справа № 763/7238/13-ц
Провадження № 2/763/871/14
ГАГАРІНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М. СЕВАСТОПОЛЯ
З А О Ч Н Е Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20.02.2014 Гагарінський районний суд м. Севастополя в складі:
головуючого судді: Батуріна А.С.
при секретарі: Рудюк М.Р.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у місті Севастополі цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про визнання права власності на земельну ділянку,
В С Т А Н О В И В :
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом, просить визнати за ним право власності на земельну ділянку НОМЕР_1 пл. 0,0288 га та земельну ділянку НОМЕР_2 пл. 0,0054 га, розташовану на території м.Севастополя, Гагарінський район, СТ «Ветеран», призначену для ведення індивідуального садівництва.
Вимоги позивача вмотивовані тим, що за Договором купівлі-продажу позивач придбав в ОСОБА_2 земельну ділянку площею 0,0375 га (НОМЕР_1 - 0,0289 га, НОМЕР_2 - 0,0087 га). При розробці технічної документації по землеустрою з'ясувалося, що фактична площа земельної ділянки становить 0,0342 га (НОМЕР_1 - 0,0288 га, НОМЕР_2 - 0,0054 га). У зв'язку з невідповідністю площі земельної ділянки, встановленої в Договорі купівлі-продажу та її фактичної площі, державний реєстратор відмовляється провести реєстрацію права власності на земельну ділянку. Позивач неодноразово звертався до відповідачки з вимогою щодо внесення змін до Договору, проте відповідачка відмовляється вносити зміни, що змусило позивача звернутись до суду з позовом.
Представник позивача у судове засідання не з'явився, надав суду заяву, відповідно до якої просить суд ухвалити по справі заочне рішення, позовні вимоги задовольнити.
Відповідачка ОСОБА_2 у судове засідання не з'явилася, про час та місце судового засідання повідомлена належним чином, надала суду заяву про розгляд справи за її відсутності, з позовом згодна у зв'язку з чим, у відповідності до ст. 169 ч.4 ЦПК України, визнаючи наявні матеріали про права і взаємостосунки сторін достатніми, суд знаходить можливим розглянути справу за відсутності сторін та ухвалити рішення при заочному розгляді справи, що відповідає положенням ст. 224 ЦПК України.
Враховуючи відсутність сторін по справі, суд розглядає справу керуючись ч. 2 ст. 197 ЦПК України.
Дослідивши письмові докази по справі, суд вважає можливим задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
Судом встановлено, що 22 вересня 2007 року між ОСОБА_1 та ОСОБА_2 був укладений Договір купівлі-продажу, реєстраційний номер 2165. У відповідності до умов договору ОСОБА_1 придбав земельну ділянку НОМЕР_1 площею 0,0375 га, розташовану на території м. Севастополя, Гагарінського району, в межах землекористування садівницького товариства «Ветеран», призначену для ведення індивідуального садівництва.
Спірна земельна ділянка належала відповідачці на підставі Державного акту на право приватної власності на землю ІІ-КМ № 093804, зареєстрованого в Книзі записів державних актів про право приватної власності на землю № 964 від 25.05.98р., виданого на підставі Розпорядження Гагарінської районної державної адміністрації від 06.04.98р. № 597-р. Відповідно до Державного акту ІІ-КМ № 093804 площа земельної ділянки складає 0,0375 га (НОМЕР_1 - 0,0289 га, НОМЕР_2 - 0,0087га).
З моменту набуття позивачем спірної земельної ділянки у власність, існуючі кордони між його та суміжними земельними ділянками не змінювалися.
При розробці технічної документації по землеустрою з'ясувалося, що площа фактичного користування земельною ділянкою за даними кадастрової зйомки 2011р. становить: НОМЕР_1 - 0,0288 га, НОМЕР_2 - 0,0054га.
Позивач неодноразово звертався до ОСОБА_2 з вимогою внести зміни в договір купівлі продажу від 22.09.2007г., однак відповідачка відмовляється вносити зміни.
Державний реєстратор відмовляється реєструвати земельну ділянку через невідповідність площі земельної ділянки, встановленої в Договорі купівлі-продажу її фактичній площі.
Таким чином, позивач не може провести державну реєстрацію права власності, оскільки в його правовстановлюючому документі - Договорі купівлі-продажу встановлена площа земельної ділянки 0,0375 га (НОМЕР_1 - 0,0289 га, НОМЕР_2 - 0,0087 га), а фактична площа земельної ділянки становить 0,0342 га (НОМЕР_1 - 0,0288 га, НОМЕР_2 - 0,0054 га).
Таким чином, ОСОБА_1, як набувачем, виконані всі умови Договору купівлі-продажу, відповідачка відмовляється внести зміни у Договір, що перешкоджає державній реєстрації права власності позивача на земельну ділянку. У зв'язку з цим, позивач позбавлений можливості користуватися правами власника, зареєструвати право власності та розпорядитися належним йому майном.
Ця обставина виникла при присвоєнні кадастрових номерів земельних ділянок, оскільки реєстрація права власності на земельну ділянку відбувається після присвоєння кадастрового номера та визначення меж в натурі.
Таким чином, єдиний можливий спосіб набуття позивачем права власності на земельні ділянки - визнання права власності на земельні ділянки, які фактично належать йому, оскільки площа земельної ділянки за Договором купівлі-продажу не відповідає дійсності.
Відповідно до ч. 1 ст. 328 ЦК України, право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 78 ЗК України, право власності на землю - це право володіти, користуватися та розпоряджатися земельними ділянками.
Право власності на землю набувається та реалізується на підставі Конституції України, цього Кодексу, а також інших законів, що видаються відповідно до них.
Згідно з п. п. «а», «г» ч. 1 ст. 81 ЗК України, громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі придбання за договором купівлі-продажу, ренти, дарування, міни, іншими цивільно-правовими угодами, прийняття спадщини.
Відповідно до ст.125 ЗК України право власності на земельну ділянку виникає з моменту державної реєстрації цих прав.
Відповідно до ст. 392 ЦК України передбачено, що власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право не визнається або оспорюються іншою особою.
Таким чином, позовні вимоги ОСОБА_1 є обґрунтованими, такими, що засновані на законі, тому підлягають задоволенню в повному обсязі.
Керуючись ст. 10, 30, 60, 74, 169, 212, 213, 224-226 ЦПК України, ч. ч. 1, 2 ст. 78, ч. 1 ст. 81, ст.125 ЗК України, ст.ст. 328, 392 ЦК України суд, -
В И Р І Ш И В :
Позов ОСОБА_1 задовольнити в повному обсязі.
Визнати за ОСОБА_1 право власності на земельну ділянку НОМЕР_1 площею 0,0288 га та земельну ділянку НОМЕР_2 площею 0,0054 га, що розташована на території м. Севастополя, Гагарінського району, в межах землекористування садівницького товариства "Ветеран", призначену для ведення індивідуального садівництва.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подачі в 10-денний строк апеляційної скарги з дня проголошення рішення, а якщо особа яка оскаржує рішення не була присутня у судовому засіданні під час оголошення судового рішення, протягом десяті днів з дня отримання копії цього рішення.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом десяти днів з дня отримання його копії.
Суддя /підпис/ А.С. Батурін
З оригіналом згідно. Рішення не набрало чинності.
Суддя Гагарінського районного
суду м. Севастополя А.С. Батурін