РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 123/10290/13-ц Номер провадження 2/123/73/2014
26.02.2014 року м. Сімферополь
Київський районний суд м. Сімферополя у складі:
головуючого - судді Діденка Д.О.,
при секретарі - Тімашовій М.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Сімферопольської міської ради про визнання прав забудовника, третя особа: третя Сімферопольська державна нотаріальна контора,
ВСТАНОВИВ:
Позивачка звернулася до суду з зазначеним позовом, мотивуючи свої вимоги тим, що після смерті свого сина, вона звернулася до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини, яка складається з земельної ділянки загальною площею 0,08 га та недобудованого домоволодіння розташованого на ділянці, але їй було відмовлено у вчиненні нотаріальних дій. Постанова нотаріуса, вмотивована тим, що відсутні правовстановлюючі документи на спадкове майно. У зв'язку з тим, що спадкодавець здійснював будівництво згідно з законодавством, вважає, що його права забудовника підлягають переводу. Просить перевести на себе права забудовника після смерті сина.
Представник позивача у судовому засідання позовні вимоги уточнив, а саме: просив визнати за позивачем право забудовника після смерті сина з наведених підстав. Представник відповідача до судового засідання не з'явився, надав заперечення на позовну заяву, мотивовані тим, що у позові не вказані законні підстави для його задоволення, він не містить аналізу норм права, які є підставою для виникнення у спадкодавця прав та обов'язків забудовника земельної ділянки. Також, на час смерті спадкодавця, так і на теперішній час, право забудови земельної ділянки згідно з законом можливо реалізувати тільки при наявності документу, підтверджуючого право власності або користування земельною ділянкою. Вважає, що позивачем не надано документу про право власності на земельну ділянку, містобудівні умови та обмеження на ім'я спадкодавця. Просить у задоволені позову відмовити та розглянути справу у відсутність представника Сімферопольської міської ради.
Від третьої особи, державного нотаріуса третьої Сімферопольської державної нотаріальної контори, надійшла заява з проханням розглянути справу у їх відсутність.
Заслухавши представника позивача, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов обґрунтований та підлягає задоволенню з наступного.
Судом встановлено, що рішенням виконавчого комітету Сімферопольської міської ради народних депутатів Республіки Крим від 27.11.1992 року №1354 «Про закріплення земельних ділянок під будівництво індивідуальних житлових будинків за громадянами кримськотатарської національності у районі с. Каменка» закріплено земельну ділянку під будівництво індивідуальних житлових будинків у с. Каменка за ОСОБА_2 (АДРЕСА_1) та дозволено будівництво житлового будинку. Рішенням виконкому Київської районної ради №145 від 22.07.2003 року, будинку присвоєний новий номер АДРЕСА_1.
Відповідно до повідомлення Кримського республіканського підприємства «Сімферопольське міжміське бюро реєстрації і технічної інвентаризації» (замовлення №10/1444к від 25.02.2010 року) за адресою: АДРЕСА_1 забудовником ОСОБА_2 самовільно збудований житловий будинок літ. А, прибудова літ. А1. Жила площа домоволодіння 29,7 кв.м, загальна - 90,5 кв.м.
ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_2, що підтверджується свідоцтвом про смерть від 04.10.2012 р. серії НОМЕР_1.
Згідно зі спадковою справою №1189, яка була відкрита після смерті ОСОБА_2, із заявою про прийняття спадщини звернулася ОСОБА_1.
З положень ч.ч. 2, 3 ст. 331 ЦК України вбачається, що право власності на новостворене нерухоме майно (житлові будинки, будівлі, споруди тощо) виникає з моменту завершення будівництва (створення майна). Якщо договором або законом передбачено прийняття нерухомого майна до експлуатації, право власності виникає з моменту його прийняття до експлуатації. Якщо право власності на нерухоме майно відповідно до закону підлягає державній реєстрації, право власності виникає з моменту державної реєстрації. До завершення будівництва (створення майна) особа вважається власником матеріалів, обладнання тощо, які були використані в процесі цього будівництва (створення майна).
Згідно ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Статтею 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Згідно з п.7 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 року № 7 "Про судову практику у справах про спадкування" якщо спадкодавцем було здійснене самочинне будівництво (ч.1 ст.376 ЦК), до спадкоємців переходить право власності на будівельні матеріали, обладнання тощо, які були використані в процесі цього будівництва. Згідно з п.8 якщо будівництво здійснювалося згідно із законом, то у разі смерті забудовника до завершення будівництва його права та обов'язки як забудовника входять до складу спадщини.
Судовим розглядом встановлено, що спадкодавець на момент смерті правомірно користувався земельною ділянкою та мав права забудовника за наведеною вище адресою.
Заперечення представника Сімферопольської міської ради є неспроможними та спростовуються матеріалами цивільної справи, в якій містяться усі наявні по справі докази, що підтверджують права та обов'язки спадкодавця, як забудовника.
На підставі ст.ст. 331, 1216, 1218, 1220, 1222, 1268 ЦК України, керуючись ст. ст. 10, 11, 60, 174, 209, 212 -215,224-226 ЦПК України, суд ,-
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 до Сімферопольської міської ради про визнання прав забудовника - задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_2, померлого ІНФОРМАЦІЯ_1, права забудовника земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_1.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення до Апеляційного суду АР Крим через Київський районний суд м. Сімферополя. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя Діденко Д. О.