Справа № 114/203/14-а
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
04.03.2014року с. Роздольне
Роздольненський районний суд Автономної Республіки Крим у складі:
головуючого судді - Абеляшева О.В.,
при секретарі - Оголь О.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Роздольненському районі АР Крим про скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії
встановив:
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду із адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Роздольненському районі АР Крим в якому просить скасувати рішення УПФУ у Роздольненському районі АР Крим №2169 від 11.12.2013 року про відмову в призначенні пенсії за віком; зобов'язати відповідача зарахувати у спеціальний стаж роботи трактористом період роботи з 01.01.1982 року по 02.10.2003 року; зобов'язати УПФУ в Роздольненському районі призначити позивачу пенсію на пільгових умовах з 05.11.2013 року з моменту реєстрації заяви про призначення пенсії.
Позовні вимоги вмотивовані тим, що 05.11.2013 року позивач звернувся до УПФУ в Роздольненському районі АР Крим за призначенням пенсії за віком відповідно до п. «в» ст..13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», як трактористу-машиністу. За результатами розгляду його заяви, відповідач рішенням №2169 від 11.12.2013 року у призначенні зазначеного виду пенсії відмовив у зв'язку з відсутністю підтвердження достатнього стажу роботи для призначення пільгової пенсії за віком. З даним рішенням позивач не згоден, вважає відмову неправомірною. Позивач вважає, що під час своєї трудової діяльності набув пільговий стаж тракториста-машиніста, який надає йому право на призначення пенсії, має відповідний загальний стаж, що підтверджується записами трудової книжки та уточнюючими довідками, які позивач надавав на адресу відповідача. Підприємства ліквідовано, тому не має можливості одержати довідки, які вимагає відповідач. За таких підстав позивач змушений звернутись до суду.
Позивач та його представник у судовому засіданні позов підтримали, просять задовольнити його у повному обсязі.
Представник відповідача управління Пенсійного фонду України в Роздольненському районі АР Крим в судовому засіданні позовні вимоги не визнав в повному обсязі, з підстав викладених у запереченнях на адміністративний позов, у яких зазначив, що право на пенсію на пільгових умовах мають трактористи-машиністи, безпосередньо зайняті у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, - чоловіки при досягненні 55 років і при загальному стажі роботи не менш 25 років, з них не менш 20 років на зазначеній роботі. Згідно зі ст. 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка, у відомостях трудової книжки ОСОБА_1 відсутні відомості про безпосередню зайнятість у виробництві сільськогосподарської продукції. При цьому представник відповідача пояснив, що Пенсійним фондом України розроблений Порядок підтвердження періодів роботи, які зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років від 10.11.2006 р.№18-1 зареєстрований в Міністерстві юстиції України за №1231/13105 від 24.11.2006 р.. Відповідно до п.3 цього Порядку особи, які мали право на пільгове пенсійне забезпечення і які працювали на підприємствах, ліквідованих без встановлення правонаступника, мають право звернутись за підтвердженням пільгового стажу в комісію по підтвердженню такого стажу. Позивач для підтвердження стажу роботи, що дає право на пільгову пенсію надав документи в комісію, утворену при Головному управлінні ПФУ в АР Крим. Але наданих ним документів виявилось недостатньо для підтвердження його стажу, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно Закону України "Про пенсійне забезпечення". Також представник відповідача пояснив, що підтвердження пільгового стажу показаннями свідків Порядком, чи іншими законодавчими актами про пенсійне забезпечення не передбачено, вважає рішення про відмову у призначенні пенсії правомірним, просить в задоволенні позову відмовити в повному обсязі.
Як пояснив в судовому засіданні свідок ОСОБА_3, він знає ОСОБА_1 з 1982 року, сумісно з ним працював, увесь цей час приблизно до 2000 року ОСОБА_1 постійно працював трактористом в сільськогосподарському підприємстві, на польових роботах на гусеничному тракторі та важких тракторах.
Свідок ОСОБА_5 в судовому засіданні пояснив, що знає позивача з 1981 року, працював з ним в колгоспі, та після його реорганізації, підтвердив, що з 1982 р. по 2003 р. позивач працював трактористом на тракторах, був постійно задіяний на польових роботах.
Свідок ОСОБА_6 суду засвідчив, що працював разом з позивачем з 1976 року у тракторній бригаді колгоспу та після його реорганізації, ОСОБА_1 працював трактористом до 2003 року, був безпосередньо зайнятий у виробництві сільськогосподарської продукції.
Свідок ОСОБА_7 в судовому засіданні пояснила, що добре знає позивача, який у весь час працював трактористом, в колгоспі, та після його реорганізації, до ліквідації, постійно робив на тракторах на польових роботах.
Вислухавши сторони, учасників процесу, дослідивши надані суду докази, суд вважає позов ОСОБА_1 обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до статті 9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 2 ст. 19 Конституції України визначено, що, органи державної влади та органи місцевого самоврядування та їх посадови особи зобов'язані діяти лише на підставі та у межах повноважень та засобами, передбаченими Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Статтею 1 Закону України «Про пенсійне забезпечення» гарантовано право громадян на державне пенсійне забезпечення.
Судом встановлено, що згідно відомостей трудової книжки колгоспника НОМЕР_1 від 20.09.1978 року, виданої на ім'я позивача, ОСОБА_1 працював трактористом у період з 1982 року по 02.10.2003 р., встановлений мінімум трудоднів за зазначений період відпрацював.
Відповідно до особової картки форми Т-2 ОСОБА_1, з 1982 року зазначено його професію «тракторист» .
05.11.2013 року позивач звернувся з заявою до управління Пенсійного фонду України в Роздольненському районі АР Крим про призначення пенсії за віком як трактористу-машиністу відповідно до п. «в» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Для підтвердження періодів роботи, які надають право на призначення пенсії на пільгових умовах, позивач звернувся до Комісії за питань підтвердження стажу Головного Управління Пенсійного фонду України в АР Крим. За результатами розгляду заяви рішенням комісії №161/1981 від 02.12.2013 року позивачу було відмовлено в підтвердженні пільгового стажу.
Позивачем до Комісії з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсій на пільгових умовах або за вислугу років при Головному управлінні Пенсійного фонду України в АР Крим були надані :трудова книжка колгоспника, витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб і фізичних осіб-підприємців, архівні виписки архівного відділу Роздольненської райдержадміністрації та інші документи.
11.12.2013 року управлінням Пенсійного фонду України в Роздольненському районі АР Крим за результатами розгляду заяви позивача було ухвалено рішення №2169, яким ОСОБА_1 відмовлено в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п. «в» ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення".
Підставою для відмови в призначенні пенсії стало, не надання ОСОБА_1 відомостей уточнюючих роботу трактористом та відомостей про безпосередню зайнятість у виробництві сільськогосподарської продукції, а також відсутності нарахувань заробітної плати з 01.10.2003р. по 02.10.2003р.
Відповідно до п. "в" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи трактористи-машиністи, безпосередньо зайняті у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, - чоловіки після досягнення 55 років і при загальному стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 20 років на зазначеній роботі.
Відповідно до ст. 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.
Порядок підтвердження трудового стажу при відсутності трудової книжки чи відповідних записів в ній встановлюється Постановою Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній". Пунктом 20 зазначеного Порядку передбачено що у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.
На момент звернення до відповідача із заявою про призначення пенсії позивач як слідує з відомостей трудової книжки має стаж роботи на посаді тракториста 23 роки, та загальний стаж роботи 29 років.
Відповідно до п. 18 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній від 12.08.1993р. №637, за відсутності документів про наявний стаж роботи і неможливості одержання їх внаслідок ліквідації підприємства, установи, організації або відсутності архівних даних з інших причин, ніж ті, що зазначені в пункті 17 цього Порядку, трудовий стаж установлюється на підставі показань не менше двох свідків, які б знали заявника по спільній з ним роботі на одному підприємстві, в установі, організації (в тому числі колгоспі) або в одній системі і мали документи про свою роботу за час, стосовно якого вони підтверджують роботу заявника.
Відповідно до архівних виписок архівного відділу Роздольненської райдержадміністрації АР Крим від 02.10.2013 р.№227/5 та №227/6, правоприємником колгоспу «ім. ХХІІ з'їзду КПСС» є Колективне сільськогосподарське підприємство «ім.ХХІІ з'їзду КПСС», в свою чергу правоприємником КСП «ім. ХХІІ з'їзду КПСС» став Сільськогосподарський виробничий кооператив «Звездний» . Відповідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб і фізичних осіб-підприємців станом на 31.10.2013 року, державну реєстрацію СВК «Звездний» припинено з 25.09.2008 року.
