АЛУШТИНСЬКИЙ МІСЬКИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Леніна, 23, м. Алушта, Автономна Республіка Крим, Україна, 98500
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 101/457/14-а
20 лютого 2014 року Алуштинський міський суд Автономної Республіки Крим в складі:
головуючого - судді Хотянової В.В.
при секретарі - Дороніної Т.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Алушті АР Крим справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до виконавчого комітету Алуштинської міської ради про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання надати інформацію згідно інформаційного запиту,
встановив:
ОСОБА_1 звернувся до суду з вказаним позовом у якому просить суд визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо ненадання публічної інформації за запитом, зобов'язати відповідача надати достовірну, точну та повну інформацію згідно інформаційного запиту, стягнути з відповідача судовий збір та витрати позивача, пов'язані з поштовою пересилкою позову.
Позовні вимоги мотивує тим, що 06.01.2014 року позивач подав інформаційний запит до виконавчого комітету Алуштинської міської ради в порядку ЗУ «Про доступ до публічної інформації» з вимогами:
- надати інформацію про усі земельні ділянки комунальної та державної власності у межах міста Алушта, не наданих у користування, що можуть бути використані під забудову для реалізації права позивача на безоплатне отримання у власність для різних видів землекористування;
- нанести відповідні дані на графічні матеріали;
- надати інформацію про усі земельні ділянки комунальної форми власності, які у період з січня 2013 року до дня надання відповіді на цей запит безоплатно надавались у власність громадянам для різних видів землекористування.
13.01.2014 року на електронну адресу позивача надійшла відповідь про те, що виконавчий комітет Алуштинської міської ради не володіє інформацією відносно усіх земельних ділянок комунальної та державної форм власності, а щодо вимоги надати інформацію про власників земельних ділянок, то виконком не може таку надати, оскільки така інформація згідно ст.ст.7,13 «Про доступ до публічної інформації» є конфіденційною та може бути надана лише за згодою цих осіб.
Позивач зазначає, що згідно до ЗУ «Про місцеве самоврядування» відповідно до своїх повноважень виконавчий комітет повинен володіти інформацією, запитуваною в інформаційному запиті про земельні ділянки у межах м. Алушта. Відповідач зобов'язаний надати письмову інформацію за запитом про наявність земельних ділянок, що можуть бути використані під забудову та позивач вважає, що у даному випадку виконком надав відповідь не по суті запиту, що згідно ч.2 ст.22 ЗУ «Про доступ до публічної інформації» та вважається неправомірною відмовою в наданні інформації.
В судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив їх задовольнити.
Представник відповідача в судове засіданні не з'явився, надав до суду письмовий відзив на позовну заяву (а.с. 23), просить суд у задоволенні позовної заяви відмовити у повному обсязі та розглянути дану справу без участі представника за наявними матеріалами справи.
Заслухавши пояснення позивача, дослідивши матеріали справи в їх сукупності, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідно із частиною 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Ч.3 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.
Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до вимог КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові особи і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України, та принципом рівності усіх учасників адміністративного процесу перед законом і судом, відповідно до якого усі учасники адміністративного процесу є рівними перед законом і судом.
Згідно із частиною 1 статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Відповідно до частини 2 статті 72 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
06 січня 2014 року позивач ОСОБА_1 звернувся зокрема до виконавчого комітету Алуштинської міської ради з інформаційним запитом в порядку ЗУ «Про доступ до публічної інформації», у якому по суті просив: 1) надати йому інформацію про усі земельні ділянки комунальної та державної форми власності у межах міста Алушта, не наданих у користування, що можуть бути використані під забудову для реалізації права на безоплатне отримання у власність: для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд; для індивідуального дачного будівництва; для будівництва індивідуальних гаражів; для ведення садівництва; 2) нанести відповідні дані на графічні матеріали (для подальшого доручення цих матеріалів до клопотання з ціллю реалізації норми ч.6 ст.118 ЗК України); 3) надати інформацію про усі земельні ділянки комунальної форми власності, які у період з 01 січня 2013 року до дня надання відповіді на цей запит безоплатно надавалися у власність громадянам для будівництва та обслуговування жилих будинків, господарських будівель і споруд, для індивідуального дачного будівництва, для будівництва індивідуальних гаражів, для ведення садівництва із зазначенням їх місця розташування, кадастрового номеру, розміру, тощо (а.с.7-11).
11.01.2014 року на адресу позивача було спрямовано листа за підписом міського голови Колот С.В., відповідно до якого було повідомлено, що виконавчий комітет не має інформації відносно усіх вільних земельних ділянок комунальної та державної форм власності, які можуть бути використані під забудову для реалізації позивачем права на безоплатне отримання у власність: для будівництва і обслуговування житлового будинку; для індивідуального дачного будівництва; для будівництва індивідуальних гаражем; для ведення садівництва. Під створеною в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків інформацією слід розуміти прийняття відповідно до встановленої процедури Алуштинської міської ради рішень. Посилаючись на ст.7 ЗУ «Про доступ до публічної інформації», де визначено поняття конфіденційної інформації. Предметом запиту є надання переліку прізвищ, імен та по батькові осіб, щодо яких були прийняті рішення Алуштинської міської ради про дозвіл складання проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, що є конфіденціальною інформацією та згоди на її поширення у міської ради немає (а.с.13).
Відповідно до ст.1 ЗУ «Про доступ до публічної інформації» публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом. Публічна інформація є відкритою, крім випадків, встановлених законом.
Закон зобов'язав, зокрема, органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, органи влади Автономної Республіки Крим, інших суб'єктів, що здійснюють владні управлінські функції відповідно до законодавства та рішення яких є обов'язковими для виконання, надавати та оприлюднювати інформацію, відображену та задокументовану будь-якими засобами і на будь-яких носіях, що була отримана або створена ними в процесі виконання своїх владних повноважень та обов'язків.
Обмеженню доступу підлягає інформація, а не документ. Якщо документ містить інформацію з обмеженим доступом, для ознайомлення надається інформація, доступ до якої необмежений.
Закон чітко визначає поняття та коло обов'язків розпорядників інформації (ст.13 ЗУ «Про доступ до публічної інформації). Ними є суб'єкти владних повноважень - органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, органи влади Автономної Республіки Крим, інші суб'єкти, що здійснюють владні управлінські функції відповідно до законодавства та рішення яких є обов'язковими для виконання, юридичні особи, що фінансуються з державного, місцевих бюджетів, бюджету Автономної Республіки Крим, - стосовно інформації щодо використання бюджетних коштів, особи, якщо вони виконують делеговані повноваження суб'єктів владних повноважень згідно із законом чи договором, включаючи надання освітніх, оздоровчих, соціальних або інших державних послуг, - стосовно інформації, пов'язаної з виконанням їхніх обов'язків та суб'єкти господарювання, які займають домінуюче становище на ринку або наділені спеціальними чи виключними правами, або є природними монополіями, - стосовно інформації щодо умов постачання товарів, послуг та цін на них.
Встановлено також поняття "запиту на інформацію" як прохання особи до розпорядника інформації надати публічну інформацію, що знаходиться у його володінні. Запитувач має право звернутися до розпорядника інформації із запитом на інформацію незалежно від того, стосується ця інформація його особисто чи ні, без пояснення причини подання запиту.
Встановлено часові межі відповіді на запити.
Так, розпорядник інформації має надати відповідь на запит на інформацію не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту. У разі якщо запит на інформацію стосується інформації, необхідної для захисту життя чи свободи особи, щодо стану довкілля, якості харчових продуктів і предметів побуту, аварій, катастроф, небезпечних природних явищ та інших надзвичайних подій, що сталися або можуть статись і загрожують безпеці громадян, відповідь має бути надана не пізніше 48 годин з дня отримання запиту. У разі якщо запит стосується надання великого обсягу інформації або потребує пошуку інформації серед значної кількості даних, розпорядник інформації може продовжити строк розгляду запиту до 20 робочих днів з обґрунтуванням такого продовження. Про продовження строку розпорядник інформації повідомляє запитувача в письмовій формі не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту.
Інформація на запит надається безкоштовно. Але у разі, коли відповідь передбачає виготовлення копій документів обсягом більш як 10 сторінок, запитувач зобов'язаний відшкодувати фактичні витрати на копіювання та друк.
Відмовити надати інформацію за запитом розпорядник може лише тоді, коли розпорядник інформації не володіє і не зобов'язаний відповідно до його компетенції, передбаченої законодавством, володіти інформацією, щодо якої зроблено запит, інформація, що запитується, належить до категорії інформації з обмеженим доступом, особа, яка подала запит на інформацію, не оплатила передбачені фактичні витрати, пов'язані з копіюванням або друком та не дотримано вимог оформлення запиту на інформацію.
Відповідь розпорядника інформації про те, що інформація може бути одержана запитувачем із загальнодоступних джерел, або відповідь не по суті запиту вважається неправомірною відмовою в наданні інформації.
Розпорядник інформації, який не володіє запитуваною інформацією, але якому за статусом або характером діяльності відомо або має бути відомо, хто нею володіє, зобов'язаний направити цей запит належному розпоряднику з одночасним повідомленням про це запитувача.
Матеріали справи свідчать, що відповідь на інформаційний запит від 06 січня 2014 року позивачу було надано 11 січня 2014 року з дотриманням п'ятиденного строку, встановленого ст. 20 Закону N 2939-VI, для надання такої відповіді.
При цьому, суд зазначає, що з аналізу вказаної відповіді слідує, що позивачу правомірно було відмовлено у наданні інформації, яку позивач просив надати у його інформаційному запиті від 06 січня 2014 року.
Відповідно до ст. 7 Закону України "Про доступ до публічної інформації" конфіденційна інформація - інформація, доступ до якої обмежено фізичною або юридичною особою, крім суб'єктів владних повноважень, та яка може поширюватися у визначеному ними порядку за їхнім бажанням відповідно до передбачених ними умов.
Згідно ч. 1 ст. 11 Закону України "Про інформацію" інформація про фізичну особу (персональні дані) - відомості чи сукупність відомостей про фізичну особу, яка ідентифікована або може бути конкретно ідентифікована.
Не допускаються збирання, зберігання, використання та поширення конфіденційної інформації про особу без її згоди, крім випадків, визначених законом, і лише в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та захисту прав людини. До конфіденційної інформації про фізичну особу належать, зокрема, дані про її національність, освіту, сімейний стан, релігійні переконання, стан здоров'я, а також адреса, дата і місце народження (ч. 2 ст. 11 цього Закону).
З аналізу вищенаведених правових норм слідує, що дані, про які просив надати інформацію позивач у п.3 свого запиту, належать до конфіденційної інформації, тобто до публічної інформації з обмеженим доступом, в наданні якої може бути відмовлено розпорядником.
Оскільки бездіяльності зі сторони відповідача судом встановлено не було, суд вважає позовні вимоги позивача не доведеними й такими, що задоволенню не підлягають.
Керуючись ст. ст. 7, 71, 160, 161-163, 167, 254 КАС України, ч.1 ст.11 Закону України "Про інформацію", ст.ст.1,7,13 ЗУ «Про доступ до публічної інформації» суд, -
ПОСТАНОВИВ :
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до виконавчого комітету Алуштинської міської ради про визнання протиправною бездіяльність виконавчого комітету Алуштинської міської ради щодо ненадання публічної інформації за запитом, зобов'язання надати достовірну, точну та повну інформацію згідно інформаційного запиту - відмовити.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. Апеляційна скарга подається до апеляційного адміністративного суду міста Севастополя через Алуштинський міський суд протягом десяти днів з дня проголошення постанови, а для осіб які брали участь у справі, але не були присутні при проголошенні постанови, протягом десяти днів з дня отримання її копії.
Суддя Алуштинського
міського суду В.В.Хотянова