Копія
СЕВАСТОПОЛЬСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
Іменем України
Справа № 105/6738/13-а
25.02.14 м. Севастополь
Севастопольський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Курапової З.І.,
суддів Воробйової С.О. ,
Кобаля М.І.
секретар судового засідання Прищепа Н.С.
за участю сторін:
позивач, ОСОБА_2- не з'явився, до початку судового засідання надав суду клопотання про розгляд справи у його відсутність,
представник відповідача, Джанкойської районної ради- Потеха Наталя Геннадіївна, довіреність № 28/13-13 від 27.01.14
розглянувши апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Джанкойського міськрайонного суду Автономної Республіки Крим (суддя Басова О.А.) від 10.12.13 по справі № 105/6738/13-а
за позовом ОСОБА_2 (АДРЕСА_1)
до Джанкойської районної ради (вул.Леніна, буд.6, м.Джанкой, Автономна Республіка Крим, 96100)
про визнання незаконим та скасування п.1,2 рішення № 621-19 від 21.06.2013 року,
ВСТАНОВИВ:
Постановою Джанкойського міськрайонного суду АР Крим (суддя Басова О.А.) від 10 грудня 2013 р. у справі № 105/6738/13-а у задоволенні позову ОСОБА_2 до Джанкойської районної ради про визнання незаконним та скасування п.1,2 рішення № 621-19 від 21.06.2013 року, відмовлено.
Не погодившись з постановою суду, ОСОБА_2 звернувся з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати постанову Джанкойського міськрайонного суду від 10.12.2013 р.. ухвалити нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги.
Апеляційна скарга мотивована тим, що висновки суду не відповідають фактичним обставинам, постанова ухвалена з порушенням норм матеріального права.
У судове засідання 25 лютого 2014 р. апелянт не з'явився. Про день, час і місце розгляду справи повідомлений належним чином.
Повістка, яка направлена позивачу за адресою, вказаною у позовної заяві та апеляційної скарзі, повернута поштою «за закінченням терміну зберігання».
Відповідно до ч.11 ст. 35 Кодексу адміністративного судочинства України у разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином.
Представник відповідача доводи апеляційної скарги не визнав.
Чинне законодавство не обмежує коло представників осіб, які беруть участь у справі, при апеляційному розгляді адміністративної справи.
Відповідно до пункту 4 статті 196 Кодексу адміністративного судочинства України, неприбуття у судове засідання сторін, належним чином повідомлених про дату, час та місце апеляційного розгляду, не перешкоджає судовому розгляду справи.
На підставі та за правилами статті 195 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Позивач - ОСОБА_2 18 листопада 2013 р. звернувся до Джанкойського міськрайонного суду з адміністративним позовом до відповідача - Джанкойської районної ради, в якому просить визнати незаконним та скасувати п.1, 2 рішення Джанкойської районної ради № 6/21-19 від 21.06.2013 р.
Позовні вимоги мотивовані тим, що контрактна форма трудового договору не може впроваджуватись нормативними актами центральних і місцевих органів виконавчої влади, актами органів місцевого самоврядування, а також колективними договорами і угодами та іншими локальними нормативними актами; також позивач посилається на порушення відповідачем норм ст. 8 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців», оскільки додаток до пункту 1 рішення № 6/21-19, який є його невід'ємною частиною, викладено російською мовою.
Відмовляючи в задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив із того, що оскаржуваним рішенням затверджено лише проект контракту та проект змін до Статуту, та даним рішенням не порушуються трудові правовідносини позивача.
Судова колегія погоджується з зазначеним висновком суду першої інстанції з огляду на наступне.
З матеріалів справи вбачається, що позивач - ОСОБА_2 наказом редактора суспільно - політичної газети «Зоря Присівашшя» Євсєєвої Н.Н. назначено виконуючим обов'язки редактора з 01 листопада 2013 р. на час відпустки основного працівника ОСОБА_5 (а. с. 6).
Згідно з виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, суспільно - політична газета «Зоря Присівашшя» є комунальним підприємством, засновниками якого є Джанкойська міська рада, Джанкойська районна рада та трудової колектив редакції (а. с. 28-29).
Повноваження щодо заснування засобів масової інформації органами місцевого самоврядування передбачено Законом України від 21.05.1997 № 280/97-ВР «Про місцеве самоврядування в Україні», зокрема, п. 8 ч.1 ст. 26 цього Закону встановлено повноваження міської ради, п. 7 ч. 1 ст. 43 - повноваження районної ради на заснування засобів масової інформації, призначення і звільнення їх керівників.
Пунктами 1, 2 рішення 21 сесії 6 скликання Джанкойської районної ради АР Крим від 21 червня 2013 р. № 6/21-19 затверджено проект змін і доповнень в Устав редакції Джанкойської міськрайонної суспільно-політичної газети «Зоря Присівашшя»; затверджено проект контракту з редактором суспільно-політичної газети «Зоря Присівашшя» (а. с. 7-17).
Відповідно до ст.. 22 Закону України від 16.11.1992 № 2782-ХІІ «Про друковані засоби масової інформації (пресу) в Україні» Статут редакції друкованого засобу масової інформації визначає виробничі, майнові, фінансові та інші умови її діяльності. Статут редакції затверджується засновником (співзасновниками) відповідно до чинного законодавства України. Статут редакції може передбачати будь-які види господарської діяльності, які не заборонені законом і відповідають цілям її діяльності. У статуті редакції визначаються: засновник (співзасновники) та назва друкованого засобу масової інформації, місцезнаходження його редакції, предмет, предмет і цілі діяльності, її органи управління, порядок їх формування, компетенція по повноваження журналістського і трудового колективів та їх виборних органів, порядок утворення майна редакції, положення умови її реорганізації, припинення діяльності, інші положення.
Згідно п. 5.2. Уставу редакції Джанкойської міськрайонної суспільно-політичної газети «Зоря Присівашшя» (із змінами станом на 24. 09.2001) до виключної компетенції засновників відноситься затвердження Статуту Підприємства та внесення змін до нього (а. с. 30-33).
Відповідно до ч.1, 2 ст. 59 Закону України від 21.05.1997 № 280/97-ВР «Про місцеве самоврядування в Україні» рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом.
Аналізуючи зазначені норми законодавства, судова колегія дійшла висновку, що приймаючи на пленарному засіданні 21 сесії 6 скликання рішення № 6/21-19 від 21.06.2013 р. про затвердження проекту змін і доповнень в Статут редакції Джанкойської міськрайонної суспільно-політичної газети «Зоря Присівашшя», відповідач діяв в межах повноважень та у спосіб, передбачений законом, а саме ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», якою передбачено прийняття рішень радою виключно на пленарних засіданнях.
При цьому, зазначеним рішенням не порушено прав позивача та інших засновників редакції газети, оскільки відповідачем, як одним із засновників, затверджено лише проект змін та доповнень до Статуту. Остаточне вирішення питання щодо прийняття або відхилення цих змін відноситься до виключної компетенції усіх співзасновників газети у відповідності зі ст.22 Закону України «Про друковані засоби масової інформації (пресу) в Україні».
Судова колегія вважає неспроможними доводи апелянта щодо протиправності оскаржуваного рішення з тих підстав, що у порушення ст.8 Закону України «Про державну реєстрацію осіб та фізичних осіб-підприємців» проект змін і доповнень до статуту викладено на російської мові, оскільки зазначеною нормою Закону передбачені вимоги до оформлення документів державною мовою, які подаються державному реєстратору. Викладення проекту змін та доповнень до Статуту російською мовою законодавством не заборонено та не може бути підставою для визнання противоправним рішення про затвердження такого проекту.
Судова колегія погоджується з доводами позивача, що відповідно до Рішення Конституційного Суду України у справі за конституційним зверненням Київської міської ради професійних спілок щодо офіційного тлумачення частини третьої статті 21 Кодексу законів про працю України (справа про тлумачення терміну «законодавство») контрактна форма трудового договору не може впроваджуватись нормативними актами центральних і місцевих органів виконавчої влади, актами органів місцевого самоврядування, а також колективними договорами і угодами та іншими локальними нормативними актами. Визначаючи важливість права на працю як основи життєдіяльності людини, Конституція України закріплює та гарантує основні трудові права громадян (статті 43,44, 45, 46) і встановлює,що основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення, засади регулювання праці і зайнятості визначаються виключно законами України (пункт 6 частини першої статті 92).
