УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
№ справи: 115/2346/13-цГоловуючий суду першої інстанції:Щербіна Д.С.
№ провадження: 22-ц/190/270/14Доповідач суду апеляційної інстанції:Рошка М. В.
16 січня 2014 року колегія суддів судової палати у цивільних справах Апеляційного суду Автономної Республіки Крим у складі:
Головуючого судді:Рошка М.В.,
Суддів:Хмарук Н.С., Сінані О.М.,
При секретарі:Усеїновій Н.У.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Кримтеплопостачання» до ОСОБА_6 про стягнення заборгованості, за апеляційною скаргою ОСОБА_6 на рішення Сакського міськрайонного суду Автономної Республіки Крим від 06 листопада 2013 року,
ВСТАНОВИЛА:
ТОВ «Кримтеплопостачання» звернулося до суду з позовом до ОСОБА_6 про стягнення заборгованості, яка виникла від несплати основного боргу за спожиту теплову енергію за період з 01.10.2011 року по 28.02.2013 року у розмірі 6998,83 грн.
Позовні вимоги мотивовані тим, що позивач є підприємством, яке надає послуги з централізованого опалення та підігріву води.
Відповідач належним чином покладені на нього обов'язки не виконує, у зв'язку з чим виникла заборгованість, яку просять стягнути.
Рішенням Сакського міськрайонного суду Автономної Республіки Крим від 06 листопада 2013 року позов задоволенно.
Стягнуто з ОСОБА_6 на користь ТОВ «Кримтеплопостачання» заборгованість за спожиту теплову енергію у сумі 6998,85 грн. та судові витрати.
В апеляційній скарзі відповідач просить рішення суду скасувати та ухвалити нове про відмову у задоволенні позову, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права.
Зокрема зазначає, що він відключився від мережі централізованого опалювання у порядку визначеному законом, та у нього не має договору з позивачем на надання послуг.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши сторони, обговоривши доводи скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга є необґрунтованою та задоволенню не підлягає з наступних підстав.
Згідно вимог частини 1 статті 303 Цивільного процесуального кодексу України, під час розгляду справи в апеляційному порядку апеляційний суд перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги та вимог, заявлених у суді першої інстанції.
Ухвалюючи рішення про задоволення позовних вимог, суд першої інстанції виходив з узагальнюючих мотивів того, що відповідач здійснив самовільне відключення від мереж централізованого опалення у квартирі, без дотримання встановленого законом порядку, внаслідок чого позов підлягає задоволенню.
Колегія суддів апеляційного суду погоджується з таким вирішенням спору та вважає, що судом першої інстанції повно і правильно встановлені всі дійсні обставини справи, яку вирішено згідно з законом.
Судом встановлено, що відповідач проживає у АДРЕСА_1 та є наймачем житла, вселився у квартиру відповідно до наданого ордеру ( а.с.75).
З січня 2011 року позивач надає послуги з теплопостачання, згідно особистого рахунку НОМЕР_1 відповідач є абонентом позивача та споживачем послуг з централізованого опалення та підігріву води (а.с.6).
Відповідно до вимог ст. 67 ЖК України плата за комунальні послуги береться, крім квартирної плати, за затвердженими у встановленому порядку тарифами. Та згідно з ч.1. ст. 32 ЗУ «Про Житлово-комунальні послуги» плата за житлово-комунальні послуги нараховується щомісячно відповідно до умов договору.
У судовому засіданні апеляційної інстанції відповідач пояснив, що раніше будинок знаходився на балансі підприємства Іодобром, у 2006 році він отримав дозвіл та відключився від опалення, встановив автономне опалення, яке демонтував у 2012 році, а в жовтні 2013 році відновив централізоване опалення та уклав договір з позивачем.
Законом та підзаконними актами встановлено спеціальний порядок відмови від послуг теплопостачання. 22.11.2005 р. наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України затверджено Порядок відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання.
Пунктом 2.1передбачено, що для вирішення питання відключення окремих приміщень житлового будинку від мереж централізованого опалення власник, наймач (орендар) приміщення повинен звернутися до Комісії з письмовою заявою про відключення від мереж ЦО і ГВП.
Комісія після вивчення конкретних умов у місячний термін приймає рішення, яке має враховувати затверджений план перспективного розвитку систем централізованого теплопостачання, існуючий стан мереж енергозабезпечення даного поселення або окремого мікрорайону.
Рішення Комісії оформляється протоколом, витяг з якого у десятиденний термін надається заявникові.
При позитивному рішенні Комісії заявнику надається перелік організацій, до яких слід звернутися для отримання технічних умов для розробки проекту індивідуального (автономного) теплопостачання і відокремлення від мереж ЦО і ГВП.
Отримання технічних умов може виконуватись безпосередньо заявником або відповідно до договору проектною чи проектно-монтажною організацією.
Проект індивідуального (автономного) теплопостачання і відокремлення від мереж ЦО і ГВП виконує проектна або проектно-монтажна організація на підставі договору із заявником. Проект повинен відповідати вимогам чинних нормативних документів. Разом з проектом індивідуального (автономного) теплопостачання надаються:
- технічні рішення з розрахунками щодо реконструкції існуючої системи теплопостачання: перенесення транзитних стояків, їхня ізоляція, можливе перекладання розподільчих трубопроводів, стояків, заміна дросельних діафрагм, елеваторів, теплолічильників тощо;
- проект теплоізоляції огороджувальних конструкцій, які відокремлюють приміщення з індивідуальним (автономним) теплопостачанням від сусіднього та, можливо, і зовнішніх огороджувальних конструкцій;
- значення тепловіддачі транзитних стояків та трубопроводів, які проходять приміщенням з індивідуальним (автономним) теплопостачанням і, при потребі, теплові навантаження місць загального користування;
- розраховані теплові навантаження об'єкта (квартири, нежитлового приміщення, секції, будинку).
Проект узгоджується з усіма організаціями, які видали технічні умови на підключення будинку до зовнішніх мереж.
Відключення приміщень від внутрішньобудинкових мереж ЦО і ГВП виконується монтажною організацією, яка реалізує проект, за участю представника власника житлового будинку або уповноваженої ним особи, представника виконавця послуг з ЦО і ГВП та власника, наймача (орендаря) квартири (нежитлового приміщення) або уповноваженої ними особи.
Відповідно до пункту 2.6 по закінченню робіт складається акт про відключення квартири (нежитлового приміщення, секції, під'їзду, будинку) від мереж ЦО і ГВП (додаток 4) і в десятиденний термін подається заявником до Комісії на затвердження.
Після затвердження акта на черговому засіданні Комісії сторони переглядають умови договору про надання послуг з централізованого теплопостачання.
З метою захисту прав усіх мешканців багатоквартирних будинків постановою Кабінету Міністрів України від 31.10.2007 р. № 1268 внесено зміни до Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення щодо відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води, які унеможливлюють відключення від ІДО і ГВП окремих квартир у багатоквартирному будинку і передбачають можливість відключення від централізованого опалення та гарячого водопостачання будинку в цілому за рішенням загальних зборів, за згодою всіх власників (уповноважених осіб власників) приміщень у житловому будинку. Причому навіть відключення від ІДО і ГВП будинку в цілому може здійснюватися тільки в разі, коли технічна можливість такого відключення передбачена затвердженою органом місцевого самоврядування схемою теплопостачання відповідно до Закону України «Про теплопостачання». Іншого чинним законодавством не передбачено.
Відповідно до листа узгодження, який надала міжвідомча комісія Сакської міської ради з розгляду питань щодо відключення споживачів від мереж ЦО і ГВП, остання не заперечувала проти обладнання квартири АДРЕСА_1 при отримання технічних вимог з узгодженням проектної документації з міськими службами (а.с.41), але цей акт не підписаний представником організації теплопостачання, Сакською СЄС, головним архітектором.
Згідно з актом по відключенню квартири від внутрибудинкових мереж ЦО та ГВП від 25.09.2006 року, який затверджений протоколом Комісії від 19.09.2006 року (а.с.40), спірна квартира була відключена від централізованого теплопостачання.
Колегія суддів вважає, що відключення відповідача від централізованого теплопостачання було здійснено з порушенням встановленого порядку передбаченого Правилами, виходячи з наступного.
Акт про відключення квартири від мереж централізованого опалення від 25.09.2006 року оформлено неналежним чином, акт затверджено Комісією від 19.09.2006 року, в порушення вимог п.2.6 Правил ( у редакції яка діяла на той час), відповідно до яких, після закінчення робіт складається акт про відключення квартири від мереж ЦО та ГВП та подається до Комісії яка його затверджує, а не навпаки, також відсутні підписи представника виконавця послуг з ЦО і ГВП та представника монтажної організації, яка відповідно до вимог закону повинна здійснювати відключення ( а.с.40).
Крім того, виконавець послуг з ЦО і ГВП не узгодив лист, який був наданий відповідачу Комісією, оскільки був відступний проект індивідуального теплопостачання ( а.с.69).
Листом від 26.10.2012 року за № 351 ТОВ «Кримтеплопостачання» направило на адресу відповідача дві копії договорів, зазначивши, що відключення відповідача у 2006 році від мереж централізованого опалення було здійснено з порушення Правил, а саме: лист узгодження без належного узгодження зі сторонами, акт про відключення квартири без відповідних підписів, призвіщ та печаток, не виконаний припис Сакських теплових мереж, у якому перераховані умови необхідні для узгодження, копія проекту на встановлення автономного опалення не відповідає ГОСтам ( а.с.10).
Наданий відповідачем проект індивідуального опалення від 05.10.2006 року( а.с.72) не міг розглядатися на Комісії 19.09.2006 року, яка затвердила акт про відключення.
Дозвіл на відключення від ЦО і ГВП надається лише після виконання технічних умов та затвердження проекту індивідуального опалення (автономного) теплопостачання (п.2.2.1).
Після завершення робіт монтажною організацією складається акт, який надається до Комісії для затвердження.
При цьому, слід звернути увагу на те, що переобладнання системи опалення призводить до розбалансування внутрішньобудинкової системи опалення, яка відноситься до інженерної системи будинку, як цілісного майнового комплексу.
Виходячи з викладеного, колегія суддів прийшла до висновку, що відключення квартири, наймачем якої є відповідач, проводилося з порушенням встановленого порядку передбаченого Правилами .
Самовільне відключення квартири позивача від теплопостачання з порушенням встановленого порядку не є підставою для припинення нарахування сум оплати.
Колегія суддів відхиляє заперечення відповідача відносно того, що надані позивачем послуги він не отримував, внаслідок чого не повинен сплачувати за їх споживання з наступних підстав.
Згідно з приписами статей 525,526 ЦК України зобов'язання має виконуватися належним чином, одностороння відмова від зобов'язання не допускається.
Розмір заборгованості доведений довідкою-розрахунком, з якої встановлено, що за період з 01.10.2011 року по 28.02.2013 року відповідач має заборгованість у розмірі 6998,83 грн. ( а.с. 6-8).
Доводи відповідача про відстуні договору між ним та позивачем про надання послуг не є підставою для відмови у позові, оскільки статтями 20, 21 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» визначені обов'язки споживача та виконавця житлово-комунальних послуг. Зокрема, обов'язком споживача є укладення договору на надання житлово-комунальних послуг, підготовленого виконавцем на підставі типового договору, а також оплата житлово-комунальних послуг у строки, встановлені договором або законом.
Обов'язок власника (наймача) квартири укласти договір на надання житлово-комунальних послуг та оплачувати надані послуги передбачено також п.7 Правил користування приміщеннями житлових будинків, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 8 жовтня 1992 року №572.
Таким чином, необхідність укладення договору на надання житлово-комунальних послуг передбачена законом і його укладення визначено як обов'язок, а не право сторін.
Інші доводи апеляційної скарги не містять підстав для скасування судового рішення.
За таких обставин, судом першої інстанції правильно встановлені факти, якими обґрунтовуються вимоги і заперечення, та докази, якими вони підтверджуються, правовідносини та норми матеріального права, які регулюють ці правовідносини і ухвалено рішення по справі на підставі доказів, наданих сторонами в порядку правил Цивільного процесуального кодексу України.
Згідно зі статтею 308 Цивільного процесуального кодексу України, апеляційний суд відхиляє апеляційну скаргу і залишає рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
На підставі наведеного, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає відхиленню, оскільки рішення суду першої інстанції в частині відмови у позові ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права.
З урахуванням викладеного та керуючись статтями 303, 304, 307-308, 313-315 Цивільного процесуального кодексу України, колегія суддів,
УХВАЛИЛА:
Апеляційну скаргу ОСОБА_6 відхилити.
Рішення Сакського міськрайонного суду Автономної Республіки Крим від 06 листопада 2013 року залишити без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку протягом двадцяти днів до суду касаційної інстанції.
Судді:
Рошка М.В. Сінані О.М. Хмарук Н.С.