Справа №256/473/14ц
2/256/667/2014
РІШЕННЯ
Іменем України
12 березня 2014 р. Калінінський районний суд м. Донецька у складі:
головуючого - судді Гавриленка О.М.
при секретарі - Ткачі А.Г,
за участю представників сторін: ОСОБА_1 та ОСОБА_2, розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Донецьку справу за позовом ОСОБА_3 до Обласного центру медико - соціальної експертизи про скасування довідки про відсутність причинного зв'язку смерті з професійним захворюванням та зобов'язання видати довідку про наявність причинного зв'язку смерті з наявним профзахворюванням, -
ВСТАНОВИВ:
Звернувшись до місцевого суду у січні п.р. позивачка просила скасувати довідку видану відповідачем та зобов'язати останнього надати нову довідку, якою встановити причино-наслідковий зв'язок смерті її чоловіка з наявним в нього за час життя професійним захворюванням. Позовні вимоги обґрунтувала тим, що за час життя її чоловіку була встановлена 2 група інвалідності безстроково, внаслідок професійної хвороби, з втратою 70% професійної працездатності. Між тим, ІНФОРМАЦІЯ_1 її чоловік помер та згідно до акту судово медичного обстеження його смерть настала внаслідок наявного в нього професійного захворювання. Проте, 08.04.13 р. відповідачем у справі було складено акт та видано довідку про відсутність причино наслідкового зв'язку смерті її чоловіка з наявним в нього професійним захворюванням. Зазначене у повному обсязі суперечить висновкам вказаного медичного дослідження від 21.05.12 р. та висновку обласного бюро СМЕ від 15.05.2013 р. Крім того позивачка зазначила, що висновок про відсутність причинного зв'язку смерті її чоловіка з наявним в нього професійним захворюванням було прийнято на підставі консультації Укрдерж НДІ МСПІ м. Дніпропетровська, тоді як висновок останнього містить виключно консультативний характер. Також зазначила, що підставою її звернення до суду стало те, що у випадку встановлення зазначеного факту їй як дружині померлого у відповідних органах належні страхові виплати.
Відповідач позовні вимоги не визнав у повному обсязі та заперечував проти їх задоволення. Представник відповідача пояснювала у суді, зокрема, що хоча померлому була встановлена група інвалідності внаслідок профзахворювання, між тим останні два роки він жодного разу амбулаторно саме з цього приводу не лікувався. Крім того, з урахуванням високого ступеню втрати професійної працездатності померлого за час життя та приймаючи до уваги інші обставини, що мають суттєве значення для вирішення спірного питання, було прийнято рішення про направлення медичних документів на консультацію до м. Дніпропетровська. За висновком МЕК від 25.03.2013 р. також не було встановлено причинного зв'язку смерті ОСОБА_4 з наявним в нього за час життя професійним захворюванням. Крім того представник відповідача зазначила, що виключно на органи МСЕК покладено обов'язок встановлення причино-наслідкових зв'язків смерті з профзахворюванням у померлих. А тому, у задоволенні позову просила відмовити.
Перевіривши матеріали справи, суд вважає позовні вимоги ОСОБА_3 не обґрунтованими і не підлягаючими задоволенню за підставами, передбаченими ст,ст 34 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасних випадків на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату професійної працездатності», п/п "л" п. 18 Положення про медико-соціальну експертизу, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 22.02.1992 року № 83, Порядку встановлення медико-соціальними експертним комісіями ступеня втрати професійної працездатності у відсотках працівникам, яким заподіяно ушкодження здоров'я, пов'язане з виконанням трудових обов'язків", затвердженого наказом Міністерства охорони здоров'я України від 22.11.1995 р. № 212, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 22.03.1996р. за № 136/1161, п. 2.17, 2.13 Інструкції про встановлення причинного зв'язку смерті з професійним захворювання (отруєнням) або трудовим каліцтвом, розділу 5 "Положення про медико-соціальну експертизу" затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.02.1992 р. № 83.
Відповідно до вимоги останніх, причинний зв'язок смерті потерпілого з одержаним каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я має підтверджуватися висновками відповідних медичних закладів. МСЕК визначають причини смерті інваліда на підставі лікарського свідоцтва про смерть у випадках, коли законодавством передбачається надання пільг сім'ї померлого. Одним із обов'язків МСЕК є встановлення причинного зв'язку смерті інвалідів із наслідками раніше отриманого каліцтва чи професійного захворювання. МСЕК видають висновки про причинний зв'язок смерті інваліда з наслідками раніше отриманого трудового каліцтва чи професійного захворювання. оскарження рішення МСЕК про встановлення причинного зв'язку смерті з професійним захворюванням здійснюється шляхом подання протягом місяця письмової заяви до Кримської республіканської МСЕК, обласної, центрально-міської МСЕК або відповідного відділу охорони здоров'я. Рішення Кримської республіканської, обласної, центрально-міської МСЕК може бути оскаржене до МОЗ України, за дорученням якого справи можуть бути розглянуті в Українському державному науково-дослідницькому інституті медико-соціальних проблем інвалідності МОЗ України м. Дніпропетровськ. Для розгляду особливо складних експертних випадків щодо встановлення причинного зв'язку смерті з профзахворюванням (отруєнням) або трудовим каліцтвом до роботи МСЕК можуть залучатися як консультанти наукові співробітники, головні фахівці різних медичних спеціальностей (профпатологи, травматологи, патологоанатоми та ін.). Головний експерт обласного Центру (Бюро) медико-соціальної експертизи має право направити медико-експертну документацію померлого до Українського державного науково-дослідного інституту медико-соціальних проблем інвалідності МОЗ України (м.Дніпропетровськ), Українського державного науково-дослідного інституту реабілітації інвалідів МОЗ України (м.Віниця), висновок яких є консультативним для МСЕК.
Як убачається з матеріалів справи та пояснень сторін, ОСОБА_4 у відповідності до довідки була встановлена 2 група інвалідності безстроково, з втратою 70 % професійної працездатності. У відповідності до свідоцтва про смерть від 07.05.2012 р. ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_1 помер.
Відповідно до акту судово-медичного дослідження від 21.05.2012 було встановлено, що смерть ОСОБА_4 настала від хронічної легенево - серцевої недостатності, зумовленої вузликовим антрокосілікатозом, ускладненим хронічним обструктивним бронхітом в стадії загострення, хронічною емфіземою легенів, дифузним пневмосклерозом, хронічним «легеневим» серцем. Висновок консультативної комісії Донецького обласного Бюро судово-медичної експертизи по встановленню причини смерті від 15.05.2013 № 104 також підтверджує вищевказану причину смерті.
Довідкою серії ДОН № 000460 відповідачем було надано висновок про те, що причинний зв'язок смерті ОСОБА_4 з наявним в нього професійним захворюванням не встановлений, з посиланням на консультацію УкрдержНДІ МСПІ міста Дніпропетровська.
Наведені фактичні обставини справи підтверджені документально та ставити під сумніви їх вірогідність суд не убачає підстав.
За викладеним, судом не приймаються до уваги посилання позивачки на акт судово медичного дослідження від 21.05.12 р. та висновок консультативної комісії Донецького обласного бюро СМЕ від 15.05.2012 р, розгляд яких відноситься до виключної компетенції органів МСЕК. За цим, правомочний орган МСЕК розглянув випадок смерті ОСОБА_4, з урахуванням згаданого висновку УкрдержНДІ МСПІ міста Дніпропетровська, який носить консультативний характер та видав довідку ДОН №000460 від 08.04.2013 р. про відсутність причинно-наслідкового зв'язку між його смертю і професійним захворюванням. Зазначені дії відповідача у повному обсязі узгоджуються із згаданими положенням, порядком та інструкцією про МСЕК. А тому суд визнає, що рішення прийняті компетентними органами в межах їх повноважень, з додержанням вимог Інструкції на підставі відповідних документів, зокрема, медичної документації, акту судово-медичного дослідження померлого. Крім того, висновки МСЕК не спростовуються матеріалами справи та сумнівів у суду не викликають.
Крім того, в даному випадку існує певний порядок встановлення причинного зв'язку смерті інваліда з наявним в нього професійним захворюванням, встановлення якого відноситься до виключної компетенції органів МСЕК і висновок (акт) якого у певних випадках може бути оскаржений шляхом подання протягом місяця письмової заяви до Кримської республіканської МСЕК, обласної, центрально-міської МСЕК або відповідного відділу охорони здоров'я. Таким чином, суд доходить до висновку про необхідність відмовити у задоволенні позовних вимог ОСОБА_3
Керуючись ст,ст 10-11, 60, 209, 212-214 ЦПК України, -
ВИРІШИВ:
Відмовити ОСОБА_3 у її позову до Обласного центру медико - соціальної експертизи про скасування довідки про відсутність причинного зв'язку смерті з професійним захворюванням та зобов'язання видати довідку про наявність причинного зв'язку смерті з наявним профзахворюванням.
Рішення може бути оскаржене до судової палати по цивільних справах апеляційного суду Донецької області через місцевий суд протягом 10 днів з дня проголошення рішення (чи з дня отримання його копії, але особою, яка приймала участь у розгляді справі, однак не була присутньою в судовому засіданні під час проголошення судового рішення).
Суддя -
12.03.2014