За вказаних обставин, позивач не має неможливості одержання уточнюючих довідок внаслідок ліквідації підприємства, та відсутності архівних даних.
З урахуванням викладеного, суд вважає за можливе для установлення трудового стажу позивача ОСОБА_1 прийняти до уваги у тому числі показання свідків, надані у судовому засіданні: ОСОБА_3, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, які знали заявника по спільній з ним роботі на одному підприємстві, (в тому числі колгоспі) та мають документи про свою роботу за час, стосовно якого вони підтверджують роботу заявника.
Суд вважає надані свідчення належними та допустимими доказами на підтвердження наявності пільгового стажу позивача.
Таким чином, суд приходить до висновку, що ОСОБА_1 в період роботи працював трактористом-машиністом повний робочий день і виконував роботи пов'язані з виробництвом сільськогосподарської продукції.
Зауваження відповідача щодо відсутності уточнюючих відомостей щодо роботи позивача саме трактористом та зайнятості позивача в виробництві сільськогосподарської продукції на підприємстві сільського господарства, суд не може прийняти до уваги оскільки, як вже зазначалось, основним документом, який підтверджує стаж та періоди у роботі, відповідно до діючого законодавства, є трудова книжка.
Пунктом 7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 р. №22-1 передбачено перелік документів, які необхідно додати до заяви про призначення пенсії за віком.
З об'єктивних причин позивач не має можливості надати управлінню Пенсійного Фонду України в Роздольненському районі, а також Комісії відомості про роботу за спеціальністю - тракторист та зайнятості позивача в виробництві сільськогосподарської продукції на підприємстві сільського господарства в період з 01.07.1982р. по 31.12.1982 р., з 01.01.1984р. по 31.12.2001р., з 01.01.2003р. по 02.10.2003р., оскільки колгосп «ім. ХХІІ з'їзду КПСС», Колективне сільськогосподарське підприємство «ім. ХХІІ з'їзду КПСС», та Сільськогосподарський виробничий кооператив «Звездний», де працював позивач, ліквідовані, а в архівному відділі Роздольненської районної державної адміністрації АР Крим, відсутні відомості про відпустки без утримання заробітної плати, переводах на іншу роботу, роботу з неповним робочим днем та відомості про безпосередню зайнятість в виробництві сільськогосподарської продукції на підприємстві сільського господарства, що підтверджується довідками №227/5 від 02.10.2013 року, №253 від 04.11.2013р. , №6Ф/13 від 03.10.2013 року .
Згідно ст. 64 Конституції України, конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.
Згідно із ч. 1 ст. 11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
У відповідності до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Таким чином, суд вважає, що позивачем ОСОБА_1 суду доведено підстави, на яких ґрунтуються позовні вимоги.
Суд вважає, що рішення відповідача УПФУ в Роздольненському районі про відмову в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за відповідно до пункту «в» ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" не правомірне, а тому підлягає скасуванню, таким чином підлягають задоволенню і позовні вимоги позивача про зобов'язати відповідача зарахувати у спеціальний стаж роботи трактористом період роботи з 01.01.1982 року по 02.10.2003 року; зобов'язати УПФУ в Роздольненському районі призначити позивачу пенсію на пільгових умовах з 05.11.2013 року з моменту реєстрації заяви про призначення пенсі.
На підставі викладеного, керуючись ст. 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення", ст. ст. 46, 64 Конституції України, ст.ст. 9, 11, 99, 158-162 КАС України, суд
постановив:
Позов - задовольнити.
Скасувати рішення Управління пенсійного фонду України у Роздольненському районі АР Крим №2169 від 11.12.2013 року про відмову в призначенні пенсії за віком відповідно до пункту «в» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» ОСОБА_1.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у Роздольненському районі АР Крим зарахувати ОСОБА_1 у спеціальний стаж роботи трактористом період роботи з 01.01.1982 року по 02.10.2003 року.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у Роздольненському районі АР Крим призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до пункту «в» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», з 05.11.2013 року, тобто з моменту реєстрації заяви про призначення пенсії .
В частині стягнення місячного розміру пенсії ОСОБА_1 постанову суду допустити до негайного виконання.
Постанова може бути оскаржена до Севастопольського апеляційного адміністративного суду АР Крим шляхом подання до Роздольненського районного суду АР Крим апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови.
Суддя: