Судове рішення #35764062

Копія



СЕВАСТОПОЛЬСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД


УХВАЛА

Іменем України


Справа № 764/10762/13-а


12.03.14 м. Севастополь

Севастопольський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Яковенко С.Ю.,

суддів Воробйової С.О. ,

Кукти М.В.

розглянувши в порядку письмового провадження матеріали справи № 764/10762/13-а за апеляційною скаргою ОСОБА_2 на постанову Ленінського районного суду м.Севастополя (суддя Гаркуша О.М. ) від 28.10.2013

за позовом ОСОБА_2 (АДРЕСА_1)

до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Севастополі (вул. М. Музики, 54, м. Севастополь, 99007)

Військового комісаріату Автономної Республіки Крим (вул. Київська, 152, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, 95493)

представник позивача Приватне підприємство "Юридичний центр "Довіра" (вул. Острякова, 15, оф. 4-17 а, м. Севастополь, 99007)

про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії,


ВСТАНОВИВ:

11.10.2013 ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Севастополі, Військового комісаріату Автономної Республіки Крим про:

- визнання протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в м. Севастополі щодо нездійснення перерахунку пенсії позивачу у зв'язку із введенням щомісячної додаткової грошової винагороди для військовослужбовців згідно з додатком до постанови КМУ «Питання грошового забезпечення окремих категорій військовослужбовців Збройних Сил, Державної прикордонної служби, внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ та осіб начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту Державної служби з надзвичайних ситуацій» від 22 вересня 2010 року № 889;

- зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в м. Севастополі провести позивачу перерахунок пенсії за вислугу років з 01.07.2008 з врахуванням в грошовому забезпеченні, з якого перераховується пенсія, надбавки за кваліфікацію в розмірі 40 відсотків, встановленої Наказом Міністра Оборони України від 01.03.2013 №260;

- зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в м. Севастополі здійснити з 01.07.2013 перерахунок та виплату недосплачених сум пенсії позивачу, обчисливши її розмір з урахуванням додаткової грошової винагороди, передбаченої постановою КМУ «Питання грошового забезпечення окремих категорій військовослужбовців Збройних Сил, Державної прикордонної служби, внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ та осіб начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту Державної служби з надзвичайних ситуацій» від 22 вересня 2010 року № 889.

- зобов'язати Військовий комісаріат Автономної Республіки Крим надати ГУ ПФУ в місті Севастополі довідку про розмір грошового забезпечення з урахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди.

Постановою Ленінського районного суду м. Севастополя від 28.10.13 у справі № 764/10762/13-а відмовлено у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Севастополі, Військового комісаріату Автономної Республіки Крим про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії.

Не погодившись з вказаною постановою суду, позивач звернувся з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати постанову та прийняти нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги.

Апеляційна скарга мотивована порушенням судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права.

Відповідно до пункту 2 частини першої статті 197 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів, у разі неприбуття жодної з осіб, які беруть участь у справі, у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання.

У судове засідання сторони, їх представники не з'явились, про дату, час та місце апеляційного розгляду справи повідомлені в встановленому законом порядку.

Суд, керуючись положеннями пункту 2 частини першої статті 197 Кодексу адміністративного судочинства України, визнав за можливе перейти до письмового провадження по справі.

Обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_2 є пенсіонером Збройних сил України і отримує пенсію відповідно до положень Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб".

20.08.2013 позивач звернувся з заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Севастополі про перерахунок пенсії згідно наказу постанови КМУ "Питання грошового забезпечення окремих категорій військовослужбовців Збройних Сил, Державної прикордонної служби, внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ та осіб начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту Державної служби з надзвичайних ситуацій" від 28.09.2010 №889.

Листом від 03.10.2013 №421-И Головне управління Пенсійного фонду України в м. Севастополі повідомило позивача про відмову у перерахунку пенсії з підстав, що додаткова щомісячна грошова винагорода не передбачена нормами статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", тому у органів Пенсійного фонду України законних підстав для здійснення перерахунку пенсії позивачу з урахуванням вищевказаної винагороди немає (арк.с.10).

Згідно зі статтею 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадови особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до частини третьої статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" усі призначені за вказаним Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсії і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Постановою Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Пунктом 1 постанови № 889 встановлено, що з 1 жовтня 2010 року військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), які займають посади плаваючого та льотного складу Збройних Сил, Державної прикордонної служби та льотного складу внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ, щомісячну додаткову грошову винагороду в розмірі, що не перевищує місячне грошове забезпечення.

Граничні розміри, порядок та умови виплати щомісячної додаткової грошової винагороди, передбаченої пунктом цієї постанови, визначаються Міністерством оборони, Міністерством внутрішніх справ та Адміністрацією Державної прикордонної служби за погодженням з Міністерством праці та соціальної політики і Міністерством фінансів у межах затвердженого фонду грошового забезпечення.

На реалізацію положень постанови КМУ № 899, Міністр оборони України 15 листопада 2010 року видав наказ № 595 «Про затвердження Інструкції про розміри і порядок виплати військовослужбовцям, які займають посади плаваючого та льотного складу Збройних Сил України, щомісячної додаткової грошової винагороди».

Підпунктом 2.3 пункту 2 Інструкції встановлено розмір винагороди військовослужбовцям, які проходять військову службу на посадах льотного складу у військових частинах, установах, військових навчальних закладах (навчальних центрах, на курсах), на підприємствах і в організаціях, а також у штабах і управліннях з'єднань і вище, - до 20 % місячного грошового забезпечення.

Згідно із пунктом 2.4 цієї Інструкції для військовослужбовців, які проходять військову службу на посадах льотного складу у військових частинах, установах, військових навчальних закладах (навчальних центрах, на курсах), на підприємствах і в організаціях, а також у штабах і управліннях з'єднань і вище і виконували у минулому місяці польоти за планами бойової (навчально-льотної) підготовки у складі екіпажів літаків, вертольотів щомісячну додаткову грошову винагороду встановлено в розмірі до 100 відсотків місячного грошового забезпечення

Тобто, законодавством визначено лише граничні розміри додаткової грошової винагороди без обумовлення мінімальної межі здійснення таких виплат та надано право визначати їх розмір Міністру оборони України за погодженням з Міністерством праці та соціальної політики і Міністерством фінансів та наявного фонду фінансового забезпечення.

Відповідно до пункту 4 Інструкції виплата винагороди здійснюється з того дня, з якого військовослужбовці стали до виконання обов'язків за посадами, але не раніше дня видання наказу про призначення, та припиняється з дня, наступного за днем звільнення від обов'язків за посадою.

У пункті 5 Інструкції визначено, що винагорода виплачується на підставі наказу командира (начальника) військової частини (установи, організації), а командирам (начальникам) військових частин (установ, організацій) - на підставі наказів вищих командирів (начальників).

Підставою для видання наказу командира (начальника) військової частини (установи, організації) про виплату винагороди військовослужбовцям, які проходять військову службу на посадах льотного складу в установах, військових навчальних закладах (навчальних центрах, на курсах), на підприємствах і в організаціях, а також у штабах і управліннях з'єднань і вище, є витяги з журналів хронометражу польотів або копії польотних листів про здійснення польотів за планами бойової (навчально-льотної) підготовки, а також витяги з льотної книжки військовослужбовця.

Наказом Міністра оборони України від 05.11.2010 № 576 внесено зміни до пункту 9 наказу Міністра оборони України № 380 від 22.07.2010 «Про бюджетну політику Міністерства оборони України на 2010 рік», згідно з якими у 2010 році з 01.05.2010 премія особам рядового, сержантського та старшинського складу складає 70% посадового окладу; науково-педагогічним працівникам з числа військовослужбовців кафедри вищих військових навчальних закладів, які мають статус національних, та військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів, які мають статус національних,- 70 відсотків посадового окладу; іншим військовослужбовцям - 55% посадового окладу.

Наказом Міністра оборони України від 25.06.2011 № 355 абзац п'ятий п.8 наказу МОУ від 28.01.2011 № 50 «Про бюджетну політику Міністерства оборони України на 2011рік» викладено в редакції « премія особам рядового, сержантського та старшинського складу 25 % посадового окладу, науково-педагогічного складу вищий військових навчальних закладів, які мають статус національних та військових навчальних підрозділів вищий навчальних закладів, які мають статус національних - 105 % посадового окладу, іншим військовослужбовцям - 90 % посадового окладу».

Верховний Суд України в постанові від 15.10.2013 у справі № 21-368а13 дійшов такого правового висновку: щомісячна додаткова грошова винагорода, яка передбачена наказом № 595, має тимчасовий характер, оскільки виплата такої винагороди дозволена за наявності наказу командира (начальника) військової частини (установи, організації) або вищого командира (начальника) залежно від настання спеціальних обставин (здійснення польотів у конкретному місці), її розмір не є фіксованим, а виплата не є щомісячною, тому вона не може бути підставою для перерахунку пенсії військовослужбовцям.

Аналогічна позиція викладена в ухвалах Вищого адміністративного суду України від 29.08.2013 у справі № К/9991/85155/11, від 16.10.2013 у справі № К/9991/30403/12, від 14.11.2013 у справі № К/800/14640/13.

Наказ Міністра оборони України від 05.11.2010 №576 щодо встановлення розмірів премій військовослужбовців має тимчасовий характер, виплата якої обмежена бюджетними асигнуваннями на відповідний бюджетний період, а саме на 2010 рік, тому вказаний наказ не може бути підставою для проведення перерахунку пенсії позивачу.

Таким чином, Головне Управління Пенсійного фонду України в м. Севастополі правомірно відмовило позивачу в задоволенні заяви про перерахунок пенсії, оскільки відповідач при прийняті рішення керувався положеннями чинного законодавстві та діяв в межах наданих повноважень.

З урахуванням викладеного, судова колегія погоджується з висновком суду першої інстанції щодо необґрунтованості позовних вимог.

Рішення судом першої інстанції прийняте з дотриманням норм матеріального та процесуального права та підстави для його скасування відсутні.

Згідно зі статтею 200 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи і ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.


Керуючись статтями 195,196, пунктом 1 частини першої статті 198, п.1 частини першої статті 205, статтями 200, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд


УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_2 залишити без задоволення.

Постанову Ленінського районного суду м.Севастополя від 28.10.2013 у справі № 764/10762/13-а залишити без змін.


Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення їх копій особам, які беруть участь у справі.

Ухвалу може бути оскаржено до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.



Головуючий суддя підпис С.Ю. Яковенко

Судді підпис С.О. Воробйова

підпис М.В. Кукта


З оригіналом згідно

Головуючий суддя С.Ю. Яковенко


Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація