Судове рішення #35730188


Справа № 110/477/14

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ


"12" березня 2014 р.

Красноперекопський міськрайонний суд АР Крим

у складі: судді Шевченко О.В.

при секретарі Бєлковій Н.М.

за участю позивача ОСОБА_1

її представника ОСОБА_2

відповідачів ОСОБА_3, ОСОБА_4

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Красноперекопськ АР Крим цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Воїнської сільської ради Красноперекопського району АР Крим, ОСОБА_3, ОСОБА_4, Красноперекопської райдержадміністрації АР Крим, третя особа - реєстраційна служба Красноперекопського міськрайонного управління юстиції в АР Крим, про визнання права власності на спадкове майно,

ВСТАНОВИВ:


14.02.2014 року ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Воїнської сільської ради Красноперекопського району АР Крим, ОСОБА_3, ОСОБА_4, Красноперекопської райдержадміністрації АР Крим про визнання права власності на спадкове майно у порядку спадкування, житлового будинку - розташованого за адресою: АДРЕСА_1.

Вимоги мотивовано тим, що батьку позивача, ОСОБА_5, як переселенцю в 1969 році передано будинок за вищевказаною адресою, вартість будинку сплачено повністю, відомості про що внесено до погосподарської книги. Після смерті батька позивач є спадкоємцем першої черги. Інші діти ОСОБА_4 та їх спільна мати ОСОБА_3 відмовились від спадщини. Вона оформити спадкові права на вказаний об'єкт після смерті батька не може через відсутність відповідних відомостей в Єдиному реєстрі прав власності на нерухоме майно.

Позивач ОСОБА_1 в судове засідання з'явилась (в режимі відео конференції). Позов підтримала, просила його задовольнити.

Представник позивача - ОСОБА_2 позовну заяву підтримала з підстав заявлених у позові.

Відповідачі - представник Воїнської сільської ради Красноперекопського району Ар Крим в судове засідання не з'явився, надав заяву про розгляд справи за відсутність їх представника.

Відповідач представник Красноперекопської райдержадміністрації АР Крим в судове засідання не з'явився, надав заяву про розгляд справи за відсутність їх представника.

Відповідач ОСОБА_4 в судове засідання з'явився ( в режимі відео конференції), з позовом згоден.

Відповідач ОСОБА_3 в судове засідання з'явилась, з позовом згодна.

Третя особа - реєстраційна служба Красноперекопського міськрайонного управління юстиції в АР Крим, надали заяву про розгляд справи у їх відсутність.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши позивача ОСОБА_1, та її представника ОСОБА_2, відповідачів ОСОБА_3, ОСОБА_4, оцінивши наявні у справі докази у їх сукупності, суд вважає позов обґрунтованим.

Судом встановлено, що 27.03.1972 році ОСОБА_5 робочий радгоспу «Воїнський» відповідно до зобов'язання індивідуального користувача (заемщика), придбав як переселенець житловий будинок у с.Воїнка за 1969 рублів площею 42 кв.м. у тому числі житловою площею 32 кв.м. на склад сім'ї: він, його дружину ОСОБА_3, сина ОСОБА_4 (а.с.10)

Як вбачається із зобов'язання від 27.03.1972 року, ОСОБА_5 було надано позичку у розмірі 1969 рублів для купівлі будинку та 19.02.1982 року ним було повністю сплачено (а.с. 10), відомості про власника було внесено до по господарської книги (а.с. 11-16).

ІНФОРМАЦІЯ_6 ОСОБА_5, який відповідно до довідки Воїнської сільської ради Красноперекопського району АР Крим постійно проживав у АДРЕСА_1 (а.с. 26,27, 24), помер. У зв'язку з чим відкрилася спадщина на його майно, як за законом, так і за заповітом.

Згідно Витягу про реєстрацію в Спадковому реєстрі №48827882 від 05.02.2010 року, Красноперекопською районною державною нотаріальною контрою зареєстрована спадкова справа № 10-2010.

Пунктом 211 Інструкції про порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженої Наказом Міністерства юстиції України

від 3 березня 2004 року N 20/5, і зареєстрованої в Міністерстві юстиції України

3 березня 2004 р. за N 283/8882, встановлено, що свідоцтво про право на спадщину видається спадкоємцям, що прийняли спадщину, тобто тим, які постійно проживали разом зі спадкодавцем чи подали заяву нотаріусу про прийняття спадщини. Доказом постійного проживання разом зі спадкодавцем можуть бути: довідка житлово-експлуатаційної організації, правління житлово-будівельного кооперативу, відповідного органу місцевого самоврядування про те, що спадкоємець безпосередньо перед смертю спадкодавця проживав разом зі спадкодавцем; копія рішення суду, що набрало законної сили, про встановлення факту своєчасного прийняття спадщини; реєстраційний запис у паспорті спадкоємця або в будинковій книзі, який свідчить про те, що спадкоємець постійно проживав разом зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, та інші документи, що підтверджують факт постійного проживання разом зі спадкодавцем.

Відповідно до довідки Воїнської сільської ради Красноперекопського району АР Крим №2954 від 01.10.2009 року станом на день смерті ОСОБА_5 з ним разом проживала його дружина ОСОБА_3 (а.с. 26)

Згідно із заявою ОСОБА_3 остання відмовилася від прийняття спадщини (спадкова справа а.с.1)

Відповідно до довідки адресно-довідкового підрозділу ГУДМС м.Севастополь від 03.03.2014 року ОСОБА_4 з 30.05.1997 року зареєстрований за адресою АДРЕСА_2.

Згідно із нотаріальної справи ОСОБА_4 не звертався до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини після смерті свого батька ОСОБА_5

Відповідно до нотаріальної справи із заявою про прийняття спадщини у встановлений строк після смерті ОСОБА_5 звернулась його дочка ОСОБА_1 (спадкова справа 4), яка, починаючи з 13.06.2007 року зареєстрована за адресою АДРЕСА_3 (а.с. 76).

Постановою державного нотаріуса Красноперекопської державної нотаріальної контори АР Крим Онопрієнко Н.М. від 10.02.2014 року ОСОБА_1 відмовлено у вчинені нотаріальної дії - оскільки із наданих ОСОБА_1 документів не вбачається належність ОСОБА_5 спадкового майна. (а.с.22)

Довідкою Воїнської сільської ради Красноперекопського району АР Крим № 586 від 13.02.2014 року підтверджується, що даний будинок є переселенським, для родини ОСОБА_5 та побудований у 1972 році (рішення про виділення земельної ділянки для побудови та обслуговування житлового будинку та господарсько-побутових будівель не збереглось, земельна ділянка площею 0,08 га виделений для обслуговування жилого будинку та господарсько-побутових будівель було приватизовано ОСОБА_5 рішенням виконкому №30 від 19.11.1997 року, державний акт не видавався. ОСОБА_5 являвся платником земельного податку ) (а.с. 27).

За даними технічного паспорту на житловий будинок зробленого 20.01.2014 року ОСОБА_3 житловий будинок складається з літ. "А, а, а1", сараю літер «Б», навесу літер «В», сараю літер «Г», вбиральні літер «Е» - споруди не є самовільними (а.с. 17-21).

Відповідно до постанови Ради Міністрів УРСР від 30 серпня 1973 року N 400 "Про пільги по переселенню" будинки, придбані переселенцями за рахунок кредиту переходять в особисту власність переселенців після погашення ними своєї частки кредиту (пункт 7).

З положень пункту 45 Інструкції про порядок вчинення нотаріальних дій виконавчими комітетами міських, селищних, сільських Рад депутатів трудящих, затвердженої наказом Міністра юстиції УРСР 19.01.1976 року N 1/5 (чинна на час виникнення спірних відносин), вбачається, що запис в погосподарській книзі є належним підтвердженням приналежності жилого будинку (частини будинку) в сільському населеному пункті певній особі.

Враховуючи встановлені судом обставини, будинок за адресою: АДРЕСА_1, дійсно належав на праві власності спадкодавцю ОСОБА_5, не зважаючи на відсутність документів, які посвідчують право власності, входить до складу спадщини і є спадковим майном після смерті останнього.

ОСОБА_5 помер ІНФОРМАЦІЯ_6, заповіт не залишав.

Після його смерті спадщину у встановленому законом порядку прийняла позивач ОСОБА_1, оскільки 15.02.2010 року подала заяву в нотаріальну контору (а.с. 74).

Дружина померлого ОСОБА_3 05.02.2010 року подала до нотаріальної контори заяву про відмову від спадщини. (а.с.71)

В судовому засіданні ОСОБА_4 пояснив, що до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини не звертався, за продовженням цього строку до суду звертатись не буде.

Даних про інших спадкоємців, які мають право на спадщину і прийняли її, матеріали спадкової справи не містять.

В судовому засідання ОСОБА_3 пояснила, що вона на час смерті чоловіка проживала разом з ним, на теперішній час вона також проживає та зареєстрована за адресою АДРЕСА_1. Проте вона не бажає приймати спадщину після смерті чоловіка. Розуміє, що вона має право на обов'язкову частку спадкового майна, але вона відмовляється він цієї частки.

Таким чином, ОСОБА_1 оформити спадкові права в порядку, встановленому статтею 1297 ЦК України позивач не може через відсутність відповідних відомостей у Реєстрі прав власності на нерухоме майно, що унеможливлює видачу свідоцтва про право на спадщину. З огляду на приписи пункту 4.15 глави 10 розділу ІІ Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 22.02.2012 року N 296/5, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 22 лютого 2012 року за N 282/20595 нотаріусом було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину.

Право на спадщину після померлого ніким з фізичних (юридичних) осіб не оспорюється. З урахуванням наведеного, у суду не має підстав ставити під сумнів достовірність і правдивість фактів, якими позивач обґрунтовує свої позовні вимоги. Підстав неправомірності набуття права на спадкове майно судом не встановлено. Також судом не встановлено підстав для усунення позивача від права на спадкування.

Враховуючи вищевикладене, що підстав для відмови у задоволенні позову не має, в зв'язку з чим, суд вважає, за можливе визнати за ОСОБА_1 право власності на спадкове майно за законом після смерті батька ОСОБА_5, померлого ІНФОРМАЦІЯ_6, майна у вигляді житлового будинку розташованого за адресою: АДРЕСА_1

Враховуючи вищевикладене, керуючись ст. ст. 1217, 1218, 1220, ЦК України, ст. 11, 15, 57, 88, 119, 214, 215, 218 ЦПК України, суд, -


ВИРІШИВ:


Позов ОСОБА_1 до Воїнської сільської ради Красноперекопського району АР Крим, ОСОБА_3, ОСОБА_4, Красноперекопської райдержадміністрації АР Крим, третя особа - реєстраційна служба Красноперекопського міськрайонного управління юстиції в АР Крим, про визнання права власності на спадкове майно, задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_5, уродженкою с.Воїнка Красноперекопського району, ІНН НОМЕР_1, право власності на будинок, господарські споруди і споруди, розташовані за адресою: АДРЕСА_1 загальною площею 56,9 кв.м., житловою площею 32,9 кв.м. - в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_5, померлого ІНФОРМАЦІЯ_6.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.



Суддя: О. В. Шевченко



Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація