земельних ділянок та землекористувачів, діяльність яких пов'язана з порушенням поверхневого (родючого) шару ґрунту.
Відповідно до п.3.1 Порядку власники земельних ділянок та землекористувачі, які проводять гірничодобувні, геологорозвідувальні, будівельні та інші роботи, зобов'язані отримати дозвіл на зняття та перенесення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) земельної ділянки, якщо це призводить до порушення поверхневого (родючого) шару ґрунту.
Згідно з п."и" ч.1 ст.211 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи несуть цивільну, адміністративну або кримінальну відповідальність, зокрема, за невиконання умов знімання, збереження і нанесення родючого шару ґрунту.
П.8 ч.2 ст.16 Цивільного кодексу України передбачено, зокрема, що одним із способів захисту цивільних прав та інтересів є відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди.
Проте, відмовляючи в задоволенні позовних вимог про стягнення з відповідача 1 667,20 грн. заподіяної шкоди, місцевий господарський суд не звернув уваги на вищевказані вимоги законодавства.
Щодо позовних вимог про зобов'язання ДП "Попільнянське лісове господарство" здійснити рекультивацію земельної ділянки слід зазначити наступне.
Відповідно до ч.1 ст.166 Земельного кодексу України рекультивація порушених земель - це комплекс організаційних, технічних і біотехнологічних заходів, спрямованих на відновлення ґрунтового покриву, поліпшення стану та продуктивності порушених земель.
Ч.ч.1,2 ст.52 Закону України "Про охорону земель" передбачено, що рекультивації підлягають землі, які зазнали змін у структурі рельєфу, екологічному стані ґрунтів і материнських порід та в гідрологічному режимі внаслідок проведення гірничодобувних, геологорозвідувальних, будівельних та інших робіт.
При проведенні гірничодобувних, геологорозвідувальних, будівельних та інших робіт, пов'язаних з порушенням ґрунтового покриву, відокремлена ґрунтова маса підлягає зняттю, складуванню, збереженню та перенесенню на порушені або малопродуктивні земельні ділянки відповідно до робочих проектів з рекультивації порушених земель та підвищення родючості ґрунтів.
Таким чином, рекультивацію земельної ділянки необхідно здійснювати на підставі робочого проекту землеустрою, виготовленого організацією, яка має ліцензію на проведення відповідних робіт.
Враховуючи вищевикладене, висновок місцевого господарського суду про проведення рекультивації земельної ділянки, де видобувався пісок, не відповідає обставинам справи, а акт від 10 квітня 2008 року про проведення рекультивації не є належним та допустимим доказом на підтвердження цього факту.
Доводи відповідача про те, що на земельній ділянці проводились відновлювальні роботи не можуть бути підставою для припинення провадження у справі в частині вимог про зобов'язання відповідача здійснити рекультивацію земельної ділянки, оскільки така має бути проведена у відповідності до вимог чинного законодавства.
Отже, позов прокурора є обґрунтованим і підлягає задоволенню
За таких обставин рішення господарського суду Житомирської області від 17 квітня 2007 року у справі №16/193 підлягає скасуванню.
Керуючись ст.ст. 101,103-105 Господарського процесуального кодексу України, Житомирський апеляційний господарський суд
ПОСТАНОВИВ:
1. Апеляційне подання першого заступника прокурора Житомирської області задовольнити.
2. Рішення господарського суду Житомирської області від 17 квітня 2008 року у справі №16/193 скасувати.
Прийняти нове судове рішення.
Позов задовольнити.
Стягнути з державного підприємства "Попільнянське лісове господарство" (Житомирська область, смт. Попільня, вул.Б.Хмельницького,61 р/р 26005001411001 в АТ "Індексбанк" МФО 311755, ідентифікаційний код 13549845):
- на користь Нехворощанської сільської ради (Житомирська область, Андрушівський район, с.Нехворощ, вул. Леніна,26А) 1 667,20 грн. заподіяної шкоди;
- в доход Державного бюджету України 187,00 грн. державного мита та 118,00 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Зобов"язати державне підприємство "Попільнянське лісове господарство" на підставі робочого проекту землеустрою, виготовленого організацією, яка має ліцензію на проведення відповідних робіт, здійснити рекультивацію земельної ділянки в кварталі №101 площею 0,1795 га, яка розташована на території Нехворощанської сільської ради.
3. Видачу наказів доручити господарському суду Житомирської області.
4. Справу №16/193 повернути до господарського суду Житомирської області.
Головуючий суддя
судді:
Віддрук. 6 прим.:
1 - до справи;
2,3 - сторонам; 4 - прокуратурі Андрушівського району;
5 - прокуратурі Житомирської області;
6 - в наряд.
- Номер:
- Опис: стягнення заборгованості - 28490,40 грн.
- Тип справи: Позовна заява(звичайна)
- Номер справи: 16/193
- Суд: Господарський суд міста Києва
- Суддя: Веденяпін О.А.
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 19.04.2010
- Дата етапу: 25.05.2010