РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 123/14951/13-ц Номер провадження 2/123/644/2014
20.02.2014 року м. Сімферополь
Київський районний суд м.Сімферополя у складі:
головуючого - судді Діденка Д.О.,
при секретарі - Тімашовій М.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до державного нотаріуса третьої Сімферопольської державної нотаріальної контори Юшкевич Віри Євгенівни про визнання постанови незаконною, зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернулася до суду із зазначеною позовною заявою, яка мотивована тим, що після смерті своєї матері вона звернулася із заявою до Третьої Сімферопольської державної нотаріальної контори про видачу свідоцтва про право на спадщину, але відповідачем було відмовлено їй у вчинені нотаріальної дії щодо оформлення 1/3 частки земельної ділянки, у зв'язку з тим, що не виділені частки у сумісній власності. Вважає дії нотаріуса незаконними, просить визнати незаконною постанову відповідача та зобов'язати її видати свідоцтво про право на спадщину за законом на 1/3 частку земельної ділянки.
У судовому засіданні позивач свої позовні вимоги підтримала, просила задовольнити за мотивами наведеними у позові.
Від державного нотаріуса третьої Сімферопольської державної нотаріальної контори Юшкевич В.Є. надійшли письмові пояснення, в яких вона вказує, що дійсно нею була видана позивачу постанова про відмову у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на частку земельної ділянки. Підставою відмови стало те, що у державному акті, який надала позивач, частка спадкодавця у праві власності на земельну ділянку не визначена, тобто земельна ділянка належить усім співвласникам на праві спільної сумісної власності. Просила розглянути справу за її відсутність.
Заслухавши пояснення позивача, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов задоволенню не підлягає з наступного.
Судом встановлено, що 30.11.2012 р. №5620/02-31 державним нотаріусом третьої Сімферопольської державної нотаріальної контори Юркевич В.Є. винесено постанову про відмову у вчиненні нотаріальної дії, а саме про відмову ОСОБА_1 у видачі свідоцтва про право на спадщину на частку земельної ділянки. Постанова вмотивована тим, що з наданих документів нотаріус не може встановити об'єм спадкових прав, у зв'язку з тим, що у правовстановлюючому документі на земельну ділянку не вказано яка саме частка належить спадкодавцю.
Відповідно до п. 1, 2 глави 14 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого Назаром Міністерства юстиції України від 22.02.2012 р. № 296/5, нотаріальна дія або відмова у її вчиненні, нотаріальний акт оскаржуються до суду. Право на оскарження нотаріальної дії або відмови у її вчиненні, нотаріального акта має особа, прав та інтересів якої стосуються такі дії чи акти.
Пунктом 4 глави 14 вказаного порядку передбачено, що Нотаріус на вимогу особи, якій відмовлено у вчиненні нотаріальної дії, зобов'язаний викласти причини відмови в письмовій формі і роз'яснити порядок її оскарження. У цих випадках нотаріус протягом трьох робочих днів виносить постанову про відмову у вчиненні нотаріальної дії.
Згідно з п. 4.15, р.4, гл. 10 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, видача свідоцтва про право на спадщину на майно, яке підлягає реєстрації, проводиться нотаріусом після подання правовстановлюючих документів щодо належності цього майна спадкодавцеві та перевірки відсутності заборони або арешту цього майна.
Як вбачається з державного акту на право власності на земельну ділянку серії КМ№120604 від 11.10.2005 р. співвласниками земельної ділянки, розташованої за адресою: АДРЕСА_1, є ОСОБА_5, ОСОБА_1, ОСОБА_6
Частиною 1 ст. 1226 ЦК України встановлено, що частка у праві спільної сумісної власності спадкується на загальних підставах.
Відповідно до ч. 1, 2, ст. 357 ЦК України, частки у праві спільної часткової власності вважаються рівними, якщо інше не встановлено за домовленістю співвласників або законом. Якщо розмір часток у праві спільної часткової власності не встановлений за домовленістю співвласників або законом, він визначається з урахуванням вкладу кожного з співвласників у придбання (виготовлення, спорудження) майна.
Згідно зі ч. 1, 2 ст. 372 ЦК України майно, що є у спільній сумісній власності, може бути поділене між співвласниками за домовленістю між ними. У разі поділу майна, що є у спільній сумісній власності, вважається, що частки співвласників у праві спільної сумісної власності є рівними, якщо інше не встановлено домовленістю між ними або законом.
Відповідно до листа Вищого спеціалізованого суду з розгляду цивільних та кримінальних справ від 16.05.2013 р. №24-753/0/4-13 «Про судову практику з розгляду цивільних справ про спадкування» (пленум Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 01.03.2013 р.), розглядаючи спори, пов'язані із спадкуванням частки майна, що у спільній сумісній власності, судам слід звертати увагу на те, що згідно із ст. 368 ЦК спільною власністю є не лише майно, набуте подружжям за час шлюбу, якщо інше не встановлено договором або законом, а й майно, набуте в результаті спільної праці та за спільні грошові кошти членів сім'ї, якщо інше не встановлено договором, укладеним у письмовій формі. У разі відмови нотаріуса видати свідоцтво про право на спадщину спадкоємці учасника спільної сумісної власності мають право звернутися з позовом про визначення частки майна, належної померлому на праві спільної сумісної власності.
Оцінюючи наведені обставини, суд вважає, що нотаріус діяв згідно з діючим законодавством та порушень з його сторони не встановлено.
Таким чином, позовні вимоги не підлягають задоволенню.
На підставі Закону України «Про Нотаріат», Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого Назаром Міністерства юстиції України від 22.02.2012 р. № 296/5, керуючись ст.ст.10, 60,213,214,215 ЦПК України, суд, -
ВИРІШИВ:
У задоволенні позову ОСОБА_1 до державного нотаріуса третьої Сімферопольської державної нотаріальної контори Юшкевич Віри Євгенівни про визнання постанови незаконною, зобов'язання вчинити дії - відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення до Апеляційного суду АР Крим через Київський районний суд м.Сімферополя.
Суддя Діденко Д. О.