Справа № 105/7230/13-ц
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"12" березня 2014 р. Джанкойський міськрайонний суд АР Крим у складі:
головуючого - судді Басової О.А.,
при секретарі - Кузь Т.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Джанкой цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Джанкойської міської ради, Інспекції Державного Архітектурно-будівельного контролю АРК про визнання права забудовника в порядку спадкування,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 06.12.2013 року звернувся до суду з позовом, вимоги якого підтримав у судовому засіданні, просить визнати за ним права забудовника в порядку спадкування після ОСОБА_2, померлого ІНФОРМАЦІЯ_2. Вимоги мотивує тим, що він є єдиним спадкоємцем першої черги після смерті батька. За життя той мав право власності на будинок АДРЕСА_1, отримав дозвіл на його знесення та будівництво нового, однак не встиг збудувати будинок, помер. Позивач вважає, що він успадкував права забудовника, свідоцтво на які нотаріусом не видається і іншого способу захисту крім судового він не має.
Представник Джанкойської міської ради залишив вирішення спору на розсуд суду, звернувши увагу на те, що дозвіл на будівництво у спадкодавця закінчився у 1987 році, а помер він у 1996 році.
Відповідач ІДАСК у судове засідання не з'явився, причин неявки не повідомив, заперечень проти позову не надав.
Вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи|речі|, суд вважає|лічить| вимоги позову обґрунтованими і такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до статей 524, 525, 529, 548, 549 ЦК УРСР у редакції 1963 року, яка діяла на час виникнення спірних правовідносин, спадкування здійснюється за законом. Часом відкриття спадщини вважається день смерті спадкодавця. При спадкуванні за законом спадкоємцями першої черги є діти померлого. Для придбання спадщини потрібно, щоб спадкоємець його прийняв. Прийнята спадщина належить спадкоємцю з моменту відкриття спадщини. Вважається, що спадкоємець прийняв спадщину, якщо він подав в державну нотаріальну контору заяву про прийняття спадщини.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 є сином ОСОБА_2, що підтверджується свідоцтвом про народження (а.с. 6). За життя ОСОБА_2 за договором купівлі-продажу від 11.03.1983 року придбав житловий будинок АДРЕСА_1 (а.с. 10-11), 13.07.1984 року отримав від виконкому Джанкойської міської ради дозвіл на знесення ветхого цього житлового будинку та будування у термін до 13.07.1987 року нового за типовим проектом (рішення № 369, а.с. 12). ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 помер (а.с. 7). Позивач, який є спадкоємцем 1 черги, прийняв спадщину, оскільки звернувся до нотаріальної контори (а.с. 30). Позивачу відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину з тих підстав, що відсутній правовстановлюючий документ на новостворене майно (а.с. 8).
Суд погоджується з доводами позивача і вважає, що він успадкував від батька права забудовника, які той мав за життя і які існували на час його смерті, з огляду на наступне.
Відповідно до ст.ст. 90, 91 Земельного кодексу УРСР від 08.07.1970 року, який діяв на момент придбання будинку, на землях міст при переході права власності на будівлю переходить також і право користування земельною ділянкою або її частиною. Аналогічне положення міститься й у п. 25 Положення про землі міст і селищ міського типу Української РСР, затверджене постановою Ради Міністрів Української РСР від 20 березня 1984 р. N 136.
Згідно п. 13 цього положення надання земельних ділянок у користування провадиться виконавчими комітетами міських, селищних Рад народних депутатів. Вилучення земельних ділянок виконавчими комітетами міських, селищних Рад народних депутатів, якщо при цьому зносяться жилі будинки, належні громадянам на праві особистої власності, провадиться при наявності в кожному окремому випадку дозволу виконавчого комітету обласної, міської /міста республіканського підпорядкування/ Ради народних депутатів на знесення цих будинків.
Пунктом 28 Положення передбачено, що при зруйнуванні будинку внаслідок стихійного лиха /пожежі тощо/ або ветхості право користування земельною ділянкою за власником будинку зберігається, якщо протягом трьох років він розпочне відбудову будинку, за винятком масивів, де індивідуальне житлове будівництво генеральним планом міста, селища міського типу не передбачене. У цьому разі земельна ділянка надається в місцях, відведених під індивідуальне житлове будівництво.
З огляду на викладені норми вбачається, що до ОСОБА_2 при придбанні ним будинку перейшло й право користування земельною ділянкою, на якій будинок розташований.
Оскільки доказів того, що протягом трьох років після отримання дозволу на будівництво нового замість ветхого будинку ОСОБА_2 не здійснював будівельні роботи не надано, а в порядку п. 13 Положення земельну ділянку не вилучено, суд вважає, що ОСОБА_2 зберіг за собою право користування земельною ділянкою під забудову.
Тому, з огляду на те, що ані Положенням, ані ЗК УРСР не передбачено імперативне встановлення термінів закінчення будівництва на земельній ділянці, а посилання на трирічний строк у п. 28 Положення стосується лише початку будівельних робіт (а не їх закінчення), враховуючи, що після закінчення строку, встановленого Рішенням № 269 від 13.07.1984 року, орган власних повноважень не здійснив жодних дій, передбачених Положенням, щодо вилучення земельної ділянки через нецінове її використання, суд погоджується з доводами позивача про те, що з мовчазної згоди виконкому міськради за ОСОБА_2 визнавалось право забудовника, тобто він його не втратив після 13.07.1987 року..
Таким чином, приймаючи до уваги, що спадкуванням є перехід прав померлого, які він мав на момент смерті до спадкоємця, який прийняв спадщину, враховуючи, що на момент смерті ОСОБА_2 мав права забудовника, надані йому Рішенням № 269 від 13.07.1984 року, а ОСОБА_1 прийняв спадщину, за позивачем має бути визнано у судовому порядку право забудовника, оскільки іншим шляхом (нотаріально) підтвердити своє право позивач не в змозі.
На підставі ст. 524,525,548,549 ЦК України в редакції 1963 року, керуючись ст.ст.10,11,57-60, 212-215 ЦПК| України, суд
В И Р І Ш И В:
Позов задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, права забудовника житлового будинку АДРЕСА_1 передбачені рішенням виконкому Джанкойської міської ради № 269 від 13.07.1984 року, в порядку спадкування після ОСОБА_2 (російською ОСОБА_2), померлого ІНФОРМАЦІЯ_2.
Рішення може бути оскаржено в Апеляційний суд Автономної Республіки Крим через Джанкойський міськрайонний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня його проголошення, шляхом подання апеляційної скарги. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом 10 днів з дня отримання копії цього рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку, передбаченого для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя О. А. Басова