Враховуючи зазначену правову позицію Конституційного суду України, положення ст.. 21 КЗпП України, аналізуючи оскаржуваний позивачем п.2 рішення Джанкойської міської ради від 21.06.2013 р. № 6/21-10, судова колегія дійшла висновку, що відповідачем не приймалось рішення про запровадження контрактної форми трудового договору із редактором комунального підприємства - Джанкойської міськрайонної суспільно-політичної газети «Зоря Присівашшя», а лише, як співзасновником підприємства, затверджено проект контракту із редактором, право прийняття або відхилення якого належить виключно усім засновникам цього підприємства.
Крім того, відповідно до положень частини 1 статті 63 Господарського кодексу України підприємство за своїм видом може бути: приватним, колективним, комунальним, державним, заснованим на змішаної формі власності.
Відповідно до положень частини 3 статті 63 ГК України залежно від способу утворення (заснування) та формування статутного капіталу в Україні діють підприємства унітарні та корпоративні.
Згідно до положень частини 5 статті 63 ГК України корпоративне підприємство утворюється, як правило, двома або більше засновниками за їх спільним рішенням (договором), діє на основі об'єднання майна та/або підприємницької чи трудової діяльності засновників (учасників), їх спільного управління справами, на основі корпоративних прав, у тому числі через органи, що ними створюються, участі засновників (учасників) у розподілі доходів та ризиків підприємства.
Джанкойська міськрайонна суспільно-політична газета «Зоря Присівашшя» створена трьома засновниками, в тому числі трудовим колективом, тому зазначене підприємство за способом утворення є корпоративним.
Відповідно до ч.1 ст. 65 ГК України управління підприємством здійснюється відповідно до його установчих документів на основі поєднання прав власника щодо господарського використання свого майна і участі в управлінні трудового колективу.
Згідно ч.3 ст. 65 ГК України для керівництва господарською діяльність підприємства власники або уповноважені ним орган призначає (обирає) керівника підприємства.
Відповідно до ч.4 ст. 65 ГУ України у разі найму керівника підприємства з ним укладається договір (контракт), в якому визначаються строк найму, права, обов'язки і відповідальність керівника, умови його матеріального забезпечення, умови звільнення його з посади, інші умови найму за погодженням сторін.
Враховуючи викладене, судова колегія дійшла висновку, що у Джанкойської районної ради як у співзасновника має право запропонувати іншим співвласникам внести в Статут підприємства будь-які зміни, у тому числі ті, що дозволяють призначити керівника підприємства та укласти з ним контракт.
Судова колегія зазначає, що затвердження відповідачем проекту змін до доповнень до Статуту, проекту контракту з керівником підприємства, не порушує права інших засновників, трудового колективу, у тому числі позивача, як члена трудового колективу.
Враховуючи викладене, підстави для задоволення позову відсутні.
Відповідно до частини першої статті 200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Судова колегія дійшла до висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, рішення суду ухвалене з додержанням норм матеріального та процесуального права, тому підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування судового рішення не вбачається.
Керуючись статтями 195, 196, п.1 ч.1 ст.198, 200, п.1 ч.1 ст.205, 206, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Джанкойського міськрайонного суду АР Крим від 10 грудня 2013 р. у справі № 105/6738/13-а залишити без задоволення.
Постанову Джанкойського міськрайонного суду АР Крим від 10 грудня 2013 р. у справі № 105/6738/13-а залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення згідно з частиною п'ятою статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвалу може бути оскаржено в порядку статті 212 Кодексу адміністративного судочинства України, згідно з якою касаційна скарга на судові рішення подається безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, крім випадків, передбачених цим Кодексом, а в разі складення ухвали в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення ухвали в повному обсязі.
Повний текст судового рішення виготовлений 03 березня 2014 р.
Головуючий суддя підпис З.І.Курапова
Судді підпис С.О. Воробйова
підпис М.І. Кобаль
З оригіналом згідно
Головуючий суддя З.І.Курапова