ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
УХВАЛА
про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі
18 березня 2014 рокуСправа №801/2199/14
Суддя Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим Циганова Г.Ю., розглянувши позовну заяву Громадської організації "ЮСТИС" в інтересах ОСОБА_1, ОСОБА_1
до Євпаторійського міського відділу Головного Управління Міністерства внутрішніх справ України в АРК про визнання дій незаконними та спонукання до виконання певних дій
ВСТАНОВИВ:
До Окружного адміністративного суду АР Крим 17.03.2014 року надійшов адміністративний позов Громадської організації "ЮСТИС" в інтересах ОСОБА_1, ОСОБА_1 (далі - позивач) до Євпаторійського МВГУ МВС України в Криму про визнання дій Євпаторійського МВГУ МВС України в Криму в частині не присвоєння номеру єдиного державного реєстру за заявою про мінування будівлі незаконним та зобов'язання відповідача привласнити номер ЄРДР заяві про мінування будівлі.
Згідно з частиною 1 статті 107 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтею 106 цього Кодексу; належить позовну заяву розглядати в порядку адміністративного судочинства; подано адміністративний позов у строк, установлений законом (якщо адміністративний позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); немає інших підстав для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до частини 2 статті 2 КАС України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового оскарження.
Вищезазначеною нормою встановлений принцип судового розгляду спірних відносин під умовою, тобто якщо інший порядок судового оскарження відсутній.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 3 КАС України справа адміністративної юрисдикції (далі - адміністративна справа) - переданий на вирішення адміністративного суду публічно - правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до частини 2 статті 4 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на всі публічно-правові спори, крім спорів, для яких законом встановлений інший порядок судового вирішення.
При визначенні судової юрисдикції щодо вирішення справи суд виходить з характеру спірних правовідносин, прав та інтересів, за захистом яких звернувся позивач, суб'єктного складу сторін, предмета спірних правовідносин.
Згідно з частиною 2 статті 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема:
1) спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності;
2) спори з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби;
3) спори між суб'єктами владних повноважень з приводу реалізації їхньої компетенції у сфері управління, у тому числі делегованих повноважень;
4) спори, що виникають з приводу укладання, виконання, припинення, скасування чи визнання нечинними адміністративних договорів;
5) спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених Конституцією та законами України;
6) спори щодо правовідносин, пов'язаних з виборчим процесом чи процесом референдуму.
Згідно з частиною 3 статті 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів не поширюється на публічно-правові справи, що належить вирішувати в порядку кримінального судочинства.
З аналізу вказаних норм вбачається, що публічно - правовим спором за Кодексом адміністративного судочинства України є не будь-який публічно-правовий спір, а лише той, який випливає із здійснення суб'єктом владних повноважень своїх владних управлінських функцій.
Аналіз звернення позивача щодо питання, яке поставлено ними, пов'язано із наявністю факту скоєння кримінального злочину, а, отже, спірні правовідносини є публічно-правовими, але підлягають вирішенню в порядку кримінального судочинства і на них не поширюється компетенція адміністративних судів відповідно до пункту 2 частини 2 статті 17 КАС України.
Органи досудового слідства та прокуратури під час досудового розслідування виконують не владні управлінські функції, а владні процесуальні функції.
Враховуючи приписи Кодексу адміністративного судочинства України, спори щодо оскарження дій чи бездіяльності органів досудового слідства і прокуратури не випливають із здійснення суб'єктом владних повноважень своїх владних управлінських функцій, а тому не належать до юрисдикції адміністративних судів.
Як вбачається із адміністративного позову звернення позивача було скеровано до відповідача з посиланням на приписи КПК України, а отже, повинно бути розглянуто відповідачем в межах та за правилами зазначеного кодексу, а дії відповідача стосовно розгляду цього звернення підлягають судовому оскарженню за правилами КПК України, що виключає можливість розгляду позову за правилами КАС України.
Завданнями кримінального судочинства відповідно до статті 2 Кримінально-процесуального кодексу України від 13.04.2012 року є захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорона прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура.
Відповідно до чинного законодавства захист прав і свобод людини не може бути надійним без надання їй можливості при розслідуванні кримінальної справи права оскаржити до суду окремі процесуальні дії чи бездіяльність органів досудового слідства. Але таке оскарження окремих процесуальних актів, дій чи бездіяльності службових осіб органу досудового слідства до суду може здійснюватися у порядку, встановленому Кримінально-процесуальним кодексом України, оскільки діяльність службових осіб, як і діяльність суду, має свої особливості, не належить до сфери управлінської діяльності і не може бути предметом оскарження в порядку, визначеному Кодексом адміністративного судочинства України.
Аналогічну правову позицію (щодо правового статусу державних органів - суб'єктів кримінального судочинства) викладено у спільному листі Вищого адміністративного суду України та Вищого спеціалізованого суду з розгляду цивільних і кримінальних справ від 12.03.2011 року №334/8/13-11 (11.03.2011 року №259/0/4-11).
Зазначене обумовлює висновок, що компетентним судом, до юрисдикції якого належить розгляд скарг щодо прийняття рішень, вчинення дій або допущення бездіяльності суб'єктом владних повноважень стосовно здійснення досудового слідства, є суд, який спеціалізується на розгляді кримінальних справ.
Як зазначено Конституційним Судом України у рішенні від 14.12.2011 №19-рп/2011 по справі про оскарження бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо заяв про злочини: "скарги осіб стосовно прийняття рішень, вчинення дій або допущення бездіяльності суб'єктом владних повноважень щодо заяв і повідомлень про вчинені або підготовлювані злочини суди повинні розглядати і вирішувати у кримінальному судочинстві".
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 109 КАС України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Керуючись частиною 6 ст. 109 КАС України суд роз'яснює позивачу його право звернення із заявленими позовними вимогами до місцевого загального суду в порядку кримінального судочинства.
Стосовно посилання позивача на ухвалу Апеляційного суду АР Крим від 15.01.2014 року по справі №106/9478/13-к стосовно результатів розгляду скарги на бездіяльність начальника Євпаторійського МВ ГУ МВС України в АР Крим щодо невнесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань і не проведення досудового розслідування, суд зазначає, що зазначеним судовим рішенням не встановлено обставин, які мають значення для правильного вирішення даної справи, та не є обов'язковими для даного адміністративного суду, а тому ухвала Апеляційного суду АР Крим від 15.01.2014 року не є преюдиціальною.
Приймаючи до уваги, що позовні вимоги не підлягають розгляду в порядку адміністративного судочинства, суд вважає за необхідне відмовити у відкритті провадження у справі.
Керуючись п.1 ч.1, ч.6 ст. 109 КАС України, суд,
УХВАЛИВ:
1. Відмовити у відкритті провадження за адміністративним позовом Громадської організації "ЮСТИС" в інтересах ОСОБА_1, ОСОБА_1 до Євпаторійського МВГУ МВС України в Криму про визнання дій Євпаторійського МВГУ МВС України в Криму в частині не присвоєння номеру єдиного державного реєстру за заявою про мінування будівлі незаконним та зобов'язання відповідача привласнити номер ЄРДР заяві про мінування будівлі.
2. Копію ухвали разом з адміністративним позовом та доданими до нього документами надіслати позивачу.
Ухвала набирає законної сили протягом 5 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину ухвали або справу розглянуто у порядку письмового провадження або без виклику особи, яка її оскаржує, ухвала набирає законної сили через 5 днів з дня її отримання.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної республіки Крим протягом 5 днів з дня її проголошення. У разі розгляду справи у порядку письмового провадження або без виклику особи, яка її оскаржує,, апеляційна скарга подається протягом 5 днів з дня отримання. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Циганова Г.Ю.