22-ц/775/11215/2013
235/4719/13-ц
Категорія 46
Головуючий в I інстанції Коваленко В.О.
суддя доповідач Безрученко Ю.О.
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 листопада 2013 року Апеляційний суд Донецької області в складі:
Головуючого судді Краснощокової Н.С.
суддів Безрученко Ю.О., Могутової Н.Г.
при секретарі Папченко М.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Донецьку апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Красноармійського міськрайонного суду від 30 жовтня 2013 року по цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про присвоєння дитині прізвища, імені по-батькові та за зустрічним позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_1, треті особи Орган опіки та піклування Красноармійської міської ради, Відділ державної реєстрації актів цивільного стану по м. Красноармійську Красноармійського міськрайонного управління юстиції про присвоєння дитині прізвища, імені по-батькові,
ВСТАНОВИВ:
В серпні 2013 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до ОСОБА_2 про присвоєння дитині прізвища, імені по-батькові. Свої вимоги обґрунтував тим, що з 26 січня 2013 року він перебуває у шлюбі з відповідачкою, шлюбі відносини фактично припинені з лютого 2013 року. ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 народила сина. В липні 2013 року відповідач змінила своє прізвище на дошлюбне - ОСОБА_2 та подала до відділу державної реєстрації актів цивільного стану м. Красноармійська заяву про реєстрацію народженої дитини, просила присвоїти дитині прізвище ОСОБА_2 імені ОСОБА_3 по батькові ОСОБА_4. Позивач просив суд присвоїти його та ОСОБА_2 синові, який народився ІНФОРМАЦІЯ_1, прізвище, ім'я та по батькові - ОСОБА_3.
У вересні 2013 року ОСОБА_2 звернулась до суду із зустрічним позовом до ОСОБА_1, треті особи Орган опіки та піклування Красноармійської міської ради, Відділ державної реєстрації актів цивільного стану по м. Красноармійську Красноармійського про присвоєння дитині прізвища, імені по-батькові. В обгрунтвання вимог зазначила, що вона проживає окремо від позивача у своїх батьків разом із народженою дитиною. Під час вагітності та після народження дитини позивач не відвідував їх, не надавав матеріальної допомоги. Після народження дитини вона звернулась до відділу державної реєстрації актів цивільного стану м. Красноармійська для присвоєння дитині прізвища ОСОБА_2, однак ОСОБА_1 не погодився з цим і спір між ними розглядався органом опіки та піклування Красноармійської міської ради та прийнято рішення на користь останнього. Просила суд присвоїти дитині, ІНФОРМАЦІЯ_1 прізвище, ім'я та по батькові ОСОБА_5.
Рішенням Красноармійського міськрайонного суду від 30 жовтня 2013 року позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про присвоєння дитині прізвища, імені по-батькові та зустрічний позов ОСОБА_2 до ОСОБА_1, треті особи Орган опіки та піклування Красноармійської міської ради, Відділ державної реєстрації актів цивільного стану по м. Красноармійську Красноармійського міськрайонного управління юстиції про присвоєння дитині прізвища, імені по-батькові задоволено частково. Присвоєно дитині ,яка народжена ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_2, реєстраційний номер НОМЕР_1, подвійне прізвище ОСОБА_6 - ОСОБА_1. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Не погодившись з таким рішенням ОСОБА_1 подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення та постановити нове, яким задовольнити його позов та присвоїти його та ОСОБА_2 синові, який народився ІНФОРМАЦІЯ_1, прізвище, ім'я та по батькові - ОСОБА_3. В задоволенні позовних вимог ОСОБА_2 просив відмовити. В обґрунтування скарги зазначив, що ні він ні відповідачка не заявляли вимоги про присвоєння дитині подвійного прізвища. Рішенням виконавчого комітету Красноармійської міської ради було визначено прізвище дитини - ОСОБА_3. Судом не враховано національні українські традиції, такі як визначення прізвища дитини за прізвищем батька.
В засідання апеляційного суду ОСОБА_1 не з'явився, про час і місце розгляду справи повідомлявся належним чином листом і телефонограмою № 1475, зареєстрованою у відповідному порядку від 20 листопада 2013 року (а.с.74), що не перешкоджає розгляду справи відповідно до ст. 305 ЦПК України.
В засіданні апеляційного суду ОСОБА_2 та її представник ОСОБА_7, діючий за договором (а.с. 85), заперечували проти апеляці1йної скарги та просили її відхилити.
В засідання апеляційного суду представник Органу опіки та піклування Красноармійської міської ради не з'явився, про час і місце розгляду справи повідомлявся належним чином листом і телефонограмою № 1467, зареєстрованою у відповідному порядку від 20 листопада 2013 року (а.с.71), відповідно до заяви просили розглянути у відсутність їх представника (а.с. 76), що не перешкоджає розгляду справи відповідно до ст. 305 ЦПК України.
В засідання апеляційного суду представник Відділу державної реєстрації актів цивільного стану по м. Красноармійську Красноармійського міськрайонного управління юстиції не з'явився, про час і місце розгляду справи повідомлявся належним чином листом і телефонограмою № 1468, зареєстрованою у відповідному порядку від 20 листопада 2013 року (а.с.72), відповідно до листа просив справу розглядати без участі їх представника (а.с.75), що не перешкоджає розгляду справи відповідно до ст. 305 ЦПК України.
Заслухавши доповідача, сторін, що з'явилися, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, апеляційний суд вважає, що апеляційна скарга підлягає відхиленню з наступних підстав.
Частково задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з рівності прав та обов'язків батьків щодо дитини, досягнення сторонами домовленості стосовно прізвища їх сина та з урахуванням інтересів дитини дійшов висновку про присвоєння дитині позивача та відповідача подвійного прізвища, визначивши його із благозвучності та визначеності статі дитини ОСОБА_2 - ОСОБА_1.
З таким висновком суду в оскаржуваній його частині можна погодитися.
Статтею 213 ЦПК України передбачено, що рішення суду повинно бути законним і обґрунтованим.
Відповідно до ст. 214 ЦПК України під час ухвалення рішення суд вирішує такі питання: 1) чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги і заперечення, та якими доказами вони підтверджуються; 2) чи є інші фактичні дані (пропущення строку позовної давності тощо), які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження; 3) які правовідносини сторін випливають із встановлених обставин; 4) яка правова норма підлягає застосуванню до цих правовідносин.
Так, відповідно до частини 1 ст. 303 ЦПК України передбачено, що під час розгляду справи в апеляційному порядку апеляційний суд перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги та вимог, заявлених у суді першої інстанції.
Рішення суду першої інстанції в оскаржуваній його частині зазначеним вимогам закону відповідає.
Судом першої інстанції встановлено, що відповідно до свідоцтва про шлюб ОСОБА_1 та ОСОБА_2 зареєстрували шлюб 26 січня 2013 року, прізвище після реєстрації ОСОБА_1 (а.с.4).
За місцем проживання ОСОБА_1 позитивно характеризується (а.с.12).
Згідно свідоцтва про зміну імені ОСОБА_8 ІНФОРМАЦІЯ_1 змінила прізвище на ОСОБА_2 (а.с.28).
Відповідно до медичного свідоцтва про народження №291 від ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 о 21 годині 13 липня 2013 рок народила хлопчика (а.с.29).
Згідно довідки від 13 серпня 2013 року ОСОБА_2 проживає: АДРЕСА_1, разом з батьком ОСОБА_9, матір'ю ОСОБА_10 та сином ОСОБА_11, 2013 року народження (а.с.41).
Відповідно до виконавчого листа Красноармійського міськрайонного суду від 02 вересня 2013 року справа №235/4519/13-ц стягнуто з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_5 на користь ОСОБА_2 на утримання сина ІНФОРМАЦІЯ_1 аліменти в розмірі 1 000,00 грн., щомісячно до повноліття дитини, починаючи з 02 серпня 2013 року (а.с.42).
Рішенням виконкому Красноармійської міської ради від 18 вересня 2013 року №259 «Про визначення прізвища дитини» визначено прізвище дитини, яка народилась ІНФОРМАЦІЯ_1 у громадянки ОСОБА_2, за прізвищем батька - ОСОБА_3.
Згідно повідомлення відділу державної реєстрації актів цивільного стану м. Красноармійська від 30 жовтня 2013 року №10093/03.2-28 ОСОБА_1 та ОСОБА_2 з письмовою заявою щодо обрання дитині прізвища одного з батьків не звертались.
Відповідно до ст. 141 СК України мати і батько мають рівні права та обов'язки щодо дитини.
Стаття 7 Конвенції про права дитини від 20 листопада 1989 р. визнає за дитиною право на ім'я. Вибір імені дитини здійснюється за взаємною згодою батьків.
Відповідно до ст. 145 СК України прізвище дитини визначається за прізвищем батьків. Якщо мати, батько мають різні прізвища, прізвище дитини визначається за їхньою згодою. Батьки, які мають різні прізвища, можуть присвоїти дитині подвійне прізвище, утворене шляхом з'єднання їхніх прізвищ. Спір між батьками щодо прізвища дитини може вирішуватися органом опіки та піклування або судом.
Отже суд першої інстанції на вищезазначені вимоги закону увагу звернув та дійшов вірного висновку про присвоєння дитині позивача та відповідача подвійного прізвища, визначивши його із благозвучності та визначеності статі дитини а також виходячи з рівності прав та обов'язків батьків щодо дитини, досягнення сторонами домовленості стосовно прізвища їх сина та з урахуванням інтересів дитини.
Таким чином, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду і не належать до тих підстав, із якими процесуальне законодавство пов'язує можливість прийняття рішення щодо скасування або зміни оскаржуваного рішення.
Керуючись ст.ст. 307, 308, 313-315 ЦПК України, Апеляційний суд
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 відхилити.
Рішення Красноармійського міськрайонного суду від 30 жовтня 2013 року залишити без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ протягом двадцяти днів з дня набрання чинності.
Судді: