Справа № 231/274/14-а
Провадження № 2-а/231/7/2014
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
18 березня 2014 року Жданівський міський суд Донецької області у складі
головуючого судді: Бузанова П.М.
при секретарі: Широковій О.І.
за участю адвоката: ОСОБА_1
розглянувши цивільну справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення Жданівської міської ради про визнання дій неправомірними та спонуканню до виплати компенсації,
встановив :
у лютому 2014 року позивач ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до Управління праці та соціального захисту населення Жданівської міської ради про визнання дій неправомірними та спонуканню до виплати компенсації, а саме визнати дії УПтСЗН Жданіської міської ради щодо відмови у виплаті компенсації по оплаті електроенергії, природного газу та опалення неправомірними та зобов'язати відповідача виплатити йому компенсацію по оплаті електроенергії, природного газу та опалення з моменту звернення, тобто з листопада 2013 року.
В обґрунтування позову посилається на те, що він перебував в трудових відносинах з ПАТ «ОП «шахта Жданівська» з 05.04.2006 року. З 16.09.1991 року він був взятий на облік у Жданівській ЦМЛ з діагнозом поперечно крестцовий радикуліт, тривалий час лікувався, після чого був направлений на освідоцтво МСЕК, яка 08.02.1995 року встановила йому втрату професійної працездатності 50 % та визнаний інвалідом 3 групи.
Відповідно до ст.ст. 43,48 Гірничого Закону має право на отримання вугілля на побутові потреби, однак проживає у будинку з альтернативним газовим опаленням, а не центральним.
В листопаді 2013 року він звернувся до відповідача з заявою про виплату йому компенсації за оплату електроенергії, газу та опалення житла. Однак відповідач відмовив йому в наданні такої компенсації, мотивуючи тим, що в його будинку встановлено альтернативне опалення.
Вважає, що відмова УПтСЗН Жданівської міської Ради щодо виплати компенсації по оплаті електроенергії, природного газу та опалення є неправомірною, так як він нарівному з особами які проживають у будинках з центральним опаленням, несе витрати по сплаті електроенергії, природнього газу та опалення. Хоча він і користується альтернативним видом опалення свого будинку, це не повинно його позбавляти права на компенсацію, тому, на думку позивача, такі дії УПтСЗН Жданіської міської ради слід визнати неправомірними та зобов'язати його виплатити компенсацію по оплаті електроенергії, природного газу та теплопостачання з моменту звернення, тобто з листопада 2013 року.
В судовому засідання позивач ОСОБА_2 свій позов підтримав посилаючись на ті ж підстави, просив його задовольнити.
Представник позивача ОСОБА_1 позов підтримав та додав, що дійсно позивач встановив альтернативне опалення у будинку; користуючись індивідуальним опаленням споживає газ, проводить його оплату. Тому, будучи в минулому шахтарем, маючи більш ніж 10-річний стаж на роботах з підземними умовами, має право щодо отримання компенсації, яка встановлена ст. 43 Гірничого Закону.
Рішенням сесії Жданівської міської ради від 27.12.2013 року «Про затвердження положення про Управління соціального захисту населення Жданівської міської ради » у новій редакції найменування відповідача змінено з Управління праці та соціального захисту населення Жданівської міської ради на Управління соціального захисту населення Жданівської міської ради.
Ухвалою суду від 18.03.2014 року, уточнено найменування відповідача і вірним є Управління соціального захисту населення Жданівської міської ради.
Відповідач - УПтСЗН Жданівської міської Ради проти позову заперечував, посилаючись на те, що відповідно до ст. 43 Гірничого Закону та Порядку затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.2009 року № 887 компенсація надається на оплату електроенергії, газу та центрального опалення житла. Оскільки позивач ОСОБА_2 має індивідуальне опалення в будинку, тобто не користується центральним опаленням, то і підстави для нарахування компенсації відсутні. Тому в задоволенні позову просив відмовити.
Суд, вислухавши пояснення сторін, вивчивши матеріали справи, вважає встановленим:
Відповідно до ст.43 ст.48 Гірничого Закону від 06 жовтня 1999 року № 1127- наступними змінами до нього, особи які мають право на безоплатне отримання вугілля на побутові погреби, але проживають у будинках, що мають центральне опалення, отримують компенсацію за оплату електроенергії, газу та центрального опалення житла виплачується за рахунок субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам.
Тим же Законом встановлена і категорія осіб, які мають право на отримання вугілля на побутові потреби та відповідної компенсації.
Зокрема, у частині 7 статті 43 Гірничого Закону встановлено, що право отримання вугілля на побутові потреби мають пенсіонери, які пропрацювали підприємствах з видобутку (переробки ) вугілля вугледобувних підприємствах підземних роботах - не менш ніж 10 років для чоловіків, на роботах пов'язаних з підземними умовами не менш ніж 15 років для чоловіків; на роботах технологічної на поверхні діючих шахт чи на шахтах, що будуються не менш ніж 20 років чоловіків.
Порядок надання компенсації особам, які мають право на безоплатне отримання вугілля на побутові потреби, але проживають у будинках з центральним опаленням регулюється однойменною постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 2009 № 887 (надалі Порядок ).
Відповідно до абз.3,4 пункту 2 Порядку особи, які не працюють на вугільних підприємствах пред'являють трудову книжку та пенсійне посвідчення, що підтверджує відповідність вимогам ст.ст.43 і 48 Гірничого Закону та відомості про стаж та характер роботи на вугільних підприємствах із зазначенням підпункту, пункту, розділу і номер Списку .
Із пояснень позивача ОСОБА_2 та доданих ним до матеріалів документів вбачається, що він в період з 1979 по 2012 рік відпрацював на підприємствах вугільної промисловості на різних посадах, та має більш ніж 10 років стажу роботи в підземних умовах, натепер - пенсіонер, інвалід. (а.с. ).
Таким чином позивач ОСОБА_2 належить до категорії осіб, які мають право на безоплатне отримання вугілля на побутові потреби, але пічним опаленням не користується.
Відповідно до п. З Порядку компенсація нараховується на підставі платіжних документів (розрахункових книжок, платіжних квитанцій ) про фактичну оплату спожитих послуг за попередній місяць електроенергії, природного газу для приготування їжі і послуг центрального опалення житла, що подаються щомісяця до 25 числа наступного періоду, особами які не працюють на вугільних підприємствах, органами праці та соціального захисту населення .
Відповідно до п.4,7 Порядку розмір компенсації розраховується як сума платежів послуги з центрального опалення житла, електропостачання та газопостачання, (урахуванням пільг, що надаються відповідно до законодавства ) в межах норм володіння або користування житловою площею та норм споживання електроенергії і природнього газу для приготування їжі, з урахуванням яких призначається субсидія для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг.
Орган соціального захисту населення після надходження бюджетних коштів на його рахунок, відкритий у територіальному органі Держказначейства, перераховує їх на підставі виплатних документів (відомостей ) уповноваженим банкам для виплати компенсації.
Аналізуючи наведені норми матеріального закону, слід зазначити, що право на отримання компенсації настає у випадку сукупності двох обставин, а саме : належності суб'єкту до категорії громадян, які мають право на безоплатне отримання вугілля та проживання такої особи у будинку з централізованим опалення.
Оскільки позивач ОСОБА_2 є пенсіонером, має більш ніж 21 рік стажу роботи з підземними умовами, проживає у будинку з альтернативним опаленням (а.с. ) і при цьому витрачає кошти за опалення, сплачуючи газ, який і використовує для обігріву приміщення, приготування їжі, а з довідки ПАТ ОП шахта «Жданівська» вбачається, що ОСОБА_2 як пенсіонер даного підприємства не користується випискою квартирного вугілля, оскільки його будинок газіфіцирований, то він має право на отримання компенсації, яка передбачена ст.43 Гірничого Закону та Порядком надання компенсації особам, які мають право на безоплатне отримання вугілля на побутові потреби, але проживають у будинках з центральним опаленням, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 2009 року № 887.
Як вбачається з матеріалів справи, листа (а.с. ) відповідач своїм рішенням на звернення ОСОБА_2 від 25.11.2013 року, відмовив позивачу у виплаті компенсації з тих підстав, що в квартирі, де мешкає позивач встановлено індивідуальне альтернативне опалення житла.
Така відмова є не правомірною, оскільки зазначеною нормою права визначальним є не наявність системи центрального опалення, а право на отримання безоплатно вугілля, а в разі відсутності такої необхідності, - право на отримання компенсації вартості інших джерел теплопостачання, в даному випадку компенсація вартості газу та електроенергії.
Порядок надання компенсації особам, які мають право на безоплатне отримання вугілля на побутові потреби, але проживають у будинках з центральним опаленням, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 2009 р. № 887 не забороняє надання компенсації позивачу, оскільки також, як і закон, визначає порядок надання компенсації за використані електроенергію та газ.
Враховуючи викладене, доводи відповідача щодо користування ОСОБА_2 індивідуальним опаленням суд вважає неспроможними, так як діюче законодавство не пов'язує відмову в наданні такої компенсації у випадку індивідуального опалення, та наявності встановлення альтернативного опалення в будинку.
В зв'язку з наведеним, суд вважає позов обґрунтованим і таким, що підлягає повному задоволенню, а тому дії УСЗН Жданіської міської ради щодо відмови у виплаті компенсації по оплаті електроенергії, природного газу та опалення, слід визнати неправомірними, та зобов'язати відповідача сплатити компенсацію по виплаті електроенергії, природного газу та опалення його жита з моменту звернення до відповідача, а саме з 25 листопада 2013 року.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 11, 17, 18, 87, 94, 99,100, 102,158-163 КАС України, на підставі ст.43 Гірничого закону, п.п.2.4,7 Порядку надання компенсації особам,які мають право на безоплатне отримання вугілля на побутові потреби, але проживають у будинках з центральним опаленням,затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 2009 року № 887, суд -
ПОСТАНОВИВ:
позов ОСОБА_2 до Управління соціального захисту населення Жданівської міської ради про визнання дій неправомірними та спонуканню до виплати компенсації, задовольнити повністю.
Дії Управління соціального захисту населення Жданівської міської ради щодо відмови ОСОБА_2 у виплаті компенсації по оплаті електроенергії, природного газу та опалення, визнати неправомірними.
Зобов'язати Управління соціального захисту населення Жданівської міської ради виплатити ОСОБА_2 компенсацію по оплаті електроенергії, природного газу та опалення його житла з моменту звернення, а саме з 25 листопада 2013 року.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького адміністративного апеляційного суду через Жданівський міський суд протягом 10 днів з дня її оголошення. Якщо постанову було постановлено у письмовому провадженні або за відсутності особи, яка брала участь але не була присутня при її проголошенні, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Жданівського міського
суду Донецької області: П.М. Бузанов