Судове рішення #35932088

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ


У Х В А Л А


І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И


"27" лютого 2014 р. м. Київ К/800/13249/13



Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі:

головуючого - судді Ліпського Д.В.,

суддів: Головчук С.В.,

Черпака Ю.К.,

розглянувши у порядку попереднього судового засідання касаційну скаргу управління Пенсійного фонду України у Волноваському районі Донецької області на постанову Волноваського районного суду Донецької області від 12 грудня 2012 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 20 лютого 2013 року у справі за позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України у Волноваському районі Донецької області про перерахунок пенсії,-

В С Т А Н О В И Л А :

У листопаді 2012 року ОСОБА_2 звернулася до суду з позовом про визнання неправомірною відмову управління Пенсійного фонду України у Волноваському районі Донецької області у здійсненні перерахунку пенсії з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та допомоги по вирішенню соціально-побутових питань та індексації заробітної плати. Крім того, просила скасувати рішення відповідача №999 від 24 жовтня 2012 року про відмову у здійсненні перерахунку пенсії та зобов'язати здійснити такий перерахунок з 01 жовтня 2012 року.

Постановою Волноваського районного суду Донецької області від 12 грудня 2012 року позов задоволено. Визнано незаконним та скасовано рішення « 999 від 24 жовтня 2012 року про відмову у перерахунку пенсії ОСОБА_2 з урахуванням нарахованих та виплачених сум матеріальної допомоги на оздоровлення та допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати відповідно до довідки Ф№5-1 від 15 жовтня 2012 року. Зобов'язано відповідача провести з 01 жовтня 2012 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2 з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати які враховуються при обчисленні пенсії та з яких сплачено страхові внески з урахуванням фактично отриманих сум відповідно до Закону України «Про державну службу» .

Ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 20 лютого 2013 року апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України у Волноваському районі Донецької області залишено без задоволення, а постанову Волноваського районного суду Донецької області від 12 грудня 2012 року - без змін.

Перевіривши доводи касаційної скарги, правильність застосування судами норм процесуального права, правової оцінки обставин у справі, у межах, визначених ст. 220 КАС України, колегія суддів вважає, що касаційна скарга підлягає залишенню без задоволення з наступних підстав.

Судами встановлено, що ОСОБА_2 перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України у Волноваському районі Донецької області та отримує пенсію за віком, призначену на підставі Закону України «Про державну службу». При зверненні до відповідача із заявою про перерахунок розміру пенсії з урахуванням виплачених їй сум, які входять до структури заробітної плати, а саме: матеріальної допомоги на оздоровлення, допомоги на соціально-побутові потреби, індексацію заробітної плати, їй відмовлено.

Задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції, з рішенням якого погодився суд апеляційної інстанції, зробив висновок про те, що на суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на соціально-побутові потреби та індексації грошових доходів нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, то вони є складовою заробітної плати позивач та зобов'язання нараховуватися при обчисленні пенсії.

Так, відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 % від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

У частині першій статті 1 Закону України «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Частиною другою статті 33 Закону України «Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входила до системи оплати праці державного службовця.

Крім того, статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до частини першої зазначеної статті до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу)).

Згідно зі статтею 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Судами встановлено, що на суми матеріальної допомоги, допомоги на соціально-побутові потреби та індексацію грошових доходів нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Отже, судами зроблено правильний висновок про те, що отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Враховуючи те, що посилання відповідача в касаційній скарзі на порушення судами норм матеріального та процесуального права не знайшли свого підтвердження при розгляді даної справи, та ними повно та всебічно перевірені надані сторонами докази, дана їм належна оцінка у рішеннях, які належним чином мотивовані і за своїм змістом та формою відповідають вимогам матеріального та процесуального закону, касаційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а судові рішення - без змін.

Керуючись ст.ст. 220, 222, 223, 224, 230, 231 КАС України, колегія суддів -

У Х В А Л И Л А:

Касаційну скаргу управління Пенсійного фонду України у Волноваському районі Донецької області залишити без задоволення, а постанову Волноваського районного суду Донецької області від 12 грудня 2012 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 20 лютого 2013 року у справі за позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України у Волноваському районі Донецької області про перерахунок пенсії - без змін.


Ухвала оскарженню не підлягає.


Головуючий: Д.В. Ліпський


Судді: С.В. Головчук


Ю.К. Черпак













Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація