Судове рішення #35812099

справа № 109/517/14-ц

провадження № 2/109/220/14



Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 березня 2014 року смт Красногвардійське

Красногвардійський районний суд Автономної Республіки Крим у складі:

головуючого - судді Проскурні С.М.,

секретаря - Грабовенко К.А.,

за участю: представників позивача - ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3,

представника відповідача та третьої особи - ОСОБА_4,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт Красногвардійське цивільну справу за позовом ОСОБА_5 до сільськогосподарського кооперативу «Фауна» про стягнення вартості майнового паю, третя особа ОСОБА_6,


ВСТАНОВИВ:


ОСОБА_5 у лютому 2014 року звернувся до суду з позовом, в якому просив стягнути з сільськогосподарського кооперативу «Фауна» (далі - СК «Фауна») вартість майнового паю в сумі 10859,01 грн.

Вимоги мотивовані правом фізичної особи на одержання паю у разі виходу з кооперативу.

У судовому засіданні ОСОБА_5 підтримав позовні вимоги та доводи в їх обґрунтування, викладені в позовній заяві. Позивач та його представники зазначили, що ОСОБА_5 являвся членом СК «Фауна» із внесенням пайового внеску в кооператив. На підставі договору оренди майна № 49 від 01 січня 2011 року ОСОБА_5 передав кооперативу в оренду строком на п'ять років майно, що є складовою часткою цілісного майнового комплексу бройлерної фабрики. Станом на 01 лютого 2011 року вартість майна позивача в кооперативі складала 10859,01 грн. Рішенням загальних зборів СК «Фауна» від 20 січня 2013 року на підставі заяви ОСОБА_5 від 18 грудня 2012 року його було виключено з членів кооперативу та вирішено протягом 24 місяців, - до 20 січня 2015 року, згідно зі статутом кооперативу, здійснити з ним повний розрахунок по майновому паю. З рішенням щодо строку розрахунку по виплаті майнового паю позивач не згоден, оскільки його майновий пай знаходиться в оренді відповідача. ОСОБА_5 відмовився від договору оренди майнового паю, письмово попередивши про це кооператив за три місяці. У разі припинення договору найму (оренди) наймач зобов'язаний негайно повернути наймодавцеві майно. З урахуванням того, що належне позивачу майно є складовою частиною майнового комплексу, просили стягнути з відповідача вартість майна грошима.

У судовому засіданні ОСОБА_4, яка представляла інтереси відповідача СК «Фауна» та третьої особи ОСОБА_6, позов не визнала, вважаючи його безпідставним. В обґрунтування заперечень зазначила, що ОСОБА_5 було виключено з членів СК «Фауна» рішенням загальних зборів кооперативу від 20 січня 2013 року на підставі його особистої про це заяви. Вказаним рішенням, як це передбачено статутом кооперативу, було вирішено здійснити з ОСОБА_5 повний розрахунок з виплати майнового паю протягом 24 місяців у строк до 20 січня 2015 року. В рахунок майнового паю позивачу було виплачено в січні 2013 року 2973,40 грн. та запропоновано до виплати в лютому 2014 року 2378,72 грн., від отримання яких ОСОБА_5 відмовився. Укладений з позивачем до 01 січня 2016 року договір оренди майна розірвано не було. У задоволенні позову, в межах заявлених позовних вимог, про стягнення на користь позивача вартості майнового паю, права якого не порушено, просила відмовити як необґрунтованому.

Вислухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, дослідивши письмові докази, суд вважає позовні вимоги такими, що не підлягають задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до статей 10, 11 Цивільного процесуального кодексу України (далі - ЦПК України) цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін.

Сторони мають рівні права щодо подання доказів, їх дослідження та доведення перед судом їх переконливості.

Суд сприяє всебічному і повному з'ясуванню обставин справи і розглядає цивільні справи в межах заявлених вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі.

Згідно з частиною третьою статті 10, частинами першою-третьою статті 60 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Докази подаються сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі.

Доказуванню підлягають обставини, які мають значення для ухвалення рішення у справі і щодо яких у сторін та інших осіб, які беруть участь у справі, виникає спір.

Статтею 1 Закону України «Про сільськогосподарську кооперацію» від 17.07.1997 № 469/97-ВР з наступними змінами і доповненнями, визначено поняття сільськогосподарського виробничого кооперативу, яким є сільськогосподарський кооператив, що утворюється шляхом об'єднання фізичних осіб, які є виробниками сільськогосподарської продукції, для провадження спільної виробничої або іншої господарської діяльності на засадах їх обов'язкової трудової участі з метою одержання прибутку.

Згідно зі статтею 19 Закону України «Про кооперацію» від 10.07.2003 № 1087-IV для досягнення мети своєї діяльності кооператив набуває та використовує майно, фінансові та інші ресурси.

Джерелами формування майна кооперативу є, зокрема, вступні, членські та цільові внески його членів, паї та додаткові паї, майно, добровільно передане кооперативу його членами, кошти, що надходять від провадження господарської діяльності, інші надходження, не заборонені законодавством.

Згідно зі статтею 13 Закону України «Про кооперацію» членство в кооперативі припиняється у разі: добровільного виходу з нього; припинення трудової участі в діяльності виробничого кооперативу; несплати внесків у порядку, визначеному статутом кооперативу; смерті члена кооперативу-фізичної особи; ліквідації члена кооперативу-юридичної особи; припинення діяльності кооперативу.

Судом встановлено, що на підставі рішення загальних зборів СК «Фауна» від 20 січня 2013 року ОСОБА_5 було виключено з членів кооперативу у зв'язку з добровільним виходом з нього за його особистою заявою про це від 18 грудня 2012 року.

Правом члена кооперативу є одержання паю у разі виходу з кооперативу в порядку і в строки, визначені його статутом.

Відповідно до статті 21 Закону України «Про кооперацію» у разі виходу або виключення з кооперативу фізична особа має право на одержання своєї загальної частки у майні кооперативу натурою, грішми або (за бажанням) цінними паперами відповідно до їх вартості на момент виходу. Строк та інші умови одержання членом кооперативу своєї загальної частки встановлюються статутом кооперативу, при цьому строк одержання зазначеної частки не може перевищувати двох років, а відлік його розпочинається з 1 січня року, що настає з моменту виходу або виключення з кооперативу.

Згідно з пунктами 5.15, 5.16 статуту СК «Фауна» при виході члена з кооперативу йому видаються за домовленістю сторін гроші або майно з пайового фонду на вартість його пайового внеску. Перелік майна, що підлягає видачі членам кооперативу при виході

чи виключенні зі складу кооперативу, визначається загальними зборами кооперативу з урахуванням структури пайового фонду кооперативу. Видача майна або грошей здійснюється після затвердження звіту за рік, у якому він вийшов зі складу кооперативу, і в термін до 24 місяців із дня виходу.

Рішенням загальних зборів СК «Фауна» (протокол № 1 від 20.01.2013 р.) вирішено здійснити з ОСОБА_5 на протязі 24 місяців у строк до 20 січня 2015 року повний розрахунок по майновому паю.

Як зазначила у судовому засіданні представник відповідача, кооператив не оспорює право ОСОБА_5 на одержання паю у зв'язку з виходом з кооперативу та визнає залишок не виплаченого позивачу майнового паю станом на 19.02.2014 року в сумі 7885,60 грн. Втім, остаточний розрахунок з ОСОБА_5 щодо виплати йому паю буде здійснено у строк до 20 січня 2015 року, як це передбачено статутом кооперативу.

Відповідно до частини першої статті 3 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.

Суд розглядає цивільні справи в межах заявлених вимог та на підставі доказів, наданих особами, які беруть участь у справі. Саме позивач повинен довести ті обставини, на які він посилається як на підставу своїх вимог. Особа, яка бере участь у справі, розпоряджається своїми правами щодо предмету спору на власний розсуд.

Оскільки строк та інші умови одержання ОСОБА_5 свого паю встановлені статутом СК «Фауна», строк одержання паю (до 20 січня 2015 року) не перевищує двох років з моменту його виходу з кооперативу, право позивача на одержання паю у разі виходу з кооперативу не порушено.

Безпідставне й посилання позивача та його представників на договір оренди майна від 01 січня 2011 року як на підставу для одержання паю у зв'язку з припиненням членства ОСОБА_5 в кооперативі.

Вказаний договір, який укладений на строк з 01 січня 2011 року по 01 січня 2016 року, припинено або розірвано не було.

Оцінюючи за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також і взаємний зв'язок поданих доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку про відхилення позову ОСОБА_5 в межах заявлених позовних вимог у повному обсязі.

Керуючись статтями 3, 10, 11, 60, 88, 209, 212, 214, 215 ЦПК України, суд


ВИРІШИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_5 до сільськогосподарського кооперативу «Фауна» про стягнення вартості майнового паю, третя особа ОСОБА_6, - відмовити повністю.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Апеляційного суду Автономної Республіки Крим через Красногвардійський районний суд шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня його проголошення.


Суддя С.М. Проскурня





Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація