Справа № 101/873/14-ц
У Х В А Л А
07 березня 2014 року суддя Алуштинського міського суду Автономної Республіки Крим Гордєйчик Т.Ф., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю Фірма «Консоль ЛТД» про стягнення грошової суми,
-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернулась до Алуштинського міського суду із зазначеним позовом, у якому просить стягнути з відповідача на свою користь грошову суму переплати за договором пайової участі у фінансуванні будівництва у розмірі 41 152 гривні 32 копійки, посилаючись на норми статті 114 ч.1 ЦК України, які передбачають виключну підсудність.
Позовна заява підлягає поверненню позивачці, оскільки не підсудна Алуштинському міському суду.
Так, територіальна підсудність цивільних справ поділяється на загальну, альтернативну, виключну підсудність, підсудність за зв'язком справ та за вказівкою суду.
Виключною підсудністю є обов'язкова та незмінна підсудність, за якою розгляд певних категорій справ допускається лише у точно визначеному законом суді. Сутність виключної підсудності полягає в тому, що для деяких категорій справ закон чітко визначає, який суд компетентний їх вирішувати. Перелік позовів, віднесених законом до виключної підсудності, закріплений у ст.114 ЦПК України, та є вичерпаним.
В контексті даної статті певне значення мають справи, передбачені ч.1 ст.114 ЦПК України, відповідно до якої позови, що виникають із приводу нерухомого майна, пред'являються за місцезнаходженням майна або його основної частини.
Правила виключної підсудності поширюються на будь-які спори, в яких об'єктом спірного матеріального правовідношення є нерухоме майно, у тому числі про визнання права власності, права користування, про виділення частки, встановлення порядку користування, витребування нерухомого майна з чужого незаконного користування, усунення недоліків за договором будівельного підряду та інше.
Частиною 8 статті 110 ЦПК України передбачена альтернативна підсудність за вибором позивача у спорах, які виникають з договорів, у яких зазначено місце виконання або виконувати як через їх особливість можна тільки в певному місці.
З позовної заяви вбачається, що позовні вимоги зводяться до стягнення з відповідача грошової суми переплати, предметом позову є певна грошова сума переплати за договором пайової участі у будівництві.
Отже, спір з приводу нерухомого майна відсутній, вимог щодо спонукання виконання договору не заявлено, а право власності на предмет договору вже зареєстровано за позивачкою та не оспорюється нею, а тому підсудність зазначеної справи слід визначити із застосуванням ст.109 ЦПК України.
Відповідно до ч.2 ст.109 ЦПК України позови до юридичних осіб пред'являються в суд за їх місцезнаходженням.
Місцем знаходженням відповідача є м. Сімферополь, позивачка проживає у місті Донецьку, отже, справа не підсудна Алуштинському міському суду.
У відповідності до ст. 115 ЦПК України якщо суддя, вирішуючи питання про відкриття провадження у справі, встановить, що справа не підсудна цьому суду, заява повертається позивачеві для подання до належного суду, про що постановляється ухвала. Ухвала суду разом із заявою та всіма додатками до неї надсилаються позивачеві.
Керуючись ст.ст.109, 110, 114, 115 ЦПК України, -
У Х В А Л И В:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю Фірма «Консоль ДТД» про стягнення грошової суми - повернути позивачці, роз'яснивши їй, що для вирішення цього спору потрібно звернутися до суду за місцезнаходженням відповідача.
Ухвала може бути оскаржена до Апеляційного суду АРК через Алуштинський міський суд шляхом подачі в 5-денний строк з дня отримання копії даної ухвали апеляційної скарги.
Суддя
Алуштинського міського суду Т.Ф. Гордєйчик