Судове рішення #36062720

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,

тел. приймальня (057) 705-14-50, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41

_________________________________________________________________________


УХВАЛА


"27" березня 2014 р.Справа № Б-39/189-08 вх. № 9220/2-39


Господарський суд Харківської області у складі:

судді Міньковського С.В.

при секретарі судового засідання Лук'янчук О.І.

за участю представників сторін:

пр-к АТ "Альфа-Банк" - Синельникова М.А. (дов. від 10.01.13 р.),

ліквідатор - не з'явився,

розглянувши заяву ліквідатора про визнання недійсним договорів купівлі-продажу

По справі за заявою ФОП ОСОБА_2, м. Харків

до ФОП ОСОБА_2, м. Харків

про визнання банкрутом


ВСТАНОВИВ:


Ухвалою суду від 28.01.14 р. було призначено до розгляду в судовому засіданні заяву ліквідатора ФОП ОСОБА_2 Івлєвої Н.А. про визнання недійсним договору купівлі-продажу нежитлових приміщень загальною площею 909,5 кв.м. за адресою: АДРЕСА_1 літ. "В-3", що був укладений між арбітражним керуючим Родзинським А.А., який на дату укладення даного договору виконував обов'язки ліквідатора ФОП ОСОБА_2 та гр. ОСОБА_5

В судове засідання колишній ліквідатор Родзинський А.А. та гр. ОСОБА_5 не з'явились, вимог ухвал суду від 28.01.2014 р., 11.03.14 р. не виконали, відзив на заяву ліквідатора не надали.

Згідно з п.3.9.2. Постанови ВГСУ від 26.12.2011р. № 18 «Про деякі питання практики застосування Господарсько процесуального кодексу України судами першої інстанції» визначено, що у випадку нез'явлення в засіданні господарського суду представників обох сторін або однієї з них справа може бути розглянута без їх участи, якщо ухвалу, в який зазначено час та місце такого засідання, надіслана сторонам у відповідному порядку.

Судом встановлено, що сторони Родзинський А.А. та гр. ОСОБА_5 про час та місце розгляду заяви ліквідатора були повідомлені належним чином.

ПАТ "Альфа-Банк" надав суду відзив на заяву ліквідатора про визнання угоди недійсною, в який підтримує заяву ліквідатора, також кредитором надана довідка від 17.10.2013р. про те, що грошові кошти від продажу нежитлових приміщень по вул. Римарській, 8 у м. Харкові банком отримано не було.

Розглянувши заяву ліквідатора про визнання недійсним договору, додані до заяви документи, вислухавши пояснення представника кредитора, суд зазначає, що з доданих до заяви ліквідатора Івлєвої Н.А. документів вбачається, що між колишнім ліквідатором ФОП ОСОБА_2 - арбітражним керуючим Родзинським А.А. та гр. ОСОБА_5 28.12.2010 р. були укладені договори купівлі-продажу нежитлових приміщень (по 1/2 за кожним договором відповідно загальної площею 909,5 кв.м. кожне), посвідчений приватним нотаріусом Харківського міського нотаріального округу ОСОБА_6 за №№ 3073, 3076 (т.7 арк. справи 56-57). За цими договорами колишнім ліквідатором Родзинським А.А., що діяв на підставі Постанови господарського суду Харківської області від 23.12.2008р., було продано гр. ОСОБА_5 нежитлові приміщення (по 1/2, 454,75 кв.м. кожне), що знаходяться за адресою: АДРЕСА_1 загальною площею 909,5 кв.м., за ціною 406230 грн кожне згідно протоколів аукціону від 28.12.2010р. Спірні нежитлові приміщення знаходились в іпотеці ПАТ «Альфа-Банк» відповідно до договору іпотеки № SМЕRSO01038/1 від 23.05.2008р. в забезпечення виконання умов Рамкової угоди № SМЕRSO01038 від 23.05.2008 р. 17.04.2008р.

Згідно з ч.6 ст. 3-1 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" встановлені засади діяльності ліквідатора, однією із яких є - сумлінно та розумно, з урахування інтересів боржника та його кредиторів виконувати свої права та обов'язки. При цьому "сумлінність" або "добросовісність" має трактуватися як категорія моральна, що відображає врахування особою інтересів інших учасників господарських правовідносин, публічного інтересу тощо, а "розумність" - як категорія інтелектуальна, що припускає адекватність оцінки особою цінності певного цивільного права, доцільності своїх дій, наслідки здійснення або нездійснення цивільного права. Тобто, під час реалізації своїх прав та обов'язків арбітражний керуючий (ліквідатор) зобов'язаний діяти добросовісно, розсудливо, з метою, з якою ці права та обов'язки надано (покладено), обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії), на підставі, у межах та спосіб, що передбачені Конституцією та законодавством України про банкрутство.

Згідно ст. 29 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» в редакції від 30.06.1999р. №784-ХІ (далі Закон) ліквідатор зобов'язаний здійснити оцінку виявленого майна у порядку встановленому законодавством про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність та у відповідності до ст. 30 цього Закону здійснює продаж виявленого майна (рухомого або нерухомого) на відкритих торгах.

Для здійснення оцінки майна арбітражний керуючий залучає на підставі договору суб'єктів оціночної діяльності - суб'єктів господарювання з оплатою їх послуг за рахунок коштів, одержаних від виробничої діяльності боржника, визнаного банкрутом, або реалізації його майна, якщо інше не встановлено комітетом кредиторів. Згідно ст. 3 Закону України "Про оцінку майна, майновий прав та професійну оціночну діяльність в Україні" від 12.07.2001р. за № 2658-111 (далі - Закон про оцінку) - це процес визначення їх вартості на дату оцінки за процедурою, встановленою нормативно-правовими актами, зазначеними в статті 9 цього Закону (далі - нормативно-правові акти з оцінки майна), і є результатом практичної діяльності суб'єкта оціночної діяльності.

Згідно з ст. 10 Закону про оцінку передбачено, що оцінка майна проводиться на підставі договору між суб'єктом оціночної діяльності - суб'єктом господарювання та замовником оцінки. У відповідності до ст. 11 Закону про оцінку договір на проведення оцінки майна укладається в письмовій формі, який повинен містити істотні умови договору. Згідно до ст. 12 Закону про оцінку передбачено, що звіт про оцінку майна є документом, який повинен містити висновки про вартість майна та підтверджує виконані процедури з оцінки майна суб'єктом оціночної діяльності - суб'єктом господарювання відповідно до договору. Звіт підписується оцінювачами, які безпосередньо проводили оцінку майна, і скріплюється печаткою та підписом керівника суб'єкта оціночної діяльності.

Проте, в матеріалах справи Б-39/189-08 відсутній договір між ліквідатором ФОП ОСОБА_2 арбітражним керуючим Родзинським А.А. та суб'єктом оціночної діяльності щодо проведення оцінки вищевказаного нерухомого майна банкрута та звіт про оцінку нерухомості.

Крім того, згідно з ч.7, 8. ст. 30 Закону про банкрутство передбачено, що ліквідатор зобов'язаний при проведенні ліквідаційної процедури використовувати один рахунок в банківський установі з якого здійснюються виплати кредиторам… У відповідності до ч.7.ст 48 Закону про банкрутство кошти отримані від продажу майна громадянина підприємця вносяться на депозитний рахунок нотаріальної контори або нотаріуса. Проте, колишнім ліквідатором Родзинським А.А. грошові кошти від продажу майна банкрута не були зараховані на р/р в установі банку або внесені на депозит нотаріуса, що є порушенням норм ст.ст. 30, 48 та ч1. ст.26 Закону про банкрутство, відповідно до якої майно банкрута, що є предметом застави, використовується виключно для задоволення вимог заставодержателя.

Відповідно до норм ст.ст. 17, 25 Закону про банкрутство ліквідатор має право подати до господарського суду заяву про визнання недійсною угоду, укладену боржником, відповідно до цивільного законодавства.

За приписами ч. 1 ст. 203 та ст. 215 Цивільного кодексу України підставою визнання правочину недійсним є невідповідність змісту правочину нормам вказаного кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам.

Як встановлено судом продаж вказаних нежитлових приміщень, що були в іпотеці у банку, було здійснено за спірною угодою в порушення норм ст. 12 Закону України "Про іпотеку" в редакції від 05.06.2003р. - без погодження іпотекодержателя - Банку. Так, норми ч. 3 вказаної статті містять пряму вказівку на правовий наслідок укладення угоди з відчуження переданого в іпотеку майна без згоди іпотекодержателя - правочин щодо відчуження іпотекодавцем переданого в іпотеку майна або його передачі в наступну іпотеку, спільну діяльність, лізинг, оренду чи користування без згоди іпотекодержателя є недійсним.

Арбітражний керуючий Родзинський А.А. в силу того, що на момент укладення спірної угоди був призначений ліквідатором боржника, відповідно до норм ст.ст. 25, 30, 48 Закону про банкрутство при укладенні спірної угоди діяв від імені підприємця-фізичної особи, як іпотекодавця. Отже, відчуження майна за спірною угодою відбулось саме іпотекодавцем без згоди ПАТ "Альфа-Банк", як іпотекодержателя.

Такої ж правової позиції дотримується ВГСУ у справах № 5023/9719/11 та Б-24/163-09.

Враховуючи норму ст. 12 Закону України «Про іпотеку» і той факт, що колишнім ліквідатором ФОП ОСОБА_2 арбітражним керуючим Родзинським А.А. за укладеними договорами купівлі - продажу нежитлових приміщень від 28.12.2010р. було завдано збитки заставному кредитору такий договір підлягає визнанню недійсним. Згідно з ст. 216 ЦК України у разі недійсності правочину кожна з сторін зобов'язана повернути другій стороні у натурі все, що вона одержала на виконання цього правочину. Тобто, гр. ОСОБА_5 зобов'язаний повернути майно, що було предметом договорів купівлі - продажу нежитлові приміщення заг. площею 909,5 кв.м. по АДРЕСА_1 до конкурсної маси банкрута, а ліквідатору арбітражному керуючому Івлєвій Н.А. повернути грошові кошти, гр. ОСОБА_5, що були сплачені останнім за придбання цієї нерухомості у розмірі по 406230,00 грн за 1/2 частини.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст. 25, ст.17 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", ст. 12 Закону України "Про іпотеку", ст.ст. 203, 215 Цивільного кодексу України, ст. 86 ГПК України, -



УХВАЛИВ:


1. Визнати недійсним договір купівлі-продажу від 28.12.2010р. 1/2 частини нежитлової будівлі літ. "В-3", заг. площею 909,5 кв.м. по АДРЕСА_1 укладений між арбітражним керуючим Родзинським А.А., ідентифік. код НОМЕР_1 та гр. ОСОБА_5 ідентифік. код НОМЕР_2, зареєстрованим за № 3073.

2. Визнати недійсним договір купівлі-продажу від 28.12.2010р. 1/2 частини нежитлової будівлі літ. "В-3", заг. площею 909,5 кв.м. по АДРЕСА_1 укладений між арбітражним керуючим Родзинським А.А., ідентифік. код НОМЕР_1 та гр. ОСОБА_5 ідентифік. код НОМЕР_2, зареєстрованим за № 3076.

3. Зобов'язати гр. ОСОБА_5 повернути нежитлові приміщення в літ. "В-3" за адресою: м. Харків, вул. Римарська, буд. 8, загальною площею 909,5 кв.м. до конкурсної маси банкрута, а ліквідатору ФОП ОСОБА_2 арбітражному керуючому Івлєвій Н.А. повернути грошові кошти гр. ОСОБА_5, що були сплачені за придбання цього майна у розмірі по 406230,00 грн за 1/2 частини.

4. Ухвалу направити ліквідатору, гр. ОСОБА_5 Родзинському А.А., заставному кредитору.



Суддя Міньковський С.В.



Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація