Апеляційний суд Рівненської області
У Х В А Л А
24 грудня 2008 року м.Рівне
Апеляційний суд Рівненської області в складі:
головуючого судді - Полюховича О.І.
судді - Сачука В.І.
народних засідателів - Годлевського М.Ф., Габріель Л.Л., Ільченко А.В.
при секретарі - Прохорович М.В.
з участю прокурора - Горбань О.В.
захисника-адвоката - ОСОБА_6.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Рівному кримінальну справу про обвинувачення ОСОБА_1за ч.5 ст.27 п.п.11,12 ч.2 ст.115 КК України,
в с т а н о в и в :
В провадженні апеляційного суду Рівненської області знаходиться кримінальна справа про обвинувачення ОСОБА_1. за ч.5 ст.27 п.п. 11,12 ч.2 ст.115 КК України. Дана справа була виділена апеляційним судом Рівненської області 17 травня 2004 року із кримінальної справи про обвинувачення ОСОБА_4. за ч.3 ст.27 п.п.11,12 ч.2 ст.115 КК України, ОСОБА_2. та ОСОБА_3за ч.2 ст.27 п.п.11,12 ч.2 ст.115 КК України.
Органами досудового слідства ОСОБА_1. обвинувачується в тому, що 7 вересня 2002 року він за попередньою змовою групою осіб, з ОСОБА_2. та ОСОБА_3. (які на даний час засуджені апеляційним судом Рівненської області і вироки щодо яких набрали чинності), які були озброєними заздалегідь приготовленими предметами, пристосованими для нанесення тілесних ушкоджень : ОСОБА_2. - молотком, ОСОБА_3. - металевою трубою, на автомобілі марки ВАЗ-2109 білого кольору, разом з двома невстановленими особами відправились з м.Рівне в м.Костопіль, де знаходився ОСОБА_5.
В м.Костополі ОСОБА_2., ОСОБА_3. та ОСОБА_1. зустрів ОСОБА_4. (який на даний час засуджений апеляційним судом Рівненської області разом з ОСОБА_2. та ОСОБА_3. і вирок щодо якого також набрав чинності) та разом з ними направився на вул..Руданського , де в будинку№4 знаходився комп'ютерний клуб „Портал”. Залишивши автомобіль на відстані приблизно 200 м від згаданого клубу, вони направились до приміщення клубу, де ОСОБА_4. вказав ОСОБА_2., ОСОБА_3. та ОСОБА_1. на вхідні двері клубу „Портал”, пояснивши, що ОСОБА_5. знаходиться там, описав їм зовнішність останнього та залишив місце події.
Близько 23 год 40 хв , після того як ОСОБА_5. вийшов з приміщення клубу, ОСОБА_2. - молотком, а ОСОБА_3. - металевою трубою, вийшовши за межі домовленості з ОСОБА_4., діючи з єдиним умислом на вбивство потерпілого, нанесли йому із значною силою в життєво важливий орган - голову, не менше 10 ударів, а після того як той впав - не менше 8 ударів взутими ногами по тулубу, що призвело до пошкоджень у вигляді забійних ран голови з переломом кісток черепа та крововиливами під оболонку і в речовину мозку, прямих переломів ребер справа, садин та синців на тілі.
В свою чергу ОСОБА_1. , знаходячись неподалік місця події, та з умислом на вбивство ОСОБА_5., забезпечував безпеку ОСОБА_2. та ОСОБА_3. і був готовий , у разі необхідності, надати їм допомогу в подоланні опору потерпілого і , після вчинення злочину разом з ними на згадуваному автомобілі залишив місце події.
Таким чином, органи досудового слідства дійшли висновку, що ОСОБА_1. своїми умисними діями , які виразились в пособництві в умисному вбивстві на замовлення, за попередньою змовою групою осіб вчинив злочин, передбачений ч.5 ст.27 п.п.11,12 ч.2 ст.115 КК України.
В судовому засіданні державний обвинувач по справі заявила клопотання про направлення кримінальної справи про обвинувачення ОСОБА_1. прокурору Рівненської області для проведення додаткового розслідування з мотивів неправильності досудового слідства, оскільки ця неправильність не може бути усунута в судовому засіданні та неконкретністю пред'явленого ОСОБА_1. обвинувачення.
Захисник-адвокат ОСОБА_6. та підсудний ОСОБА_1. клопотання прокурора підтримали і просять направити кримінальну справу для проведення додаткового розслідування, оскільки неконкретність пред'явленого обвинувачення порушує право підсудного на захист.
Заслухавши думку прокурора з приводу направлення справи для проведення додаткового розслідування, міркування захисника-адвоката та підсудного, які не заперечують проти задоволення вказаного клопотання державного обвинувача, дослідивши інші докази, які є в матеріалах справи, суд прийшов до висновку, що клопотання прокурора підлягає задоволенню з наступних підстав.
Вироком апеляційного суду Рівненської області від 10 березня 2005 року ОСОБА_4. визнаний винним і засуджений за ч.3 ст.27 п.п.11,12 ч.2 ст.115 КК України , а ОСОБА_2. і ОСОБА_3. - за ч.2 ст.27 п.п.11,12 ч.2 ст.115 КК України (т.3 а.с.337-342).
Ухвалою Верховного Суду України від 29 вересня 2005 року вирок щодо ОСОБА_4. , ОСОБА_2. та ОСОБА_3. змінено і дії ОСОБА_4. перекваліфіковано на ч.3 ст.27 ч.1 ст.121 КК України, а дії ОСОБА_2. та ОСОБА_3. кваліфіковані за п.12 ч.2 ст.115 КК України (т.3 а.с.491-494). Вирок щодо вказаних осіб вступив в законну силу.
Як убачається з формулювання обвинувачення , викладеного в обвинувальному висновку, ОСОБА_1. вступив в попередню змову, повинен був знаходитись неподалік місця події, попереджати їх про можливу небезпеку та в разі активного опору потерпілого, допомогти подолати його.
Пред'явлене ОСОБА_1. неконкретне обвинувачення, позбавляє можливості суд з'ясувати в чому полягав його умисел, з ким в нього була попередня змова і на виконання яких саме дій.
Відповідно до ч.1 ст.275 КПК України розгляд справи проводиться тільки відносно підсудних і тільки в межах пред'явленого їм обвинувачення.
За таких обставин, суд позбавлений можливості усунути виявлену неправильність досудового слідства в судовому засіданні без повернення справи на додаткове розслідування.
Згідно роз'яснень , що містяться в п.8 постанови Пленуму Верховного Суду України від 11 лютого 2005 року №2 „Про практику застосування судами України законодавства, що регулює повернення кримінальних справ на додаткове розслідування” неправильним досудове слідство визнається в разі, коли органами досудового слідства при вчиненні процесуальних дій і прийнятті процесуальних рішень були неправильно застосовані або безпідставно не застосовані норми кримінально-процесуального чи кримінального закону і без усунення цих порушень справа не може бути розглянута в суді.
У відповідності зі ст..281 КПК України повернення справи на додаткове розслідування з мотивів неповноти або неправильності досудового слідства може мати місце тоді, коли ця неповнота або неправильність не може бути усунута в судовому засіданні.
Враховуючи зазначене, суд прийшов до висновку, що клопотання державного обвинувача необхідно задовольнити, а справу направити прокурору для проведення додаткового розслідування.
При додатковому розслідуванні справи органам досудового слідства необхідно усунути порушення кримінально-процесуального закону, зазначені в описовій частині ухвали та пред'явити ОСОБА_1. конкретне обвинувачення. При необхідності виконати і інші слідчі дії.
На підставі наведеного та керуючись ст..281 КПК України, суд , -
УХ В А Л И В:
Кримінальну справу про обвинувачення ОСОБА_1 у вчиненні злочину, передбаченого ч.5 ст.27 п.п.11,12 ч.2 ст.115 КК України повернути прокурору Рівненської області для проведення додаткового розслідування.
Запобіжний захід відносно ОСОБА_1 залишити попередній- підписку про невиїзд.
На ухвалу суду протягом семи діб з дня її винесення сторони можуть подати касаційні скарги до Верховного Суду України через апеляційний суд Рівненської області.
Головуючий: підпис
Суддя: підпис
Народні засідателі: підписи
З оригіналом згідно.
Суддя-доповідач: О.І.Полюхович