Справа № 407/6592/13-ц
2/407/223/14
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
10 лютого 2014 року Антрацитівський міськрайонний суд Луганської області
у складі: головуючого судді Чигриної Л.Г.
при секретарі Самігулліній К.Р.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Антрацит
цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4
« Про визнання права власності на будинок у порядку спадкування за законом»,
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 про визнання права власності у порядку спадкування за законом на будинок, розташований за адресою: АДРЕСА_1.
В обгрунтування заявлених вимог позивач ОСОБА_1 послався на те, що ІНФОРМАЦІЯ_6 року помер його батько ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1
Після смерті батька ОСОБА_5 відкрилась спадщина у вигляді житлового будинку «А», житловою площею - 50,9 кв.м. , загальною площею 61,4 кв.м., з належними до нього господарськими і побутовими спорудами: «а» - тамбуром, «а-1»-ганком , «Б»-сараєм, «В»-літньою кухнею , «в»- тамбуром, «Г»-кухнею, «Пг»- погрібом, «Д»- сараєм, «Е» - навісом, «Ж»-душем, «З»- сараєм, «У»- вбиральнею, № 1-2 спорудами та огорожею, що знаходяться за адресою : АДРЕСА_1 та розташовані на земельній ділянці, виділеній під обслуговування будинку.
Спадкоємцями вказаного майна після смерті батька ОСОБА_5 є він, ОСОБА_1, в 1/2 частині та його рідна сестра ОСОБА_6 також в 1/2 частині спадщини.
ІНФОРМАЦІЯ_7 року його сестра ОСОБА_6 померла, про що було зроблено актовий запис № 39 від 15 травня 1996 року відділом реєстрації актів громадянського стану м. Красний Луч та видано свідоцтво про смерть серії НОМЕР_1.
Після смерті батька ОСОБА_5 та сестри ОСОБА_6, з 1996 року він постійно, без реєстрації мешкає за адресою: АДРЕСА_1, робив ремонт будинку, проводить сплату комунальних платежів.
24.01.2011 року він оформив свідоцтво про право на спадщину за законом ( спадкова справа № 124/1995 ), яке зареєстровано в реєстрі за № 68 від 24.01.2011 року та зареєстрував за собою право власності на 1/2 частку будинку, розташованого за адресою: АДРЕСА_1.
Після смерті ІНФОРМАЦІЯ_7 року сестри ОСОБА_6 також відкрилася спадщина на 1/2 будинку, розташованого за адресою: АДРЕСА_1
Спадкоємцями першої черги після смерті ОСОБА_6 залишились діти останньої, а саме, син - ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_2, син - ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_3, та донька - ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_4, які у період з ІНФОРМАЦІЯ_7 року по теперішній час до нотаріуса із заявами про прийняття спадщини на 1/2 частину спадкового будинку не звертались.
Спадкоємці ОСОБА_6 на зазначене спадкове майно не претендують та не мають до нього претензій матеріального характеру, однак оформити свою відмову від спадщини не можуть внаслідок браку часу та коштів.
Зазначив, що він, як спадкоємець другої черги за законом, як рідний брат ОСОБА_6, у зв'язку з відмовою спадкоємців останньої першої черги прийняв спадщину на 1/2 частину вказаного спадкового будинку, вступив у володіння та управління цим спадковим майном і на протязі тривалого часу, а саме, з 1996 року ( більше 10 років ) відкрито, безперервно володіє нерухомим майно у вигляді житлового будинку з належними до нього господарчими і побутовими спорудами, що знаходяться за адресою : АДРЕСА_1.
Вважає, що його позов має бути задоволеним з наступних підстав.
Згідно до ст. 25 ЦК України цивільна правоздатність фізичної особи припиняється у момент її смерті.
Відповідно до ст.1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
До складу спадщини входять усі права та обов'язки , що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті ( ст. 1218 ЦК України).
Відповідно до ст.1258 ЦК України спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово .
Кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, або відмови від її прийняття.
Згідно ст.1262 ЦК України у другу чергу право на спадкування за законом мають рідні брати .
У відповідності з ч.1 ст. 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її, та на момент відкриття спадкоємці набувають лише право на спадкування, але не право власності на саму спадщину .
Для виникнення права власності на спадщину спадкоємець повинен належним чином здійснити (реалізувати) право на прийняття спадщини, що є необхідною умовою для набуття спадщини.
Всі спадкоємці першої черги з 1996 року по теперішній час не скористалися цим правом, та не мають мети цього робити, так як відмовляються прийняти цю спадщину.
Згідно до ч. 5 ст. 1268 ЦК України незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.
Відповідно до ст. 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом.
Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Згідно ст. 392 ЦК України власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Відповідно до ч. 2 ст. 16 ЦК України одним із способів захисту цивільних прав та інтересів є визнання права.
Вважає, що є всі правові підстави для визнання за ним права власності на 1/2 частку домоволодіння за адресою: АДРЕСА_1 в порядку спадкування за законом після смерті рідної сестри ОСОБА_6, оскільки це право в нього є за законом.
Визнання права власності на вказане домоволодіння не завдасть шкоди іншим особам та не порушить їх прав.
Просить визнати за ним, ОСОБА_1, право власності в порядку спадкування після смерті ІНФОРМАЦІЯ_7 року рідної сестри ОСОБА_6 на 1/2 частку житлового будинку «А», житловою площею - 50,9 кв.м. , загальною площею 61,4 кв.м., з належними до нього господарськими і побутовими спорудами: «а» - тамбуром, «а-1»-ганком, «Б»-сараєм, «В»-літньою кухнею , «в»- тамбуром, «Г»-кухнею, «Пг»- погрібом, «Д»- сараєм, «Е» - навісом, «Ж»-душем, «З»- сараєм, «У»- вбиральнею, № 1-2 спорудами та огорожею, що знаходяться за адресою : АДРЕСА_1.
Позивач ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, подав заяву від 24.01.2014 року про розгляд справи у його відсутність, позовні вимоги підтримує, просить задовольнити їх у повному обсязі. ( а.с. 58)
В судовому засіданні представник позивача ОСОБА_1 -адвокат ОСОБА_8, який діє на підставі договору про надання правової допомоги від 09.12.2013 року, позовні вимоги ОСОБА_1 підтримує, однак уточнив та збільшив їх об'єм.
Просить визнати за ОСОБА_1 право на спадкування за законом на майно у вигляді 1/2 частини житлового будинку «А», житловою площею - 50,9 кв.м. , загальною площею 61,4 кв.м., з належними до нього господарськими і побутовими спорудами: «а» - тамбуром, «а-1»-ганком , «Б»-сараєм, «В»-літньою кухнею , «в»- тамбуром, «Г»-кухнею, «Пг»- погрібом, «Д»- сараєм, «Е» - навісом, «Ж»-душем, «З»- сараєм, «У»- вбиральнею, № 1-2 спорудами та огорожею, що знаходяться за адресою : АДРЕСА_1.
Також просить визнати за ОСОБА_1 право власності на 1/2 частину житлового будинку «А», », житловою площею - 50,9 кв.м. , загальною площею 61,4 кв.м., з належними до нього господарськими і побутовими спорудами: «а» - тамбуром, «а-1»-ганком , «Б»-сараєм, «В»-літньою кухнею , «в»- тамбуром, «Г»-кухнею, «Пг»- погрібом, «Д»- сараєм, «Е» - навісом, «Ж»-душем, «З»- сараєм, «У»- вбиральнею, № 1-2 спорудами та огорожею, що знаходяться за адресою: АДРЕСА_1.
Відповідач ОСОБА_2 в судове засідання не з'явився, подав заяву від 10.02.2014 року про розгляд справи у його відсутності, позовні вимоги ОСОБА_1 визнає у повному обсязі, не заперечує проти визнання за останнім права власності на спадщину, що відкрилась після смерті його матері ОСОБА_6 у вигляді 1/2 частини будинку, розташованого за адресою: АДРЕСА_1. ( а.с. 87)
Відповідач ОСОБА_4 в судове засідання також не з'явився, подав заяву від 10.02.2014 року про розгляд справи у його відсутності, позовні вимоги ОСОБА_1 визнає у повному обсязі, не заперечує проти визнання за останнім права власності на спадщину, що відкрилась після смерті його матері ОСОБА_6 у вигляді 1/2 частини будинку, розташованого за адресою: АДРЕСА_1.( а.с. 88)
Відповідачка ОСОБА_3 в судове засідання не з'явилась, подала заяву від 10.02.2014 року про розгляд справи у її відсутності, позовні вимоги ОСОБА_1 визнає у повному обсязі, не заперечує проти визнання за останнім права власності на спадщину, що відкрилась після смерті її матері ОСОБА_6 у вигляді 1/2 частини будинку, розташованого за адресою: АДРЕСА_1. ( а.с. 89)
Дослідивши матеріали справи, вислухавши представника позивача ОСОБА_1 - адвоката ОСОБА_8, оцінивши, відповідно до ст.ст. 212,213 ЦПК України докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів, суд вважає, що позов заявлено обґрунтовано, його було підтверджено протягом судового засідання, тому він підлягає повному задоволенню з наступних підстав.
Згідно ст. 10 ЦПК України обставини цивільних справ встановлюються судом за принципом змагальності.
Згідно ст. 11 ЦПК України суд розглядає цивільні справи в межах заявлених вимог і на підставі наданих сторонами доказів.
Відповідно до ст.60 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на основу своїх вимог або заперечень.
В судовому засіданні встановлено, що згідно свідоцтва про народження позивача - ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_5, його батьками є ОСОБА_5 та ОСОБА_9. ( а.с. 16)
Батьку позивача ОСОБА_1 - ОСОБА_5 на підставі свідоцтва про право власності від 22.12.2010 року, виданого виконавчим комітетом Краснокутської селищної Ради від 21.12.2010 року № 101, зареєстрованого в Антрацитівському бюро технічної інвентаризації 04.01.2011 року по реєстру № 1912 в книзі 12, належав цілий житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами, розташований за адресою: АДРЕСА_1,.( а.с. 6,10,1819)
ІНФОРМАЦІЯ_6 року батько позивача ОСОБА_1 - ОСОБА_5 помер. ( а.с. 9)
Відповідно до листа Антрацитівської районної державної нотаріальної контори Луганської області № 14/01-16 від 14.01.2014 року після смерті ІНФОРМАЦІЯ_6 року ОСОБА_5 до Антрацитівської районної державної нотаріальної контори Луганської області з заявами про прийняття спадщини звернулись син ОСОБА_1, який є позивачем у справі, та дочка ОСОБА_6. ( а.с. 55)
З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що ОСОБА_6 є рідною сестрою позивача ОСОБА_1.
Зазначене вбачається і зі свідоцтва про право на спадщину за законом від 24.01.2011 року, виданим державним нотаріусом Антрацитівської районної державної нотаріальної контори Невечеря Н.Ю., реєстр № 68. ( а.с.6)
Згідно вказаного свідоцтва про право на спадщину за законом від 24.01.2011 року, позивач ОСОБА_1 та ОСОБА_6, як спадкоємці ( син та дочка) майна свого батька ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1, який помер ІНФОРМАЦІЯ_6 року, отримали спадщину у вигляді житлового будинку «А», », житловою площею - 50,9 кв.м. , загальною площею 61,4 кв.м., з належними до нього господарськими і побутовими спорудами: «а» - тамбуром, «а-1»-ганком , «Б»-сараєм, «В»-літньою кухнею , «в»- тамбуром, «Г»-кухнею, «Пг»- погрібом, «Д»- сараєм, «Е» - навісом, «Ж»-душем, «З»- сараєм, «У»- вбиральнею, № 1-2 спорудами та огорожею, що знаходяться за адресою: АДРЕСА_1, кожний в 1/2 частині будинку. ( а.с. 6)
Відповідно до витягу про державну реєстрацію прав від 14.02.2011 року за позивачем ОСОБА_1 зареєстроване право власності на 1/2 частину житлового будинку з господарськими будівлями та спорудами, що розташовані за адресою: АДРЕСА_1, на підставі свідоцтва про право на спадщину за законом від 24.01.2011 року, реєстр № 68.( а.с. 7)
На 1/2 частину вказаного житлового будинку свідоцтво про право на спадщину до теперішнього часу не видавалось. ( а.с.18)
На даний час в 1/2 частині житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами, що розташовані за адресою: АДРЕСА_1 значиться за ОСОБА_5, який помер ІНФОРМАЦІЯ_6 року, на підставі свідоцтва про право власності на нерухоме майно від 22.12.2010 року, виданого виконавчим комітетом Краснокутської селищної Ради від 21.12.2010 року № 101, зареєстрованого в Антрацитівському бюро технічної інвентаризації 04.01.2011 року. ( а.с. 55,18)
ІНФОРМАЦІЯ_7 року померла ОСОБА_6. ( а.с. 15)
На день смерті ІНФОРМАЦІЯ_7 року ОСОБА_6 в квартирі за адресою: АДРЕСА_2 разом з нею проживали: дочка ОСОБА_3, син ОСОБА_4, син ОСОБА_2, які є відповідачами у даній справі.( а.с. 53)
Відповідно до листа Антрацитівської районної державної нотаріальної контори Луганської області № 14/01-16 від 14.01.2014 року після смерті ІНФОРМАЦІЯ_7 року ОСОБА_6 до Антрацитівської районної державної нотаріальної контори Луганської області з питання прийняття спадщини ніхто зі спадкоємців не звертався. ( а.с. 55)
Згідно ст. 1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
Відповідачі у справі ОСОБА_4, ОСОБА_3, ОСОБА_2 відноситься до вказаної категорії спадкоємців.
У відповідності зі ст.ст.1268,1269,1270 ЦК України для прийняття спадщини спадкоємцеві необхідно подати до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини до шести місяців після смерті спадкодавця або проживати зі спадкодавцем на час відкриття спадщини.
Суд вважає, що відповідачі ОСОБА_4, ОСОБА_3, ОСОБА_2 прийняли спадщину після смерті ІНФОРМАЦІЯ_7 року матері ОСОБА_6, оскільки проживали зі спадкодавцем на час відкриття спадщини та 09.07.2002 року отримали в рівних частках спадщину у вигляді 1/2 частини квартири, розташованої за адресою: АДРЕСА_2, про що свідчить свідоцтво про право на спадщину за законом від 09.07.2002 року, видане державним нотаріусом Краснолуцької державної нотаріальної контори Кравченко Т.Г., реєстр №2-1574. ( а.а. 84)
Що стосується спадщини у вигляді 1/2 частини житлового будинку з господарськими будівлями та спорудами, що розташовані за адресою: АДРЕСА_1, то відповідачі ОСОБА_4, ОСОБА_3, ОСОБА_2, прийнявши спадщину, в цій частині юридично не оформили її та 10.02.2014 року подали до суду заяви про визнання права власності на 1/2 частину вказаного будинку, розташованого за адресою: АДРЕСА_1 за позивачем ОСОБА_1. ( а.с.87,88,89)
Відповідно до ст. 1258 ЦК України спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово.
Кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ним спадщини або відмови від її прийняття, крім випадків, встановлених ст.1259 ЦК України.
Статтею 1259 ЦК України врегульована зміна черговості одержання права на спадкування та передбачено, що спадкоємці за законом мають право укласти договір про заміну черговості одержання спадкоємцями права на спадкування. Такий договір може бути укладений після відкриття спадщини.
Аналізуючи зазначені обставини, суд приходить до висновку, що заяви, подані 10.02.2014 року до суду відповідачами ОСОБА_4, ОСОБА_3 та ОСОБА_2, свідчать про укладання останніми договору про зміну черговості одержання права на спадкування та їх одностайну згоду на залучення для одержання спадщини спадкоємця наступної черги, а саме, другої черги спадкоємців за законом, яким є позивач ОСОБА_1- рідний брат їх матері ОСОБА_6, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_7 року.
Згідно ст. 1262 ЦК України у другу чергу право на спадкування за законом мають рідні брати та сестри спадкодавця, його баба та дід як з боку батька, так і з боку матері.
Позивач у справі ОСОБА_1 відноситься до вказаної категорії спадкоємців.
Не дивлячись на те, що позивач ОСОБА_1 з 12.02.1993 року за реєстраційним обліком значиться за адресою: АДРЕСА_3, він фактично, після смерті ІНФОРМАЦІЯ_6 року батька ОСОБА_5, постійно проживає у спадковому будинку, за адресою: АДРЕСА_1, про що свідчить довідка Краснокутської селищної Ради Антрацитівського району № 1398 від 07.04.2004 року та довідка депутата Краснокутської селищної Ради Полякова І.В. від 0.12.2013 року. ( а.с. 17,11)
Позивач ОСОБА_1 з часу смерті ІНФОРМАЦІЯ_6 року батька ОСОБА_5 і по теперішній час управляє та володіє спадковим майном у вигляді будинку, розташованого за адресою: АДРЕСА_1.
Таким чином, з наведеного вбачається, що позивач ОСОБА_1 прийняв спадщину після смерті ІНФОРМАЦІЯ_6 року батька ОСОБА_5, оскільки у встановленому законом порядку подав заяву про прийняття спадщини, а також фактично прийняв спадщину після смерті ІНФОРМАЦІЯ_7 року сестри ОСОБА_6, оскільки фактично вступив в управління та володіння спадковим майном після смерті останньої, тому що доглядав за спадковим будинком, підтримував будинок у належному стані, постійно ніс витрати по утриманню будинку.
Крім позивача ОСОБА_1 інші спадкоємці, які б претендували на 1/2 частину вказаного спадкового будинку відсутні.
Таким чином, суд вважає, що є достатні підстави для визнання за позивачем ОСОБА_1 права на спадщину за законом у вигляді 1/2 частини житлового будинку «А», житловою площею - 50,9 кв.м. , загальною площею 61,4 кв.м., з належними до нього господарськими і побутовими спорудами: «а» - тамбуром, «а-1»-ганком , «Б»-сараєм, «В»-літньою кухнею , «в»- тамбуром, «Г»-кухнею, «Пг»- погрібом, «Д»- сараєм, «Е» - навісом, «Ж»-душем, «З»- сараєм, «У»- вбиральнею, № 1-2 спорудами та огорожею, що знаходяться за адресою : АДРЕСА_1.
Згідно ст. 328 ч. 1 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом.
Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Згідно ст. 392 ЦК України власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Відповідно до ч. 2 ст. 16 ЦК України одним із способів захисту цивільних прав та інтересів є визнання права.
Виходячи з вищевикладеного, суд вважає, що є всі підстави для визнання за позивачем ОСОБА_1 права власності на 1/2 частину житлового будинку - «А», житловою площею- 50,9 кв.м. , загальною площею 61,4 кв.м., з належними до нього господарськими і побутовими спорудами: «а» - тамбуром, «а-1»-ганком , «Б»-сараєм, «В»-літньою кухнею , «в»- тамбуром, «Г»-кухнею, «Пг»- погрібом, «Д»- сараєм, «Е» - навісом, «Ж»-душем, «З»- сараєм, «У»- вбиральнею, № 1-2 спорудами та огорожею, що знаходяться за адресою : АДРЕСА_1.
На підставі викладеного,
керуючись ст.ст. 10,11,60, 212-215 ЦПК України,
ст.ст. 16,328,392,1258, 1261,1266,1267,1270,1272,1278 ЦК України, суд
ВИРІШИВ :
Позовні вимоги ОСОБА_1 до ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4« Про визнання права власності на будинок у порядку спадкування за законом»- задовольнити повністю.
1. Визнати за ОСОБА_1 право на спадщину за законом у вигляді 1/2 частини житлового будинку « А», житловою площею - 50,9 кв.м., загальною площею 61,4 кв.м., з належними до нього господарськими і побутовими спорудами: «а» - тамбуром, «а-1»-ганком , «Б»-сараєм, «В»-літньою кухнею , «в»- тамбуром, «Г»-кухнею, «Пг»- погрібом, «Д»- сараєм, «Е» - навісом, «Ж»-душем, «З»- сараєм, «У»- вбиральнею, № 1-2 спорудами та огорожею, що знаходяться за адресою: АДРЕСА_1.
2. Визнати за ОСОБА_1 право власності на 1/2 частину житлового будинку « А», житловою площею - 50,9 кв.м., загальною площею 61,4 кв.м., з належними до нього господарськими і побутовими спорудами: «а» - тамбуром, «а-1»-ганком , «Б»-сараєм, «В»-літньою кухнею , «в»- тамбуром, «Г»-кухнею, «Пг»- погрібом, «Д»- сараєм, «Е» - навісом, «Ж»-душем, «З»- сараєм, «У»- вбиральнею, № 1-2 спорудами та огорожею, що знаходяться за адресою: АДРЕСА_1.
Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку на апеляційне оскарження.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному суді Луганської області через Антрацитовській міськрайонний суд протягом десяти днів з дня його проголошення.
Суддя Антрацитівського
міськрайонного суду Л. Г. Чигрина