Судове рішення #35647927

Справа № 108/2895/13-ц


Р І Ш Е Н Н Я

і м е н е м У к р а ї н и


19 лютого 2014 року смт. Кіровське АР Крим

Кіровській районний суд Автономної Республіки Крим у складі:

головуючого - судді Данилової О. В.,

при секретарі - Веісовій З. Ф.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт. Кіровське АР Крим цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Владиславівської сільської ради Кіровського району АР Крим, треті особи - Приватний нотаріус Кіровського районного нотаріального округу АР Крим ОСОБА_2, Кіровська районна Державна адміністрація АР Крим, відділ держземагенства в Кіровському районі АР Крим про визнання права власності на земельну ділянку,


в с т а н о в и в :


ОСОБА_1 звернулась до суду із позовом до Владиславівської сільської ради Кіровського району АР Крим, треті особи - Приватний нотаріус Кіровського районного нотаріального округу АР Крим ОСОБА_2, Кіровська районна Державна адміністрація АР Крим, відділ держземагенства в Кіровському районі АР Крим про визнання права власності на земельну ділянку, розташованої на території Владиславівської сільської ради АР Крим, в порядку спадкування за законом, мотивуючи позовні вимоги тим, що ІНФОРМАЦІЯ_3 померла її мати - ОСОБА_3, після її смерті відкрилася спадщина, вона як спадкоємець за законом звернулась до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини на земельну ділянку (пай), але їй було відмовлено у оформленні документів, у зв'язку з тим, що нею не надано витяг з Державного земельного кадастру про реєстрацію земельної ділянки, яка належала спадкодавцю.

Позивач в судове засідання не з'явилась, натомість представник позивача надіслав заяву з проханням розглянути справу за його відсутності, зазнаючи, що позовні вимоги підтримує, просив їх задовольнити.

Відповідач явку свого представника в судове засідання не забезпечив, натомість надіслав заяву з проханням розглянути справи без участі представника, проти позовних вимог не заперечував.

Треті особи - Приватний нотаріус Кіровського районного нотаріального округу АР Крим ОСОБА_2, Кіровська районна Державна адміністрація АР Крим в судове засідання не з'явилися, натомість надіслали до суду заяви з клопотанням розглянути справу без їх участі.

Відділ держземагенства в Кіровському районі АР Крим явку свого представника в судове засідання не забезпечив, про день, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, причини не явки в судове засідання не відомі.

Дослідивши матеріали цивільної справи у їх сукупності, суд вважає за необхідне позов задовольнити з наступних підстав.

Згідно частини 4 статті 174 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.

Визнання відповідачем позову не суперечить закону та не порушує права, свободи, чи інтереси інших осіб, у зв'язку з чим суд приймає визнання відповідачем позову та вважає за можливе ухвалити рішення.

Встановлено, що ОСОБА_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_3 у с. Владиславівка, Кіровського району АР Крим, свідоцтво про смерть серії НОМЕР_1, актовий запис № 18 від 24.05.2012 року, місце реєстрації - Виконавчий комітет Владиславівської сільської ради Кіровського району АР Крим /а.с.4/.

Позивач є спадкоємцем за законом після смерті ОСОБА_3 Інший спадкоємець ОСОБА_4 від своєї частки у спадковому майні відмовився, про що свідчать матеріали спадкової справи №174/2012, заведеної після смерті ОСОБА_3, копія якої досліджена в судовому засіданні /а.с.35-62/.

Судом досліджений Державний акт виданий на ім'я ОСОБА_3, серії І-КМ №088301, виданий Владиславівською сільською радою Кіровського району АР Крим 26.09.2001 року, згідно до якого земельна ділянка, площею 4,08 га, розташована на території Владиславівської сільської ради Кіровського району АР Крим (а.с.12).

Згідно витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, ОСОБА_3, є власницею земельної ділянки, площею 4,08 га, що розташована на території Владиславівської сільської ради Кіровського району АР Крим (а.с.6).

Згідно довідки, виданої відділом Дерземагенства у Кіровському районі АР Крим за вих. №04.3-08/1827 від 04.12.2012 року станом на 04.12.2012 р. кадастровий номер земельної ділянки площею 4,08 га для сільськогосподарського виробництва, що належить ОСОБА_3 на підставі державного акту серії І-КМ №088301 не має у зв'язку з відсутністю обмінного файлу на дану земельну ділянку (а.с.8).

Згідно відповіді відділу Дерземагенства у Кіровському районі АР Крим за вих. № 04.3-05/1066 від 28.11.2013 року заявниці повідомляється, що надати витяг з Державного земельного кадастру неможливо, як і неможливо зареєструвати земельну ділянку у державному земельному кадастрі для подальшого надання витягу з Державного земельного кадастру на підтвердження цієї реєстрації у зв'язку зі смертю власника земельної ділянки, який має право відповідно до Закону України «Про Державний земельний кадастр» подати заяву про державну реєстрацію земельної ділянки (а. с.7).

Відповідно до абз.1, п.2 Розділу VІІ «прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Державний земельний кадастр» земельні ділянки, право власності (користування)на які виникло до 2004 року, вважаються сформованими незалежно від присвоєння їм кадастрового номера.

Відповідно до абз.2, п.2 Розділу VІІ «прикінцеві та перехідні положення» Закону України «По Державний земельний кадастр» у разі якщо відомості про зазначені земельні ділянки не внесені до державного реєстру земель, їх державна реєстрація здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) за заявою їх власників (користувачів земельної ділянки державної чи комунальної власності).

Згідно положень статті 1297 ЦК України спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов'язаний звернутися до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно.

Відповідно до статті 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

До складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкоємцеві на момент відкриття спадщини і не припинялися внаслідок його смерті (ст. 1218 ЦК України).

Положеннями ст. 1225 ЦК України передбачено, що право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення.

Враховуючи, що компетентним органом влади - Владиславівською сільською радою Кіровського району АР Крим право власності ОСОБА_3 на спірну земельну ділянку визнавалося за життя і ніким не оспорювалося, крім того, ОСОБА_3 володіла, користувалася та розпоряджалася спірною земельною ділянкою відкрито, на підставі Державного акту на право приватної власності на землю І-КМ № 088301 від 26.09.2001р, який отримала у встановленому законом порядку, та те що ОСОБА_3 не подала заяву про державну реєстрацію земельної ділянки не можна розцінювати як відсутність у неї прав власника, отже, за таких обставин, суд дійшов висновку, що ОСОБА_3 набула право власності на вказану земельну ділянку .

Відповідно пункту 23 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику у справах про спадкування» № 7 від 30.05.2008 року свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку, установленому цивільним законодавством. За наявності умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину вимоги про визнання права на спадщину судовому розглядові не підлягають. У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.

Відповідно до статті 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Одним зі способів захисту цивільних прав та інтересів є визнання права.

З огляду на те, що на час відкриття спадщини ОСОБА_3 мала право власності на спірну земельну ділянку, це право перейшло за правом спадкування за законом до ОСОБА_1, яка у встановленому порядку прийняла спадщину.

З таких обставин суд дійшов висновку, що позовні вимоги обґрунтовані і тому підлягають задоволенню.

Представник позивача в своїй заяві просив у разі задоволення позовних вимог судові витрати з відповідача не стягувати, у зв'язку з чим суд залишає питання стягнення з відповідача зазначених витрат без розгляду.

На підставі наведеного керуючись статями 1220, 1222, 1261, 1268 ЦК України, статями 10, 11, 60, 209, 212 - 215, 218 ЦПК України, суд, -


в и р і ш и в :


Позовну заяву ОСОБА_1 до Владиславівської сільської ради Кіровського району АР Крим, треті особи - Приватний нотаріус Кіровського районного нотаріального округу АР Крим ОСОБА_2, Кіровська районна Державна адміністрація АР Крим, відділ держземагенства в Кіровському районі АР Крим про визнання права власності на земельну ділянку, - задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_3, право власності на земельну ділянку, площею 4,08 га, призначення - для сільськогосподарського використання, що належала ОСОБА_3 на підставі Державного акту на право приватної власності на землю І-КМ № 088301 від 26.09.2001р., зареєстрованого в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю за № 1456.

Рішення може бути оскаржене до Апеляційного суду АР Крим. Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.



С у д д я О. В. Данилова


Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація