Судове рішення #35969133

435/2025/14-а


П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

24 березня 2014 року м. Луганськ

Суддя Жовтневого районного суду м. Луганська Степіна О.С., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в Жовтневому районі м. Луганська про визнання дій протиправними щодо відмови в перерахунок та виплати щомісячного довічного грошового утримання, зобов'язання зробити перерахунок та виплату щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, -

В С Т А Н О В И В :

Позивачка звернулася до суду із позовом до Управління Пенсійного Фонду України в Жовтневому районі м. Луганська про визнання неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Луганська щодо відмови в перерахунку щомісячного довічного грошового утримання та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці у зв'язку з підвищенням заробітної плати судді, працюючого на відповідної посаді. В обґрунтування позовних вимог позивачка посилалась на те, що вона є суддею Господарського суду Луганської області у відставці. Як суддя у відставці вона знаходиться на обліку в Управлінні Пенсійного Фонду України в Жовтневому районі м. Луганська, де отримає щомісячне довічне грошове утримання судді у відставці у розмірі 82 відсотків заробітної плати(грошової винагороди) працюючого на відповідній посаді судді Господарського суду Луганської області. 10 січня 2014 року вона звернулася до Управління Пенсійного Фонду України в Жовтневому районі м. Луганська про перерахунок та виплату щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці з урахуванням довідки від 10.01.2014 року, оскільки розмір щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці встановлений від відсотків заробітної плати працюючого судді. Це було передбачено Законом України „ Про статус суддів" від 15.12.1992 року (ст..43), це передбачено і Законом України „ Про судоустрій і статус суддів" № 2453 від 7.10.2010 року(ч3 ст138).

Але в цьому їй було відмовлено листом № 1053/10 від 04.02.2014 року з посиленням на відсутність норми закону про перерахунок щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці у зв'язку з підвищенням заробітної плати судді, працюючого на відповідній посаді.

У зв'язку з цим, позивач просить визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Луганська щодо відмови в перерахунку та виплати щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці та зобов'язати здійснити перерахунок та виплату щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці у зв'язку з підвищенням заробітної плати судді, працюючого на відповідної посаді з 01.01.20114 року, згідно з довідкою наданою Господарським судом Луганської області в розмірі 82% від цієї суми.

До початку судового засідання від позивача надійшли заяви про розгляд справи без її участі.

Представник відповідача в судовому засіданні просила відмовити в задоволенні позовних вимог посилаючись на те, що постановою правління Пенсійного фонду України від 22.12.2006 року № 21-3 "Про затвердження порядку призначення і виплати щомісячного довічного грошового у тримання суддям у відставці органами Пенсійного фонду України" втратила чинність на підставі постанови правління Пенсійного фонду України від 06.08.2007 року № 15-1, зареєстрованої Мінюстом від 09.08.2007 року за № 919/14186, органи Пенсійного фонду України не призначають та не проводять перерахунки довічного грошового у тримання суддів у відставці. До врегулювання зазначеного питання, відповідно до листа пенсійного Фонду України від 13.03.2008 року № 4375/02-50 розміри щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці не підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною заробітної плати працюючих суддів. Грошове утримання розраховано та виплачується позивачу відповідно до діючого пенсійного законодавства та не підлягає перерахунку.

Заслухавши представника позивача, дослідивши матеріали справи ,суд вважає необхідним позов задовольнити з наступних підстав.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного Фонду України в Жовтневому районі м. Луганська, де отримує щомісячне довічне грошове утримання судді у відставці.

Позивач зверталася до відповідача із заявою про перерахунок та виплату щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, проте листом № 1053/10 від 04.02.2014 року відповідач повідомив про відсутність законних підстав для перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, та відмовив у перерахунку довічного грошового утримання .

Відповідно до ст. 8 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. В Україні визнається і діє принцип верховенства права. Забороняється відмова в розгляді та вирішенні адміністративної справи з мотивів неповноти, неясності, суперечливості чи відсутності законодавства, яке регулює спірні відносини.

У ст.22 Конституції України закріплено, що конституційні права та свободи гарантуються та не можуть бути відмінені при прийняття нових законів або внесення змін в діючі закони, не допускається звуження змісту та об'єму існуючих прав та свобод.

Ст.19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно ст.126 Конституції України, незалежність і недоторканість суддів гарантується Конституцією і законами України. Матеріальне забезпечення суддів, в тому числі суддів у відставці , яке не повинне бути нижчим працюючих суддів та гарантій їх соціального захисту, є одним із складових елементів принципу незалежності суддів.

Таким чином, правовий статус судді та гарантія його незалежності визначені Конституцією України та Законом 2453, що відповідає ч. 1 ст.126 Основного Закону України, згідно з якою незалежність і недоторканість суддів гарантуються Конституцією і законами України. Такою гарантією є надання суддям за рахунок держави матеріального забезпечення (суддівська винагорода , пенсія, щомісячне довічне грошове утримання тощо), та надання їм у майбутньому статусу судді у відставці. Право судді у відставці на пенсійне або щомісячне довічне грошове утримання є гарантією належного здійснення правосуддя і незалежності працюючих суддів та дає підстави висувати до суддів високі вимоги.

Згідно ч.5 ст.109 Закону „ Про судоустрій і статус суддів" за суддею, звільненим за його заявою про відставку , зберігається звання судді та гарантії недоторканності.

На день виходу позивача у відставку, умови призначення, виплати та перерахунок щомісячного довічного грошового утримання були визначні с. 43 Закону України „ Про статус суддів" та Постановою Верховної Ради України „ Про порядок введення в дію Закону України„ Про статус суддів"

У відповідності до пункту другого Прикінцевих та Перехідних Положень до Закону України „Про судоустрій і статус суддів" № 2453 від 7.10.2010 року, ст.. 43 Закону України „ Про статус суддів" та Постанова України „ Про порядок введення в дію Закону України „ Про статус суддів" втратили свою чинність, однак , відповідно до його норм, положення щодо визначення розміру щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці , аналогічні положенням колишнього Закону України „Про статус суддів" від 15 грудня 1992 року, відповідають частині 3 ст.138 вказаного вище Закону 2453.

Таким чином, суд приходить до висновку про те, що розмір щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці прямо залежить від розміру заробітної плати працюючого на відповідній посаді судді.

Оскільки положеннями ст.. 43 Закону України „ Про статус суддів" в редакції 1992 року, так і положеннями Закону України „Про судоустрій і статус суддів" № 2453 від 7.10.2010 року розмір щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці встановлений від відсотків грошового утримання працюючого судді на відповідної посаді, то розмір щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці повинен збільшуватися в разі підвищення заробітної плати працюючого судді.

У зв'язку с тим, що з 1 січня 2013 року заробітна плата працюючого на відповідній посаді судді змінилася у бік підвищення, відповідач зобов'язаний провести позивачці перерахунок щомісячного довічного грошового утримання, виходячи з довідки Господарського суду Луганської області, відповідно до заробітної плати працюючого судді.

Довідка Господарського суду складені відповідно до фактичної заробітної плати судді Господарського суду, встановленої частинами третьою та четвертою статті 129 Закону України №2453

Рішенням Конституційного Суду України №3-рп/2013 від 03.06.2013 року( справа щодо змін умов виплати пенсій і щомісячного довічного грошового утримання суддів у відставці) визнано такими, що не відповідають Конституції (є неконституційними). частину третю, перше, друге, трете речення частини п'ятої статті 138 Закону України „Про судоустрій і статус суддів" № 2453 від 7.10.2010 року в редакції Закону України „Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи від 08.07.2011 року №3668.

При цьому в рішенні зазначено, що визначений Законом №2453 порядок нарахування щомісячного довічного грошового утримання було змінено Законом№3668, внаслідок чого зменшено розмір щомісячного довічного грошового утримання суддів..

Закон №3668 звузив обсяг цього права, встановивши обмежену базу для нарахування суддям щомісячного довічного грошового утримання, та скасував право суддів на одержання щомісячного довічного грошового утримання без обмеження граничного розміру, чим звузив і досягнутий рівень гарантій незалежності суддів.

Тому ч. 3 ст.138 в редакцій закону 3668 була визнана такою, що не узгоджується з конституційним положенням про недопустимість звуження змісту чи обсягу гарантій незалежності всіх суддів у відставці (а не тільки суддів Конституційного суду ) і такою, що суперечить ст..126 Основаного Закону України. Було визнано, що дія ст.2 Закону №3668 не поширюється на Закон № 2453. Дія абзацу другого пункту 2 розділу II „Прикінцеві та перехідні положення" Закону 3668 не поширюється на правовідносини щодо виплати суддям пенсії(щомісячного довічного грошового утримання"

В п. 8 рішення Конституційного Суду України №3-рп/2013 від 03.06.2013 року вказано, що підлягає застосуванню ч.3 ст.138 Закону 2453 в редакції до змін, внесених Законом 3668, а саме: "Щомісячне довічне грошове утримання виплачується судді у відставці у розмірі 80 відсотків грошового утримання судді, який працює на відповідній посаді. За кожний повний рік роботи на посаді судді понад 20 років розмір щомісячного довічного грошового утримання збільшується на два відсотки заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати судді, без обмеження граничного розміру щомісячного довічного грошового утримання".

Конституційний Суд України вказав і порядок його виконання.

Таким чином, виходячи з вищенаведених положень Закону, рішення Конституційного суду, обчислення довічного утримання суддів у відставці повинно здійснюватися у відсотковому відношенні до розміру грошового утримання працюючих суддів, тому у разі зміни розміру грошового утримання суддів, що працюють на відповідній посаді, органи Пенсійного фонду повинні здійснювати перерахунок раніше призначеного грошового утримання судді у відставці.

Оскільки діючим законодавством чітко визначено, що розмір довічного грошового утримання, який призначено та виплачується судді у відставці розраховується із розміру грошового утримання працюючого судді на відповідній посаді , тому у разі збільшення розміру заробітної плати працюючого на відповідній посаді судді, повинен збільшуватися розмір довічного грошового утримання судді у відставці без обмеження максимального розміру грошового довічного утримання судді у відставці.

У зв'язку з зазначеним та вищевикладеним, відмова відповідача у проведенні перерахунку розміру щомісячного довічного грошового утримання позивачці та виплаті їй у відсотковому відношенні до заробітної плати судді, який працює на відповідній посаді судді Господарського суду Луганської області відповідно до наданих довідок про заробітну плату працюючого на відповідної посаді судді є неправомірними.

У зв'язку з тим, що з 1 січня 2013 року заробітна плата працюючого на відповідній посаді судді змінилася у бік підвищення, та складає щомісячно 21924 грн., про що відповідачу була надана довідка Господарського суду Луганської області №1 від 10.01.2014 року, відповідач зобов'язаний був провести позичці перерахунок щомісячного довічного грошового утримання у розмірі 82 % заробітної плати працюючого на відповідній посаді судді, згідно ч. 3 ст.138 Закону України „ Про судоустрій і статус суддів" № 2453,від 7.10.2010 року без обмеження граничного розміру щомісячного довічного грошового утримання.

Доводи Управління щодо відсутності нормативного акту, який би встановлював механізм здійснення перерахунку щомісячного довічного грошового утримання суддів у відставці, та як наслідок відсутності підстав для проведення такого перерахунку є безпідставним.

Виходячи з норми ст.58 Конституції України, та висновків викладених в рішеннях Конституційного Суду Украйни від 18 червня 2007 року №4-рп/2007 ,від 22 травня 2008 року, №3-рп/2013 від 03.06.2013 випливає висновок, що матеріальні та соціальні гарантії судді у відставці, які були встановлені на час виходу позивачці у відставку(тобто на 2010 рік) не можуть бути обмежені або скасовані, а ні новім законом, а ні внесенням змін до чинного Закону.

Оскільки на день виходу позивача у відставку, умови призначення, виплати та перерахунок щомісячного довічного грошового утримання були визначні с. 43 Закону України „ Про статус суддів" та Постановою Верховної Ради України „ Про порядок введення в дію Закону України„ Про статус суддів" і на цей час визначені ч. 3ст 138 Закону України „ Про судоустрій і статус суддів" № 2453,від 7.10.2010 року, її вимоги про перерахунок та виплату щомісячного довічного грошового утримання, від заробітної плати працюючого судді на відповідній посаді, без обмеження розміру грошового утримання, є законними та обґрунтованими .

Крім того, право на виплату щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці у відсотковому розмірі заробітної плати судді, який працює на відповідній посаді врегульовано пунктом 8 Рішення Конституційного Суду України від 3 червня 2013 року №3-рп/2013 .

Посилання відповідача на те, що ст..138 Закону України „ Про судоустрій і статус суддів" № 2453, від 7.10.2010 року не передбачає будь яких перерахунків грошового утримання суддів, крім перерахунків щомісячного грошового утримання тільки діючих суддів Конституційного Суду України є необґрунтованим.

Назва та будова ст.138 свідчить про те, що законодавець встановив необхідність виплати щомісячного довічного грошового утримання всім суддям у відставці у відсотковому розмірі заробітної плати судді, який працює на відповідній посаді. Більш того, статус і гарантії усіх суддів однакові, незважаючи на рівень чи юрисдикцію суду.

Про наведе свідчить Конституція України, Закон України „ Про судоустрій і статус суддів", рішення Конституційного суду.

Також , необґрунтовано посилання на те, що згідно постанови правління Пенсійного фонду України від 6.08.2007 рок№15-1, зареєстрованої в Мінюсті 9 серпня 2007 року за №919/14186 органи пенсійного фонду не проводять перерахунок щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці.

Виходячи з загальних засад пріоритетності Законів над відомчими та урядовими нормативними актами, при вирішенні даного спору відповідач повинен керуватися Конституцією України, яка має найвищу юридичну силу, а її норми є нормами прямої дії та ч.3 ст.138 Закону України „ Про судоустрій і статус суддів" № 2453,від 7.10.2010 року.

Крім того, виплата щомісячного довічного грошового утримання носить триваючий характер, виплати проводяться щомісячно, тому обов'язок проводити перерахунок сум щомісячного довічного грошового утримання ,які підлягають щомісячній виплаті відповідно до вимог закону, також є триваючими, а тому суд вважає, що відповідач зобов'язаний , при наданні довідок про підвищення заробітної плати судді, працюючого на відповідної посаді, проводити перерахунок та виплату позивачці щомісячного довічного грошового утримання без додаткових судових рішень.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 6, 8,9, 11, 86,87,94, 99,122,159-163,167.254 КАС України, ст.ст. 6,8,19,22,126,128 Конституції України, Законом України "Про статус суддів" від 15.12.1992 року, Законом України "Про судоустрій та статус суддів" від 07.07.2010 року № 2453 суд,

П О С Т А Н О В И В:


Позов ОСОБА_1 -задовольнити.

Визнати дії Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Луганська щодо відмови ОСОБА_1 у здійсненні перерахунку та виплати щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці з 01.01.2014 року з заробітної плати працюючого суді на відповідній посаді - протиправними.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Луганська здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату щомісячного довічного грошового утримання, як судді у відставці, з 01.01.2014 року у розмірі 82% з заробітної плати (грошової винагороди) судді Господарського суду Луганської області що працює на відповідній посаді у сумі 21924 грн. за довідкою Господарського суду Луганської області № 1 від 10.01.2014 року без обмеження розміру щомісячного довічного грошового утримання з урахуванням проведених виплат і в подальшому у разі збільшення заробітної плати працюючого суді Господарського суду Луганської області на відповідній посаді, проводити перерахунок та виплату щомісячного довічного грошового утримання згідно пред'явлених довідок про збільшену заробітну плату працюючого суді на відповідній посаді без додаткових судових рішень.

Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Жовтневий районний суд м. Луганська шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення.

СУДДЯ: О.С. Степіна



Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація