Судове рішення #35740438

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 123/2558/14-ц

Номер провадження 2/123/1232/2014

12.03.2014 року Київський районний суд м. Сімферополя у складі:

головуючого - судді Тонкоголосюка О.В.,

при секретарі - Берденко Н.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Сімферополі цивільну справу за позовом Публічного акціонерного товариства «ДТЕК Крименерго» до ОСОБА_1 про відшкодування збитків,

в с т а н о в и в:

ПАТ "ДТЕК Крименерго" звернулося до суду із позовом до ОСОБА_1 про відшкодування збитків, мотивуючи свої вимоги тим, що 10 січня 2013 року рейдовою бригадою Сімферопольської МЕМ ПАТ "ДТЕК Крименерго" була проведена перевірка дотримання побутовими споживачами ЗУ "Про електроенергетику" та Правил користування електричною енергією (далі ПКЕЕ). В ході перевірки було встановлено порушення ПКЕЕ за адресою АДРЕСА_1, яке виразилося у підключенні розетки прихованою електропроводкою поза приладом обліку, про що був складений акт № 239790. По цьому акту комісійне було проведено нарахування суми збитку в розмірі 11092,22 грн. Позивач просить стягнуть з відповідача на його користь зазначену суму та відшкодувати понесені судові витрати.

Представник позивача в судовому засіданні заявлені вимоги підтримав в повному об'ємі.

Відповідач проти позову заперечував, посилаючись на його необґрунтованість та безпідставність. При цьому остання зауважила на тому, що на момент перевірки їй не було відомо, що розетка підключена прихованою електропроводкою поза приладом обліку, оскільки в квартирі окрім неї, відповідачка, проживають її дочка та онучка, які не мають знань щодо електропостачання. Крім того, зауважила на тому, що вона є інвалідом другої групи та немає коштів сплатити заборгованість за електропостачання, тим паче за порушення Правил користування електричною енергією.

Вислухав сторони, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

Відповідно до вимог ст. 3 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.

Відповідно до ч. 5 ст. 55 Конституції України кожен має право будь-якими не забороненими законом засобами захищати свої права і свободи від порушень та протиправних посягань.

За загальним правилом (ч.1 ст.11 ЦПК України) суд розглядає справу в межах заявлених вимог і на підставі доказів сторін, кожна з яких відповідно до ч.1 ст.60 ЦПК України повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Частиною 3 ст. 10, ст. 60 ЦПК передбачено, що цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності. Сторони мають рівні права щодо надання доказів, їх дослідження та доведення перед судом їх переконливості. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом. Суд сприяє всебічному і повному з'ясуванню обставин справи.

Стаття 213 ЦПК України вимагає від суду повно та всебічно з'ясувати обставини, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, дослідити всі докази в їх сукупності.

Як вбачається з матеріалів справи, 10 січня 2013 року рейдовою бригадою Сімферопольської МЕМ ПАТ "ДТЕК Крименерго" була проведена перевірка дотримання побутовими споживачами ЗУ "Про електроенергетику" та Правил користування електричною енергією (далі ПКЕЕ). В ході перевірки було встановлено порушення ПКЕЕ за адресою АДРЕСА_1, яке виразилося у підключенні розетки прихованою електропроводкою поза приладом обліку, про що був складений акт № 239790.

На підставі Методики визначення об'єму і вартості електричної енергії не врахованої в результаті порушення споживачем правил користування електричною енергією, затвердженою постановою НКРЕ розрахований об'єм і вартість електроенергії, спожитої внаслідок порушення споживачем ПКЕЕн, яка склала суму 11092,22 грн., що було оформлене протоколом. Засідання комісії по розгляду актів від 22 лютого 2013 року № 570/955.

Як вбачається з матеріалів справи, електроенергія споживачу поставляється на підставі відкритого особового рахунку. Споживач несе відповідальність за порушення правил користування електричною енергією - ст.26 Закону України «Про електроенергетику».

Відношення між енергопостачальником та побутовими споживачами регулюються Правилами користування електричною енергією для населення (далі - ПКЕЕн), затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 26.07.1999г. № 1357. Згідно аб.2 п. 37 ПКЕЕн енергопостачальник має право «перевіряти справність приладів обліку, знімати показання відповідно до умов договору та проводити обстеження електроустановок споживачів на предмет виявлення споживання електричної енергії поза приладу обліку.

Згідно до акту № 239790 від 10 січня 2013 року відповідачем було допущено порушення ПКЕЕ за адресою АДРЕСА_1, яке виразилося у підключенні розетки прихованою електропроводкою поза приладом обліку, цей акт було складено уповноваженими працівниками Сімферопольської МЕМ ПАТ "ДТЕК Крименерго", в присутності споживача - ОСОБА_1, яка також підписала акт при цьому не навела жодних заперечень щодо його змісту. Також зі змісту цього акту вбачається, що комісія постачальника електроенергії з розгляду складеного акту про порушення буде проводитися 31.01.2013 року. Проте, фактично акт було розглянуто комісією 22 лютого 2013 року про що було складено відповідний протокол № 570/955, який споживачка отримала 14.03.2013 року, що не було заперечене останньою.

Згідно п.53 ППЕЕн Акт про порушення Правил розглядається комісією з розгляду актів, що створюється енергопостачальником і складається не менш як з трьох уповноважених представників енергопостачальника. Рішення комісії по розглянуто актів оформляється протоколом, копія якого видається споживачу. Комісією з розгляду актів прийнято рішення про застосування Методики і проведений розрахунок, згідно якого сума збитків завданих ПАТ «ДТЕК Крименерго» визначена в розмірі 11092,22 грн.

Методика визначення обсягу та вартості електроенергії, не облікованої внаслідок порушення споживачем ПКЕЕн. (Далі - Методика), затвердженої Постановою НКРЕ України № 562 від 04.05.06р., застосовується на підставі акта про порушення, складеного з урахуванням вимог ПКЕЕН, та в разі виявлення зокрема: самовільного підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі енергопостачальника або іншого споживача (власника мереж) з порушенням схеми обліку; самовільного підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електромережі, що не є власністю енергопостачальника ( підпункти.5, 6 п. 3.1. Методики).

Аналізуючи матеріали справи, судом не виявлено підстав та належних доказів, що б свідчили про недійсність Акту № 239790 від 10.01.2013 року, неправомірність висновків комісії щодо нарахування збитків, неправомірність таких дій не підтверджена жодним документом. Тим паче, що у відповідності до пункту 3.5. Методики у разі виявлення у споживача порушень, зазначених у підпунктах 1-3 пункту 3.1 цієї глави у разі виявлення випадків фіксації індикаторами впливу постійного (змінного) магнітного або електричного полів, та порушень, зазначених у підпунктах 5, 6 пункту 3.1 Методики, добовий обсяг споживання електричної енергії W (кВт.год) через проводи, якими здійснене самовільне доб.с.п. підключення або підключення поза приладом обліку, визначається за формулою (2.7) Методики. Час використання самовільного підключення протягом доби приймається рівним 8 год.

При цьому ч. 2 п. 3.3. Методики встановлює, що якщо споживач встановив пристрій, що занижує покази засобу обліку, вчинив інші дії, що призвели до споживання необлікованої електричної енергії, виявити які представники постачальника електричної енергії під час проведення контрольного огляду засобу обліку не мали можливості, споживачу робиться перерахунок за користування електричною енергією з дати останньої технічної перевірки або допуску електроустановки споживача в експлуатацію (у разі, якщо технічна перевірка в період з дати допуску електроустановки споживача в експлуатацію до дати виявлення порушення не проводилась), але не більше ніж за три роки.

Споживач несе відповідальність за порушення правил користування електричною енергією - ст.26 Закону України «Про електроенергетику», за порушення правил користування електричною енергією, розкрадання електроенергії у разі самовільного підключення до мереж енергопостачальника і споживання електричної електроенергії без приладу обліку - п. 48 ПКЕЕн.

Енергопостачальник має право на відшкодування збитків, заподіяних порушеннями, допущеними споживачем під час користування електричною енергією - п.37 Правил користування електричною енергією.

Відповідно до п. 53 Правил користування на підставі акту енергопостачальник має право визначити величину збитків заподіяних йому діями споживача, розмір відшкодування збитків заподіяних енергопостачальнику в результаті користування електричною енергією, обчислюється відповідно до методики, затвердженої НКРЕ.

Розмір заподіяних енергопостачальнику збитків визначається відповідно до Акту про порушення з дня останнього контрольного зняття свідчень або технічної перевірки приладу обліку до моменту усунення порушення, за тарифами і цінами які діяли в цей період.

Згідно ст. 22 ЦК України, особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування. Збитки відшкодовуються у повному обсязі, якщо договором або законом не передбачено відшкодування у меншому або більшому розмірі.

Зазначена сума підлягає стягненню з відповідача на користь позивача в повному об'ємі оскільки, ст.ст. 26,27 ЗУ "Про електроенергетику", та Правила користування електричною енергією, а також ст. 526 ЦК України, передбачають, що особа повинна належним чином виконувати взяті на себе обов'язки.

На підставі вказаного, ст. 26,27 ЗУ " Про електроенергетику", ст. ст. 22,256,257, 267, 526, 1166 ЦК України , керуючись ст. ст. 213-215 ЦПК України, суд


В И Р І Ш И В:

Позов задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Публічного акціонерного товариства «ДТЕК Крименерго» суму заборгованості в розмірі 11092,22 (одинадцять тисяч дев'яносто дві гривни двадцять дві копійки) грн..

Стягнути з держави на користь Публічного акціонерного товариства «ДТЕК Крименерго» сплачений судовий збір в розмірі 243,60 грн.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення до Апеляційного суду АР Крим через Київський районний суд м. Сімферополя. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.


Суддя Тонкоголосюк О. В.


Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація